Şimdi Ara

DALİ İKON MK 2 KULLANICI YORUMLARI (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
119
Cevap
2
Favori
15.889
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Yani orası öyle tabi ama 2000 liraya kadar güzel bir ss bulursam da değerlendiririm herhalde. Bilemiyorum kafamı çok karıştırdım lambalı, ss derken herşeyi yapabilecek duruma geldim.
  • Kardeşler Full range olayi bambaska bir olay ve giren o tadi alan kolay kolay birakamiyor maalesef ;)) bu baglamda da full range bir yapida crossover olmadigi icin ve makbulu de bu oldugu icin ses kayipsiz bir sekilde drivera ulasir-ulasmaya calisir ve muthis detayli bir sekilde kulaklarimiza kadar gelir....zaten tweeter-woofer kombinasyonlarinda crossover kullanildigi icin bir miktar kayip oluyor bunun yaninda da tweeter ve wooferda zamanlama gecikmeleri yasaniyor (delay) birbirlerine tam anlamiyla ayak uyduramiyorlar fakat full range bir yapida bu olmuyor cunku tek bir kaynaktan ve xoversız geliyor ses.....bir donemler tannoy, klipsch, kef vs...cok cok muthis full range urunler uretmislerdir hala da devam ederler vs...vs....

Muhabbeti gorunce yazmak istedim,saygilar...

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: atalayalper

Kardeşler Full range olayi bambaska bir olay ve giren o tadi alan kolay kolay birakamiyor maalesef ;)) bu baglamda da full range bir yapida crossover olmadigi icin ve makbulu de bu oldugu icin ses kayipsiz bir sekilde drivera ulasir-ulasmaya calisir ve muthis detayli bir sekilde kulaklarimiza kadar gelir....zaten tweeter-woofer kombinasyonlarinda crossover kullanildigi icin bir miktar kayip oluyor bunun yaninda da tweeter ve wooferda zamanlama gecikmeleri yasaniyor (delay) birbirlerine tam anlamiyla ayak uyduramiyorlar fakat full range bir yapida bu olmuyor cunku tek bir kaynaktan ve xoversız geliyor ses.....bir donemler tannoy, klipsch, kef vs...cok cok muthis full range urunler uretmislerdir hala da devam ederler vs...vs....

Tannoy çok eskiden belki ki o da 2 yollu Dual Concentric yapıdaki crossover'lı dizaynlarıyla ünlüdür ben Klipsch ve KEF marka full range bir tasarıma şahit olmadım genellikle hep 2 veya 2,5 yollu olurlar.

• Hi def man; klipschhorn diye bir model gordun mu duydun mu?

• Kef'in koaksiyel yapidaki urunleri de fullrange gibi çalisirlar ama aslinda ic ice gecmis iki farkli uniteden olusurlar...bundan da ziyade ayrica kef uretimi full range driverlar da vardir....

