Şimdi Ara

Dell Inspiron 7567 - Ana Konu (458. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
10.805
Cevap
131
Favori
549.682
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
18 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 456457458459460
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: ranegade95

Siz nasıl boot ediyorsunuz bios ayarları vs nedir. Yardımcı olur musun.

Bilgisayar açıldı ama format atılmıyor sanırım iso bozuk. Yeni indiricem

Alıntıları Göster
    BIOS ayarlarım;

- General --> Advanced Boot Options --> Enable Legacy Option ROMs - Kapalı
    - System Configuration --> SATA Operation - AHCI seçili (varsayılan olarak RAID aktif olması lazım)
    - Secure Boot --> Secure Boot Enable - Enabled seçili

Rufus ayarlarım;

Boot etmek için sadece USB'yi bilgisayara takılı bir şekilde açıp (yada yeniden başlatıp) DELL logosu geldidği anda F12 tuşuna basmak. Gelen boot menüsünde USB çıkıyor zaten UEFI bir şekilde, direkt boot edebiliyorsunuz.

• Dell power manager kurulmuyor. Her formattan sonra kurduğum şey şimdi Dell power manager service olarak yükleniyor. Güç ayarlarına program gelmiyor. En güncel power manageri nerden indirebilirim

Formattan önce sürümümün ekran görüntüsünü almıştım onu kurdum tekrar geldi.

Şu linkte v2.2.1
    https://www.dell.com/support/home/tr/tr/trbsdt1/drivers/driversdetails?driverid=8mjfn

Daha güncel olanı varsa link olarak atarsanız çok memnun olurum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ranegade95 -- 19 Mart 2019; 22:27:6 >
  • Arkadaşlar termal macun değişimini servis yapıyor mu biz yapsak garanti kapsamı kalır mı cihaz?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Arkadaşlar termal macun değişimini servis yapıyor mu biz yapsak garanti kapsamı kalır mı cihaz?

• Bilgisayarı aldığımdan beri yüksek gereksinimli oyunlarda şarj düşmesi oluyor.

Bu şarjdayken yüksek gereksinimli oyun oynadığımda pil azalması normal mi ? Bataryam daha yeni değişti. 1.5 senede batarya öldü tekrar aynı şeyin olmasını istemiyorum. Bir aralar bilgisayarı hiç açmıyordum. Açsam bile bataryasını hiç kullanmıyordum ondan bataryam ölmüş olabilir yada sorunlu batarya gelmiş olabilir bilmiyorum. Ama umarım bu şarj düşmesinden kaynaklı bir şey olmuyordur.

Dell Power Managerde custom ayar kullanıyorum. %90 pilim vardı. Gta V oynadım full ayarlarda 2:30 saat falan. Pilim 81 e kadar düştü.

Normal kullanımda düşmüyor asla düşük sistem gerektiren oyunlardada olmuyor diye biliyorum. Acaba adoptörümde sorun olabilir mi ? Adaptörde sorun olduğunu aida64 gibi programlarla anlayabilir miyim. Voltajlara bakarak kaç akım ile şarj edişine bakarak vs ? Yardımcı olur musunuz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ranegade95 -- 22 Mart 2019; 1:5:52 >

• quote:

Bilgisayarı aldığımdan beri yüksek gereksinimli oyunlarda şarj düşmesi oluyor.

Bu şarjdayken yüksek gereksinimli oyun oynadığımda pil azalması normal mi ? Bataryam daha yeni değişti. 1.5 senede batarya öldü tekrar aynı şeyin olmasını istemiyorum. Bir aralar bilgisayarı hiç açmıyordum. Açsam bile bataryasını hiç kullanmıyordum ondan bataryam ölmüş olabilir yada sorunlu batarya gelmiş olabilir bilmiyorum. Ama umarım bu şarj düşmesinden kaynaklı bir şey olmuyordur.

Dell Power Managerde custom ayar kullanıyorum. %90 pilim vardı. Gta V oynadım full ayarlarda 2:30 saat falan. Pilim 81 e kadar düştü.

