Şimdi Ara

Dell G515 SE [Ana Konu] (14. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
366
Cevap
5
Favori
24.583
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
4 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1213141516
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

liquid metal kadar elverisli termal macun lar var Onlardan da alinabilir. altina kesinlikle sogutucu da koyarak dediginiz gibi baya bir sicaklik dusurur. Anladigim kadari ile ryzen lar masaustunde oldugu gibi laptop lardada otomatik baya bir voltaj veriyor. ne kadar undervolt yapiyorsunuz gordugum kadari ile 1.4 a kadar cikiyor voltaj lar.

Hb deki gordumde ekran 60 hz ram 8gb ama o gene arttirilabilir. Keske dahili ekran 120 yada 144 olsa idi o zaman mantikli olabilirdi.

• quote:

Orijinalden alıntı: Guest-EA6F8F78B

liquid metal kadar elverisli termal macun lar var Onlardan da alinabilir. altina kesinlikle sogutucu da koyarak dediginiz gibi baya bir sicaklik dusurur. Anladigim kadari ile ryzen lar masaustunde oldugu gibi laptop lardada otomatik baya bir voltaj veriyor. ne kadar undervolt yapiyorsunuz gordugum kadari ile 1.4 a kadar cikiyor voltaj lar.

Hb deki gordumde ekran 60 hz ram 8gb ama o gene arttirilabilir. Keske dahili ekran 120 yada 144 olsa idi o zaman mantikli olabilirdi.

Evet birkaç markadan bahsetmişler, reddit üzerinden g5 metal liquid şeklinde aratırsanız birkaç konu çıkıyor karşınıza.

Evet sorun Ryzen'in güce ihtiyaç duyduğunda voltajı arttırması. 4xxx serisi ile Amd ekran kartlı modellerde Smartshift diye bir teknoloji getirmeye çalıştılar. Bu teknolojinin amacı, işlemci ve ekran kartı arasında uygulama isteklerine göre anlık dinamik dağıtım yaparak güç tüketimi ve performans arasında bir optimizasyon elde etmek. Ancak, konuda bahsedilen turbo boost ayarını yapmadığımızda işlemci kendini zorlarken ekran kartının pek de zorlanmadığını gözlemlemiştim. Turbo boost ayarı ile bu durum ortadan kalkıyor ve bildiğimiz şekilde çalışıyorlar.

Hz konusuna ben takılmadığım için unutuyorum bu konuyu, yerinde bir uyarı olmuş. Yerleşik gelen 2230 m2 ssd'nin de firmware update'ine rağmen bazı oyunlarda can sıkıcı sıcaklıklara ulaştığını da ekleyeyim unutmadan.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cause_of_death -- 13 Nisan 2021; 1:16:8 >

• cause_of_death C kullanıcısına yanıt

Yeni seri geliyor daha iyi diyorlar ama bu sefer amd ekran karti kullanmiyacakmis. Bekleyip rx6000 serisini mi beklesem diye dusunmuyor degilim?. rtx onemli degil de 1000-1100$ bandinda ne cikar bilemem.. suan alamam ama 1 aya almayi dusunuyorum butceme en uygun bulamadim.. rtx2060 lilar hala cook pahali.. hemde 4 core i5 olanlar ile mevcut. acikcasi bf5 oynarken 4 core cpu yetmiyor min 6 core cpu istiyor

• quote:

Orijinalden alıntı: Guest-EA6F8F78B

Yeni seri geliyor daha iyi diyorlar ama bu sefer amd ekran karti kullanmiyacakmis. Bekleyip rx6000 serisini mi beklesem diye dusunmuyor degilim?. rtx onemli degil de 1000-1100$ bandinda ne cikar bilemem.. suan alamam ama 1 aya almayi dusunuyorum butceme en uygun bulamadim.. rtx2060 lilar hala cook pahali.. hemde 4 core i5 olanlar ile mevcut. acikcasi bf5 oynarken 4 core cpu yetmiyor min 6 core cpu istiyor

2060 ile 5600m arasında piyasadaki fiyat farkına değecek bir performans farkı yok.

https://www.notebookcheck.net/Computer-Games-on-Laptop-Graphics-Cards.13849.0.html?

bu adresten başlarındaki kutuyu tikleyerek başa baş inceleyebilirsiniz.

Elbette işlemci açısından fark olacaktır. Ben bu cihazdan 3070 seviyesinin altında bir cihaza geçeceğimi düşünmüyorum, boşuna para harcamış olurum yaparsam.

