Şimdi Ara

Crossover Frekansı Nedir?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
59
Cevap
3
Favori
23.080
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Uzun bir araştırma döneminden sonra Sony STRDH-520 AVR ve HKTS 20 hoparlör seti ile ses sistemimi kurdum. STRDH-520'nin ayarlarını anlamaya çalışıyorum. Front, Surround ve Center hoparlörler için Crossover değeri denen bir şey girmek gerekiyor. Biraz araştırdım. Bu değer için subwoofer ve hoparlör frekans aralıklarının kesiştikleri bir değer girmem gerektiğini anladım sanırım.

Sistemi önce otomatik kalibrasyon ile kurup dinledim. Crossover değerini 170 vermişti. Bunu 130'lara çekince seste bariz bir iyileşme oldu. (Hatta sanırım HKTS için bunu bayağı bir aşağı çekmem lazım)

Bu Crossover dedikleri nedir? Sisteme etkisi nasıldır? Bu değeri arttırma veya azaltmanın sese etkisi nasıldır? Bilgisi olan var mı? Ya da çok anlamsız saçma bir değer girersem hoparlörler veya amfiye uzun vadede bir zararı olur mu?

• Crossover sesteki bazı frekansları filtreleyip yalnızca belirli frekans aralığını hoparlöre/sürücüye göndermek için kullanılır. Sinema sistemlerinde çoğunlukla arkalar ve merkez, bazen kompak sistemlerde önler de olmak üzere genellikle 80 Hz üzeri verebilecek şekilde üretilirler. Daha alt frekansları ise subwoofer halleder. Bildiğim kadarıyla bu değeri arttırıp azaltmanın fiziksel bir zararı olmaz. Ancak sese oldukça etkisi olur. Örneğin en düşük 80 Hz verebilen bir hoparlere 60 Hz değeri ayarlarsanız 60-80 arasında kalan sesler kaybolacaktır. Yada çok yüksek bir değer ayarlanırsa, asıl görevi düşük frekansları vermek olan subwoofer, daha üst frekanslarla da uğraşacağından ses kalitesi olumsuz etkilenir. En güzeli hoparlörlerinizin verebileceği alt sınırlardan daha aşağıda vermemek koşuluyla denemelerle uygun değeri bulmaktır. Yani subwoofer ve diğer hoparlörlerinizin en iyi sesi verdiği nokta ideal nokta olarak alabilirsiniz.

• quote:

Orijinalden alıntı: vitex

Crossover sesteki bazı frekansları filtreleyip yalnızca belirli frekans aralığını hoparlöre/sürücüye göndermek için kullanılır. Sinema sistemlerinde çoğunlukla arkalar ve merkez, bazen kompak sistemlerde önler de olmak üzere genellikle 80 Hz üzeri verebilecek şekilde üretilirler. Daha alt frekansları ise subwoofer halleder. Bildiğim kadarıyla bu değeri arttırıp azaltmanın fiziksel bir zararı olmaz. Ancak sese oldukça etkisi olur. Örneğin en düşük 80 Hz verebilen bir hoparlere 60 Hz değeri ayarlarsanız 60-80 arasında kalan sesler kaybolacaktır. Yada çok yüksek bir değer ayarlanırsa, asıl görevi düşük frekansları vermek olan subwoofer, daha üst frekanslarla da uğraşacağından ses kalitesi olumsuz etkilenir. En güzeli hoparlörlerinizin verebileceği alt sınırlardan daha aşağıda vermemek koşuluyla denemelerle uygun değeri bulmaktır. Yani subwoofer ve diğer hoparlörlerinizin en iyi sesi verdiği nokta ideal nokta olarak alabilirsiniz.
    +1

130hz zaten Harman-Kardon 'un önerisidir. Bunun altına indirmeyin. Daha düşük hz sinyal özellikle uydu hoparlörlerinizin mid sürücülerinizi uçurabilir

130hz altını sub devralacaktır...

