Şimdi Ara

DİKEY GEÇİŞ SINAVI (DGS) [ANA KONU] - [16.07.2023] (546. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
4 Misafir - 4 Masaüstü
5 sn
11.491
Cevap
141
Favori
816.676
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
7 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 544545546547548
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Sınav benim için ilk 7 dakika türkçeden 3 tane soru işaretledim matematikten kafamı kaldıramazsam diye aradan çıksın istedim.

Matematik'e geçtikten sonra ilk 20 soruyu 30 dakikada bitirdim saate baktıgımda 10:52 di problemlerde yaş sorusu ile trenvagon sorusunda vakit kaybettim. Sayısal mantıkta bir tek ağaç-göl sorularını yapamadım birde mavi-beyaz üçgen sorusunda kaç farklı şekilde yerleştirilebilir sorusunu es geçtim. GEOMETRİ çalışmadıgım için sınav benim için aslına bakılırsa 53 sorudan ibaretti. 53 Sorudan 45 soru işaretledim emin olarak bugun kontrol ettiğimde hepsinin doğru olduguna eminim.

Bu arada sayısal mantıktan çıktıgımda cebir kısmında üslü sorusunu yapamamıştım vakit kaybetmemk için cebir kısmında atladım döndüğümde sakin kafayla çok kolay üstesinden geldim.

Matematik bitmişti artık benim için geriye koskaca bir 45 dakika kalmıştı türkçeye tamı tamına 45 dakika.

Denemelerimde ben türkçeye her zaman 30 dakika banko verirdim. Sınav anındaki telaş stresi kontrol etmek için.

Velhasıl 45 dakikada kolay uzun olmayan soru aradım türkçede lakin hepsi birbirinden farklıydı şıklar çelişkili metinler kafa yoran cinstendi. Kalan 45 dakikada 13 tanecik işaretleyebildim.

13 tane işaretlediğim halde dün akşam içimde hep bir kuşku şüphe vardı. Acaba 0.5 net olayına takılırmıyım diye. Paranoyak stres olmuştum bugun 11'de sağolsun ösym hızır gibi yetişti soru kitapçıgını açtı.

Sınavı değerlendirecek olursam yalan yok Allah var yukarıda ama TÜRKÇE acayip zor farklıydı geçen senenin türkçelerini çözmeme rağmen.

Matematik kısmına gelirsek cebiri kolaydı. Problemler ve mantıkta ortaydı benim için. Normal şartlarda denemelerimde 2 saatte çıkıyordum bu sınavda 1saatte 40 dakikada çıkmasını bildim.

Bu arada sözel ve hukukçu arkadaşlara çok üzüldüm sınav onların beklediği gibi gelmedi.

Umarım herkes dilediği puanı istediği yer gelir.

• quote:

Orijinalden alıntı: Algorithmus

Bence de. Film izleyin, yeni diziye başlayın, tatile çıkın ve 9 Eylül'e kadar unutun sınavı. Diğer türlü deli oluruz :D
    Gsu istiyordunuz.Puan hesapladiniz mi kac geliyor tahmini ben de gsu yazabilirim benimki 341 civari gibi...

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Hesaplamadım. Bir sürü araç var. Ama netlerim şöyle gelecek büyük ihtimal: Matematik: 50, Türkçe: 30. Kaç yapar?

Diploma notum 80 üzerinden 68.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Algorithmus -- 10 Ağustos 2020; 21:40:17 >
  • ValarMorqhulish V kullanıcısına yanıt
    18 ve 19 u cozup girdim denk bir sinavdi.Kolay diyenlere ayar oluyorum yalniz.Adam 40 math yapmis sinav cok kolaydi diyor.Zaten 50 soru kolay orta olacak farkinda degil bre cahil :)

• Algorithmus kullanıcısına yanıt
    Ben de birebir hrsaplamadim yuzeysel olarak oyle.Dedigin gibiyse sana itu geliyor...

• İTÜ gelmez hocam ya.
  • Kesin gelir eminim.

• Ağzınızdan bal damlıyor. İnşallah gelir. Ama Marmara'ya bile razıyım. İşe yakın olsun da ne olursa olsun.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Algorithmus -- 10 Ağustos 2020; 21:47:32 >
  • Geceye mi geciceksin varsa oyle bir imkanin super.Cok alcakgonullusun bahse bile varim yeter ki dedigin obp.ve netlerin olsun itu garanti ;)

• Merhabalar, yks ile 4 yıllık örgün lisans kazandım,ama dgs ile mühendisliğe gitmek istiyorum ancak kendimi garanti altına almak adına yksden kayıt olucam, dgsden kazanırsam kaydımı sildirip tekrar kayıt olmam gerekiyomuş ancak malum süreler çok kısıtlı dgs çok geç açıklanıyor vs. bu konu nasıl işliyor bi bilgilendirebilir misiniz, kazandığım ve istediğim bölümlerin ikisi de kocaeli üniversitesinde bu arada şimdiden teşekkürler

• 2018 ile 2019DGS ve 2020 DGS'yi nasıl denk tutabiliyorsunuz 2018 DGS baş yapıttır.
  • 57turan 5 kullanıcısına yanıt
    Ben de benzer durumdayım hem yksden hem dgsden kazandım acaba yksden kayıt yaptırıp sonra sildirip dgs kaydı yaptırabiliyor muyuz?Süreler müsade ediyor mu?
  • ValarMorqhulish V kullanıcısına yanıt
    2018 tyt de basyapittir mi diyelim sadece yeni nesil tarz vardi zorluk vs. Daima sabittir 50 orta kolay 5 zor 5 cok zor fix...

