Şimdi Ara

Dell N5110 Laptop Yükseltme - Önerilerinizi Bekliyorum

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
15
Cevap
0
Favori
624
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Öncelikle sistem bilgilerimi yazmak istiyorum arkadaşlar sonra sorularıma geçeceğim :

İşlemci : İntel Core i3-2310M 2.10ghz
    Ram: 2gb
    Ekran Kartı : Hd graphics 3000 yongalı Ati hd6470m 1gb ekran kartı
    HDD:320gb

Arkadaşlar şimdi ben laptopumu upgrade etmek istiyorum.Dellin garanti sınırları içerisinde mi emin değilim bu olay.İşlemci bence çok büyük farklar yaratan bir unsur gibi gelmiyor bana yine de yorumlarınızı bekliyorum.Baya zamandır donanım olaylarını takip etmiyorum ancak SSD denilen bir şey var ve bunun performans üzerinde etkileri olduğunu söylüyorlar.İşlemciye dokunmadan bu laptopu fiyat performans olarak nasıl upgrade ederim.Neler almalıyım.Kullanım şeklim Bfbc2 ve autocad 2013 kullanıyorum(daha doğrusu çalışıyorum)

Önerileriniz için şimdiden teşekkür ederim.

• upgrade etmek laptoplada baya maliyetli olur. çünkü anakart değişecek komple eski parçalar uymayabilir vs.
  • anakartı falan değiştirmek istemiyorum açıkçası pek.daha kolay yoldan yapmanın bir yolu yok mu ? peder pek yeni laptop almaya niyetli değil de -_-
  • arkadaşlar yok mu bir fikir verecek ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: bjk__murat

upgrade etmek laptoplada baya maliyetli olur. çünkü anakart değişecek komple eski parçalar uymayabilir vs.

Bir notebook kasadaki anakartı nasıl değiştirmeyi düşünüyorsun hiç anlamadım?

Notebookta, ram, işlemci ve hdd yükseltmesi yapılır.

Rami 4 gb yaparsın. Bide istediğin kapasitede ssd hdd takarsın. Bu ister eski hdd'ni çıkartıp yaparsın.
    İstersende dvd-rw'ni çıkartıp onun yerine takabileceğin dönüştürücü aparatlar var, onu kullanarak oraya takarsın.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Sarıaslan

quote:

upgrade etmek laptoplada baya maliyetli olur. çünkü anakart değişecek komple eski parçalar uymayabilir vs.

Rami 4 gb yaparsın. Bide istediğin kapasitede ssd hdd takarsın. Bu ister eski hdd'ni çıkartıp yaparsın.
    İstersende dvd-rw'ni çıkartıp onun yerine takabileceğin dönüştürücü aparatlar var, onu kullanarak oraya takarsın.

Şimdi demenden şunu anladım.4gb ram yeterli.SSD gerçekten bir performans artışı sağlar mı ? O aparat gerçekten işimi çözer diye düşünüyorum.Peki ne kadarlık bir maliyet olur benim için ?

• quote:

Orijinalden alıntı: must1890

quote:

quote:

Şimdi demenden şunu anladım.4gb ram yeterli.SSD gerçekten bir performans artışı sağlar mı ? O aparat gerçekten işimi çözer diye düşünüyorum.Peki ne kadarlık bir maliyet olur benim için ?

120 gb ssd ortalama 130 - 150$ desen ddr3 ram 4 gb 30-50$ + kdv ile birlikte yuvarlak hesap 400 tlye işin içinden çıkabilirsin. sadece tahmindir

• quote:

quote:

ya kardeşim anakartının desteklemediği yeni teknolojiyi istiyorsan ne değişcek kasamı değişcek ? peh yarabbim ya kimlere laf anlatıyorum ki ben.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MühendisMurat -- 15 Ocak 2013; 17:31:39 >

• ssd sistem performansını epey etkiliyor,http://www.teknoseyir.com/56793/sandisk-ssd-ile-eski-dizustunuze-can-verin/

Fakat oyun söz konusu olunca ekran kartı en önemli bileşen kötü bir ekran kartın varsa i-7 olsa bile pek bir şey farketmez.

Dizüstü sistemlerde upgrade imkanları son derece kısıtlı.
  • quote:

quote:

quote:

ya kardeşim anakartının desteklemediği yeni teknolojiyi istiyorsan ne değişcek kasamı değişcek ? peh yarabbim ya kimlere laf anlatıyorum ki ben.

Notebook bilgin yok heralde. Amaç tartışmak değil bilgi vermek.
    Notebook üretimi yapan firmalar (quanta vs.) önce anakart üretir, sonra anakarta uygun bir kasa üretir.
    Falanca markasının A modelinin anakartı ile B modelinin anakartı farklıdır, kasaları farklıdır. Bir birine uymaz.
    Mesela Casper Datron TW7'ye TW8 anakartı takamazsın.
    TW7'den 2 model vardır misal. TW7M TW7A. TW7'M'de ekran kartı yoktur. TW7A'da nvidia grafik vardır.
    TW7M kasasına TW7A takamazsın çünkü TW7M'de vga çıkışı vardır kasa buna uygundur. TW7A'da DVI çıkışı vardır kasa buna uygundur.
    Ama TW7A kasasına TW7M takabilirsin çünkü dvi boyutu büyük olduğu için vga kasanın bu kısmına uyar, kenarlarında boşluk kalır. TW3M anakartıda takabilirsin, çünkü aynı seri üretimidir. Bilmem anlatabildim mi?

• quote:

Orijinalden alıntı: Su

ssd sistem performansını epey etkiliyor,http://www.teknoseyir.com/56793/sandisk-ssd-ile-eski-dizustunuze-can-verin/

Fakat oyun söz konusu olunca ekran kartı en önemli bileşen kötü bir ekran kartın varsa i-7 olsa bile pek bir şey farketmez.

Dizüstü sistemlerde upgrade imkanları son derece kısıtlı.

cevabın için teşekkür ederim.peki arkadaşlar bu vermiş olduğum model SataIII destekliyor mu nasıl öğrenebilirim bunu ? Birde ram için 8gb şart mı yoksa daha uygun fiyata 4 veya 6 falan taksam da olur mu ?

• internet sitesinden araştırabilirsin destekleyip desteklemediğini. Ama sata 3 desteklememesi hiç önemli bir problem değil. sata2 ile kullanırsın. Bence ram için 8 şart değil, 4 bile yeter. Autocad için belki biraz daha fazla alabilirsin ama bu konuda bilgim yok.
  • internet sitesinde hiç bişey bulamadım.ama internette gördüğüm videolarda aynı model ismiyle adamlar sataIII kullanmışlar.donanım olarak aynı olanlar var farklı olanlarda var ama benim anladığım kadarıyla sataIII destekliyor.
  • Herhangi başka önerisi olan var mı arkadaşlar.bu arada brenchmarklara baktımda benim işlemci ikinci nesil olduğundan bazı birinci nesil i5 lerden daha iyiymiş galiba.tek eksiği ram gibi görünüyor ama elim değmişken ssd de alsam mı ? yoksa fuzuli midir çok kararsız kaldım
  • ssd son yıllarda çıkmış en orijinal teknoloji, gönderdiğim bağlantıdaki diğer videoları da izleyin. ssd'ler halen daha çok pahalı, buna değer derseniz değiştirin. Performansını arttırır bilgisayarın ama oyunlara etkisi olmaz (oyunların açılış süresini kısaltır-yarıya düşürür- ama fps artışı sağlamaz)
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.