Şimdi Ara

DH ye bedava DÖVİZ danışmanlığı

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.088
Cevap
40
Favori
42.660
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

huntelarr Hocamızın başlattığı "DH ye bedava BORSA danışmanlığı" konusunun ardından, cosef Hocamızın devam ettirdiği "DH ye bedava ALTIN danışmanlığı" başlıklarının gördüğü yoğun ilgi ve takipçilerinin yoğun isteği üzerine şimdi de "DH ye bedava DÖVİZ danışmanlığı" başlığı hizmetinizde.

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki bu bir DÖVİZ AL-SAT başlığıdır. FOREX başlığı değildir.

Forex ve CFD (contracts for differences) ticareti yüksek oranda kayıp riski içerir ve her yatırımcı için uygun olmayabilir.

FOREX ile yatırımı niçin tavsiye etmediğimiz konusuna girmek istemiyorum; çünkü konuyu amacından saptırmak istemiyorum. Google'a "Forex ve tehlike" yazarak ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Konumuza soru-cevap yoluyla en çok merak edilenlerle başlayalım. Sizden gelen sorular olursa sorulma sıklığına göre buraya eklenecektir:

1) Bu konunun kapsamı nedir ?

Bu konunun kapsamı banka üzerinden ve serbest piyasadan döviz alış satışıdır. Yukarıda da belirtildiği gibi Forex piyasası, altın ve borsa bu konunun kapsamı dışındadır.

Forex piyasasında yatırım yapmayı tavsiye etmiyoruz. Ancak altın ve borsa için forumdaki ilgili konuları takip edebilirsiniz:

ALTIN:
    http://forum.donanimhaber.com/m_48015268/tm.htm

BORSA:
    http://forum.donanimhaber.com/m_43391488/tm.htm

2) Bu konunun amacı nedir ?

Bu konunun amacı döviz alış satışı ile para kazanmak isteyen yatırımcıları bir araya getirerek bilgi paylaşımı sağlamaktır. Bu bilgiler arasında döviz fiyatlarını etkileyebilecek yerel ve küresel gelişmeler, çeşitli merciler tarafından açıklanan veriler ve ekonomi haber ortamlarından alıntı yapılan haberler yer almaktadır.

3) Döviz ile al-sat yaparak para kazanmak için nelere ihtiyacım var ?

Minimum requirements:

Vakit
    Nakit
    Banka Hesabı
    İnternet Bankacılığı Hesabı
    İnternet Erişimi

Opsiyonel:

3G erişimli Android işletim sistemli bir telefon veya Apple iPhone. (Tavsiye: Samsung Galaxy S veya S2)

4) Parite nedir ?

Parite iki para birimi arasındaki orandır.

Örnek: USD/TL = 1.6888

5) Pariteyi nasıl okumak lazım ?

"İki para biriminden 1.sinin 1 adeti 2.sininden kaç para eder ?" sorusunun cevabıdır.

Örnek: USD/TL = 1.6888 paritesini, "1 Amerikan Doları = 1.6888 Türk Lirası eder." olarak okumalıyız.

Başka bir örnek daha vermek gerekirse: USD/CHF = 0.7865 paritesi için, 1 Amerikan Doları = 0.7865 İsviçre Frangı eder. Yani 100 Dolar ile 78,65 Frank alınabilir.

6) Makas farkı nedir ?

Makas farkı bir para biriminin alışı ve satışı arasındaki farktır.

Örnek:

Euro Alış: 2,4346 TL iken
    Euro Satış: 2,4489 ise :
    Makas Farkı : 0,0143 TL ( % 0,5886 ) dir.

Bu şu demek: 10000 TL ile Euro alırsanız. Ve aynı saniye içerisinde satmak isterseniz. 9941,14 TL'ye satabilirsiniz. Makas farkı için 58,86 TL ödediniz.

7) Arbitraj nedir ?

Arbitraj, arada TL kullanmadan iki yabancı para biriminin değişimidir.

Örnek:

EURO/USD = 1.4397 ise

1 euro almak için 1.4397 dolar satarsınız. Böylece önce TL 'ye çevirip sonra euroya çevirmekten ucuz mal olur. İki kere makas farkı ödemezsiniz.

Bu konuda yeri gelmişken söyleyeyim. Bazı bankalar dolar ile altın alış satışı için de arbitraj tabirini kullanırlar. Bu durumda altın adı döviz listesinde XAU olarak geçer.

Yani arbitraj yaparak altını dolara, doları altına çevirebilirsiniz. Zaman zaman bunu da yapacağız. Ancak burası döviz başlığı olduğundan altın konusunda bilgi paylaşımı içinhttp://forum.donanimhaber.com/m_48015268/tm.htm adresini ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

8) Hangi bankada hesap açtırırsam daha az masrafım olur ?

