Şimdi Ara

Denklik Olayını Anlamayanlar (Detaylı Denklik Konusu) -ANA KONU (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
144
Cevap
6
Favori
21.205
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Ilk mesajinda ülke ve üniversite fark etmeksizin herkesin denklik sinavlarina girmesi gerektigini yazmissin. Benim bildigim Almanya'dan mezun olunca denklik almak gerekli ama sinava girmek gerekmiyor. O konu hakkinda kesin bilgin var mi? Ayrica özel sektörde denklik de o kadar önemli degildir, istisnalar olabilir tabi ki.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Nockeee

Ilk mesajinda ülke ve üniversite fark etmeksizin herkesin denklik sinavlarina girmesi gerektigini yazmissin. Benim bildigim Almanya'dan mezun olunca denklik almak gerekli ama sinava girmek gerekmiyor. O konu hakkinda kesin bilgin var mi? Ayrica özel sektörde denklik de o kadar önemli degildir, istisnalar olabilir tabi ki.

Sağlık alanında özelde kesinlikle çalışamazsınız.

Mühendislik alanında yine imza yetkiniz olmaz.

Ek olarak ilgili prosedür yukarıda orada ülke ayrımı yapılmıyor bakabilirsiniz.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Sorumu biraz genis sormusum benim ilgilendigim daha cok mühendislik kismiydi. Sordugum kisiler sinava gerek olmadigini söylediler. Ayrica söyle bir site buldum, kendisi Almanya'da diplomasini alip Türkiye'de de tanittirmis. Site

Sinav ile ilgili bir sey yazmamis.

YÖK'ün sitesinde bir belgede söyle yaziyor: "STS'ye, yurt dısında lisans düzeyinde eğitimlerini tamamlayarak diploma denklik belgesi almak üzere Yükseköğretim Kuruluna basvuran ve Seviye Tespit Sınavına girmesine karar verilen adaylar basvurabilir. "

Belge

Dedigim madde sayfa 4, madde 1.2

Yani anladigima göre herkesin girmesi gerekmiyor, sadece denk olmadigina kanaat getirilen adaylar STS'ye girmeli.

• quote:

Sorumu biraz genis sormusum benim ilgilendigim daha cok mühendislik kismiydi. Sordugum kisiler sinava gerek olmadigini söylediler. Ayrica söyle bir site buldum, kendisi Almanya'da diplomasini alip Türkiye'de de tanittirmis. Site

Sinav ile ilgili bir sey yazmamis.

YÖK'ün sitesinde bir belgede söyle yaziyor: "STS'ye, yurt dısında lisans düzeyinde eğitimlerini tamamlayarak diploma denklik belgesi almak üzere Yükseköğretim Kuruluna basvuran ve Seviye Tespit Sınavına girmesine karar verilen adaylar basvurabilir. "

Belge

Dedigim madde sayfa 4, madde 1.2

Yani anladigima göre herkesin girmesi gerekmiyor, sadece denk olmadigina kanaat getirilen adaylar STS'ye girmeli.

Elbette dersleri uyan kişilere veriyorlar ancak Sağlık alanında %100 zorunlu.Derslerinizi inceleyip size sınav hakkı veriyorlar.Yani yanlış anlaşılmasın herkese %100 olarak direk denklik vermiyorlar.Sizin derslerinize,bölümünüze bağlı.

• Biraz daha arastirinca hukuk forumlarinda daha aciklayici mesajlar gördüm.

Hukuk Forumu

Ilgilendiren kisimlari alintiliyorum;

"hem 2007 tarihli değiştirilen Yönetmelikte hem de 2010 tarihli yeni Yönetmelikte seviye tespit sınavı var. Ancak 2007 tarihli Yönetmelikte "tereddüt hasıl olduğunda" denirken 2010 tarihli Yönetmelikte "Mezun olunan lisans programının eğitim düzeyi ve içeriğinin yeterli bulunmaması durumunda" deniyor."

"YÖK'ün resmi güncel sitesinde de şuan yazdığı gibi (Madde 3 ,I bendi), Seviye tespit sınavı: Denklik verilebilmesi için mezun olunan programın eğitim düzeyi ve içeriğinin yapılan inceleme sonucu yeterli bulunmaması durumunda yapılacak sınavdır."

• quote:

Şimdi Tıp,Diş,Eczacılık,Mühendislik alanında nerden mezun olursanız olun denklik sınavı şart.İsterseniz Amerika'dan isterseniz Avrupa'nın en iyi yerinden mezun olun yinede farketmiyor.Öncelikle ilgili YÖK yönetmeliği burada : YÖK Yönetmeliği

Burada yazdigindan dolayi acaba degisen bir sey mi var diye düsündüm, ondan biraz arastirdim.

• quote:

quote:

Şimdi Tıp,Diş,Eczacılık,Mühendislik alanında nerden mezun olursanız olun denklik sınavı şart.İsterseniz Amerika'dan isterseniz Avrupa'nın en iyi yerinden mezun olun yinede farketmiyor.Öncelikle ilgili YÖK yönetmeliği burada : YÖK Yönetmeliği

Burada yazdigindan dolayi acaba degisen bir sey mi var diye düsündüm, ondan biraz arastirdim.