• Siteye bir kaç gün takılamadım magalda kül kalmamış. :)
    40 yaşındayım ve 18 inden beri neredeyse bu işlere ciddi bütçe ayırıyorum.
    Kulak kazanımı için satın alıp sattıklarımdan zararım, şu an evde sahip olduğum tüm sistemlerin
    belkide 2 katıdır. Kulak teknik veri ezberlemeye ve ya bilgi nakilciliğine malesef benzemiyor.
    Konu ikon kullanıcıları olduğundan, daha evvel satın alıp kullandığım ikon 7 mk II üzerinden
    değerlenmeler yapmıştım.
    Siz neyi kullandığımdan haberim yokmuş gibi 40hz ve 30khz frekans aralıklarını yazmışsınız.
    Bu değerleri la scala kıyasına giderek, ayrıntının ikon7 de daha fazla olacağına varmışsınız. :)
    Arkadaşlar 20,000 hz frekansı verecek doğada benim bilmediğim sizin bilip dinlediğiniz
    bir enstruman varmı? Siz hangi frekans arlıklarını duyabiliyor nereden sonrasını ne olarak hissedebiliyorsunuz?
    La scala'nın hi-end olduğu vurgulanıp dalgası geçilmiş...
    La scala'nın üst mesaj da yazdığınız frekans aralıkları katolog değeridir. Bu değerlerin
    sonunda +/- 3 db yazar. Yani frekans değişkendir.
    Bu noktada bilmediğiniz ise; 10 watta 3db hassasiyet sizin anlayacağınız volumle oynamadan
    sesi yaklaşık 2 katına çıkarır. Klipsch herigate serilerinde ise bu değerler net bir gerçek olup
    ölçümlerde kayıt altına alınabiliyor,yani yazılan tüm değerleri ürettikleri ürünler karşılıyor...
    Diğer bahsi geçen sinema sistemi frontlarında ise bu değerler biraz da ticari amaçlı olup şişmedir.
    Odtü elektrik elektronik mezunu yiğenle bunları ölçtük test ettik, ben gördüğümü dinlediğimi
    esas alırım...
    Daha önce sinema sistemi kriterlerince üretilmiş frontların hi-fi olayında başarısız olduğuydu.
    Kullanıcıları biraz rahatsız oldu bu noktadan sonra ticari kaygıları olmadıkları halde hayret!
    O arkadaşlara durumu daha rahat kavrayıp,tarafsız değerlendirebilmeleri için anlaşılır
    üslupla bir soru yönelteyim!
    Keman ve kontrabas benzer enstrumanlar oldukları halde neden aynı sesi veremezler?
    Cevabı duyar gibiyim arada ciddi gövde farkı var... sizin ikon 7 mkII ve benzeri tarzdaki
    dar gövdeli kolonlardan nasıl sadece duyamadığınız ve ticari amaçlı yazılmış, ölçümlerde
    gerçeyi yansıtmayan frekanslarda aynı ve ya kaliteli,gerçek,tok bası çıkarabilsin!
    Günümüzde dalgasında olduğunuz La scala'nın üretim ve satışı halen devam ediyorsa onu
    ayakta tutan başlıca sebeplerden biri gövde farkıdır. Kaldı ki bu gövde sıkıştırılmış sunta
    kaplaması değil, arizona da yetişen huş ağacından özel yapımdır. Bu da sese verdiği
    ayrı bir zenginlikliktir. Farklı ağaç ile yapılmış farklı marka iki klasik gitarın sesi aynı olabilirmi?
    Doğru paylaşım kullandığımız ürünlerin + ve - lerini açık paylaşabilmekle başlar.
    Yoksa gerisi körlemesine takım tutmak gibidir. Bu işlerde alacağımızı almış,satacağımızı satmış
    ve hastalığa yakalandığımız için elimizdeki kullandıklarımızda bir bakıma geçicidir.
    Stereo hi-fi nin yoğun yaşandığı ve popüler olduğu yıllarda istanbul'' günü birlik
    vilson audio grand slamm hoparlör testine gittik. 150.000 euro luk hoparlörü power
    Accuphase ile sürdük. Para/kalite oranı değerlendirmesi yaptığımızda eldekinin kıymetini
    bilelim dedik ki o hoparlörleri o dönem Garanti bankası müdürü satın almıştı...
    Sonuç olarak gerçek müzik performansını bilmeyenler ona ulaşamazlar.
    Hi-fi gerçek müziğe ulaşmanın yoludur. Kulak eğitiminiz yoksa, özellikle eşlenikleri
    daha önce hiç dinlemediyseniz bunları yazmak ya da konuşmak anlamsızdır.
    Sadece öğrenmek isteyen ve bu yollardan geçen müzikseverlere yazdıklarımız
    bakış açısı sağlar. Tüm yazdıklarımın doğru anlaşılıp, içerisinden cıbızla kelime seçilip
    o kelimenin çekiştirilmemesini dilerim.
    Herşeyi örneklerle anlaşılır dilde yazdığımdan dolayı sonradan oluşacak polemiklere
    cevap verme niyetinde olmadığımı da hatırlatırım.
    Elimdeki luxman anfileri çok sevdiğimden satmayıp 15 sene tutum. Yoksa amaç ve hedef değiller.
    Lambalı arayışım var ve neyi tercih ettiğimi biliyorum. Sadece maddi öncelik onda değil beklemedeyim.
    Adını duymadığınız ürünü yorumlayıp, duydunuzmu şeklinde sormuşsunuz. Ben link veriyor
    başkada birşey demiyorum size.
    http://www.denizfoto.com.tr/Klipschorn-AK5-Floorstanding-Speaker-1-Adet,PR-4537.html
    Sağlıcakla kalın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi S.Togay -- 29 Ağustos 2012; 19:51:32 >

• quote:

Hi def man; klipschhorn diye bir model gordun mu duydun mu?