• quote:

Orijinalden alıntı: HI-DEF-MAN

+1

130hz zaten Harman-Kardon 'un önerisidir. Bunun altına indirmeyin. Daha düşük hz sinyal özellikle uydu hoparlörlerinizin mid sürücülerinizi uçurabilir

Speakerların frekans tepkime aralığı 45 - 20 KHz, subwoofer'ın ki 45 Hz - 200Hz. Ben de crossover değerini 50 yaptım. Sanki en iyi surround etkiyi bu şekilde aldım. Harman Kardon'un crossover değeri için 130 Hz altı önerdiğine dair bir link vs. var mı?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi maxpayne2 -- 20 Ekim 2011; 20:38:30 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: maxpayne2

quote:

+1

Speakerların frekans tepkime aralığı 45 - 20 KHz, subwoofer'ın ki 45 Hz - 200Hz. Ben de crossover değerini 50 yaptım. Sanki en iyi surround etkiyi bu şekilde aldım. Harman Kardon'un crossover değeri için 130 Hz altı önerdiğine dair bir link vs. var mı?

Alıntıları Göster
    Product Overview - Satellite Speakers

Here are the features and specifications of the Satellite Speakers:

1. Frequency Response: 130 Hz - 20k Hz (average response range for compact speakers of this size).

2. Sensitivity: 86 dB (represents how loud the speaker is at a distance of one meter with an input of one watt).

3. Impedance: 8 ohms (can be used with amplifiers that have 8 ohm speaker connections).

4. Drivers: Woofer/Midrange 3-inches, Tweeter 1/2-inch. All speakers video shielded.

5. Power Handling: 10-80 watts RMS

http://hometheater.about.com/od/loudspeakerreview1/fr/Harman_Kardon_HKTS20_Speaker_System_Review.htm

Sakın 130 hz altına indirmeyin 45hz-20khz arası tüm sistem aynı anda çalıştığında oluşan frekans aralığı. 130hz altını SUB verecek eğer 130hz altına ayarlarsanız uydularınız yanabilir.

• quote:

Product Overview - Satellite Speakers

Here are the features and specifications of the Satellite Speakers:

1. Frequency Response: 130 Hz - 20k Hz (average response range for compact speakers of this size).

2. Sensitivity: 86 dB (represents how loud the speaker is at a distance of one meter with an input of one watt).

3. Impedance: 8 ohms (can be used with amplifiers that have 8 ohm speaker connections).

4. Drivers: Woofer/Midrange 3-inches, Tweeter 1/2-inch. All speakers video shielded.

5. Power Handling: 10-80 watts RMS

http://hometheater.about.com/od/loudspeakerreview1/fr/Harman_Kardon_HKTS20_Speaker_System_Review.htm

Sakın 130 hz altına indirmeyin 45hz-20khz arası tüm sistem aynı anda çalıştığında oluşan frekans aralığı. 130hz altını SUB verecek eğer 130hz altına ayarlarsanız uydularınız yanabilir.

Alıntıları Göster
    Yukarıda yazdığınız değerleri görünce kafam karıştı. HKTS 20'nin kendi web sayfasında yazan teknik özellikler şöyle:
    http://eu.harmankardon.com/harman-kardon-product-detail-eu/hkts-20.html

Satellite Speakers Features

Type Satellite (SAT-TS20)
    Midrange Transducer One 75mm (3") driver, video-shielded
    High-Frequency Transducer One 19mm (3/4") dome, video-shielded
    Maximum Recommended Amplifier Power 80 Watts
    Frequency Response 45Hz – 20kHz (-6dB)
    Nominal Impedance 8 Ohm
    Sensitivity (2.83V@1m) 83 dB
    Wall-Mount Capable Brackets included
    Finish Black lacquer
    Grille Color Black
    Dimensions (H x W x D – Metric, English) 216mm x 110mm x 88mm
    Weight (Metric, English) 0.95kg