Normal kullanımda düşmüyor asla düşük sistem gerektiren oyunlardada olmuyor diye biliyorum. Acaba adoptörümde sorun olabilir mi ? Adaptörde sorun olduğunu aida64 gibi programlarla anlayabilir miyim. Voltajlara bakarak kaç akım ile şarj edişine bakarak vs ? Yardımcı olur musunuz
    Gayet normal. Bilgisayar tam yüke girdiğinde adaptör bilgisayarı besleyecek gücü üretemiyor, dolayısıyla bilgisayar da bataryadan yardım alıyor. Bu tür bilgisayarlarda bataryanın artık çıkmamasının sebeplerinden biri de bu.

Adaptörde sorun yok, Dell o şekilde tasarlamış güç dengesini. 180W'lık adaptörü kullanırsanız bataryada düşme olmaz büyük bir ihtimalle (BIOS'da AC'den güç çekimi 130W ile yazılımsal olarak sınırlandırılmamışsa).

• quote:

Orijinalden alıntı: -forumber-

Gayet normal. Bilgisayar tam yüke girdiğinde adaptör bilgisayarı besleyecek gücü üretemiyor, dolayısıyla bilgisayar da bataryadan yardım alıyor. Bu tür bilgisayarlarda bataryanın artık çıkmamasının sebeplerinden biri de bu.

Adaptörde sorun yok, Dell o şekilde tasarlamış güç dengesini. 180W'lık adaptörü kullanırsanız bataryada düşme olmaz büyük bir ihtimalle (BIOS'da AC'den güç çekimi 130W ile yazılımsal olarak sınırlandırılmamışsa).

Alıntıları Göster
    İlginiz için teşekkür ederim. Normal olması sevindirdi. Tekrar garantiyle uğraşmak istemezdim.

1 saatlik Gta V oynadığımda durum şu şekilde.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ranegade95 -- 22 Mart 2019; 2:13:4 >

• ranegade95 kullanıcısına yanıt
    Hocam aynı sorunu ben de birçok oyunda yaşadım. Çözümünü de cpu'nun turbo modunu kapatmada buldum. 3.4 yerine 2.8 ile oynuyorum ve zerre eksilme olmuyor bataryada.
  • quote:

Orijinalden alıntı: donnarumma

Hocam aynı sorunu ben de birçok oyunda yaşadım. Çözümünü de cpu'nun turbo modunu kapatmada buldum. 3.4 yerine 2.8 ile oynuyorum ve zerre eksilme olmuyor bataryada.
    Nasıl kapatıyoruz biosta hocam. Zaten 3.5 ile çalışıp gereksiz ısınmasını istemiyordum

• quote:

Nasıl kapatıyoruz biosta hocam. Zaten 3.5 ile çalışıp gereksiz ısınmasını istemiyordum

Alıntıları Göster
    ThrottleFix (ThrottleStop) kullanıyorsanız programda "Disable Turbo" işaretini seçmeniz yeterli.

Kullanmıyorsanız BIOS üzerinden Turbo Boost ayarı mevcut, oradan kapatabilirsiniz.
  • quote:

ThrottleFix (ThrottleStop) kullanıyorsanız programda "Disable Turbo" işaretini seçmeniz yeterli.

Kullanmıyorsanız BIOS üzerinden Turbo Boost ayarı mevcut, oradan kapatabilirsiniz.

