Şimdi Ara

Crossover Frekansı Nedir? (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
60
Cevap
3
Favori
23.077
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
Giriş
  • Hepinize teşekkür ediyorum ama neden aynı paydada buluşamıyoruz? Benim de kafam karıştı...

Bu sistem için doğru 1 değil mi? Yoksa yine mi göreceli?

Frontlar full band mi 80 mi? AVR yi yormak ne demek?

Surroundlar ve center için de mi 80 .

Tümü için mi 80?

Yoksa,

Frontlar full band, diğerleri mi 80?

Net bir cümlede alsam süper olur...

Selamlar

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Hocam eger sistemde sub carsa genel kabul gormus ayar small ve 80hz dir

He siz ben stereoda dinlicem derseniz avr nizde pure direct varsa ayarlar ne olursa olsun yine full band olur onler

Yoksa pure direct ki sanmam vardir illaki, stereo icin full band yapabilirsiniz

Avr yormak demek siz frontlari full band surerseniz avr on kanallara bunlari surmek icin daha fazla efor sarfedecek, zira bass frekanslarini avr calacak cunku, zaten giris seviyesi avr, 5 kanal calisirken kac watt veriyor hoparlorlere, birde full band yaparsaniz avr verimi duser

• hozes H kullanıcısına yanıt
    pure ve direct her ikisi de var müzik ayarlarında.

• quote:

Orijinalden alıntı: hozes

Hocam eger sistemde sub carsa genel kabul gormus ayar small ve 80hz dir

He siz ben stereoda dinlicem derseniz avr nizde pure direct varsa ayarlar ne olursa olsun yine full band olur onler

Yoksa pure direct ki sanmam vardir illaki, stereo icin full band yapabilirsiniz

Avr yormak demek siz frontlari full band surerseniz avr on kanallara bunlari surmek icin daha fazla efor sarfedecek, zira bass frekanslarini avr calacak cunku, zaten giris seviyesi avr, 5 kanal calisirken kac watt veriyor hoparlorlere, birde full band yaparsaniz avr verimi duser

Eğer bu hoparlör sisteminde hoparlörleri SMALL olarak ayarlarsanız zavallı subwooferınız kafayı yer

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• HI-DEF-MAN kullanıcısına yanıt
    Hocam small yada large diye bir ayar yok.

Yukarıda izah etmeye çalıştım.

Hoplarınız büyükse "full band" seçin diyor. Tek yani. Fotosu da var yukarıda... Onkyo da böyle...

Küçükse, crossover dan hz ayarı yapın diyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ocean72 -- 27 Mayıs 2017; 23:15:49 >
  • ocean72 kullanıcısına yanıt
    O zaman daha önce paylaştığım HZ değerlerime yakın ayarlayın.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • HI-DEF-MAN kullanıcısına yanıt
    Onkyo TX-NR555 AVR

Magnat 802 Tower & Front ( 22- 40000 Hz)

Magnat 252 Center (40-34000 Hz)

Magnat 202 Surround ( Rears)(34-40000 Hz)

Magnat 302a Subwoofer ( 16- 200 Hz)

Mantıken,

tümünü 80 ayarlamakla, yukarıdaki data' lardan yola çıkarak,

kule ve arkaları 40

center i 50 yada 60 ayarlamamın farkı nedir? Nasıl sonuçlanır?

80' e kıyasla, daha düşük frekanstaki sesler için bu hoparlörlerden mi faydalanmış oluyorum sub yerine?

Evet ise, daha iyi birşey mi bu? Daha iyi alt frekans ses mi alırım bu hoparlörlerden sub' a kıyasla?

Sub uzakta, 420 cm... Diğer hoplar çevremde.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ocean72 -- 29 Mayıs 2017; 17:51:25 >
  • Hocam o hoparlorler o frekansa inemez, sen 80 ayarla, bass sonum frekanslari cok daha yukardadir, ornek center da 2 tane 4.5 inch wooder var, sen sindi 50 ayarlardan onun inebilecegi frekans verimli olarak 80 ise ki 80 civaridir, sen 50 ayarlarsan 50 ile 80 arasi frekanslari center veremeyecek veya bas sonun frekansi,-6db, altinda oldu icin cok cikiz bir sesle cerecek ve sen duyamayacaksin..

Sen sinema icin 80 ayarlayacaksin 80 alti frekanslari sub halledecek, isi o zaten sub in..sub iyi konumlandir yalniz localization sorunu olmasinmumkunse on kulelerden biri ile center arasi veya o sirada kenar veya deneme yanilma ile o noktayi bul

• ocean72 kullanıcısına yanıt
    Bak bu soruna cevap vermek isterdim ama cevabı zaten hoparlör özelliklerini yazarak kendin vermişsin.
    80HZ 'e ayarlamak demek hoparlörlerinin uydu hoparlörler olması durumunda geçerlidir. Kocaman ön hoparlörlerin nispeten küçük olmayan merkez hoparlörün(ki filmlerde zaten arka ve merkez hoparlörlere öyle 50-60hz sinyal gelmez) var. neden bunların çevirebileceği frekansları Subwoofer'a yükleyeceksin. Adamcağız kendi vermesi gereken LFE(Low Frequency Effect) sesleri ile mi uğraşsın ön hoparlörlerin, merkezin arkaların basslarıyla mı uğraşsın.