Evet 2 yolludur..
  • quote:

Kef'in koaksiyel yapidaki urunleri de fullrange gibi çalisirlar ama aslinda ic ice gecmis iki farkli uniteden olusurlar...bundan da ziyade ayrica kef uretimi full range driverlar da vardir....

Evet Crossover'lı koaksiyel yapıda sürücü üretiyorlar. Ayrıca KEF HI-FI dünyasında 3 yollu dizayları başarıyla üretmiş bir marka ve ben hiç Fullrange sürücüsünü rastlamadım.

http://www.kef.com/uploads/files/en/kef_units/A%20History%20of%20Kef%20Drive%20Units%20issue%203.pdf

• İyi arastir iyi arastir bulursun kef'in full range suruculerini....uc veya iki adet surucuden olusan full range klipsch var mi yok mu bir de ona bak bakalim ;))

• quote:

İyi arastir iyi arastir bulursun kef'in full range suruculerini....uc veya iki adet surucuden olusan full range klipsch var mi yok mu bir de ona bak bakalim ;))

Senin cevaplar bile 2 yollu geliyor

Oldu araştıralım bakalım da 2 yollu fullrange hoparlör mü var? da ben bilmiyorum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi HI-DEF-MAN -- 29 Ağustos 2012; 20:30:50 >
  • İki adet veya uc adet full range surucu tek bir bunyede olunca olabiliyor demek ki ;)) Sen hala mi arastirmadin hala Fazladan fazladan yaziyorsun :))

• Alper, Fulrange mulrange hikaye kardes amfi lazim amfi
    Konustugumuz amfiden de vazgectim. Su senin tabirinle cirkin ordek yavrusu dedigin magnum100 u dusunmeye basladim yine.

• Mecanica; benim belli bir butce araligindaki (2500 tl) favori stereo ampli modelleri arasinda en basta biliyorsun zaten magnum 100 var...yakisir kardesime gayet de guzel olabilir

Fullrange ve elektrostatik yapidaki modeller yakin bir zamanda denemek ve tecrube etmek istediklerim ve cok iyiler kardesim emin ol..

• quote:

