Şimdi Ara

Creative SB Z Ses Kartı Ailesi İncelemesi, Güncel Driverlar, Ayarlar, İpuçları [ANA KONU] (29. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
828
Cevap
35
Favori
42.857
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
9 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2728293031
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • ben hala aynı sorunu yaşıyorum varsa bilen haber etsin... z-5500 ile kullanıyorum ve bazı sesleri alamıyorum.Mesela twitter da bazı videoların sesleri gelmiyor.Aynı şekilde battlefield 1 de hani uyarı sesi "A bayrağını kaybettiniz" diyor ya o sesler yok... Silah sesleri koşma vs herşey var ama anlatıcı sesi gelmiyor yani alttan alttan çok az geliyor duyulmayacak kadar.Denemediğim yöntem kalmadı yok düzelmiyor.. Ama karttan optik çıkış alıp z5500 e baglayınca sorun yok.. Tek denemediğim yöntem kartın yerini değiştirmek.. Pci-E1 de kullanıyorum şu an..

edit: sorunu buldum Ana unitenin arkasında ki turuncu jack yarı çıkık durumdaymış... Şaka gibi aylardır ugrasıyorum neyse mis gibi oldu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Devian -- 21 Haziran 2017; 19:27:13 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Ryzen

cidden bu kartı alınca çok mu artıyor ses kalitesi, bass müzikle alakam yok bass pop trance dubstep hariç herşeyi dinlerim

kart tabiki çok güzel iş ses sisteminde bitiyor.. Ne ile kullanıcagın çok önemli.. Normal kalitede 2 adet hoparlorun varsa onboard kart ile çok fark görmezsin.Ama kaliteli sistemin varsa bariz fark belli olur.
  • Devian kullanıcısına yanıt
    Çıkış impedansı hakkında ne düşünüyorsunuz AE-5'in? Bende sb z var müzik dinlerken philips a5pro(16 ohm) kulaklık ile kullanıyorum. Filmlerde ve oyunlarda sb z'nin özellikle sanal surround'ını çok fazla begensemde müziklerde çok canımı sıkıyor tizleri gerçekten berbat geliyor bana. Bende bu konuda çok bilgili değilim öyle okuduğum kadarıyla kulaklığın impedansının kartın impedansının en az 8 katı olması lazım filan deniyor. Sb z'de impedans 22 ohm, STX II'de 10 ohm, AE-5'de 1 ohm deniliyor. Kulaklıklar içinde genel olarak düşük impedansın daha iyi olduğu söyleniyor.

Önceden audigy live kullanırdım vede müzik konusunda sb z'ye göre daha fazla memnundum. Sb z'de tizler bir nevi çatırdıyor gibi sanki, çok acayip kulak tırmalıyor uzun süre müzik dinletmiyor. Tabi sadece a5pro ile denemedim farklı hoparlör ve kulaklıklarda da aynı şekilde begenmedim tizlerini şu sibilance denen tıslamaya benzer şeyde biraz daha fazla gibi bu kartta.

Sb z'nin de surround'undan çok memnun olduğum için bir yandan da müzikler için external dac'mı alsam diye düşünüyorum. Sadece müzik dinlerken kullanırım normal zamanda sb z'yi kullanmaya devam edebilirim. Yada çıkış direnci hikayesi acaba o kadar etkili değilmidir STX II alıp geçsem mi diye düşünüyorum.

Siz bu konuda ne önerebilirsiniz acaba? Gerçekten bayagı kararsızım

• quote:

Orijinalden alıntı: drhiziracil

Çıkış impedansı hakkında ne düşünüyorsunuz AE-5'in? Bende sb z var müzik dinlerken philips a5pro(16 ohm) kulaklık ile kullanıyorum. Filmlerde ve oyunlarda sb z'nin özellikle sanal surround'ını çok fazla begensemde müziklerde çok canımı sıkıyor tizleri gerçekten berbat geliyor bana. Bende bu konuda çok bilgili değilim öyle okuduğum kadarıyla kulaklığın impedansının kartın impedansının en az 8 katı olması lazım filan deniyor. Sb z'de impedans 22 ohm, STX II'de 10 ohm, AE-5'de 1 ohm deniliyor. Kulaklıklar içinde genel olarak düşük impedansın daha iyi olduğu söyleniyor.