Center Speaker Features

Type Centre (Cen-TS20/30)
    Midrange Transducer Dual 75mm (3") drivers, video-shielded
    Maximum Recommended Amplifier Power 120 W
    Frequency Response 45Hz – 200Hz (–6dB)
    Nominal Impedance 8 ohms
    Sensitivity (2.83V @1m) 86 dB
    Controls
    Enclosure Type Sealed
    Wall-Mount Capable Brackets Included
    Finish Black lacquer
    Grille Color Black
    Dimensions (H x W x D – Metric, English) 110mm x 272mm x 88mm
    Weight (Metric, English) 1.45kg

Subwoofer Features

Low-Frequency Transducer 8" woofer
    Enclosure Type Sealed
    Amplifier Power (RMS) 200 W
    Controls
    External Trigger Input/ Voltage 3~30 Volts AC/DC
    Finish Black lacquer
    Power Requirement AC 100–120V, 50/60 Hz, 200W or AC 220–240V, 50/60 Hz, 200W
    Dimensions (H x W x D – Metric/English) 353mm x 267mm x 267mm
    Weight (Metric/English) 9kg
    Subwoofer HKTS200SUB Subwoofer

Burda Frequency Response olarak 45Hz - 20 KHz belirtilmiş. Hangisi doğru acaba?????

• quote:

Yukarıda yazdığınız değerleri görünce kafam karıştı. HKTS 20'nin kendi web sayfasında yazan teknik özellikler şöyle:

Nominal Impedance 8 Ohm
    Finish Black lacquer
    Grille Color Black

Center Speaker Features

Nominal Impedance 8 ohms
    Controls
    Enclosure Type Sealed
    Finish Black lacquer
    Grille Color Black

Subwoofer Features

Enclosure Type Sealed
    Controls
    Finish Black lacquer

Burda Frequency Response olarak 45Hz - 20 KHz belirtilmiş. Hangisi doğru acaba?????

Alıntıları Göster
    Hiç subwoofer ile uydular aynı alt frekansa inebilir mi? O uydulardan 50 tanesi bir araya gelse 45hz sinyal üretemez...

• quote:

Hiç subwoofer ile uydular aynı alt frekansa inebilir mi? O uydulardan 50 tanesi bir araya gelse 45hz sinyal üretemez...

Alıntıları Göster
    Crossover değerini front speakers, surround speakers ve subwoofer için 130 yaptım. Şimdilik böyle kullanmaya devam edeyim, Umarım bu değer 50 olarak kullandığım kısa süre zarfında hoparlörlere birşey olmamıştır. (Olmamış görünüyor) ama dediğim gibi kafam biraz karıştı. Koskoca Harman Kardon niye ürün sayfasına böyle yazsın. Yoksa yazdığı şeyi ben mi yanlış yorumladım ??? Bildiğin frequency response demiş işte.

İlgin için teşekkür ederim HI-DEF-MAN arkadaşım. Sayende hoparlörleri kurtardık :)

• quote:

Nominal Impedance 8 Ohm
    Finish Black lacquer
    Grille Color Black

Center Speaker Features

Nominal Impedance 8 ohms
    Controls
    Enclosure Type Sealed
    Finish Black lacquer
    Grille Color Black

Subwoofer Features

Enclosure Type Sealed
    Controls
    Finish Black lacquer

Alıntıları Göster
    Kullanım kılavuzunun son sayfasında System frekans bandı olarak 45hz-20khz belirtilmiş.

Ayrıca 9. sayfada Front , center , surround hoparlörlerin SMALL olarak ayarlanması gerektiğini de belirtmişler zaten small olarak ayrladıktan sonra istesende 100hz altında bass alamıyor olman lazım satellitlerden.. Belkide bu sebeple zarar görmemiş olabilir.

• quote:

Kullanım kılavuzunun son sayfasında System frekans bandı olarak 45hz-20khz belirtilmiş.