Orijinalden alıntı: S.Togay

Siteye bir kaç gün takılamadım magalda kül kalmamış. :)
    40 yaşındayım ve 18 inden beri neredeyse bu işlere ciddi bütçe ayırıyorum.
    Kulak kazanımı için satın alıp sattıklarımdan zararım, şu an evde sahip olduğum tüm sistemlerin
    belkide 2 katıdır. Kulak teknik veri ezberlemeye ve ya bilgi nakilciliğine malesef benzemiyor.
    Konu ikon kullanıcıları olduğundan, daha evvel satın alıp kullandığım ikon 7 mk II üzerinden
    değerlenmeler yapmıştım.
    Siz neyi kullandığımdan haberim yokmuş gibi 40hz ve 30khz frekans aralıklarını yazmışsınız.
    Bu değerleri la scala kıyasına giderek, ayrıntının ikon7 de daha fazla olacağına varmışsınız. :)
    Arkadaşlar 20,000 hz frekansı verecek doğada benim bilmediğim sizin bilip dinlediğiniz
    bir enstruman varmı? Siz hangi frekans arlıklarını duyabiliyor nereden sonrasını ne olarak hissedebiliyorsunuz?
    La scala'nın hi-end olduğu vurgulanıp dalgası geçilmiş...
    La scala'nın üst mesaj da yazdığınız frekans aralıkları katolog değeridir. Bu değerlerin
    sonunda +/- 3 db yazar. Yani frekans değişkendir.
    Bu noktada bilmediğiniz ise; 10 watta 3db hassasiyet sizin anlayacağınız volumle oynamadan
    sesi yaklaşık 2 katına çıkarır. Klipsch herigate serilerinde ise bu değerler net bir gerçek olup
    ölçümlerde kayıt altına alınabiliyor,yani yazılan tüm değerleri ürettikleri ürünler karşılıyor...
    Diğer bahsi geçen sinema sistemi frontlarında ise bu değerler biraz da ticari amaçlı olup şişmedir.
    Odtü elektrik elektronik mezunu yiğenle bunları ölçtük test ettik, ben gördüğümü dinlediğimi
    esas alırım...
    Daha önce sinema sistemi kriterlerince üretilmiş frontların hi-fi olayında başarısız olduğuydu.
    Kullanıcıları biraz rahatsız oldu bu noktadan sonra ticari kaygıları olmadıkları halde hayret!
    O arkadaşlara durumu daha rahat kavrayıp,tarafsız değerlendirebilmeleri için anlaşılır
    üslupla bir soru yönelteyim!
    Keman ve kontrabas benzer enstrumanlar oldukları halde neden aynı sesi veremezler?
    Cevabı duyar gibiyim arada ciddi gövde farkı var... sizin ikon 7 mkII ve benzeri tarzdaki
    dar gövdeli kolonlardan nasıl sadece duyamadığınız ve ticari amaçlı yazılmış, ölçümlerde
    gerçeyi yansıtmayan frekanslarda aynı ve ya kaliteli,gerçek,tok bası çıkarabilsin!
    Günümüzde dalgasında olduğunuz La scala'nın üretim ve satışı halen devam ediyorsa onu
    ayakta tutan başlıca sebeplerden biri gövde farkıdır. Kaldı ki bu gövde sıkıştırılmış sunta
    kaplaması değil, arizona da yetişen huş ağacından özel yapımdır. Bu da sese verdiği
    ayrı bir zenginlikliktir. Farklı ağaç ile yapılmış farklı marka iki klasik gitarın sesi aynı olabilirmi?
    Doğru paylaşım kullandığımız ürünlerin + ve - lerini açık paylaşabilmekle başlar.
    Yoksa gerisi körlemesine takım tutmak gibidir. Bu işlerde alacağımızı almış,satacağımızı satmış
    ve hastalığa yakalandığımız için elimizdeki kullandıklarımızda bir bakıma geçicidir.
    Stereo hi-fi nin yoğun yaşandığı ve popüler olduğu yıllarda istanbul'' günü birlik
    vilson audio grand slamm hoparlör testine gittik. 150.000 euro luk hoparlörü power
    Accuphase ile sürdük. Para/kalite oranı değerlendirmesi yaptığımızda eldekinin kıymetini
    bilelim dedik ki o hoparlörleri o dönem Garanti bankası müdürü satın almıştı...
    Sonuç olarak gerçek müzik performansını bilmeyenler ona ulaşamazlar.
    Hi-fi gerçek müziğe ulaşmanın yoludur. Kulak eğitiminiz yoksa, özellikle eşlenikleri
    daha önce hiç dinlemediyseniz bunları yazmak ya da konuşmak anlamsızdır.
    Sadece öğrenmek isteyen ve bu yollardan geçen müzikseverlere yazdıklarımız
    bakış açısı sağlar. Tüm yazdıklarımın doğru anlaşılıp, içerisinden cıbızla kelime seçilip
    o kelimenin çekiştirilmemesini dilerim.
    Herşeyi örneklerle anlaşılır dilde yazdığımdan dolayı sonradan oluşacak polemiklere
    cevap verme niyetinde olmadığımı da hatırlatırım.
    Elimdeki luxman anfileri çok sevdiğimden satmayıp 15 sene tutum. Yoksa amaç ve hedef değiller.
    Lambalı arayışım var ve neyi tercih ettiğimi biliyorum. Sadece maddi öncelik onda değil beklemedeyim.
    Adını duymadığınız ürünü yorumlayıp, duydunuzmu şeklinde sormuşsunuz. Ben link veriyor
    başkada birşey demiyorum size.
    http://www.denizfoto.com.tr/Klipschorn-AK5-Floorstanding-Speaker-1-Adet,PR-4537.html
    Sağlıcakla kalın.