Önceden audigy live kullanırdım vede müzik konusunda sb z'ye göre daha fazla memnundum. Sb z'de tizler bir nevi çatırdıyor gibi sanki, çok acayip kulak tırmalıyor uzun süre müzik dinletmiyor. Tabi sadece a5pro ile denemedim farklı hoparlör ve kulaklıklarda da aynı şekilde begenmedim tizlerini şu sibilance denen tıslamaya benzer şeyde biraz daha fazla gibi bu kartta.

Sb z'nin de surround'undan çok memnun olduğum için bir yandan da müzikler için external dac'mı alsam diye düşünüyorum. Sadece müzik dinlerken kullanırım normal zamanda sb z'yi kullanmaya devam edebilirim. Yada çıkış direnci hikayesi acaba o kadar etkili değilmidir STX II alıp geçsem mi diye düşünüyorum.

Siz bu konuda ne önerebilirsiniz acaba? Gerçekten bayagı kararsızım

hocam kulaklık hiç kullanmadım en son walkman ile kaset dinlemişimdir 25 yıl önce Muzik sistemleri kullanıyorum hep.. o yüzden pek bilgim yok Ama bildiğim kulaklık olayı bambaşka bir olay o yüzden be olsam kendi içinde kulaklık anfisi olan kaliteli bir model bakardım Claro halo xt gibi.200 dolar civarı fiyatı olması lazım.Sbz nin altından girer üstünden çıkar kıyaslayamasın bile ses kalitesi açısından... Daha uygun dersen smsl nin headphone dac'ını alırdım.. Smsl çok iyidir ben normal anfimde dac ını kullanıyorum çok memnunum aliexpress den aldım sorunsuz geldi.
    https://www.aliexpress.com/item/2015-Smsl-M3-USB-Hd-For-Audio-Decoder-Interface-Hifi-Exquis-24bit-192kHz-Dac-With-Optical/32583172544.html

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Devian -- 7 Temmuz 2017; 15:54:2 >

Hocam apartmanda oturduğumdan dolayı müzikleri ses sistemiyle dinleyemiyorum Fiio A3 kulaklık amfim var ondan çok memnunum. External olarak alırsam sade dac olan birşey almak istiyorum aslında. Smsl'nin sizin attığınız model benimki gibi düşük impedans kulaklıklara iyi tepki vermiyormuş okuduğum kadarıyla. Halo'yada baktım oda pci girişli eski tip pci express değil herhalde oda benim anakarta olmuyor. Zaten o girişten olsa anakartı değiştirdiğimde audigy ile devam ederdim. Yeni anakartta pci olmadığından audigy'yi terketmek zorunda kaldım.

Kulaklık olayı dediğiniz gibi farklı görünüyor. AE-5 bi çıksın incelemelerine bakalım 1 ohm gerçekten düşük empedans kulaklıklarda fark yaratıyormu görelim. Ona göre yoksa ya bi sade external dac (smsl'nin m3 olanından daha üst birşeyi belki) yada STX II alıcam herhalde.

• quote:

Hocam apartmanda oturduğumdan dolayı müzikleri ses sistemiyle dinleyemiyorum Fiio A3 kulaklık amfim var ondan çok memnunum. External olarak alırsam sade dac olan birşey almak istiyorum aslında. Smsl'nin sizin attığınız model benimki gibi düşük impedans kulaklıklara iyi tepki vermiyormuş okuduğum kadarıyla. Halo'yada baktım oda pci girişli eski tip pci express değil herhalde oda benim anakarta olmuyor. Zaten o girişten olsa anakartı değiştirdiğimde audigy ile devam ederdim. Yeni anakartta pci olmadığından audigy'yi terketmek zorunda kaldım.

Kulaklık olayı dediğiniz gibi farklı görünüyor. AE-5 bi çıksın incelemelerine bakalım 1 ohm gerçekten düşük empedans kulaklıklarda fark yaratıyormu görelim. Ona göre yoksa ya bi sade external dac (smsl'nin m3 olanından daha üst birşeyi belki) yada STX II alıcam herhalde.