Ayrıca 9. sayfada Front , center , surround hoparlörlerin SMALL olarak ayarlanması gerektiğini de belirtmişler zaten small olarak ayrladıktan sonra istesende 100hz altında bass alamıyor olman lazım satellitlerden.. Belkide bu sebeple zarar görmemiş olabilir.

Alıntıları Göster
    @maxpayne

Satellite hoparlörler ile ilgili yazdığınız teknik özelliklerde şu satıra dikkat edin

bu satır şu anlama gelmektedir, söz konusu hoparlör 45 Hz - 20 kHZ aralığında 86+-6 dB bandında ses üretmektedir, yani 80-92 dB bandında. Ses gücündeki her 3 desibel düşüş sesin şiddetinin yarıya inmesi demektir. Yani bu satelliteler üst mid ve tizlerde 92 dB ses üretebiliyorsa 45 Hz'de bunun 12 dB altında yani sadece 1/16 sı kadar ses üretebiliyor olabilir ki bu pek de kabul edilebilir bir değer değildir.

Crossover frekansı için genellikle ön sol ve ön sağ hoparlörler küçük ise 120-130 Hz, kule tipi ve woofera sahipse 80 Hz tavsiye edilir. Ama yine de siz biraz aşağı biraz yukarı oynamalar yapıp hangisi hoşunuza giderse o ayarı kullanın.

Saygılar

• quote:

Orijinalden alıntı: Taşkın_ATRA

@maxpayne

Satellite hoparlörler ile ilgili yazdığınız teknik özelliklerde şu satıra dikkat edin

bu satır şu anlama gelmektedir, söz konusu hoparlör 45 Hz - 20 kHZ aralığında 86+-6 dB bandında ses üretmektedir, yani 80-92 dB bandında. Ses gücündeki her 3 desibel düşüş sesin şiddetinin yarıya inmesi demektir. Yani bu satelliteler üst mid ve tizlerde 92 dB ses üretebiliyorsa 45 Hz'de bunun 12 dB altında yani sadece 1/16 sı kadar ses üretebiliyor olabilir ki bu pek de kabul edilebilir bir değer değildir.

Crossover frekansı için genellikle ön sol ve ön sağ hoparlörler küçük ise 120-130 Hz, kule tipi ve woofera sahipse 80 Hz tavsiye edilir. Ama yine de siz biraz aşağı biraz yukarı oynamalar yapıp hangisi hoşunuza giderse o ayarı kullanın.

Saygılar

Alıntıları Göster
    Bir sorum daha olacak. Ön (front) hoparlörler için crossover değeri olarak 130 girdik. Arka (surround) hoparlörler de bunlarla özdeş. 130 Hz altını bunlar da veremez. Bunlara da 130 girdik. Subwoofer için de mi 130 değerini gireceğiz. Bu, subwoofer'a 130 Hz'in altı sinyalleri yollama demek olmuyor mu ? Ama subwoofer 45 Hz'e kadar sinyalleri verebiliyor. Subwoofer için crossover değeri olarak daha düşük (Bana sorarsanız AVR'nin 45 Hz'e en yakın verebileceği crossover değerini (ki benim cihaz için bu 50)) vermemiz gerekmez mi?

• quote:

Bir sorum daha olacak. Ön (front) hoparlörler için crossover değeri olarak 130 girdik. Arka (surround) hoparlörler de bunlarla özdeş. 130 Hz altını bunlar da veremez. Bunlara da 130 girdik. Subwoofer için de mi 130 değerini gireceğiz. Bu, subwoofer'a 130 Hz'in altı sinyalleri yollama demek olmuyor mu ? Ama subwoofer 45 Hz'e kadar sinyalleri verebiliyor. Subwoofer için crossover değeri olarak daha düşük (Bana sorarsanız AVR'nin 45 Hz'e en yakın verebileceği crossover değerini (ki benim cihaz için bu 50)) vermemiz gerekmez mi?