• Özel mesajı açar mısınız çok önemli

• Arkadaşlar en iyisi buradan yazayım umarım cevaplarsınız.

önlisans 2. Sınıf öğrencisiyim ve seneye ilk kez dgs ye gireceğim tyt de 24 net türkçe yapmıştım. Sadece türkçe çalışacağım için korkmuyorum ama 52 net yapmam lazım türkçeden. Matematik 5 tane yapsam yeterli. Korkutuyor çevrem yapamazsın 7/24 çalışman lazım diye. 288-290 almam lazım en az sözelden. Sizce yapılır mı yapılmaz mı? Nasıl bir yol izlemeliyim? Cevaplarsanız cok sevinirim teşekkürler şimdiden.

• 24 net asiri kotu degil bol ales turkce coz cok rahat yaparsin...

• hocam 60 mat işaretlemiştim bi kaç fire verdim galiba. 30 civarı türkçe işaretledim ama onlara bakmadım bile doğru mu yanlış mı diye. sizin netleriniz nasıl, puan çok bir anlam ifade etmiyor. itü bilgisayar zor bence eğer mat 55 altıysa, tabi millete bağlı bu biraz. full çeken olmadıysa bu sene geledebilir, kestirmek zor.
  • Benimde 60 a 35 isaretlemem vardi.Netler dusuk 50 ye 30 gibi birsey.Gelmez bence de 2017 katsayiliydi hesapladigim site 2019 yapan bir sitede 322 fln yazior ;(
    Dgs sanildigi kadar kolay degilmis onu ogrenmis olduk ?

• quote:

Orijinalden alıntı: hienko

Arkadaşlar en iyisi buradan yazayım umarım cevaplarsınız.

önlisans 2. Sınıf öğrencisiyim ve seneye ilk kez dgs ye gireceğim tyt de 24 net türkçe yapmıştım. Sadece türkçe çalışacağım için korkmuyorum ama 52 net yapmam lazım türkçeden. Matematik 5 tane yapsam yeterli. Korkutuyor çevrem yapamazsın 7/24 çalışman lazım diye. 288-290 almam lazım en az sözelden. Sizce yapılır mı yapılmaz mı? Nasıl bir yol izlemeliyim? Cevaplarsanız cok sevinirim teşekkürler şimdiden.
    Türkçeyi bilemem, vaktim kaldığı kadar çözdüm ancak hızlı okuma pratiği kazanmak lazım. Hiç temelim yok diyen biri için bile matematikten 5-10 arası yapılabilir azar azar düzenli çalışmayla. Yalnızca cebir çalışılsa yeterli. Bir de sayısal mantıkta bazı senelerde herkesin yapabileceği soru grupları olur, şansa artık denk gelirse işaretlenebilir.

• hepinize geçmiş olsun, üst siralari hedefleyenler için az çok fikir vermesi açısından paylaşıyorum. sinava giren arkadaşımdan sorulara baktim, şahsi fikrim tamamen yani yanılıyor olabilirim, cebir daha kolay, problemler hemen hemen ayni veya bir tik daha kolay, mantik ve geometri daha zor olmuş bu sene. geçen sene de mantıkta permütasyon sorusu baya kişiyi elemisti yani matematik hemen hemen aynı gibi geldi bana totalde, bir tık daha zor olabilir umarim öyledir de gecen seneye gore ayni netlere daha yüksek puan alırsınız. geçen sene özellikle bilgisayar mühendisliği isteyen öğrencilerin seviyesi gerçekten çok iyiydi, taban puanlara bakarsanız bunu görebilirsiniz yani geçen senenin puanlarinin dusmesini daha dogrusu ayni nete düşük puan gelmesini bu çok cok etkiledi. bu sene sınava giren kitle ne durumda bilmiyorum açıkçası ama geçen sene sampiyonlar ligi gibiydi gerçekten.

Türkçe için yorum yapmam pek doğru olmaz ama Türkçe sanirim daha zor olmus, herkes öyle diyor.

Bir de şunu ekleyeyim, obp gerçekten cok belirleyici oluyor. Benimle birebir aynı netleri yapan bir arkadaş 70 obp ile sınavda 27. olmuştu. Yani üst tarafta bile bu kadar fark ediyorsa sıralama olarak geriye gittikçe etkisi çok daha fazla olur.

Yani bu senenin puanlarini, x nete kac puan gelecegini sinava giren ogrencilerin seviyesi belirler gibi duruyor çünkü bu sene de 2019 gibi bir sınav olmus, 2018 gibi bir sınav olsaydı eger kitleden ziyade sinavin kendi zorluğu belirleyici olurdu.

Seneye girecekler için açıkçası pek kaynak öneremiyorum, dgs kaynaklarının çoğu kalitesiz ve özensizdi. Abartı yeni nesile girmeyen tyt soru bankalari daha faydalı olur, bunun icin karekok ve 3d yi onerebilirim. Konu anlatım olarak da ben kullanmadım ama arkadaslarima eydeki megayi aldiriyorum. YouTube kanal önerisi olarak da geometri için Kenan Kara hocayı kesinlikle tavsiye ederim, son hafta videolarini izleyerek fulledim sayilabilir.
    Bol bol deneme çözun, gerçekten sınav hiz ve dikkat sınavı ve ben maalesef dikkat eksikliğinden muzdaribim,bu yuzden sinavda 20 dakika kaybettim sebebi de aşırı stresti, lütfen sakin olun eger basarabilirseniz.
    Şimdiden hepinize başarılar dilerim.

Umarim anlatabilmisimdir, hepinize tekrardan geçmiş olsun ve umarım bir şekilde istediğiniz olur.

• 
Sayfa: önceki 544545546547548
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.