Yazdıklarınıza katılıyorum ve bilginizi,tecrübenizi paylaşmışınız teşekkür ederim...Klipsh lere de bakacağım ama maddi durum işte al dinle test et sat olayı bütçemi göçertti malum....

• klipsch ler hifi den ziyade sinema sistemlerinde daha verimli olur diye düşünüyorum
  • sensei 111 referance serileri için söylediklerin doğrudur. Klipsch Amerika forum sitesinde bunun paylaşımları çok.
    Yabancı dil sıkıntısı yoksa incelemeni öneririrm.
    GHOST RECON, yazdıklarım kanun değil deneyimlerim sadece. Düşünceye değer vermeniz sevindirici. Ürünleri
    satın almasanız bile mümkünse dinleyin kulakta yer etsin en azından.
    Aşağıdaki resim La scala crossover'ına aittir. 1 ve 2 numara anfiden gelen sinyal,diğerleri ise dağılımı gösterir.
     DALİ İKON MK 2 KULLANICI YORUMLARI

Bunun 2 yol hatta 2.5 yol ile ne alakası var o kısmı anlamak zor bariz 3 yollu.
    Aşağıdaki resim ise ikon 7 mk2 krosover'ı farkı yorumlamak için mühendis olmaya gerek varmı?
     DALİ İKON MK 2 KULLANICI YORUMLARI

Binlerce insanın ziyaret ettiği bir sitede GHOST RECON arkadaşımızın benim yazımdan alıntı yaptığı kısımla
    ilgili kısımda yaptığım açıklamalara yönelik yapıcı bir eleştiri,düzeltme ve ya bilgilere katılım yapma yerine;
    kişiye yönelik Gandalf vs.. yakıştırmalar yaparak, yazılanları dalgaya almak yasal anlamda kişiye yönelik
    bilişim suçu olmakla beraber sitenin kurallarına aykırı olup, etik çerçevenin dışındadır. Her ne kadar yapılan
    göndermelerle muhatap olmasamda, Konunun teknik içeriğinin
    haricinde tüm yazdıklarınızı bu bağlamda gözden geçirmenizi rica ederim. İlgili modaratörler konuyu inceleyecektir umarım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi S.Togay -- 30 Ağustos 2012; 0:31:35 >

• Sn. Stogay,

Fullrange den kastiniz nedir diye bilgi rica etmistim., bunu cevaplarsaniz memnun olurum.

Sizinle ayni yaslarda oldugumuzu yazdiklarinizdan gordum, bir akranimla yazisiyor olmaktan ayrica keyif aldim.

Bir iki noktada tespitlerinize katilmadigimi belirtmek isterim. Oncelikle, firmalarin verdigi hoparlorlerin uretebildikleri frekans degerlerinin sisirme veya reklam oldugu yonundeki gorusunuze katilmam mumkun degil. Klipsch in verdigi deger dogru iken dali nin verdigi deger nasil sisirme olsun. Yada klipsch in verdigi degere o zaman nasil itimat edelim.

20 hz altina inebilen enstruman sormussunuz organ pipe lar bu degerlerin altina iniyorlar. Soylediginizde hakli oldugunuz nokta kulagin bu frekans altindaki sesleri duyamayacagi konusu, ki bu noktadada cok dogru bir tespitiniz varki oda duymasakta bu frekanslari algiladigimiz.

Scala kotu bir hoparlordur denmiyor, sadece sinirli bir frekans bandinda ses uretimi yaptigindan bahsediliyorki, bu hoparlorlere getirilen en buyuk elestiride budur. Yoksa cok asikardirki scala ile ikon 7 karsilastirmasi elma armut karsilastirmasidir. Klipsch in uretim felsefesi konser ses seviyesinde distorsiyonsuz ses uretimidir. Ki bunuda layiki ile yapabildigi icin klipsch, klipsch tir. Ama kullanmis oldugunuz urun bu ses uretimini ne en alt frekanslara nede en ust frekanslara cikarak yapmaktadir. Benim full range den anladigim, bu frekans seviyelerine min. Distorsuyonla ulasabilen hoparlordur.

