Şimdi Ara

Crab bucket syndrome / Yengeç sepeti sendromu nedir?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
19
Cevap
0
Favori
694
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
11 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • hem forumda hem günlük hayatınızda bolca olan şey siz ne düşünüyorsunuz

Yengeç sepeti sendromu nedir?

Sepete konulan bir yengeç sepetten rahatlıkla çıkabilirken, yengeç sayısı artınca sepetten çıkmak isteyen yengeçler diğer yengeçler tarafından aşağıya çekilir böylece sepetten hiçbir yengeç çıkamaz. İki ve daha fazla yengeci sepete atan kişi onların dışarı çıkamayacağını bilir. Bu yüzden yengeç sepetlerinin kapağı yoktur. Tek yengeç kapaksız kovadan rahatlıkla çıkabilirken sayı arttıkça kaçış imkansızlaşır. Çünkü birbirlerini yukarı itmek yerine, aşağı çekerek engellerler, zarar verirler ve yaralanırlar. Ve sonunda kimse kazanamaz.

Ben başaramıyorsam sen de başaramazsın

Filipinliler arasında “yengeç sepeti” olarak adlandırılan ve aktivist yazar Ninotchka Rosca tarafından kullanılan kavram “Ben sahip değilsem sen de sahip olamazsın. Ben başaramıyorsam sen de başaramazsın” şeklinde anlatılan hikayedir. Bu hikayedeki gibi insanların birbirine karşı uyguladıkları psikolojik şiddet derecesindeki davranışlara “Yengeç Sepeti Sendromu” denir. Bazı insanlar, bencilce davranarak hırslarını ön plana alarak başarmanın yolunun başkalarını geride tutmak olduğunu düşünürler. Kendileri ulaşamıyorsa, sizin de ulaşmanızı istemezler. Rekabetçi duygularla, hasetlik ve kıskançlıkla çabalarınızı sabote etmeye çalışırlar.

• maalesef sıkça karşılaşılan bir durum

nedenini halen anlamış değilim

• Aynı işi yapıyoruz o adam niye 5 bin alıyor da ben 3 bin alıyorum diye sormaya yeni başladı bizim millet. Ama yanlış yaptıkları kısım o da 3 bin alsın demek. Umarım önümüzdeki yüzyılda bu durum tersine döner de ben de 5 bin alayım demeye başlarlar.

• hocam onu yapınca eline ne geçecek ki hiçbir şey

• < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Celal Şengör bu durumu şöyle anlatmıştır: Cehennemde her milletin başında bir zebani bulunur ama türklerin bulunmaz. Zaten onlar aralarından biri çıkmaya çalıştığında ayağından tutup geri çekerler.

• Tugrulgm456 T kullanıcısına yanıt

link hata veriyor hocam

• Cehennemdeki Türkler xd
  • Ankaratıplı kullanıcısına yanıt
    Konu tepki çektiği için kaldırıldı galiba
  • bir başka konu da vardı onun gibi ülke ve dünya gündeminde

dedikleri şey biz de devlete hizmet ediyoruz memurlar da da diğerleri de niye herkes aynı ücret yerine onlar daha fazla alıyor diye şikayet ediyordu

• yukarı

• up

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.