Şimdi Ara

Custom Sıvı Soğutma Kullananlar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (341. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
7 Misafir - 7 Masaüstü
5 sn
8.064
Cevap
80
Favori
284.440
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
5 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 339340341342343
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhabalar, yakında kendi custom sıvı soğutmamı yapmaya başlayacağım. Şu anda düşünme aşamasındayım ve sizlerin fikirlerini almak istediğim bi konu var.

Cpu bloğu olarak bilinen parça sizce hangisinden olması daha mantıklı olur? Fotoğraftaki(en soldaki- boyutları 4-4-1.2 cm) mi? Yoksa videodaki arkadaşın kullandığı intelin stock işlemci soğutucusunun modifiyeli hali mi?

https://ae01.alicdn.com/kf/HTB1FjsqfCtYBeNjSspkq6zU8VXay/80-40-12mm-40-40-12mm-Aluminium-CPU-Graphics-Card-Hard-Disk-HDD-Water-Cooling-Waterblock.jpg_640x640.jpg

https://www.youtube.com/watch?v=AElWwc95JHo

•  Custom Sıvı Soğutma Kullananlar Yardımlaşma ve Dayanışma  Derneği

arkadaslar merhaba, bir arkadasim boyle bir sistem kurdu, pompa kisa sureligine (1-2 sn gibi) durup tekrar calisiyor nedeni hakkinda fikir verebilecek varmi?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi capacitor -- 17 Temmuz 2018; 21:4:45 >
    < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • capacitor C kullanıcısına yanıt
    Pompa ve donanim konfigurasyonu ile ilgili detaylari verebilirseniz yardimci olmaya calisirim? Mesela, pompa ddc veya d5 mi? Anakart asus'a benziyor. Arkadasiniz pompayi direk bios uzerindeki PWM'den mi yoksa herhangi bir yazilim kullanarak mi rpm hizini ayarliyor? Mesela, Asus Aisuite III kullaniyorum ve kullandigim pompa Barrow D5 PWM. Aisuite III uzerinde Fan expert aracinda "Silent, standart ve turbo" gibi hiz secenekleri var. Turbo'da genelde pompa bilgisayarda yapilan islem'e göre degisken sekilde birden hizlanip ve birden yavasliyor. Bu sizin arkadasinizi yaniltabilir. Arkadasinizin pc konfigurasyonlarini daha detayli sekilde ögrenirseniz size belki yardimci olabilirim?
  • Akcooling A kullanıcısına yanıt
    pompa 500 l/h cin mali, vatanda satilan everest setlerden almis. tahminim aliexpressde satilan sc 600 lere benziyor pwm destegi yok bildigim kadariyla ... i5 8600k, z370 chipsetli anakart kullaniyor... bahsettiginiz ayarlari yapacak kadar ilgili biri degil...

• selam,

iki senedir corsair H115i kullanıyorum
    artık extreme performanslı extreme ucuz sıvı soğutmaya geçmenin zamanı geldi sanki
    aklımdaki sistem, araba radyatörünü pc ye bağlamak

BUNA BENZER BİR SİSTEM DÜŞÜNÜYORUM

soğutucu bloğu da intel fanını modlayarak yapmayı düşünüyorum
    bakır blok işleyecek torna tezgahım yok malesef

sormak istediklerim

1- 65cm x 40cm tahmini ölçülerde bir araba motor suyu soğutma radyatörü kullanmayı düşünüyorum
    acaba 1 tane ekran kartına bir tane de işlemci için mi alsam yoksa ikisini de 1 radyatöre bağlasam yeterli gelir mi?

yoksa kalorifer radyatörü yeterli gelir mi? 30x16x4 cm t4 transporter kalorifer radyatörü ilgimi çekiyor

2- Kaçlık pompa kullanmalıyım?
    240L h lik pompa 1 radyatöre yeterli gelir mi? çünkü soğutma alanı gayet geniş
    yoksa 1 tane 800L h pompa alıp iki radyatörü birden bir pompaya mı bağlamalıyım?
    sessizlik çok önemli madem bir işi yapıyoruz
    radyatörleri belki pasif soğutma ile fansız çalıştırabilirim
    ama gene de her ihtimale karşı 200mm 700 rpm sessiz cooler master kasa fanlarım hazırda 6 tane kadar bekliyor

3-thermaltake core v71 full tower kasa yeterli gelmeyecek sanırım özel kasa mı tasarlasam acaba yoksa yanda emanet mi dursa radyatörler?

• quote:

Orijinalden alıntı: Maskeli Bilo

Merhabalar, yakında kendi custom sıvı soğutmamı yapmaya başlayacağım. Şu anda düşünme aşamasındayım ve sizlerin fikirlerini almak istediğim bi konu var.