Hoparlorde govde konusu ise genel hatlari ile yazdiginiz gibi ama bir magico mini, yg carmel, veritiy parcifal veya benzeri urunler dinledigiizde ezber bozan sonuclarda cikabiliyor. Hifi de iddiali olmamak lazim. Insan cok cabuk mahcup olabiliyor.

Hifi ye gonul vermis, urunler degistirmis test etmis bir arkadasimizin aramizda olmasi cok guzel. Diger forumdaslarinda bu yollardan belki sizden daha yogun ve uzun gecmis olabilceginide dikkate alarak yaklasacaginizi dusunuyorum. Inaniyorumki buraya katilimda bulunan herkes, paylasmak ve birseyler edinmek icin burada. Kimsenin kimse ilede ozel bir sikintisi yok. Bir iddia varsa mantikli argumanlar ilede destekleniyorsa kabul gormemesi mumkun degil. Ama mantikli arguman, yas veya degistirilen cihaz sayisi olmamaki diye dusunuyorum. Referans ses bilmek ve eslestirmek konusundaki gorusunuzede yuzde yuz katiliyorum. Hayatinda piano dinlememis birinin bu sesin gercege sadik kalmaya calisan bir sunumunuda degerlendiremeyecektir. Son olarak iyi niyet ve samimiyetinizede cani gonulden inandigimi belirtmek isterim.

• quote:

Kardeşler Full range olayi bambaska bir olay ve giren o tadi alan kolay kolay birakamiyor maalesef ;)) bu baglamda da full range bir yapida crossover olmadigi icin ve makbulu de bu oldugu icin ses kayipsiz bir sekilde drivera ulasir-ulasmaya calisir ve muthis detayli bir sekilde kulaklarimiza kadar gelir....zaten tweeter-woofer kombinasyonlarinda crossover kullanildigi icin bir miktar kayip oluyor bunun yaninda da tweeter ve wooferda zamanlama gecikmeleri yasaniyor (delay) birbirlerine tam anlamiyla ayak uyduramiyorlar fakat full range bir yapida bu olmuyor cunku tek bir kaynaktan ve xoversız geliyor ses.....bir donemler tannoy, klipsch, kef vs...cok cok muthis full range urunler uretmislerdir hala da devam ederler vs...vs....

Sevgili atalayalper,

Dogada sesler nasil bir kaynaktan cikiyor ise ses uretiminde en ideal sekli bu olmali diye yola cikan bu yaklasim en azindan dogala yaklasmak anlaminda cok dogru olsada teknik olarak butun frekanslarin tek bir driverdan verilmesi mumkun degil diye biliyorum. Buna yakin tasarimlar ve bu felesefede uretici ve bunlari takip eden onemli bir odyofil kesimde var. Bana hep bu hobbynin egzotik tarafi gibi gelmistir. Tannoylarin yanilmiyorsam prestige serisi tami taminada bu gurupta. Hangi model harirlamiyorum, resim gorsem belki cikarabilirim, yurtdisinda yaptigim bir tannoy dinletisinde cikan orta sesler beni mest etmekle birlikte alt seslerde ayni tatmini yasamamistim. Cogunluklada ne aradigimizla ilgili bir konu hifi guzelligide burada olsa gerek. Sesin dogrusunu biliyor olupta colore sunum yapan bir ekipmanin sesini sevdigi icin aliyor olmak, hatta farkli zamanlarda farkli sunumlar istemek bu isin en guzel yani. Keyfimiz kacmadan uzun yillar hobbyimizi devam ettirmek hepimize nasip olur umarim.

