Şimdi Ara

Dell G515 SE [Ana Konu] (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
366
Cevap
5
Favori
24.585
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
4 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• quote:

Orijinalden alıntı: cause_of_death

iyi günlerde kullanın, umarım sorunsuz çıkar .

Şu ürün de fena değilmiş.
    https://www.hepsiburada.com/acer-nitro-5-intel-core-i5-10300h-16gb-512gb-ssd-gtx1660ti-freedos-15-6-fhd-tasinabilir-bilgisayar-nh-q7pey-001-p-HBV00000VHU8U?magaza=BOZDAN%20Teknoloji&wt_gl=cpc.6802.shop.elk.it-ssc&gclid=Cj0KCQjw7ZL6BRCmARIsAH6XFDI-g4K9jkVBVwMQksWa1JveYfhrP56F6hlMxu9YJPRURE_r-Q_9yoEaAvnfEALw_wcB

Alıntıları Göster
    Evet görmüştüm ama 10300H 1660ti'i 144hz de besleyebilecek bir işlemci değil. 4600H veya 10750H olsa kesinlikle bu fiyata alınırdı.
    Ah intel nolurdu masaüstündeki gibi şu mobil i5'leri de 6 çekirdek yapsaydı.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• ahmettsezis kullanıcısına yanıt
    Mantikli :)

Cihaz icin update vereyim konu icin:

Eski notebook icin kullandigim aluminyum tabanli sogutucuyu fanlari acmadan kullanmaya basladim. Call of duty aa kapattim ve islemci 75 dereceyi, ekran karti 78 dereceyi gecmiyor. Ssd yine 90i buldu ama fps drop falan yok.

Edit: yazdiktan 2 dk sonra pc dondu, yine ssd oldugunu dusunuyorum :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cause_of_death -- 25 Ağustos 2020; 22:8:15 >
  • cause_of_death C kullanıcısına yanıt
    https://harddrivegeek.com/ssd-temperature/

Hocam bu kaynakta 70 derecenin çoğu ssd için sağlıklı limit olduğu yazıyor. Bi göz atın isterseniz.

Ssd marka modeline göre sitesinde de mutlaka yazar. Kendi ssd'mi (xpg sx8200pro) kontrol ettim, 0-70 derece diyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: ahmettsezis

https://harddrivegeek.com/ssd-temperature/

Hocam bu kaynakta 70 derecenin çoğu ssd için sağlıklı limit olduğu yazıyor. Bi göz atın isterseniz.

Ssd marka modeline göre sitesinde de mutlaka yazar. Kendi ssd'mi (xpg sx8200pro) kontrol ettim, 0-70 derece diyor.
    Teşekkürler. Aynı derece Hynix için de geçerli. Hwinfo'da 85 derece gösteriyor problem derecesini. 3 kere unsafe shutdown, 10 dakika uyarıya sebep olacak sıcaklıkta, 17 dakika da hddye zarar verecek sıcaklıkta çalıştığına dair log tutmuş hwinfo. Laptop'u sadece birkaç gündür kullanıyor olmam, bunun yanında hwinfo'yu her dakika açmamış olmam göz önüne alındığında bu şekilde kullanmaya devam edersem bu ssd'nin ömrünün uzun olmadığı açık.

Dell yabancı forumlarından destek istedim, biostan test çalıştırdılar (temel sistemler çalışıyor mu diye kontrol ediyor sadece) ve sorun olmadığı için hiç bir destek sağlamadılar.
    Başka bir kullanıcı aynı şikayette bulunduğunda bizim testlerimize uygun ürün oldukları için tercih edildi, direk bir bozulma olmadığı sürece kullanın diyip atmışlar başlarından.

İlgili ssd modelini araştırdığımda da amazonda samsung ssd'ye göre 10 derece daha sıcak çalışıyor yazmışlar. SSD de undervolt falan olmuyor sanırım, daha yavaş çalışsın ama soğuk çalışsın istiyorum ama nafile. Bu işin sonu ya ssd değişikliği ya da heatsink, bakalım.

Sizi de soğuttum cihazdan, umarım Acer'da hiç bir sorun yaşamazsınız.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cause_of_death -- 25 Ağustos 2020; 22:54:8 >

• quote:

Orijinalden alıntı: cause_of_death

Teşekkürler. Aynı derece Hynix için de geçerli. Hwinfo'da 85 derece gösteriyor problem derecesini. 3 kere unsafe shutdown, 10 dakika uyarıya sebep olacak sıcaklıkta, 17 dakika da hddye zarar verecek sıcaklıkta çalıştığına dair log tutmuş hwinfo. Laptop'u sadece birkaç gündür kullanıyor olmam, bunun yanında hwinfo'yu her dakika açmamış olmam göz önüne alındığında bu şekilde kullanmaya devam edersem bu ssd'nin ömrünün uzun olmadığı açık.