Cpu bloğu olarak bilinen parça sizce hangisinden olması daha mantıklı olur? Fotoğraftaki(en soldaki- boyutları 4-4-1.2 cm) mi? Yoksa videodaki arkadaşın kullandığı intelin stock işlemci soğutucusunun modifiyeli hali mi?

https://ae01.alicdn.com/kf/HTB1FjsqfCtYBeNjSspkq6zU8VXay/80-40-12mm-40-40-12mm-Aluminium-CPU-Graphics-Card-Hard-Disk-HDD-Water-Cooling-Waterblock.jpg_640x640.jpg

https://www.youtube.com/watch?v=AElWwc95JHo
     Custom Sıvı Soğutma Kullananlar Yardımlaşma ve Dayanışma  Derneği

[simage][/simage]https://ae01.alicdn.com/kf/HTB1FjsqfCtYBeNjSspkq6zU8VXay/80-40-12mm-40-40-12mm-Aluminium-CPU-Graphics-Card-Hard-Disk-HDD-Water-Cooling-Waterblock.jpg_640x640.jpg?utm_campaign=DonanimHaber&utm_medium=referral&utm_source=DonanimHaber

Bunun boyası soğumaya etki ediyor
    alacaksan boyasız olanı almaya bak
    aynısını zımparalayıp parlatıp 3 derece kazanan video var youtube da

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi GEÇBATAN -- 6 Ağustos 2018; 10:48:18 >

• Merhaba,

Belirttiğiniz şekilde bir sıvı soğutma sistemi yapmak mümkün gibi görünse de düşündüğünüz gibi olmayabilir.
    Videodaki sistem mantık olarak doğru görünse de hortum iç çapları fazla ve blok girişinde dar boğaz yapacaktır.
    Ayrıca performanslı bir pompa ihtiyacı doğuracaktır. Sizin amacınız sadece CPU soğutmak ise H115i çok daha performanslı bir sistemdir.
    Özel sıvı soğutma yapacaksanız bu iş için tasarlanmış bileşenler kullanmanız çok daha mantıklı. Örneğin geniş radyatöe kullanmak istiyorsanız;

https://www.ekwb.com/shop/ek-coolstream-we-360-dual

düşünebilirsiniz.

Pompa olarak bilinenin aksine illa ki DDC kullanmak zorunda değilsiniz. D5 pompa da çok fazla 90° dirsek vs. kullanmazsanız işinizi görecektir.
    Örneğin sırası ile yazarsam;

D5 pompa
    RX vega 56 Blok
    Ryzen 1600x Blok
    240 Radyatör
    360 Radyatör

Kullanıyorum ve sorun yaşamıyorum. Bir satın alma yapmadan önce, biraz daha araştırma yapmanız yararınıza olacaktır.
    Olay bir deneme projesi ise zaten diyecek lafım yok.
    İyi çalışmalar.

• İntel stok fanını modlayarak blok yapımını ben denedim ama tavsiye etmiyorum. Bilgisayara geçince nedenleriyle birlikte yazarım.

Son mesajlarıma bakarsan kendi yaptığım sistemin linkini paylaştım. Bi izleyip senin de bloğu aynı tarz yapmayı mı düşünüyorsun bana haber verirsen yapmaman için bi kaç neden söyleyeceğim.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Merhaba Gunaydin Arkadaslar.
    Su aralar elimdeki 1700x islemcimi ve asus crosshair vi hero anakartimi satiyorum. 2700x ve x470 anakarta gecip 16gb olan ram i 32gb yapicagim.
    Custom sivi sogutma isine tamami ile karar verdim ve istanbulda CONN pc olmak uzere belirli bikac yerden parca ve kurulum hakkinda bilgi aldim.
    Fiyat tabiki onemli (malum dolar) ama kafamda birtakim seyler tasarladim.
    Sizinde nachizane fikirlerinizi almak isterim parca markalari ve tecrubeleriniz hakkinda.
    *Islemci ryzen 2700X (Alincak)
    *Anakart Asus Crosshair VII (Alincak)
    *Ekran Karti Asus Strix Gtx1080ti O.C (Mevcut)
    *Kasa Corsair Air 740 (Satip Yeni Buyuk bir Kasa)
    *Bu Parcalara 2 loop lu bir duzenek dusunuyorum kasamida ona gore almak isterim cunku 2 looplu herkasaya sigmiyor.
    Tercihen RGB li Parcalar dusunuyorum custom icin. Hangi Parcalari almaliyim?
    2 Radyator icinde 360 lik 2 adet dusunuyorum. Fan ve radyator secimi de cok onemli olucaktir.

Kasa Anakart ve Islemci parasi hazir. Custom icinde belirli bir butcem var 1 2 ay daha bekleyip biraz daha ekleyebilirim uzerine.
    Sizce nasil hareket etmeliyim?
    Yazim uzun oldu kusura bakmayin lutfen.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi serhan83fb -- 7 Ağustos 2018; 9:34:1 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Maskeli Bilo

İntel stok fanını modlayarak blok yapımını ben denedim ama tavsiye etmiyorum. Bilgisayara geçince nedenleriyle birlikte yazarım.

