Şimdi Ara

Dalga geçiliyorum...

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
72
Cevap
5
Favori
25.857
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar lise biteli 2 sene oldu.3'üncü defa Ygs'ye hazırlanıyorum.Liseli değilim yani.Okul hayatım bitti.

Arkadaşlar yeni bir ortama girdiğimde bir süre sonra hep benle dalga geçiyorlar.Lisedeykende böyleydi.İki senedir dershaneye gidiyorum hala böyle.Bir süre sonra hep benle dalga geçiyorlar.Bende sus pus durmak zorunda kalıyorum çünkü cevap versem tartışma çıkacak yada direk biriyle kavga edicem.Bunu istemediğim için sadece bende gülüyorm.

Arkadaşlar daha öncede buna benzer konular açmıştım.Orada verilen tavsiyeleri denedim herkesin yanına gittim adını,halini, hatırını sordum herkesle ayrı ayrı tanıştım ama olmuyor.Hep ben selam-günaydın demek zorunda kalıyorum tanıştıklarım beni takmıyorlar bile.Bende bıraktım artık.Sadece dersleri düşünüyorum.

Arkadaşlar hep aynı sorun.Herkesle konuşuyorum.Ama hep sessizsin diyorlar.Acaba neden.Ne konuşmam lazım.Birde kimse dinlemiyor beni.Ben bir soru sorunca genelde cevaplanmıyor (geyik ortamında) yada dalga geçiliyor.Yada arada kaynayıp gidiyor.Örneğin birine ismi ile hitap edip soruyorum boşver fazla merak iyi değil diyor.Ama başka biri sorunca hemen cevaplıyor.Ben bir hata yapınca bütün sene unutulmuyor ama biri benden daha komik bir hata yapınca hemen unutuluyor.

Arkadaşlar nerede hata yapıyorum.Bu çok kötü bir durum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi marmix -- 5 Kasım 2011; 13:34:04 >

• Yapay Zekanın Yanıtı

Dalga Geçilmek: Nedenleri, Etkileri ve Başa Çıkma Mekanizmaları

Dalga geçilmek, her bireyin karşılaşabileceği ve rahatsız edici bir deneyimdir. İster arkadaş ortamında ister sosyal ortamlarda olsun, dalga geçilmek kişinin özgüvenini zedeleyebilir ve duygusal sıkıntıya neden olabilir.

Dalga Geçmenin Nedenleri

• Gülmek İçin: Bazı insanlar, başkalarının tepkilerini görmek için dalga geçerler. Bunu eğlenceli bulurlar ve zarar verme niyetleri olmayabilir.
    • Üstünlük Hissetmek İçin: Dalga geçen kişiler, kendilerini üstün hissetmek için başkalarını aşağılayabilirler. Bu davranış, düşük özgüvene veya sosyal becerilerin eksikliğine işaret edebilir.
    • İntikam Alma İsteği: Bazı kişiler, kendilerine daha önce dalga geçildiği için başkalarına aynısını yaparlar. Bu davranış, olumsuz bir döngüye yol açabilir.

Dalga Geçilmenin Etkileri

• Özgüven Kaybı: Dalga geçilmek, özellikle tekrarlayan ve aşağılayıcı olduğunda özgüven kaybına neden olabilir.
    • Duygusal Sıkıntı: Dalga geçilmek, utanç, kızgınlık ve üzüntü gibi duygusal sıkıntılara yol açabilir.
    • İzolasyon: Dalga geçilme korkusu, bireylerin sosyal ortamlardan çekilmesine ve izole olmasına neden olabilir.

Dalga Geçilmekten Kurtulmak

Dalga geçilmekten kurtulmak kolay bir şey değildir, ancak bazı başa çıkma mekanizmaları vardır:

• Kendini Değerlendir: Dalga geçilme nedenlerini anlamaya çalış. Başkalarına gülmek için mi dalga geçiliyor, yoksa kendilerini üstün hissetmek için mi? Bu bilgi, daha etkili başa çıkma stratejileri geliştirmene yardımcı olabilir.
    • Sınırlar Belirle: Dalga geçen kişilere, davranışlarının kabul edilemez olduğunu açıkça belirt. Saygı duyulmadığını hissettiğin ortamlardan uzaklaşmaktan çekinme.
    • Kendinle Gülmeyi Öğren: Her şeyi ciddiye almak yerine, bazen kendini dalga geçene katılmayı düşün. Bu, durumu hafifletmeye ve gerilimden arınmaya yardımcı olabilir.
    • Destek Ara: Güvendiğin arkadaşlarına, ailene veya bir terapiste durumu anlat. Onların desteği ve rehberliği, dalga geçilmeyle başa çıkmanı sağlayabilir.

Dalga Geçenlere Verilecek Cevaplar

Dalga geçenlere nasıl cevap verileceği kişiden kişiye değişebilir. Ancak bazı etkili cevaplar şunlardır:

• "Dalga geçmekten ne anladığını bilmiyorum. Lütfen açıklayabilir misin?"
    • "Dalga geçmek yerine, neden olumlu bir yorumla katkıda bulunmuyorsun?"
    • "Sözlerin beni üzüyor. Lütfen böyle konuşma."
    • "Dalga geçmek yerine, neden birbirimizin farklılıklarını kutlamıyoruz?"