Fiio nunda kulaklık dacları var aliexpress de.Belki iyi uyumlu model vardır.Ben bir ara oyun kulaklıgı aldım , tek yaşıyorum , kulaklıgı kullanırken tedirgin oldum çünkü başka hiçbirşey ses duyamıyorsun , ne kapı sesi ne telefon sesi Kıllandım birdaha kullanmadım huzursuz hissettim çünkü dış ses duyamayınca :)

Şöyle müstakil bir evde yaşasam bende müzik için ses sistemi kullanırdım büyük ihtimalle hocam ama işte biraz yüksek sesle dinlemeyi sevdiğim için komşular rahatsız olmasın diye kulaklık kullanıyorum mecbur. Bende tek yaşıyorum telefonda masada gözümün önünde dinlerken ama kapı çalarsa Allah'a emanet SMSL Sanskrit 6th'e karar verip sipariş verdim şimdi amazondan. En azından normal zamanda oyun, film vs sb z'yi kullanmaya devam ederim sadece müziktede smsl kullanırım. Bakalım artık gelince nasıl çıkacak

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi drhiziracil -- 8 Temmuz 2017; 1:33:3 >
  • quote:

Şöyle müstakil bir evde yaşasam bende müzik için ses sistemi kullanırdım büyük ihtimalle hocam ama işte biraz yüksek sesle dinlemeyi sevdiğim için komşular rahatsız olmasın diye kulaklık kullanıyorum mecbur. Bende tek yaşıyorum telefonda masada gözümün önünde dinlerken ama kapı çalarsa Allah'a emanet SMSL Sanskrit 6th'e karar verip sipariş verdim şimdi amazondan. En azından normal zamanda oyun, film vs sb z'yi kullanmaya devam ederim sadece müziktede smsl kullanırım. Bakalım artık gelince nasıl çıkacak

valla apartmandayım ama dinliyorum umrumda değil :) Bende sanskrit 6 kullanıyorum memnunum.

Creative SB Z Ses Kartı Ailesi İncelemesi, Güncel Driverlar, Ayarlar, İpuçları [ANA KONU]

Creative SB Z Ses Kartı Ailesi İncelemesi, Güncel Driverlar, Ayarlar, İpuçları [ANA KONU]

• drhiziracil kullanıcısına yanıt
    Dostum amfi ve hoparlör gibi bir sistem varsa hiç pci kart vs alma. Ya dac al yada müzik olayını PC'den tamamen ayırıp raspberry pi ve buna uygun allo boss yada pifi dac+ ikilisine geç.

Ben apartman dairesinde nispeten yüksek sesli dinleyen biri olarak pi+dac ikilisine geçtim. Öncesinde sırf film ve müzik için ayrıca bir htpc kullanıyordum.

Pi üzerine sadece müzik için özelleştirilmiş volumio yada runeaudio gibi bir os kuruyorsun, iş orada bitiyor. Windows hamallığı vs kalmıyor. Ki bu dediğim pi+dac toplamda 300-400 tl arası oluyor. Hiç kasa içine ses kartı vs alma.

Ayrıca kaliteli bir ses sistemi olduğunda inan ki sesi çok açma ihtiyaçı duymayacaksın. Tabii arada insan gaza gelebiliyor :-)

O yüzden salla ses kartını ve müzik için ayrı bir sistem kur. Pi ve volumio olayını da bir incele derim

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    turuncu55 kullanıcısına yanıt
    @Devian
    Ses sistemi maşallah döktürüyor hocam Yorumlarıda gayet olumluydu bende memnun kalırım inşallah :)

-----------------

@turuncu55

Ses sistemi olarak z623 var hocam oda müzik için iyi bir sistem değil zaten uyduları sınıfta kalıyor özellikle. Onu öyle normal zamanda film, videolarda filan kullanıyorum. Onda bile sesi akşam 8den sonra kısıyorum mecbur. Şu anki kaldığım apartmanın ses izolasyanı çok kötü. İyi izolasyonlu bir apartman olsa belki iyi bir ses sistemine geçmeyi düşünebilirdim. Yalnız çok ev değişmişimdir şimdiye kadar 15 ev değişmişsem sadece 2-3 tanesinde öyle iyi ses yalıtımı gördüm. Başkalarınıda rahatsız etmek pek istemiyorum. Ses sistemi oldumu istediğim zaman istediğim seviyede ses açmayıda isterim açıkçası. Kesin gaza gelirim ben Yoksa kulaklığın en iyisi bile olsada hikaye. Müzik dediğin öyle kaliteli ses sistemiyle sadece kulaklara değil tüm vucuda verecek o frekansı o zaman gerçek tadı ortaya çıkıyor