Dell yabancı forumlarından destek istedim, biostan test çalıştırdılar (temel sistemler çalışıyor mu diye kontrol ediyor sadece) ve sorun olmadığı için hiç bir destek sağlamadılar.
    Başka bir kullanıcı aynı şikayette bulunduğunda bizim testlerimize uygun ürün oldukları için tercih edildi, direk bir bozulma olmadığı sürece kullanın diyip atmışlar başlarından.

İlgili ssd modelini araştırdığımda da amazonda samsung ssd'ye göre 10 derece daha sıcak çalışıyor yazmışlar. SSD de undervolt falan olmuyor sanırım, daha yavaş çalışsın ama soğuk çalışsın istiyorum ama nafile. Bu işin sonu ya ssd değişikliği ya da heatsink, bakalım.

Sizi de soğuttum cihazdan, umarım Acer'da hiç bir sorun yaşamazsınız.

Alıntıları Göster
    Üzüldüm hocam. Dell'in bu kadar baştan savma bir cihaz tasarlamasını gerçekten anlamlandıramadım.

Acer'i biraz zorunluluktan aldım. Pişman değilim ama çok mutlu da olamadım malum 8000 lira . Ülkede stok yok çünkü. 4800H + 1650ti oyun için gayet saçma bir kurulum. Ama hiçbir yerde de 1660ti yok.

Lenovo Legion'u çok istedim ama 4800H + 1650 ti fiyatı 12 bin lira . Dell'in 5600M 4600H kurulumu mükemmel ama işte gerek soğutma gerek 2x4 rezil etmiş.

Gerçekten laptop almak için berbat bir zamanmış. Paranızla mutlu olamıyorsunuz. Hala bakıyorum bi yerde adam akıllı bir cihaz çıkar da kutu açmadan iade ederim.

• quote:

Üzüldüm hocam. Dell'in bu kadar baştan savma bir cihaz tasarlamasını gerçekten anlamlandıramadım.

Acer'i biraz zorunluluktan aldım. Pişman değilim ama çok mutlu da olamadım malum 8000 lira . Ülkede stok yok çünkü. 4800H + 1650ti oyun için gayet saçma bir kurulum. Ama hiçbir yerde de 1660ti yok.

Lenovo Legion'u çok istedim ama 4800H + 1650 ti fiyatı 12 bin lira . Dell'in 5600M 4600H kurulumu mükemmel ama işte gerek soğutma gerek 2x4 rezil etmiş.

Gerçekten laptop almak için berbat bir zamanmış. Paranızla mutlu olamıyorsunuz. Hala bakıyorum bi yerde adam akıllı bir cihaz çıkar da kutu açmadan iade ederim.

Alıntıları Göster
    Dell aslında ilk defa kullandığım ama yıllardır gözümde yüksek kalite algısına sahip bir markaydı. Biraz bu statüsüne darbe vurduğunu söyleyebilirim, benim yaşadığım konunun dışında destek forumunda çok sayıda şikayete rastladım. Cpu & Gpu soğutma konusunu bir şekilde çözerim, ama ssd konusu tatsız. Ram'i ileride arttıracağımı bilerek tercih ettim, ram konusunu dert etmiyorum. Şimdilik işimi görüyor, sonrasında bir adet 8 ya da 16 alıp geçeceğim, çıkanı da satarım forumdan uygun fiyata. Asıl problem SSD konusu, bundaki ssd'yi desktopa takıp buna yeni bir tane alabilirim ancak boşuna uğraş ve masraf. Ya da uygun fiyata elden çıkartacağım ssd'yi.

Acer, eskisine göre kendisin oldukça geliştirmiş durumda. Bahsettiğiniz sıcaklık dereceleri çok çok iyi. Aldığınız modelin işlemci + ekran kartı ikilisi benim de ilgimi çekti, bence de ilginç bir tercih olmuş. Umarım içinize siner ve iyi günlerde kullanırsınız.

Notebook fiyatları gerçekten çok yüksek, dediğim gibi ben bu piyasada aslında notebook almayı düşünmüyordum ama olan oldu artık. Kasımda black friday indirimlerinde yurtdışında yakın fiyata 2070'li bir notebook görüp pişman olmam umarım . Birim fiyat/performans analizi yaptığımda bu seviyenin üzerine gerek olmadığını düşünüyorum - elbette herkesin kullanım amacı ve düşünceleri farklı.