Dalga Geçilen İnsan Ne Yapmalı?

Dalga geçilen kişi olarak, şunları yapman önemlidir:

• Sakin Kal: Dalga geçildiğinde sakin kalmaya çalış. Tepki verirsen, durumu daha da kötüleştirebilir.
    • Dalga Geçeni Gözlemle: Dalga geçenin nedenlerini anlamaya çalış. Başkalarına gülmek için mi yoksa kendilerini üstün hissetmek için mi dalga geçiyor?
    • Sınırlarını Belirle: Dalga geçene, davranışlarının kabul edilemez olduğunu açıkça belirt. Saygı duyulmadığını hissettiğin ortamlardan uzaklaş.
    • Kendine Değer Ver: Dalga geçilmiş olsan bile, kendini değerli hissetmeyi unutma. Herkesin kusurları ve sınırları vardır.

Dalga geçilmek zor ve rahatsız edici bir deneyim olabilir, ancak bunu aşmanın yolları vardır. Kendini değerlendir, sınırlar belirle, destek ara ve dalga geçenlere etkili bir şekilde cevap ver. Bu stratejiler, dalga geçilmekten kurtulmana ve daha olumlu ve destekleyici ilişkiler kurmana yardımcı olabilir.

Yapay Zekanın Yanıtını Genişlet
  • up
  • quote:

Orijinalden alıntı: marmix

up
    Tamamda kendin söylemişsin bende GÜLÜYORUM , SUS PUS KALIYORUM. ee ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Ouzhanmetin

Alıntıları Göster
    Eğer insanlar seni bir kere öyle tanıdıysa üstünden o etiketi atmak çok zor olur. Şu an için bu durumdan nasıl kurtulucağını bilmiyorum ama bi dahaki sefer yine dalga geçilen kişi olmak istemiyorsan kendine güvenmen şart.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Ouzhanmetin

Alıntıları Göster
    sende onlarla dalga geç. lisedesin galiba üni. geçinceye kadar takılma o beş para etmezlerle.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Hey Jude.

sende onlarla dalga geç. lisedesin galiba üni. geçinceye kadar takılma o beş para etmezlerle.

Alıntıları Göster
    ben mesaj yazmıştım konuya yanılmıyorsam nereye gitti mesajım

Neyse haa oluşmuş herhalde
    yazdığım şey şuydu;
    boş takma kafana hani demişsin ya onlar dalga geçilecek şeyler yapıyor hemen unutuluyor ben bir hata yaparsam bütün yıl unutulmuyor.
    sen yaptığn hataya takılıp kaldığın için öyle oluyor sen takılmasan yaptığın hataya senin yatığında unutulur. he nasıl yapılır bu düşüncelerini değiştirmkle;
    ben insanım hata yapabilirim normaldir bunun normal bişey oldugunu başkaları anlamıyorsa ben ne yapym onların sorunu dersin
    he sende herşeye sazan.avi gibi atlamyacaksın tabi kendine güven neyse kolay gelsin
    edit: ekleme

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi benben2009 -- 5 Kasım 2011; 0:23:42 >

• quote:

Orijinalden alıntı: benben2009

yazdığım şey şuydu;
    boş takma kafana hani demişsin ya onlar dalga geçilecek şeyler yapıyor hemen unutuluyor ben bir hata yaparsam bütün yıl unutulmuyor.
    sen yaptığn hataya takılıp kaldığın için öyle oluyor sen takılmasan yaptığın hataya senin yatığında unutulur. he nasıl yapılır bu düşüncelerini değiştirmkle;
    ben insanım hata yapabilirim normaldir bunun normal bişey oldugunu başkaları anlamıyorsa ben ne yapym onların sorunu dersin
    he sende herşeye sazan.avi gibi atlamyacaksın tabi kendine güven neyse kolay gelsin

Alıntıları Göster
    millet senle dalga geçmeden sen kendinle dalga geçeceksinki senle dalga geçmiycekler.

• quote:

yazdığım şey şuydu;

Hocam o konu silindi bunu yeni açtım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Greyblack

millet senle dalga geçmeden sen kendinle dalga geçeceksinki senle dalga geçmiycekler.

Alıntıları Göster
    bu durum bendede var, arkadaşın dedıgı gıbı ya ılk ortama gırdıgınde ızlenımlerın cok önemlı sılık bır ınsan gıbı davranırsak sılık bırı gıbı davranırlar aynen cıddıye almama ne bılıyım sorularına cevap vermemeler senı kucuk görmeler felan, daha sonraları o ızlenımlerı atman zor, bu yuzden ılk önce ortama göre ayak uydurucaksın
    bendede bu sorun halla var , ne zaman samımı olsam her denılenı yapsam he kardeş hı kardeş desem hemen kullanmalar işlerı dusunce senı görmeler vb vb

sallamıcaksın arkanda bırakıcaksın baktın ortam senı ezıyor, ortamdan cekıp gıdıceksın yanlız kal 1 arkadaşın olsun genede ezdırme kendını cunku 1 ezdıklerınde daha fazla ezmek hoslarına gıdıcektır

• quote:

quote:

yazdığım şey şuydu;

Hocam o konu silindi bunu yeni açtım.