Front FullBand
    Center 50hz
    Rear 50hz ayarla gitsin.
  • Her ikinize de teşekkürler.

Yine ve yeniden araf :)

Yerleşimim bu. Kulelerin tam karşılarında da surroundlar var.

Crossover Frekansı Nedir?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ocean72 -- 29 Mayıs 2017; 19:10:54 >
  • Magnat aşağıda yanıtı verdi...

"

Hi Ahmet, the „one“ correct crossover value does not exist, it strongly depends on the individual room acoustics, applied maximum volumes and many other factors. Nonetheless, we can of course give you suggestions which are a good place to start. For the Monitor Supreme II 802 we recommend 60Hz, for the 202 we recommend 80Hz, for the Center 252 we recommend 100Hz. The crossover frequency for the subwoofer will be chosen automatically by your AVR according to these values. If you want to set this manually also, we recommend between 60Hz and 80Hz for the sub. best regards

"

Subwoofer arkasında 2 adet döner ayar tekeri var.

Biri ses seviyesi ( level), diğeri frequency... Bu frekansı saat yönünde sona dayayınca, avr kendisi kontrol edecek olmuş oluyor değil mi?

Ses level ini de tepede ortada bıraktım, saat 12 Yönü...

(Fotoda görünenler ilk ayarları, sonra yukarıdaki gibi değiştirdim)

Crossover Frekansı Nedir?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ocean72 -- 7 Haziran 2017; 16:58:18 >

• Avr deki lpf for lfe hocam , sub uzerinde frekans sona dayali olsun. Onceden Dedigim gibi o hoparlorler 40 vs veya full range olmaz

• quote:

Orijinalden alıntı: hozes

Avr deki lpf for lfe hocam , sub uzerinde frekans sona dayali olsun. Onceden Dedigim gibi o hoparlorler 40 vs veya full range olmaz

LPF for LFE ile crossover frekansı aynı şey değil. LPE for LFE 120 Hz olmalı.

https://audyssey.zendesk.com/hc/en-us/articles/212345363-LPF-on-LFE
  • Ben zaten ayni sey demedim, arkadas otomatik ayarliyor demis bende lpf for lfe ayarla demek icin icin yazdim hocam

Onerilen ayar 120dir ancak yinede oda akustihine gore en iyisini siz bulabilirsiniz

• Arkadaslar bende 35hz-35khz 6 ohm 90 db hassasiyeti olan yamaha ns-50f kule tipi hoparlörler var.crossover frequency 2 khz diyor baska deger yok.bu ne anlama geliyor.

• Konuyu hortlatıyım dedim lpf low pass filter açılımı. Bunun ideali 120 130 dur gibi söylemler saçmadır. Sisteminize bağlı hoparlörlerin hangi frekans a kadar okuyabildiğini bilmelisiniz. Ta ki 120lpf olursa örnek müzik dinliyoruz diyelim lpf120 yaptığınız hoparlörde davul perkusyon çalgılar erkek vokaller gibi alt frekans sesleri duyamazsınız duyduğunuz seste onun headroom u ile alakası bile yoktur. Lpf subwoofer a uygulanıyorsa 20 30 aralığı olabilir subb larda oluşan gereksiz uzamalar yok olur böylelikle. Mid bir hoparlörse uydu dediğiniz bu seviye 150 200lere kadar çıkabilir yine hoparlörün çeşidiyle orantılıdır bu rakamlar. Ayar yaparken en doğru yöntem hoparlör empedansı büyüklüğü üretim biçimi şeklinde olmalıdır
  • Merhaba arkadaşlar,

Yamaha rx v 375 avr
    Magnat 802 kule
    Magnat 252 center

Surround ve sub yok.

Avr de ki ayarlar aşağıdaki gibi
    Front - large
    Center - large
    Surround - none
    Crossover - 90 Hz
    Swfr phase - nrm
    Extra bass - off
    Sub - none

Sizce doğru mu?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cLk -- 9 Mayıs 2020; 18:24:7 >
  • cLk kullanıcısına yanıt
    Bir karışıklık var gibi. Center var mı yok mu? Surround ve sub yok mu demek istediniz? Sub yoksa crossover niye, pek anlamadım.
  • JUNE8O kullanıcısına yanıt
    Yanlış yazmışım hocam. Sub ve surround yok. Crossover la ilgili hiç bilgim yok.

• 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.