Bu size bağlı.

Çünkü bankaların bazıları hesap işletim ücreti alırken makas farkını düşük tutar. Bazıları da hesap işletim ücreti almaz ama makas farkını yüksek tutar.

Bazıları da her döviz hesabı için ayrı ayrı hesap işletim ücreti alırken, bazı bankalar tüm döviz hesaplarına tek ücret alır.

Altın hesaplarından genellikle ücret alınmaz.

Genellikle bazı kişiler düşük makas farkını tercih ederken, bazıları da hesap işletim ücreti ödemeyi istemez.

Maalesef bunlardan en az birini ödemek zorundayız.

Ben makas farkının düşük olmasının daha önemli olduğunu düşünen taraftayım. Çünkü bu şekilde bazen yıllık ödediğim ücreti bir günde kazanabiliyorum.

Uzun süren araştırmalarım sonucunda döviz ve altın yatırımı için en uygun banka sıralaması (kişisel tercihlerime göre):

1) Finansbank
    2) Garanti Bankası

Uzak durulması gereken bankalar:

1) Akbank
    2) Ziraat Bankası
    3) İş Bankası (Eh işte)

Diğer bankalar hakkında konuşamam, çünkü müşterisi olmadım.

Ancak çevremden duyduğum kadarıyla tavsiye edilen bankalar:

1) ING Bank
    2) Şekerbank

Ben eskiden Garanti ile çalışıyordum ancak habersiz bir şekilde makas farkını çok yüksek miktara çıkartmaları neticesinde ayrıldım. Sonra yine düşürdüler, ancak kar fırsatı kaçmıştı. Bu nedenle Garanti'deki paramı Finansbank'a aktardım. Ayı tarihlerde Finansbank makas oranlarını sabit tutuyordu ve bugüne kadar da değiştirmedi.

Edit : Aynı şeyi daha sonra finansbank da yaptı. Çoğu banka bunu arada bir yapıyor.

Yine de en iyi 2. banka olarak görüyorum garantiyi.

9) Finansbank'ta hesap açtırırsam ne kadar masrafım olur ?

Banka şöyle cevap veriyor:

"Bankamızın siz değerli müşterilerine verdiği bankacılık hizmetlerine ilişkin, vadesiz TL hesaplarından yılda 4 kere 18 TL, döviz hesaplarından ise 9 USD veya 9 USD karşılığı olarak tahsil ettiği masraf tutarıdır. Bu tutar aktif kredili mevduat hesabı olan ve KOBİ Bankacılığı müşterileri için farklılık göstermektedir."

Ayrıntılı bilgi için:

http://www.finansbank.com.tr/bankacilik/bireysel/faiz-ve-ucretler.aspx

10) 3 ayda bir bu kadar para ödemek çok değil mi ?

Bu sizin al-sat yaptığınız miktara bağlı.

Diyelim ki 1 000 TL ile yatırım yapıyorsunuz. O zaman makas ücretleri de az olacaktır. Ve çok sık al-sat yapmıyorsanız hesap işletim ücreti az olan ama makas farkı yüksek olan bir banka seçebilirsiniz.

Yok. Ben en az 10 000 TL ile yatırım yapacam diyorsanız. Zaten 1 al-sat işleminde bile makas farkı için neredeyse 1 senelik hesap işletim ücreti kadar kaybınız var. O zaman da makas farkı en az olan ama hesap işletim ücreti yüksek olana banka seçebilirsiniz.

11) Makas farkından kurtulamaz mıyım ?

Hayır. Kesinlikle hayır.

12) Serbest piyasadan alırsam makas farkından kurtulamaz mıyım ?

Hayır. Hatta daha fazla makas farkı ödersiniz. Serbest piyasanın geçim kaynağı bu zaten.

13) Hesap işletim ücretinden kurtulamaz mıyım ?

Bazı bankalarda otomatik fatura ödeme talimatı ile kurtulabilirsiniz (En az 2 tane). Ama bildiğim kadarıyla bu sadece TL hesapları için geçerli.

Bir de galiba Kuveyt Türk hesap işletim ücreti almıyor. Ama teyit etmeniz gerekli. Ben emin değilim. Kuveyt Türk'ün makas farkının yüksek olduğunu söylememe gerek yok herhalde.

edit : Bu arada işletim ücretsiz hesap bir de öğrenci hesabı olarak açılabilir öğrenci arkadaşlara duyrulur. (Hatırlatması için Derin Mavi'ye teşekkürler...)