Alıntıları Göster
    Sub'ın crossover değeri 45hz değil inebildiği en alt frekans 45hz. yani sub ne yaparsa yapsın 45 hz altına inemiyor demek. Amfiden 130Hz ' ayarladığında 45hz ile 130 hz arasını sub 130hz üzerini de uydular verecek...

• quote:

Sub'ın crossover değeri 45hz değil inebildiği en alt frekans 45hz. yani sub ne yaparsa yapsın 45 hz altına inemiyor demek. Amfiden 130Hz ' ayarladığında 45hz ile 130 hz arasını sub 130hz üzerini de uydular verecek...

Alıntıları Göster
    Arkadaşlar, bugün harman kardon'un İstanbul'daki yetkili bayii/servis artık ne denirse onunla görüştüm. Teknik servisteki arkadaş Harman Kardon için crossover değeri olarak 100Hz önerdiklerini istersem kulak zevkime göre 120/130 Hz. de kullanabileceğimi daha düşük değerler girmenin sisteme zarar vermeyeceğini söyledi. Benim crossover değeri olarak daha düşük bir değer girince surround etki artıyor diye tanımladığım şeyi yineledi gibi. (Daha fazla bass'ın speaker'lardan gelmesine bağlı olarak)

Hayır işin garibi çat pat İngilizcem de var ama şu zıkkımla ilgili doğru dürüst bir kaynak vs. de bulamadım. Şu crossover'ın a'sı b'si c'si diye bir şey yok mudur???

• quote:

Arkadaşlar, bugün harman kardon'un İstanbul'daki yetkili bayii/servis artık ne denirse onunla görüştüm. Teknik servisteki arkadaş Harman Kardon için crossover değeri olarak 100Hz önerdiklerini istersem kulak zevkime göre 120/130 Hz. de kullanabileceğimi daha düşük değerler girmenin sisteme zarar vermeyeceğini söyledi. Benim crossover değeri olarak daha düşük bir değer girince surround etki artıyor diye tanımladığım şeyi yineledi gibi. (Daha fazla bass'ın speaker'lardan gelmesine bağlı olarak)

Hayır işin garibi çat pat İngilizcem de var ama şu zıkkımla ilgili doğru dürüst bir kaynak vs. de bulamadım. Şu crossover'ın a'sı b'si c'si diye bir şey yok mudur???

Alıntıları Göster
    A sı B si diye birşey yokta:Low pass ve high pass cross over ve kesim frekansları vardır.

Compact sistemler için ya amfi veya avr den Small seçiceksiniz yada High pass kesip 100Hz üstünü göndermeniz lazım compact hoplara.
    3 yollu sistemlerde(+SUb)100 veya 120 HZ altını sub woofera. 120hz den 1khz kadar olan frekansı midbass hoplere(Tecrübe ile 16cm en uygun karşılar.)1khz ve üstünü de midrange ve tiz ünitelerine göndermek uygun olur.
    Sisteminizi bilmiyorum ama öyle 3 5 cm lik midrange drivera 100hz gönderirseniz sistemi yorarsınız.Hatta zarar verirsiniz.
    Etkiyi arttıran ise şu olabilir:Siz sat kolonları atıyorum 500hz de kestiniz subı da 100hz de kestiniz sub 100hz altını"lowpass"satlarda 500hz üstünü"Highpass" ediyodur ve arada kalan 100 ile 500 hz arasında ki sesler kayboluyodur.Frekans aralığını değiştirince de etki artıyor olabilir.
    Yani doğru crossover ayarınıtutturmak lazım.Subun üstünde ayar varsa onlara da dikkat edin...

Sanırım aşağıdakiler sizin sistem özellikleri..

• quote:

Orijinalden alıntı: YAZICIOĞLU

A sı B si diye birşey yokta:Low pass ve high pass cross over ve kesim frekansları vardır.