Alıntıları Göster
    10 yaşımdan beri kilolu olduğumdan aynı durum banada çok oldu.
    şimdi herkesten önce ben kendimle dalga geçtiğim için alay etmeye yeltenen biri g*t gibi kalıyor. estafurullah demek zorunda kalanlar bile var. artık kilomla ilgili etraftan en ufak bir espri yapılmıyor. yapılsa bile yapan kişiyi espri ile yerin dibine sokuyorum, en çok ben eğlenmiş oluyorum

• quote:

Orijinalden alıntı: Greyblack

Alıntıları Göster
    onlar sana güldüğünde sende gülme. kaşlarını çat, ciddi bi yüz ifadesi takın, cool ol. sen onlarla dalga geç, sen onlara gül
  • quote:

Orijinalden alıntı: Banzai!

onlar sana güldüğünde sende gülme. kaşlarını çat, ciddi bi yüz ifadesi takın, cool ol. sen onlarla dalga geç, sen onlara gül

Alıntıları Göster
    aynı ben ama ben havalıyım kanka
  • quote:

yazdığım şey şuydu;

Alıntıları Göster
    Lisedeysen cidden uğraşma, üniversitede akıllı adamlar bulursun.

• quote:

Orijinalden alıntı: Jentin

Alıntıları Göster
    en basit çözüm dalga geçenlerden birinin ağzını burnunu kır. toplum önünde.
    daha sonra artık disiplinse disiplin başka okulsa başka okul.
    orda da biraz cool takıl öyle güleyim edeyim deme herkese mesafeli davran tamamdır.

ama en mantıklı çözüm muskeder'in ki azcık kafayı çalıştır önce sen kendinle dalga geç onlar zaten susacak.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Jentin

Alıntıları Göster
    biri sana ter bir şey söyleyince iyi bir cevap yapıştıracaksın, yok ben beceremem onu diyorsan herkes sınıftayken çıkarıp vuracaksın masaya.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Banzai!

Alıntıları Göster
    Yeni girdiğin bir ortamda insanları henüz tanımamışken fazla samimi olma fakat fazla soğukta durma. Genellikle senin yaşlarında, yeni arkadaşlarla fazla samimi olunan durumlarda, onların sana olan yaklaşımları saygı çerçevesini aşabiliyor ve bu durum senin tepkinle beraber kavgayıda doğurabiliyor. Ancak tepki vermediğin takdirdede daha çok üstüne gelirler, bu yüzden o raddeye getirmeden ufaktan dişlerini göstermelisin ki sana artislik yapmasınlar. Eğer ipleri sıkı tutmayıp iş işten geçerse o zaman onların seni takmamalarına kırılırsın, seninle dalga geçmelerine üzülürsün, onların hoş sohbetlerine imrenirsin ve sonunda onlara kin ve nefret duymaya başlarsın. Bu yüzden yalnız kalmaktan korkup insanlarla sürekli muhattap olmak zorunda hissetme kendini.

• quote:

Orijinalden alıntı: Raven

Yeni girdiğin bir ortamda insanları henüz tanımamışken fazla samimi olma fakat fazla soğukta durma. Genellikle senin yaşlarında, yeni arkadaşlarla fazla samimi olunan durumlarda, onların sana olan yaklaşımları saygı çerçevesini aşabiliyor ve bu durum senin tepkinle beraber kavgayıda doğurabiliyor. Ancak tepki vermediğin takdirdede daha çok üstüne gelirler, bu yüzden o raddeye getirmeden ufaktan dişlerini göstermelisin ki sana artislik yapmasınlar. Eğer ipleri sıkı tutmayıp iş işten geçerse o zaman onların seni takmamalarına kırılırsın, seninle dalga geçmelerine üzülürsün, onların hoş sohbetlerine imrenirsin ve sonunda onlara kin ve nefret duymaya başlarsın. Bu yüzden yalnız kalmaktan korkup insanlarla sürekli muhattap olmak zorunda hissetme kendini.

Son cümlenize tamamen katılıyorum.

• quote:

quote:

Alıntıları Göster
    yanlız takıl arkadaşın olmasın daha iyi

• quote:

quote:

Alıntıları Göster
    Madem senin komikliklerini unutmuyorlar, git birinin ağzını burnunu dağıt millet içinde bunuda unutmasınlar. Emin ol sorun çözülür.

• quote:

quote:

Alıntıları Göster
    Ağır ol her zaman daha iyidir.
    O dalga geçenler gibi ciddiyetsiz samimiyetsiz olmakta kat kat iyidir.Birisi de sana laf söyleyince şakayla karışık sende patlat lafı sus.Dalga geçmeye başladıklarında onları alaya al ne bileyim kendini o grubun dışında gibi hissediyosan da takılma onlarla.

• 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.