O ibareyi özellikle sağlık alanında belirttim aslında.Çünkü sağlık alanında sınav şart nerden mezun olduğunuz önemi yok.Denklik almadan özeldede çalışılamıyor.

Mühendislik alanı tartışılır.Elbette Almanya gibi bi yerde okumak en mantıklısı olur.Pek fazla diğer ülkelere göre sıkıntı yaşacağınızı düşünmüyorum.

Gel gelelim hukuk alanına ;

Eskiden YÖK'ün kendi denklik forumu vardı.Sanırım kapatmışlar o siteyi orada 2008 yılında açılan bir başlık vardı Levent nickli arkadaşlar Amerika'da Newport üniversitesi hukuk mezunu ve açık olan 11 dersini tamamlıyor ancak diplomasını 2 yıldır barolar birliği kabul etmiyordu.En son 2012 yılına kadar foruma giriş yapılıyordu ve hala alamamıştı.Yani bana kalırsa Bulgaristan-Ukrayna-Makedonya gibi yerlerde hukuk okumak oldukça mantıksız.Yani bence insanların daha uygun bölümler tercih etmesi lazım.Denklik sorunu yaşamamak için.

• Güncel
  • Dostum peki psikoloji için hangi denklik sınavı var?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Rocky9

Dostum peki psikoloji için hangi denklik sınavı var?

Ukraynadan mezun arkadaşım bu yıl sınavsız aldı.İmzamdaki konuda belgesi var.Ama benim bildiğim KPSS ile alınıyor denklik.

• quote:

Orijinalden alıntı: Dr.Carl Elfman

quote:

Ukraynadan mezun arkadaşım bu yıl sınavsız aldı.İmzamdaki konuda belgesi var.Ama benim bildiğim KPSS ile alınıyor denklik.

O illet sınava gireceğiz demek ha hadi hayırlısı ..
  • 8 Haziran 2014 tarihinde kayıt olmuşsun.Ve sadece yurtdışı eğitim konusunda takılıyorsun.Ben sizin gibilerin ciğerini bilirim.Bana masal anlatma TurkStudent.Net'teki nickinide söyle bana hemen ordada bi ban çakayım sana kimsen? Ukrayna'ya söversiniz ama öğrencileri Bulgaristan'a kayıt yaparsınız sanki bir farkı varmış gibi.Herkes bütçesine göre okul seçiyor param olsaydı elbette farklı yerlere giderdim ki param buraya yetti ve bununla yetiniyorum.Benimle forumda kim konuştuysa onada denklik prosedürünü bizzat doğru şekilde anlattım kimsede bana yanlış bilgi verdin diyemez.O yüzden mabal okuma banada nickini söyle sadece @delena
  • quote:

quote:

quote:

Hocam belli olmuyor bu işler.Bazen sınavsız veriyorlar bazen sınav hakkı tanıyorlar.Yani sağlık alanında sınav zorunlu diğer alanlarda biraz daha kolay arkadaşın dediği gibi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi EnessUstunag -- 13 Ağustos 2014; 1:36:32 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: EnessUstunag

quote:

quote:

quote:

Hocam belli olmuyor bu işler.Bazen sınavsız veriyorlar bazen sınav hakkı tanıyorlar.Yani sağlık alanında sınav zorunlu diğer alanlarda biraz daha kolay arkadaşın dediği gibi.

Anladım hocam sende yurtdışında mı okuyorsun burada?

• Konu güncel
  • up
  • Suan ulke kesin degil ama yillik 40-45bin tl lik butcem var. Ulke olarak orta ve ust gelismis ulkeri dusunuyorum. Turkiyede tobb universitesindeydim kaydimi aldirdim. Simdi yine turkiyede bi okula yazilicam ama imkan varken yurt disinida dusunmeden edemedim.
    Bolum olarak
    Mimarlik, insaat muh. Elektrik-elektronik muh. Bilgisayar muh. Bolumlerinden birin gitmeyi dusunuyorum.

Sorulara gelicek olursak
    1)simdi ben bunlardan herhangi birini avrupa okursam denklik yokmu
    2)imza yetkimdemi yok
    3)sts sinavina girip denklik ve imza yetkisi alinabilirmi
    4) tobb iyi bir okuldu, avrupadada dedigim butcede avrupada ve dunyada adi duyulmus universitelere gidebilirmiyim.
    5) sts yös gibi bir sinavmi. Yani formalite icabi olup kolay bir sinavmidir

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Manyetizma

Suan ulke kesin degil ama yillik 40-45bin tl lik butcem var. Ulke olarak orta ve ust gelismis ulkeri dusunuyorum. Turkiyede tobb universitesindeydim kaydimi aldirdim. Simdi yine turkiyede bi okula yazilicam ama imkan varken yurt disinida dusunmeden edemedim.
    Bolum olarak
    Mimarlik, insaat muh. Elektrik-elektronik muh. Bilgisayar muh. Bolumlerinden birin gitmeyi dusunuyorum.