Hocam şu an ekranı ayağımızla bastığımız için kırılan () 7-8 yıllık Dell makina var. 2.75kg kalın bir kasa.
    i5 3210M, Raden 7670M, 6GB Ram, 1TB HDD ile tam 1050 tl ye almıştık. Nereden nereye...
    Bugüne kadar hiçbir arıza vermedi. Kronik bir sorunu da yok. Baya da haşin kullanıldı yıllarca. O yüzden Dell'i severim. Herkese önermişimdir de.

Bu G5 modeli gerekirse geri çağırmaları lazım bu kadar yüksek sıcaklıklar kabul edilemez. Daha bu cihaz tozlanacak vs. Gerçekten şaşırttı.

Artık AMD'ye bilerek yapılmış olduğuna ben de istemsizce katılmaktayım. Asus ve Dell gibi iki devin böyle hatalara düşmesi normal değil.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ahmettsezis -- 26 Ağustos 2020; 0:36:23 >

Isınma konusuna çok kızmıyorum ben, dediğim gibi daha önce Toshiba kullandım birkaç sene 105 derecelerde oyun oynadım. Bundan önce kullandığım asus'un sadece arkada soğutma çıkışları vardı, o da 90 derecelerde çalıştı yıllarca hala daha sapasağlam. Kısacası notebook yüksek performansta ısınıyorsa çok birşey söylemem, ancak yüksek performansta ısınmayan bir cihaz gerçekten başarılı demektir. Kısacası ne yazık ki geri çağırmalarına gerek olacak kadar büyük bir sorun yok üründe, ben de bu yüzden iade etmedim. Bir de tabi Hepsiburada ile uğraşacağıma bezene kadar kullanır sonra kendim satarım daha iyi . Amazon yıl sonunda büyük depoyu açacak diyorlardı, umarım açarlar da biz de Amazon rahatlığına kavuşuruz.

Dell bu cihaz ile uygun fiyatlı gaming modellerinde bir pazar payı kapmayı amaçlamış. Heatsink sayısını azaltıp Hp Omen'lerde kullanılan daha güçlü fanlar kullanmış. Ama bunu tahta bir zemine koyduğumda olanlar belli, derslerini yeterince iyi çalışmamışlar. Bunun yanında klavyede sıcaklığı bu kadar net hissettiğim ilk cihaz oldu, elleri yakmıyor ama ısındığını çok rahat hissediyorsunuz.

Daha önce de bahsettim, Amd'ye bilerek yaptıklarını düşünmüyorum çünkü Intel işlemcili G5 modellerinden de bolca şikayet var bu konuda. Notebook soğutucunun kablosunu bulamadım, kablo gelsin bir de soğutucuyla deneyeceğim bakalım ne olacak.

Siz de püfür püfür Acer ile gülersiniz artık arada bakıp bakıp

Konu için edit: Yabancı Dell tekrar iletişime geçti ve servise gönderin tavsiyesinde bulundu. Günahlarını almışım, uzaktan ellerinden geldiği kadar ilgilendiler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cause_of_death -- 26 Ağustos 2020; 1:14:14 >

Hocam püfür püfür olursa çok gülmem ama ufak bi sırıtırım

85-90 dereceler laptop için normal evet ama 90+ oldu mu hele ki ssd ise işler de bi gariplik var demek. Yt da da reviewlere baktım oyunlarda neredeyse stabil 99 derece. Klavyeye vurduğunu da söylemişlerdi aynı şekilde.

Dell'in tekrar iletişime geçmesini takdir ettim. Bir arkadaşımın cihazını kullanıcı hatası olmasına rağmen ücretsiz tamir etmişlerdi. Fiziksel bir kırık vardı.

Bakalım neler olacak. Zor ama belki servislere heatsink falan gönderirler takmaları için.

Takipteyim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ahmettsezis -- 26 Ağustos 2020; 1:37:49 >
  • Son gelişmeler neler arkadaşlar

• quote:

Orijinalden alıntı: Goldhazee

Son gelişmeler neler arkadaşlar
    Fanları çalıştırmadan bile olsa alüminyum altlık kullanmam dereceleri önemli ölçüde azalttı. Sanırım havayı alttan alıyor cihaz, altındaki zemin ısınınca da daha sıcak hava aldığı için sıcaklıkları artıyor diye yorumladım durumu. Ancak SSD'de 2. sensörün sıcaklığı 93 dereceleri buluyor yine - bu da SSD için tatlı bir sıcaklık değil. Bunun dışında herhangi bir problemim yok, sıcak ssdsi ile sevdim cihazı . Call of Duty Warzone ve Half Life Alyx oynadım, sistemi iyi kötü zorladım kısacası. Notebook soğutucunun fan kablosu bugün geldi, henüz fanlı şekilde ne kadar farkedeceğini denemedim. Duruma göre SSD'ye heatsink montajlayacağım.