Ses kartınında oyunlarda performansını çok beğeniyorum hocam sanal surroundu çok iyi veriyor bence. Oyunda kulaklık olarak asus strix 2.0 kullanıyorum ama değişecem tek tarafda ses kısılmaya başladı kabloda değişmiyor. Şu anki z623'de 2+1 olduğu için onda da sanal surround da çok faydasını görüyorum filmlerde

Şimdi de smsl sanskrit 6 sipariş verdim işte fiio A3 kulaklık amfisiyle beraber kullanıcam sadece müziklerde. İleriki bi zamanda da ses sistemine geçeceğim zamanda tavsiyenizi göz önünde bulunduracam. Raspberry pi+dac deneyebilirim o zaman

• Hayırlı olsun Pro studio yu açınca bi kere SBX Pro Studio yu off yapın kullanmayın.Siz bilirsinzi yinede ama ben tavsiye etmem bazı enstrumanları kısıyor.Bazı sesler daha az bazı sesler daha çok geliyor , şarkıları bozuyor...

Speakers/Headphones ayarından eğer muzik dinliyorsanız (stereo2.0/2.1) seçeceksiniz , oyun oynuyorsanız 5.1 surround seçeceksiniz.

Aynı zamanda z5500 den input Direct seçiyorsunuz ve eğer muzik dinliyorsanız Stereo veya Stereo 2x eğer oyun oynuyorsanız 6 Ch Direct seçiyorsunuz.

Yani bilgisayardan pro studio dan stereo 2.0 seçip , z5500 den 6 ch direct seçerseniz iyi olmaz.Bilgisayardan 5.1 seçiyorsanız z5500 den de 6 ch direct seçiceksiniz..

Karta dönersek Pro studio dan Cİnematic bölümünden DTS Connect seçili olacak. (DTS NEO PC seçmeyin)

Equalizer bölümünde ise Z5500 tiz konusunda kötü oldugundan tizi biraz açıyoruz.Benim setup ım şu şekilde

Optical ben genel olarak kullanmıyorum.Ha bazen şöyle oluyor muzik dinlediğim zaman kart da pro studio da yani stereo 2.0 seçili oluyor oyunuda açmış oluyorum o yüzden ((surround ses alamayacagımdan)) optical seçip 6ch direct yapıp öyle surround kullanıyorum.

Biraz daha ses toparlasın istiyorsan o incecik hoparlor kablolarından kurtulup güzel bir kablo alırsan biraz toparlayabilir ses.Ben öyle kullanıyorum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Devian -- 9 Temmuz 2017; 17:32:41 >

gerçekten çok teşekkür ederim detaylı anlattığın için.çünkü z 5500 ile çok karışık oluyor ayar yapmak tam bilmediğimden öğrendiğim çok iyi oldu.ÇOk teşekkür ederim tekrardan.Son olarak birşey sormak istiyorum.Analog bağlantı yaptığımda test et dedğimde arka hoparlörler ve centerdan ses gelmiyor.Sizde de aynı şekildemi acaba?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi antonow -- 9 Temmuz 2017; 21:1:56 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: antonow

gerçekten çok teşekkür ederim detaylı anlattığın için.çünkü z 5500 ile çok karışık oluyor ayar yapmak tam bilmediğimden öğrendiğim çok iyi oldu.ÇOk teşekkür ederim tekrardan.Son olarak birşey sormak istiyorum.Analog bağlantı yaptığımda test et dedğimde arka hoparlörler ve centerdan ses gelmiyor.Sizde de aynı şekildemi acaba?

karttan 5.1 surround ve z5500 den 6ch direct seçtikten sonra bütün kanallardan ses gelmesi lazım.Sadece sağ sol dan geliyorsa ayarlardan biri stereo da dır.
    evet dediğiniz gibiymiş.Gerçekten yalnız uğraştırıyor adamı filmde arkadan ayar yap sonra müzik için başka ayar yap amma uğraştırıcı bir olaymış
  • quote:

evet dediğiniz gibiymiş.Gerçekten yalnız uğraştırıyor adamı filmde arkadan ayar yap sonra müzik için başka ayar yap amma uğraştırıcı bir olaymış

evet muzik ile film için ayrı ayar yapmak gerekiyor ne yazik ki.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Resurrectionn

Hocam merhaba,

Sound Blaster Z ses Kartını ben de z623 ile birlik de kullanıyorum. Bu işler den anlıyor gibisiniz, Size bir kaç sorum olacak müsaadenizle.