• Ünite tasarımının mümkün olduğunca daraltılmış, kulak duyum sınırlarına göre alt ve üst frekans bantları
    kısmen daraltılmış yapı olarak tanımlayabiliriz.
    Yazılarımda rf-7_II için 2 yollu fakat La scala için 3 yollu olduğunu, bu farkın da dinletide hangi parçalarda
    nasıl fark oluşturduğunu ifade etmiştim.Resimde de paylaştım.
    Her nasılsa adı duyulmamış klipschhorn 2 veya 2,5 yollu oldu. Samimiyetinizden yola çıkarak cevap verme gereği duydum.
    2 mesaj önce yazdıklarımda bende kulağınızın duymadığı geniş frekans aralığının stereo hi-fi de anlamı olmadığı yolunda oldu.
    Derseniz ki sinemada patlama ve ya deprem sesi nasıl alınacak! İşte o iş için alt frekans genişleyecek.Duymadığınızı sadece
    hissedeceksiniz. O yüzdendir ki sinema sistemimantığı ön plana alınmış,üretilmiş frontlarlar
    stereo hi-fi için yetersizdir yorumunda bulundum. Elimizdeki bir md de kulak alt ve üst sınırları testi var. Çaldığımızda saniyeler
    ilerliyor ama duyum yok.
    Eleştirdiğim nokta sadece sattığım ikon değil. Yazdıklarımı bütün olarak incelediğinizde rf7-II nin de değerlerinin yaklaşık 2 kat
    La scala yanında fazlalığına rağmen testte havlu attığını yazdım. Kaba tabirle her ürünün alt-orta ve üst sınıfının varlığını
    düşünürsek referans serisi için de aynı düşüncelerde olduğumu belirtmiştim. Yani bir şekilde takım tutmuyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: altanpsx

quote:

Sevgili atalayalper,

Dogada sesler nasil bir kaynaktan cikiyor ise ses uretiminde en ideal sekli bu olmali diye yola cikan bu yaklasim en azindan dogala yaklasmak anlaminda cok dogru olsada teknik olarak butun frekanslarin tek bir driverdan verilmesi mumkun degil diye biliyorum. Buna yakin tasarimlar ve bu felesefede uretici ve bunlari takip eden onemli bir odyofil kesimde var. Bana hep bu hobbynin egzotik tarafi gibi gelmistir. Tannoylarin yanilmiyorsam prestige serisi tami taminada bu gurupta. Hangi model harirlamiyorum, resim gorsem belki cikarabilirim, yurtdisinda yaptigim bir tannoy dinletisinde cikan orta sesler beni mest etmekle birlikte alt seslerde ayni tatmini yasamamistim. Cogunluklada ne aradigimizla ilgili bir konu hifi guzelligide burada olsa gerek. Sesin dogrusunu biliyor olupta colore sunum yapan bir ekipmanin sesini sevdigi icin aliyor olmak, hatta farkli zamanlarda farkli sunumlar istemek bu isin en guzel yani. Keyfimiz kacmadan uzun yillar hobbyimizi devam ettirmek hepimize nasip olur umarim.

Altanpsx; Zaten tam anlamıyla bütün frekansları verebilen bir full-range sürücü henüz üretilemedi çok yaklaşıldı belki ama hala öyle bir ürün yok piyasada ve senin söylemiş olduğun frekans eksiklikleri de bu yüzden normal olsa gerek....Bu tarz ürünlerde crossover kullanılmaması çok agresif bir sunum ve detay alınabilmesini mümkün kılıyor bildiğiniz gibi gelen sinyal direk sürücüye filtreden geçmeden ulaşıyor geri kalan işi full-range sürücü yapmaya çalışıyor ne kadarını istenilen frekans aralığında verebiliyorsa o kadarını vermeye çalışıyor...bu arada temennilerine katılıyorum altanpsx..

Full range,kapalı kutu tasarım ve elektrostatik hoparlörler şu anda dikkatimi çeken hoparlör yapıları ama henüz bass-reflex yapıda en az iki yollu ve hatta daha fazla ekipmana sahip ürünlerin hakkını verememiş tadını çıkaramamışken bir diğerine geçmek anlamsız olur diyerek bu meraklarımı kurcalamayı daha sonralara erteliyorum...

Closed enclosure tipteki ürünler ile de ilgilenen arkadaşlar var ise bana lütfen olumlu olumsuz fikirlerini sunsunlar (Harbeth,Canton,Atc,Xavian,Heco etc..) Bu markaların piyasada kapalı kutu tasarım modelleri var, alt frekans başarımlarının çok kontrollü fakat bir o kadar da sınırlı olduğunu söylerler.....Doğruluk payı nedir? Kapalı kutu tasarımların alt frekanslarda diplere çok inememeleri dışında başka sıkıntıları var mıdır? Detaylı bilgisi olan var mı?

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.