Alıntıları Göster
    Kullanıyorum teşekkür ederim

• Ne güzel eski biosta (1.1.0) bilgisayar açılırken dell logusunun altındaki yuvarlak dönmez direk bilgisayar hızlı şekilde açılırdı son biosta dell in altında yuvarlak dönüyor dell logosundan sonra yarım saniye daha dönüyor öyle açılıyor. Çok önemli bir şey değilde psikolojik eskiye göre geç açılıyormuş hissi veriyor

• quote:

Ne güzel eski biosta (1.1.0) bilgisayar açılırken dell logusunun altındaki yuvarlak dönmez direk bilgisayar hızlı şekilde açılırdı son biosta dell in altında yuvarlak dönüyor dell logosundan sonra yarım saniye daha dönüyor öyle açılıyor. Çok önemli bir şey değilde psikolojik eskiye göre geç açılıyormuş hissi veriyor
    Eski BIOS'dan kaynaklanmıyor, Windows sürümünden kaynaklanıyor.
  • Arkadaşlar; Turbo Boost açık-kapalı, Yüksek performans-Dengeli Modları farketmeksizin, oyun içinde veya dışında(Battlefield V te denedim) CPU hızı 2.80 Ghz i geçmiyor, bu nedendir acep?
  • quote:

Orijinalden alıntı: raptor19

Arkadaşlar; Turbo Boost açık-kapalı, Yüksek performans-Dengeli Modları farketmeksizin, oyun içinde veya dışında(Battlefield V te denedim) CPU hızı 2.80 Ghz i geçmiyor, bu nedendir acep?
    ThrottleFix (ThrottleStop) kurulu mu?
  • quote:

ThrottleFix (ThrottleStop) kurulu mu?

Alıntıları Göster
    Kurulu değil.
  • quote:

Orijinalden alıntı: raptor19

Kurulu değil.

Alıntıları Göster
    BIOS'da Intel SpeedStep ve Intel TurboBoost açık ise çıkması gerek aslında.

Güç seçeneklerinden "En yüksek işlemci durumu"nu %100 yapmayı deneyebilirsiniz. O da işe yaramaz ise "En düşük işlemci durumu"nu %100 yapın.

Yine olmaz ise ThrottleFix kurmayı deneyebilirsiniz.
  • quote:

BIOS'da Intel SpeedStep ve Intel TurboBoost açık ise çıkması gerek aslında.

Güç seçeneklerinden "En yüksek işlemci durumu"nu %100 yapmayı deneyebilirsiniz. O da işe yaramaz ise "En düşük işlemci durumu"nu %100 yapın.

Yine olmaz ise ThrottleFix kurmayı deneyebilirsiniz.

Alıntıları Göster
    Tavsiyelerin için teşekkürler kardeşim, ThrottleFix i denemedim, BIOS'da Intel SpeedStep ve Intel TurboBoost açıkken diğer önerilerinde herhangi bir değişiklik olmadı.

• quote:

Orijinalden alıntı: Murat Burç

Çok ilginç. Donanım olarak G5 serisi altı üstü 1 sene üstte.
    cihazın ani fan çalıştırması can sıkıyor bazen. Sessiz ayarına alıp kullanmak güzel olurdu. Hakikate nsaçmalık.

Batarya uzatıcı da yok. Bunlar basit fan deviri düşürtme frekans azaltma özellikleri halbuki.

Alıntıları Göster
    Oyun harici fan çalıştırıyorsa bilgisayar temizlik yapın yada format atın. Çünkü chrome vs gündelik işlerde oyun harici fan açtığını görmedim. Anca windows update falan olursa açıyor.

• quote:

Oyun harici fan çalıştırıyorsa bilgisayar temizlik yapın yada format atın. Çünkü chrome vs gündelik işlerde oyun harici fan açtığını görmedim. Anca windows update falan olursa açıyor.

Alıntıları Göster
    windows defender, ntfs günlüğü vs gibi windowsun saçma sapan işleri kasıyor laptopu boştayken.
    zamanlayıcıdan bir arkadaşın önerdiği gibi defender'ı yapılandırdım uzun süre baş ağrıtmadı sonra gene başladı, tekrar yaptım şimdilik oldu gibi. ama arkaplanda çok fazla uygulama çalışıyor laptop'ta. win8 böyle değildi ama format atmaya üşeniyorum şu an.
    belki bir aya kafam rahata erince atarım formatı. win10 iyi güzel de durup dururken harddiskin çalışması, arada fanın coşması vs çözemedim bir türlü

• 
Sayfa: önceki 456457458459460
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.