Sorulara gelicek olursak
    2)imza yetkimdemi yok
    4) tobb iyi bir okuldu, avrupadada dedigim butcede avrupada ve dunyada adi duyulmus universitelere gidebilirmiyim.

1-Bakın şimdi Almanya-Amerika gibi ülkelerde okursanız direk denklik alabilirsiniz sağlık alanı ve hukuk haricinde.

2-Eğer ki Bulgaristan-Ukrayna-Rusya-Polonya-Azerbaycan-Gürcistan-Romanya vs gibi daha düşük ülkelerde okursanız o zaman sınav şart.Denklik almadan özel sektörde imza yetkisi yok ve sağlık alanında özelde çalışılamıyor.

3-STS sınavına girip denklik alabilirsiniz.Denklik aldığınızda zaten Türkiye mezunu bi adamdan farkınız kalmıyor.

4-Sizin yerinizde olsam mühendisliği Türkiye'de kazanır ardından Avrupa'daki okullara başvuru yapardım.Ama önce kazanmaya bakın.

5-STS sınavı YÖS sınavı gibi değildir.Şöyle düşünün yılda 500 kişi giriyorsa 20 kişi geçiyor.Bununla ilgili bi tablo YÖK'ün denklik kısmında olması lazım.

• quote:

quote:

Suan ulke kesin degil ama yillik 40-45bin tl lik butcem var. Ulke olarak orta ve ust gelismis ulkeri dusunuyorum. Turkiyede tobb universitesindeydim kaydimi aldirdim. Simdi yine turkiyede bi okula yazilicam ama imkan varken yurt disinida dusunmeden edemedim.
    Bolum olarak

Sorulara gelicek olursak
    2)imza yetkimdemi yok

1-Bakın şimdi Almanya-Amerika gibi ülkelerde okursanız direk denklik alabilirsiniz sağlık alanı ve hukuk haricinde.

2-Eğer ki Bulgaristan-Ukrayna-Rusya-Polonya-Azerbaycan-Gürcistan-Romanya vs gibi daha düşük ülkelerde okursanız o zaman sınav şart.Denklik almadan özel sektörde imza yetkisi yok ve sağlık alanında özelde çalışılamıyor.

3-STS sınavına girip denklik alabilirsiniz.Denklik aldığınızda zaten Türkiye mezunu bi adamdan farkınız kalmıyor.

4-Sizin yerinizde olsam mühendisliği Türkiye'de kazanır ardından Avrupa'daki okullara başvuru yapardım.Ama önce kazanmaya bakın.

5-STS sınavı YÖS sınavı gibi değildir.Şöyle düşünün yılda 500 kişi giriyorsa 20 kişi geçiyor.Bununla ilgili bi tablo YÖK'ün denklik kısmında olması lazım.

Ben turkiyede suan universite okuyorum. Tobb etu de bilgisayar muh. Okuyorum ama bu yil ayrilmak zorundayim, bu yuzdende turkiyede baskent uni mimarliga veya devlet universitelerinden birinde insaat muh. Okuyacagim. Yatay gecis oldugundan eylulde bende okula baslicam henuz tercihler bitmedi. Benim istegim ise turkiyedeki giderim belli, bu giderin aynisi veya biraz daha fazlasina avrupa daha iyi bir egitim almak.

Hangi universitelerin denkligi olup olmadini nereden ogrenebilirim.
    Saglik ve hukuk alani dusunmuyorum zaten, muh veya mimarlik alaninda olucak buyuk ihtimal muh.
    Eger turkiyede universite okuyorsam oraya gecisim nasil oluyor . Suan turkiyede universite okuyorum cunku

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

quote:

quote:

Bolum olarak

Sorulara gelicek olursak
    2)imza yetkimdemi yok

Ben turkiyede suan universite okuyorum. Tobb etu de bilgisayar muh. Okuyorum ama bu yil ayrilmak zorundayim, bu yuzdende turkiyede baskent uni mimarliga veya devlet universitelerinden birinde insaat muh. Okuyacagim. Yatay gecis oldugundan eylulde bende okula baslicam henuz tercihler bitmedi. Benim istegim ise turkiyedeki giderim belli, bu giderin aynisi veya biraz daha fazlasina avrupa daha iyi bir egitim almak.

Hangi universitelerin denkligi olup olmadini nereden ogrenebilirim.
    Saglik ve hukuk alani dusunmuyorum zaten, muh veya mimarlik alaninda olucak buyuk ihtimal muh.
    Eger turkiyede universite okuyorsam oraya gecisim nasil oluyor . Suan turkiyede universite okuyorum cunku

Türkiyede okuyor iseniz evet yatay geçiş yapabilirsiniz ancak başvuru yapmanız gerekli.Öncelikle tavsiyem Viyana Teknik Üniversitesine bi başvuru yapın kabul alabilirsiniz oradan dil varsa eğer.

Almanya'yı da deneyin.Başvuru yapın onlar size cevap verecektirler.Birkaç arkadaşım Viyana'da okuyor yatay geçiş yaptılar TR'den.

Hangi üniv'in denkliği değil tanınırlığı olup olmadığını anlamak için : YÖK'de Tanınan Üniversiteler

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.