• cause_of_death C kullanıcısına yanıt

Evet 5600m benim ihtiyacimi karsiliyor. Fakat dell g5 disinda alternatif olmamasi cok kotu. Tr de olan model 60hz olmasa idi alacagim cihaz idi..

• 1660ti'lı modellere de bakın. Kampanya ile benzer fiyata 120-144hz cihaz yakalayabilirsiniz belki.

• Dell G5 SE modelini yaklaşık 3 hafta kullandıktan yaşadığım sorunlar (mavi ekran hataları, klavyenin pc ısınmasından kaynaklı aşırı derecede ısınması, mouseun durduk yere donarak tepki vermesi, bu güçteki bir pc de forza horizon oynarken sürekli fps dropları yaşatması, normal kullanımda bile yüksek sesle/devirle çalışan fan ve daha bir sürü minör problemler cabası) nedeniyle iade ettim ve yerine lenovo legion 5p ryzen 7 rtx 2060 satın aldım. Şu an 3 gün oldu ve G5 ile kıyasladıktan sonra kendi kendime boş yere işkence ettiğimi düşünüyorum. İlk günden beri henüz hiç problem yaşatmadı oysa Dell başlangıcı zaten mavi ekran hatalarıyla başlatmıştı. Sizlere PC'yi yeteri kadar test etme şansı bulmuş birisi olarak tavsiyem çok daha iyi seçenekler varken sadece rx5600m için bu pc yi almamanız olacaktır. Pc deki problemleri çözmek için redditteki ve donanımhaberdeki neredeyse tüm tavsiyeleri denedim, hatta pc'ye kendim temiz kurulum yapıp sadece gerekli yazılımları kurdum sonuç yine hüsran oldu ve sabrım tükendi. Benim Dell G5 SE 16GB RAM, Ryzen 7, 512 SSD, RX5600m ile tecrübelerim böyleydi umarım başka arkadaşlara faydalı olur.

• 5600m ekran kartı icin oc ayarı yapabilecegim program varmı ?

• quote:

Orijinalden alıntı: cause_of_death

Evet birkaç markadan bahsetmişler, reddit üzerinden g5 metal liquid şeklinde aratırsanız birkaç konu çıkıyor karşınıza.

Evet sorun Ryzen'in güce ihtiyaç duyduğunda voltajı arttırması. 4xxx serisi ile Amd ekran kartlı modellerde Smartshift diye bir teknoloji getirmeye çalıştılar. Bu teknolojinin amacı, işlemci ve ekran kartı arasında uygulama isteklerine göre anlık dinamik dağıtım yaparak güç tüketimi ve performans arasında bir optimizasyon elde etmek. Ancak, konuda bahsedilen turbo boost ayarını yapmadığımızda işlemci kendini zorlarken ekran kartının pek de zorlanmadığını gözlemlemiştim. Turbo boost ayarı ile bu durum ortadan kalkıyor ve bildiğimiz şekilde çalışıyorlar.

Hz konusuna ben takılmadığım için unutuyorum bu konuyu, yerinde bir uyarı olmuş. Yerleşik gelen 2230 m2 ssd'nin de firmware update'ine rağmen bazı oyunlarda can sıkıcı sıcaklıklara ulaştığını da ekleyeyim unutmadan.

Alıntıları Göster

turbo boost u nasıl kapatıyoruz ve ejrab kartına oc yapabilecegimiz uygulama varmı ?

• xxömür kullanıcısına yanıt

OC yapabilmek için MorePowerTool ile biosu editlemen ve doğru voltaj değerlerini girmen gerekli. Konu hakkında bilgin veya tecrüben yoksa oc işini tavsiye etmem, bilinçsizce yapılacak işlemler kalıcı hasar bırakabilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Yukare -- 11 Mayıs 2021; 23:50:54 >

İlk mesajda en alttaki videoda anlatıyor nasıl kapatıldığını. Overclock uygulaması konusunda bilgim yok.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cause_of_death -- 12 Mayıs 2021; 0:1:15 >
  • quote:

İlk mesajda en alttaki videoda anlatıyor nasıl kapatıldığını. Overclock uygulaması konusunda bilgim yok.

video ile halettim fakat vega gpu yu nasıl devre dısı bırakabilirim arada bostayken miningte yapmak istiyorum ama iki kart birden kazıyor ve ısı cok yükseliyor

Mining yapmadığım için net cevap veremem. Başlat'a "Graphic Settings" yazın, karşınıza çıkan pencere üzerinden uygulama bazlı olarak hangi ekran kartının kullanılmasını istediğinizi seçebiliyorsunuz. Bu cihaz hali hazırda ısınan bir cihaz, soğutucu kullanmanızı öneririm.