Compact sistemler için ya amfi veya avr den Small seçiceksiniz yada High pass kesip 100Hz üstünü göndermeniz lazım compact hoplara.
    3 yollu sistemlerde(+SUb)100 veya 120 HZ altını sub woofera. 120hz den 1khz kadar olan frekansı midbass hoplere(Tecrübe ile 16cm en uygun karşılar.)1khz ve üstünü de midrange ve tiz ünitelerine göndermek uygun olur.
    Sisteminizi bilmiyorum ama öyle 3 5 cm lik midrange drivera 100hz gönderirseniz sistemi yorarsınız.Hatta zarar verirsiniz.
    Etkiyi arttıran ise şu olabilir:Siz sat kolonları atıyorum 500hz de kestiniz subı da 100hz de kestiniz sub 100hz altını"lowpass"satlarda 500hz üstünü"Highpass" ediyodur ve arada kalan 100 ile 500 hz arasında ki sesler kayboluyodur.Frekans aralığını değiştirince de etki artıyor olabilir.
    Yani doğru crossover ayarınıtutturmak lazım.Subun üstünde ayar varsa onlara da dikkat edin...

Sanırım aşağıdakiler sizin sistem özellikleri..

Alıntıları Göster
    Sistemim SONY STRDH-520 + HKTS 20. AVR'den spekar boyutlarını (küçük/büyük) ve ön, merkez ve arka hop.lar için crossover değerini girebiliyorum. Subwoofer'ın üzerinde harici bir crossover ayarı yok. Midrange'lere veya midbass'lara şu frekans üstünü gönder gibi bir ayar da yok.
    Yazdıklarınızdan anladığım kadarıyla benim HKTS'nin midrange boyu 3" = 7,62 cm. veya buraya yazan değer yarıçap ise çapı yaklaşık 15-16 cm. Siz de bunu en iyi 16cm. karşılar diyorsunuz. O halde ön, arka ve merkez hop.lar için crossover değeri olarak 100 Hz. girebilirim. Hop.leri bunun altındaki frekanslarda zorlarsanız zarar verebilirsiniz diyorsunuz. (Yok orda belirtilen değer yarıçap değil çapsa o halde 100 Hz'den daha büyük bir değer girmeliyim)

Bu ses sistemi olayına yeni girdim de cehaletimi bağışlayın.

• quote:

Sistemim SONY STRDH-520 + HKTS 20. AVR'den spekar boyutlarını (küçük/büyük) ve ön, merkez ve arka hop.lar için crossover değerini girebiliyorum. Subwoofer'ın üzerinde harici bir crossover ayarı yok. Midrange'lere veya midbass'lara şu frekans üstünü gönder gibi bir ayar da yok.
    Yazdıklarınızdan anladığım kadarıyla benim HKTS'nin midrange boyu 3" = 7,62 cm. veya buraya yazan değer yarıçap ise çapı yaklaşık 15-16 cm. Siz de bunu en iyi 16cm. karşılar diyorsunuz. O halde ön, arka ve merkez hop.lar için crossover değeri olarak 100 Hz. girebilirim. Hop.leri bunun altındaki frekanslarda zorlarsanız zarar verebilirsiniz diyorsunuz. (Yok orda belirtilen değer yarıçap değil çapsa o halde 100 Hz'den daha büyük bir değer girmeliyim)

Bu ses sistemi olayına yeni girdim de cehaletimi bağışlayın.

Alıntıları Göster
    Estağfurullah bizde bişeler öğrenebilmek için buralardayız.
    O 3inch tam boyudur yarıçapı değildir büyük ihtimalle.
    Subwoofer kapalı iken avr den small ı ve large ı seçtiğiniz zaman aynı muzik parçasını 1 er kere dinletin bakalım fark olucakmı.Birde en son subwoofer açık iken deneyin.Eğer subwoofer kapalı iken small ve large arasında bi fark hissedemiyosanız zaten hoparlörleriniz belli bir frekansın altına inemiyordur. O yüzden onları ve avr nizi yormanıza gerek yok..