Bu DTS CONNECT'i müzik ve film dinlerken ikisin de de kullanıyor muyuz? daha doğrusu tavsiye ediyor musunuz ? Yoksa sadece filmler için mi kullanmamız gerekli ?

Ayrıca optik değil analog bağlantı ile kullanıyorum ben ürünü, Analog bağlantı da da DTS CONNECT - DOBLY DIGITAL LIVE özellikleri çalışıyor mu ? Yoksa bu özellikler den faydalanmamız için Optik bağlantı şart mı ?
    Ayrıca Optik ile bağlantı yapınca ses kartının devreden çıkması durumu da var, daha doğrusu ses kartı devreden çıkıyor ses işlemden geçmeden ham olarak optik den iletiliyor muş. Bunun için de (OPTİK ile kullanılacaksa) bu kart yerine optik girişi olan herhangi ucuz bir kart tercih edilmesi daha mantıklı olur. ben o yüzden özellikle optik kullanmıyorum.

Son olarak GENEL olarak soruyorum bunu, Arkadaşlar 2+1 Özellikle z623 ses sistemi kullananlar tavsiye ettiğiniz ayarlar ve EQ ayarları var mı ? (İlk mesaj dışın da ki ayarlar)

Vakit ayırıp okuduğunuz/cevapladığınız için teşekkür ederim.

selamlar

-DTS connect hep açık kalacak.DTS datasına sahip bir veri gördüğü zaman atıyorum şöyle bir film

Fast.And.Furious.2001.Bluray.1080p.DTS.mkv

o zaman otomatik aktif oluyor.Eğer dinlediğin mp3 de dts se onda da aktif olur.Ama normal mp3 lerde muzik dinlerken aktif olmaz.

-Analog baglantıdayken aktif olur zaten DTS CONNECT - DOBLY DIGITAL LIVE özellikleri.Optik bağladıgın anda kartının hiçbir özelliğini kullanamassın.Kartın off modda olur.Evet 10 liralık bile optik çıkışı olan bir kart işini görecektir.

• Çok soru sorduk biliyorum ama z5500'de decoder ayarları yapılmalımı.Mesela surround ne şekilde veya sub ayarı ne şekilde olmalı bir etkisi varmı ordaki ayarların yoksa programdan yapmak mı gerekıyor.Birde siz hangi analog kabloyu kullanıyorsunuz veya ne önerirsiniz?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi antonow -- 11 Temmuz 2017; 23:36:54 >
  • quote:

Çok soru sorduk biliyorum ama z5500'de decoder ayarları yapılmalımı.Mesela surround ne şekilde veya sub ayarı ne şekilde olmalı bir etkisi varmı ordaki ayarların yoksa programdan yapmak mı gerekıyor.Birde siz hangi analog kabloyu kullanıyorsunuz veya ne önerirsiniz?

surround sub vs ayarları size kalmış.Bende surround 1 tık açık , sub ise ortada normal.. Kişisel zevkler bunlar kimi bass ı çok sever kimi surround ı açar arkadan daha çok ses gelsin ister size nasıl güzel geliyorsa öyle ayarlayın.Z-5500 ün içinden çıkan analog kablo yeterince kalitelidir kullanabilirsiniz.
  • Creative ZXR ses kartım var. Artık deli olucam!! Bilgisayarı yeniden başlattığımda bazen görüyor, bazen görmüyor. Örneğin dün akşam harika bir şekilde çalışan alet bugün çalışmıyor. Yazılımsal bir problem olduğu kesin. WINDOWS 10 Enterprise edition (x64) kullanıyorum. Aleti aldığımdan beri ilk kez formatlıcam. Çalışmazsa satıcam. Deli etti beni. 3-4 kere uninstall edip tekrar kurdum 1.0.5 sürümünü. Her seferinde sıkıntısız çalıştı ama bilgisayarı yeniden başlatınca çalışmama sorunu çıktı.
  • LGatakan kullanıcısına yanıt
    malesef bendede windows 10 kuruluyken aynı şeyi yapıyordu.Bende başka bir sebepten ötürü windows 7 kurmak zorunda kaldım sıkıntı kalmadı.Ama sinir bozucu bir durum malesef.
  • 
Sayfa: önceki 2728293031
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.