14) İnternetten döviz alım satımı için hangi hesapları açmam gerekiyor ?

İstediklerinizi açabilirsiniz. Bunun için bankaya gitmenize gerek yok. Bankanızın internet şifresiyle girdikten sonra menüden hesap açabilirsiniz.

Ancak TL ve USD hesabı kesinlikle olması gerek. Çünkü diğer para birimleri ile dönüşüm işlemi genellikle USD veya TL üzerinden yapılıyor. İsterseniz altın için XAU hesabı açabilirsiniz.

15) Kaşınıyorum ve tüm uyarılara rağmen forex hesabı açtırmak istiyorum. Ne tavsiye edersiniz ?

Arkadaşlar, burası forex başlığı değil. Biz de forex piyasasını önermiyoruz.

Ancak yine de forex piyasasında işlem yapmak isteyenler var.

Kimsenin mağdur olmaması için SPK 'nın lisans verdiği şirketleri bir araya topladım.

Yine de şirketler hakkında detaylı araştırma yapmanızı tavsiye ederim.

16)Bankaların güncel kurlarını buradan paylaşsak iyi olur değil mi?

Evet iyi olur:

Bank Asya [dragon-34] (04.06.2012):

USD 1,84760 1,85850 Fark : 0,0109 Genelde 0,011 oluyor.
    EUR 2,29482 2,31104 Fark : 0,01622

Kuveyt Türk [dragon-34] (04.06.2012):

USD 1.8480 1.8587 Fark : 0,0107 Genelde 0,011 oluyor.
    EUR 2.2983 2.3117 Fark : 0,0134

İş bankası internet bankacılığı kur farkları [dragon-34] (05.06.2012):

1 AMERİKAN DOLARI 1.84850 1.85400 Fark: 0,0055
    1 AVRUPA PARA BİRİMİ 2.29810 2.30480 Fark: 0,0067

dragon-34 'e katkılarından dolayı teşekkürler...

17) Uluslararası Piyasaların Açık Olduğu Saatlere Nasıl Ulaşabilirim ?

Buradan:

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sear -- 5 Haziran 2012; 22:31:18 >

• Euro'nun son durumu ne olacak hocam?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Berkay

Euro'nun son durumu ne olacak hocam?

Euro, geçen haftalarda 2,49 lara kadar çıktıktan sonra kar satışlarıyla 2.38'lere kadar gerilemişti. Ancak cuma akşamı Türkiye'de piyasalar kapandıktan sonra Genelkurmay Başkanı ve Kuvvet Komutanlarının istifasının ardından 1 saat içerisinde 2.44 leri geçti. Ardından 2.43 civarına geri döndü. Pazartesi günü yine yükseleceğini tahmin ediyorum. Özellikle amerikanın borç tavanı meselesi nedeniyle de euro değer kazanıyor. Borç tavanı krizi çözülene kadar yükselecektir. Borç tavanı artırılırsa dolar yükselip euro düşecektir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: sear

quote:

Euro, geçen haftalarda 2,49 lara kadar çıktıktan sonra kar satışlarıyla 2.38'lere kadar gerilemişti. Ancak cuma akşamı Türkiye'de piyasalar kapandıktan sonra Genelkurmay Başkanı ve Kuvvet Komutanlarının istifasının ardından 1 saat içerisinde 2.44 leri geçti. Ardından 2.43 civarına geri döndü. Pazartesi günü yine yükseleceğini tahmin ediyorum. Özellikle amerikanın borç tavanı meselesi nedeniyle de euro değer kazanıyor. Borç tavanı krizi çözülene kadar yükselecektir. Borç tavanı artırılırsa dolar yükselip euro düşecektir.

Teşekkürler hocam.

• quote:

quote:

Alıntıları Göster
    Hayırlı olsun...

• Hocam ellerine sağlık. Su an çoğunlukla altin kovalasam da başlığı takip edeceğim. Hayirli olsun. Değerli yorumlarinizi bekliyoruz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Derin Mavi

Hayırlı olsun...

Sağolun.

İnşallah faydalı olur.
  • quote:

quote:

Hayırlı olsun...

Sağolun.

İnşallah faydalı olur.

Alıntıları Göster
    Genelkurmay Başkanı ve Kuvvet Komutanlarının istifasının ardından 1 saat içinde EURO:

• quote:

Orijinalden alıntı: geoxid

Hocam ellerine sağlık. Su an çoğunlukla altin kovalasam da başlığı takip edeceğim. Hayirli olsun. Değerli yorumlarinizi bekliyoruz.

Teşekkürler...