• quote:

birşey daha sorucam bilgisayarı ilk kurdugumda sorun yoktu ama suan tarayıcı üzerinden (tarayıcı site farketmiyor) videolar ilk saniye oynuyor sonrasında donup cok asırı yavas kare kare gidiyor normalde 4k video oynatmada sorun yok sadece tarayıcıda neden yapar

• quote:

Mining yapmadığım için net cevap veremem. Başlat'a "Graphic Settings" yazın, karşınıza çıkan pencere üzerinden uygulama bazlı olarak hangi ekran kartının kullanılmasını istediğinizi seçebiliyorsunuz. Bu cihaz hali hazırda ısınan bir cihaz, soğutucu kullanmanızı öneririm.

bir önceki yazımda tarayıcıda videoların donmasına sebep olan sey amd software programı onu silince düzeliyor yükleyince videolar 1 saniye oynayıp donuyor tarayıcıdan donanım hızlandırmayı kapattım actım degişmedi son 3-4 tane geriye doğru eski sürüm yazılımları yükledim gene değişmedi amd software da bunun için bi ayar varmı ?

• quote:

şimdide amd radeon software değil sadece driver yükledim gene aynısı oldu

• kampanyadan 2666hz 16gb ram + 1tb intel nvme ekledim makinaya ram çok fark yarattı

şu an performans olarak çok memnunum tek sıkıntı hala fazla ısınması genel olarak

kucakta kullanmaya çok uygun değil altta soğutucu şart

• quote:

Orijinalden alıntı: bulent35220

kampanyadan 2666hz 16gb ram + 1tb intel nvme ekledim makinaya ram çok fark yarattı

şu an performans olarak çok memnunum tek sıkıntı hala fazla ısınması genel olarak

kucakta kullanmaya çok uygun değil altta soğutucu şart

iyi günlerde kullanın. Ben de rami 16 yapmayı düşünüyorum.

Bu arada Dell'in yerleşik programlarını kaldırmaya niyetlenip birkaç tanesini kaldırdıktan sonra geçici anlık takılma sorunları ortadan tamamen kalktı. Hangisi sebep oluyormuş bilmiyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: xxömür

bir önceki yazımda tarayıcıda videoların donmasına sebep olan sey amd software programı onu silince düzeliyor yükleyince videolar 1 saniye oynayıp donuyor tarayıcıdan donanım hızlandırmayı kapattım actım degişmedi son 3-4 tane geriye doğru eski sürüm yazılımları yükledim gene değişmedi amd software da bunun için bi ayar varmı ?

Alıntıları Göster

Bu bahsettiğiniz sorunu daha önce aratıp bir sonuca ulaşamayınca cevap vermemiştim. Windows update hatası sonrasında düzgün yüklenmesi için mevcut profili yanlışlıkla sıfırladıktan sonra aynı sorun ile karşılaştım.

AMD Driver update falan yaptım gereksiz yere ben de. Sorun hiç ummadığım bir yerden kaynaklanıyormuş. Şimdiye kadar çözmüssünüzdür muhtemelen ama bende ilginç bir şekilde ses ile alakalı bu sorun. Kulaklık takılıyken videolar oynuyor, donmuyor. Kulaklık takılı değilken 1 saniye oynadıktan sonra donuyor (media playerda ve tarayıcıda donuyor, vlc playerda oynuyor). Daha önce böyle bir sorunum yoktu, audio driver güncellemesi yapıp daha net bir çözüm yakalarsam güncelleyeceğim.

Edit: Realtek driverını güncelleyince sorun ortadan kalktı.

Mavi ekran sorunu yaşayanlar:

Dell'in sitesi üzerinden modele uygun driver listesi içerisinden son driverı indirin. Yükleme ekranında "Factory Reset" kısmını tikleyin. Mavi ekran sorunum yokken yine bir driver yükleme fantezisine giriştim ve aynı şey tekrarlandı. Dell'in sitesinden indirdiğim driver stabil, mavi ekran problemi yaşamıyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cause_of_death -- 29 Haziran 2021; 22:10:16 >

• Son bios güncellemesinden sonra oyun içinde ssd 86 derecelere çıkıp bir süre sonra Whea uncorrectable error koduyla mavi ekran alıyorum. Hiçbir sonuca da varamadım lütfen yardım edin. Bios sürümü düşürmeyi denedim otomatik olarak sistem tekrar en son sürüme güncelliyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi zLaviva -- 6 Ağustos 2021; 23:21:5 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 1213141516
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.