Son mesajlarıma bakarsan kendi yaptığım sistemin linkini paylaştım. Bi izleyip senin de bloğu aynı tarz yapmayı mı düşünüyorsun bana haber verirsen yapmaman için bi kaç neden söyleyeceğim.
    Blok araştırmam devam ediyor

Maddelerin ısı iletim özelliklerine göre
    Bakır alüminyumdan da sudan da çok daha iyi ısı iletiyor
    İletim boruları bile bakır yapılabilir
    Borular arasına lehim de yapılabilir
    Sıvı conta da olabilir
    Havşa açma aleti gerek olabilir

Asıl üzerinde durduğum ucuz yollu büyük oto radyatör alıp düşük devirli ve sessiz bir fan ekleyip fansız pasif soğutma elde etmek

Dh Forumdan oto soğutma radyatörü ekleyen kişinin konusunu bulup okudum
    Pompanın iyi olması 1 derece fark ediyor veya etmiyor o kadar düşük etkisi

Aynı şekilde üstte videosunu paylaştığım eleman da 240L saat gücünde pompa kullanmış 4.2 W tüketimi sessizlik sağladığı taktirde çok düşük değer

12v 240L saat su pompası (3.3 dolar) 1 tane vardı zaten
    Ve
    12v 800 L saat (8.44 dolar) iki pompa siparişi verdim aliexpressten

Radyatör siparişi vermek üzereyim
    Komple bakır radyatör olsa iyi de aşırı masraflı olur

Tavsiyelere açığım

• Arkadaşlar selam.

Bana 90 ve 45 derecelik rakor lazım. Satılık ilan bölümünde henüz bulamadım. Elinde fazladan olupda satmak isteyen olursa PM atabilir mi? 2 adet 90 ve 1 adet 45 lik lazım.
  • ...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi capacitor -- 28 Eylül 2018; 11:51:36 >
  • Gençler bu işi Adanada iyi yapan bilen yardımcı olacak birileri var mı?
  • Akrilik icinmi normal olandanmi

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Lütfen şöyle saçma sapan adamların, işe yaramaz videolarına bakıp paranızı harcamayın. Neredeyse 10 senedir bu işle ilgileniyorum, yaptığı 1 tane bile hareketin doğru olduğunu görmedim. Ayrıca gösterdiği cpu neredeyse düzgün kule tipi bir soğutucuyla fansız çalışacak bir CPU.
    Extreme performans değil, bunda extreme fail olursunuz. Kullandığınız sistem zaten bir CPU için yeterli. İlla custom işine girecekseniz, bunu düzdün markaların ürünleriyle ve düzgün yöntemlerle yapmanızı öneririm. Dünya para verdiğiniz sistemi 3 kuruşluk su soğutma ekipmanlarıyla çöpe gitmesini istemezsiniz.
    Sırf test, hobi, deneysel olarak takılacağım diyorsanız. Videodaki elemanın ki gibi bir sistemi zaten 200-300 liraya alabilirsiniz.
  • Yıllardır bu isin içindeyim . Çift 360 mm radyatörlü sistemim var şu an . Cok sıkıldım bu işten yeminle .

Normal AIO bile düşünüyorum şu an .

• quote:

Orijinalden alıntı: capacitor

arkadaslar merhaba, bir arkadasim boyle bir sistem kurdu, pompa kisa sureligine (1-2 sn gibi) durup tekrar calisiyor nedeni hakkinda fikir verebilecek varmi?
    Cpu soğutucunun pwm konnektörüne bağlanmıştır büyük ihtimal ile .

• quote:

Orijinalden alıntı: trumpet

Yıllardır bu isin içindeyim . Çift 360 mm radyatörlü sistemim var şu an . Cok sıkıldım bu işten yeminle .

Normal AIO bile düşünüyorum şu an .
    Hayirdir ustad?

• xdeliruzgar kullanıcısına yanıt
    2 metre 19/13 hortum alayim dedim . Dolar , euro uçmuş gitmiş . Amazondan bakiyorum 3 metre primochill kargo dahil 34 dolar yani 200 TL . TR de zaten bulmak imkansiz gibi .

Hardtube yapayim dedim . Sadece 16 rakor ve 16/12 borular 1000 TL olmuş . Ekran kartini degistirdigim icin ona da block gerekiyor , nereden baksan 600 tl kadar .

Zaten 3000+ TL kadar zamaninda yatirdim custom sisteme dolar 3,xx TL tam hatirlamiyorum . (R9 290x varken) .

Neyse ;) 2 metre clear 19/13 hortumu olan varsa pm atsin .

• 
Sayfa: önceki 339340341342343
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.