Altın başlığına da mesaj yazmaya devam edecem. Arada bir altın başlığını kullanarak döviz yorumları yazıyordum. Arada kaynayacağına ayrı bir yerde toplamanın daha iyi olacağını düşünerek bu işe giriştim.
  • quote:

Arbitraj dengesizlikten kaynaklı farklı piyasada fiyat farkından kaynaklı durumu ifade eder. Bu sayede piyasaları realize eder. Yazdığınız tanım tam karşılamıyor.
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: geoxid

Hocam ellerine sağlık. Su an çoğunlukla altin kovalasam da başlığı takip edeceğim. Hayirli olsun. Değerli yorumlarinizi bekliyoruz.

Teşekkürler...

Altın başlığına da mesaj yazmaya devam edecem. Arada bir altın başlığını kullanarak döviz yorumları yazıyordum. Arada kaynayacağına ayrı bir yerde toplamanın daha iyi olacağını düşünerek bu işe giriştim.

Alıntıları Göster
    Bu arada işletim ücretsiz hesap birde öğrenci hesabı olarak açılabilir öğrenci arkadaşlara duyrulur.

• quote:

Orijinalden alıntı: alikuşcu

Arbitraj dengesizlikten kaynaklı farklı piyasada fiyat farkından kaynaklı durumu ifade eder. Bu sayede piyasaları realize eder. Yazdığınız tanım tam karşılamıyor.

doğrudur.

herkesin anlayacağı şekilde ve pratikte fayda sağlaması amacıyla öyle yazdım.
  • quote:

Bu arada işletim ücretsiz hesap birde öğrenci hesabı olarak açılabilir öğrenci arkadaşlara duyrulur.

çok doğru. onu unutmuşum. hemen ekliyorum.

Tabi bu durumda yine sadece TL hesabı için ücret alınmaz diye biliyorum. Yanlışım varsa düzeltin.
  • quote:

quote:

Tabi bu durumda yine sadece TL hesabı için ücret alınmaz diye biliyorum. Yanlışım varsa düzeltin.

Net bir bilgim yok fakat benimki YKB Öğrenci hesabı,altın alabiliyorum işletim ücreti ödemeden.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Derin Mavi -- 30 Temmuz 2011; 18:44:18 >

• quote:

quote:

quote:

Net bir bilgim yok fakat benimki YK Öğrenci hesabı,altın alabiliyorum işletim ücreti ödemeden.

iyi denk gelmiş dostum. öğrenci hesabı olduğu için TL hesabına para ödemiyorsun. Altın hesabı da bir çok bankada ücretsiz zaten.

• quote:

quote:

quote:

quote:

Net bir bilgim yok fakat benimki YK Öğrenci hesabı,altın alabiliyorum işletim ücreti ödemeden.

iyi denk gelmiş dostum. öğrenci hesabı olduğu için TL hesabına para ödemiyorsun. Altın hesabı da bir çok bankada ücretsiz zaten.

Alıntıları Göster
    Genelkurmay Başkanı ve Kuvvet Komutanlarının istifasının ardından 1 saat içinde DOLAR:

• quote:

Genelkurmay Başkanı ve Kuvvet Komutanlarının istifasının ardından 1 saat içinde DOLAR:

Alıntıları Göster
    Genelkurmay Başkanı ve Kuvvet Komutanlarının istifasının ardından 1 saat içinde İSVİÇRE FRANGI:

• quote:

Genelkurmay Başkanı ve Kuvvet Komutanlarının istifasının ardından 1 saat içinde İSVİÇRE FRANGI:

Alıntıları Göster
    Genelkurmay Başkanı ve Kuvvet Komutanlarının istifasının ardından 1 saat içinde TL/JAPON YENİ:

Düşen grafik Japon Yeninin yükseldiği anlamına geliyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sear -- 30 Temmuz 2011; 18:54:50 >

• quote:

Alıntıları Göster
    yeni başlığımız hayırlı olsun. Sık kullanılanlar listesine ekledim burayı. İş zamanı arasıra bakıcam.Teşekkürler SEAR

• quote:

Alıntıları Göster
    http://www.yapikredi.com.tr/tr-TR/bireysel_bankacilik/universite.aspx

http://www.yapikredi.com.tr/tr-TR/sinirsiz_bankacilik/yeni_kanallar/sinirsiz_bankacilik_koseleri/main.aspx

Öğrenci hesabının içeriği bunlar.Bütün işlemler serbest görünüyor bir i.nelik yoksaBenden ücret kesilmedi şimdiye kadar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Derin Mavi -- 30 Temmuz 2011; 19:03:35 >

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.