Şimdi Ara

Denklik Olayını Anlamayanlar (Detaylı Denklik Konusu) -ANA KONU

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
145
Cevap
6
Favori
21.151
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Yurtdışından herhangi bir YÖK tarafından tanınan bir üniversiteden alacağınız diplomanın,Türkiye'de mesleğinizi icraa etmenizi sağlayan geçerlilik belgesidir.

Denklik Nasıl Alınır?

Gerekli evrakları tamamlayıp YÖK'e elden başvurabilirsiniz.İnceleme süresi 6 ay ya da 1 yıl kadar sürmektedir.

Denklik Sınavına Girecek miyim?

Ünvan ve imza yetkisi gerektiren tüm bölümler Türkiye'de Denklik Sınavı'na girmek zorundadır.
    Örneğin Ukrayna'da Tıp,Diş Hekimliği,Eczacılık,Hukuk,İnşaat Müh. bitirmiş birisi kesinlikle denklik sınavına girerek başarı göstermek zorundadır.

Sınav içeriğine nereden ulaşabiliriz?

Sınav içeriğine YÖK'ün sitesinden ulaşabilirsiniz.

Sınavlar yılda kaç kere yapılır?
    Sınavlar yılda 2 kere bazı bölümlerde ise 1 kere yapılmaktadır.

Denklik almadan kısa dönem askerlik yapabilir miyim?
    Hayır kesinlikle uzun dönem askerlik yaparsınız ve lise mezunu sayılırsınız !

Denklik Alamazsam Ne Olur?
    Tıp doktorluğu yapamazsınız.Özelde çalışamazsınız.
    Diş Hekimliği klinik açamazsınız.Özelde çalışamazsınız.
    Eczacılıkta eczane açamazsınız.
    Mühendislerin imza yetkisi olmaz !

Yurtdışındaki üniversitelerin tanınıyor oluşu denklik alabileceğiniz garantisi anlamına kesinlikle gelmemektedir. Denklik başvurusu esnasında öğrencilerden birçok belge istenmektedir. Bu belgelerin içerisinde Türkiye’ye giriş çıkış kayıtları bu belgelere dahildir. Yani öğreniminiz süresince eğer gereğinden fazla Türkiye’de bulunmuşsanız denklik almanız mümkün değildir. Denklik tespiti kişi bazlı yapılmakta ve her öğrenci için dosya incelemesi yapılmaktadır. Bu nedenle hem üniversitenizin tanınıyor olması denklik alabileceğiniz anlamına gelmemekte hem de sınıf arkadaşınızın denklik aldığında sizin de denklik alacağınız kesinliği bulunmamaktadır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hazretidentist -- 29 Mayıs 2018; 16:42:33 >

• Yukarıda tutalım bu aralar konuyu.
  • Aynen benim abim Bulgaristan'da ftr okudu denkliği Hacettepe veriyordu.Diplomayı 2 sene önce aldılar,sınav kararı Mart'ta çıktı Mayıs ve Haziran'da olmak üzere 2 ayrı sınav yaptılar ve abim denkliği aldı ama 200 kişiden 20 kişi alabildi
  • quote:

Orijinalden alıntı: Dr.Carl Elfman

Yukarıda tutalım bu aralar konuyu.

Çok doğru söylüyorsun kardeşim. Bu nice yurtdışı macerasına atılacak arkadaş için yararlı bir paylaşım olacaktır. Bende şahsen Rusya'da okuyacağım. Psikoloji veya konservatuar düşünüyorum hala sıkıntı yaşıyorum acaba yüksek lisansı TR'de yapabilir miyim diye. Sence böyle bir imkanım var mı?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Rocky9

quote:

Çok doğru söylüyorsun kardeşim. Bu nice yurtdışı macerasına atılacak arkadaş için yararlı bir paylaşım olacaktır. Bende şahsen Rusya'da okuyacağım. Psikoloji veya konservatuar düşünüyorum hala sıkıntı yaşıyorum acaba yüksek lisansı TR'de yapabilir miyim diye. Sence böyle bir imkanım var mı?

Merhabalar

Öncelikle teşekkür ederim yeni gidicek arkadaşları bilgilendirmek lazım.Aç kurtların ellerine düşmesinler.

Denklik aldığın zaman Türkiye'den mezun olmuş adamla aranda fark kalmayacak.Bu yüzden yapabilirsin elbette.Önünde herhangi bir engel yok.Başarılar dilerim.
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Rocky9

quote:

Merhabalar

Öncelikle teşekkür ederim yeni gidicek arkadaşları bilgilendirmek lazım.Aç kurtların ellerine düşmesinler.

Denklik aldığın zaman Türkiye'den mezun olmuş adamla aranda fark kalmayacak.Bu yüzden yapabilirsin elbette.Önünde herhangi bir engel yok.Başarılar dilerim.

Teşekkür ederim hepimiz için..
  • Güncel
  • Up
  • up
  • quote:

Orijinalden alıntı: hazretidentist

up
    Güncel
  • quote:

Güncel

Alıntıları Göster
    up
  • quote:

up

Alıntıları Göster
    up
  • up
  • güncel konuyu bu aralar bol bol üstte tutalım.
  • quote:

güncel konuyu bu aralar bol bol üstte tutalım.
    Seneye bosnaya hukuk düşünüyordum kafam karıştı cidden
  • quote:

Orijinalden alıntı: flat_kil

Seneye bosnaya hukuk düşünüyordum kafam karıştı cidden

Macera arıyorsan git hocam o kadar diyim hukukdan mezun olup Avukat olabilen göremedik şuana kadar
  • Geleceğimi kirletmeye gerek yok ya baya da araştırdım sıkıntılı durumlara düşmek istemiyorum ben temiz temiz kendi alanın besyo ya gidiyim burda :)
  • quote:

Geleceğimi kirletmeye gerek yok ya baya da araştırdım sıkıntılı durumlara düşmek istemiyorum ben temiz temiz kendi alanın besyo ya gidiyim burda :)

İmkan varsa Türkiye'de devam edin.Eğer yoksa denkliği daha kolay alınabilen bölümlere yönelin özellikle dil,ekonomi gibi bölümler.Diğer türlü zor olan bölümler hep sıkıntılı.İnsanlar mezun olunca hemen denklik alırım felan sanıyor bizim okulun çoğu direk denklik alıcaz diye seviniyolar mezun olunca
  • Bir PM kontrol eder misiniz hocam ?
  • quote:

Bir PM kontrol eder misiniz hocam ?

Pm atıldı :) konu güncel.
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.