@ahmettsezis

Acer nasıl

Bir şekilde serinletmenize sevindim hocam . Fanlarla çok daha iyi olur illaki. Ssd ye bir sıcakken bir de soğukken performans testi yapın isterseniz, etkiyi ölçersiniz.

Daha ulaşmadı hocam yolda şu an, en geç cumartesi gelir herhalde. Yolu biraz uzun İstanbul'dan Iğdır'a geliyor da

• quote:

Bir şekilde serinletmenize sevindim hocam . Fanlarla çok daha iyi olur illaki. Ssd ye bir sıcakken bir de soğukken performans testi yapın isterseniz, etkiyi ölçersiniz.

Daha ulaşmadı hocam yolda şu an, en geç cumartesi gelir herhalde. Yolu biraz uzun İstanbul'dan Iğdır'a geliyor da
    Teşekkürler, yol uzunmuş gerçekten

@Goldhazee
    Biraz daha açıklayıcı olayım, Ssd sürekli bahsettiğim sıcaklıklarda değil ancak özellikle Warzone'da bahsettiğim derecelere çıkıyordu, notebook soğutucu ile henüz denemedim o oyunu. Normal kullanımda 3-4 derecelik bir fark var, oyunda ne kadar farkettiğini de güncelleyeceğim konuyu.

• Yarım saat kadar oynadım soğtucu ile. Max derece yine 93 dereceleri görmüş ssd sensor 2 ölçümünde hwinfonun. Sensor1 ise 86 derece olmuş. Sensor1 sıcaklığı kabul edilebilir sınırlarda ancak sensor2 değil. Yabancı forumlarda da heatsink kullananlar ya da ssd'yi değiştirenler mevcut. Eğer bu ssd'nin ekstra bir sıcaklık dayanımı yok ise bu sıcaklıklar uzun vadeli kullanım için yüksek.
    Hocam cihaz geldi testleri akşam atacağım

Hayırlı olsun, iyi günlerde kullanın. İyi sonuçları bekliyorum
    Dell G515 SE [Ana Konu]

Dell G515 SE [Ana Konu]

Dell G515 SE [Ana Konu]O
    Dell G515 SE [Ana Konu]yunlar daha inmedi hocam, şöyle günlük kullanım değerlerini paylaşayım.

Cihaz 45 dakika civarıdır açık ve şarjda değil (2 buçuk saat kaldı diyor). İşlemci ve ekran kartı 40 dolaylarında, ssd ise max 65 derece olmuş. Fan ayarı otoda, o kadar sessiz ki çalışıyor mu diye kontrol etmek gerekiyor Max rpm'e alınca fan sesinden ziyade sadece yüksek sesli hava akışını duyuyorsunuz, epey de üflüyor.

Dell G515 SE [Ana Konu]
    Dell G515 SE [Ana Konu]
    Dell G515 SE [Ana Konu]

Malzeme kalitesi iyi diyebilirim. Klavye tuşlarının çok çıkıntı olması ve altının gözükmesi hoşuma gitmedi. Toz kir biriktirebilir. Bazen basamıyorum ya da algılamıyor tam çözemedim. Tasarım çok güzel, ama ön taraftaki keskin hatlar bilek civarınıza biraz rahatsızlık verebiliyor.

Acere mail attım ek ssd takmak için arka kapağı sökmek garanti dışı bırakıyor dediler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ahmettsezis -- 31 Ağustos 2020; 19:46:0 >

Oyunlarda tekli çekirdek performansı önemli. 10300H 9750H ayarında bir işlemciye sahip sadece 4 çekirdek var. 10300H oyunlarda üzmeyecektir. Fakat çoklu çekirdekle çalışan uygulamalarda üzebilir 10750H'a göre.
  • Return to Monke kullanıcısına yanıt
    Hocam ben 8600K'dan 3700X'e geçtim, gtx1080 var. Sistem çok rahatladı. Zaten 12-16 threade optimize oyunlar da yavaş yavaş piyasayı dolduruyor. Artık oyunlarda %90'a vuran bir işlemciyi 2021'e giderken almanın zerre mantığı yok.

Zaten yanlışlıkla 4800H aldım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ahmettsezis -- 31 Ağustos 2020; 20:20:7 >
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.