• Arkadaşlar benim Kef HTS 3001 için frequency range 70 HZ - 55 KHZ, HTC 3001 için ise 60 HZ -55KHZ yazıyor. Ayarları nasıl yapmalıyım? Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Saygılar
  • quote:

Arkadaşlar merhaba,
    Uzun bir araştırma döneminden sonra Sony STRDH-520 AVR ve HKTS 20 hoparlör seti ile ses sistemimi kurdum. STRDH-520'nin ayarlarını anlamaya çalışıyorum. Front, Surround ve Center hoparlörler için Crossover değeri denen bir şey girmek gerekiyor. Biraz araştırdım. Bu değer için subwoofer ve hoparlör frekans aralıklarının kesiştikleri bir değer girmem gerektiğini anladım sanırım.

Sistemi önce otomatik kalibrasyon ile kurup dinledim. Crossover değerini 170 vermişti. Bunu 130'lara çekince seste bariz bir iyileşme oldu. (Hatta sanırım HKTS için bunu bayağı bir aşağı çekmem lazım)

Bu Crossover dedikleri nedir? Sisteme etkisi nasıldır? Bu değeri arttırma veya azaltmanın sese etkisi nasıldır? Bilgisi olan var mı? Ya da çok anlamsız saçma bir değer girersem hoparlörler veya amfiye uzun vadede bir zararı olur mu?

Bu kadar kücük sürücülü uydulara alt alcak frekansları ne kadar az verirseniz okadar net ses vericeklerdir. hop'ları bass seslerle ne kadar çok titreştirirseniz yüksek seslerde midler okadar çok zayıflıyacaktır.

Sub unuz 20cm ve 200 watt gücünde oldukca iyi. tabi inebildiği en düşük alt frekans ı bilmiyorum 45-50hz dir muhtemelen.

Ben olsam 150hz ve altını sub a verirdim. veya hop'ları small olarak ayarlardım.

• quote:

Orijinalden alıntı: HEKTOR-NG

quote:

Arkadaşlar merhaba,

Bu kadar kücük sürücülü uydulara alt alcak frekansları ne kadar az verirseniz okadar net ses vericeklerdir. hop'ları bass seslerle ne kadar çok titreştirirseniz yüksek seslerde midler okadar çok zayıflıyacaktır.

Sub unuz 20cm ve 200 watt gücünde oldukca iyi. tabi inebildiği en düşük alt frekans ı bilmiyorum 45-50hz dir muhtemelen.

Ben olsam 150hz ve altını sub a verirdim. veya hop'ları small olarak ayarlardım.
    Bu bölümde en sevddiğim şey, kendim sorup kendim cevabı buluyorum. Satıcı firmayı aradım, sağolsunlar yardımcı oldular.

• quote:

Orijinalden alıntı: theraptorx

Bu bölümde en sevddiğim şey, kendim sorup kendim cevabı buluyorum. Satıcı firmayı aradım, sağolsunlar yardımcı oldular.

Alıntıları Göster
    Yeni konu açmak istemedim.

Mission 783 kullanıyorum.(Stereo sistem)
    Enclosure type 3-way reflex loaded, floorstanding tower
    Frequency response ±3dB 38Hz — 20kHz
    Nominal Impedance 6 Ohms compatible (min. 5Ω)
    Sensitivity SPL/m/2.83v 90dB
    Recommended amplifier power 50-200W
    Crossover frequency 120Hz and 2.5kHz
    Effective volume 32 litres
    Cabinet dimensions (HxWxD) 970 x 206 x 337 (mm), 38.2 x 8.1 x 13.25 (inches)
    Weight 25 Kg (per speaker cabinet)
    Finish Rosewood, Beech and Black Ash

boldladığım kısımlar kafamı karıştırdı. Anladığım kadarıyla crossover basların 120hz altına inmesine izin vermiyor. Doğrumu?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi quatroxx -- 22 Mart 2013; 9:00:29 >

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.