Şimdi Ara

Cpu mu özürlü? (Sıcaklık sorunu)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
28
Cevap
0
Favori
1.825
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhaba amd 965 black edition sahibiyim. Cpu nun soğutucusu Akasa Venom. Şöyle bir sorunum var Cpu boştayken sıcaklık 50 derecelerde takılıyor. Yükte ise 60 larda. OC edilmemiş hali.Yükte sorun yok gibi fakat boşta sıcaklığının çok yüksek olduğunu düşünmekteyim. Termal macunu değiştirmek işe yaramadı(ki değiştirmeden önce de kurumuş değildi)

Bir de bir sorunum daha var amd nin overdrive uygulamasında bir değer dikkatimi çekti 'tmpin3' anakartta tam olarak nereyi ifade etmekte bilmiyorum ama boşta sıcaklığı 63 derecelerde dolanıyor. 70 üstüne çıkıyor. Beni en çok endişelendiren bu değer.

Aşağıya sıcaklıklarla ilgili 1-2 resim ekledim. Stability test açıkken. Cpu yükte çalışırken. (Cpu ortalama sıcaklığı 59 derece)
     Cpu mu özürlü? (Sıcaklık sorunu) Cpu mu özürlü? (Sıcaklık sorunu)

• fan kontrola girin varsayılanlara geri döndürün
    veya fanın devrini ayarlayan sıcaklık düzeyini düşürün
  • Kromatit kullanıcısına yanıt
    Bios a girip denedim değişen bir şey olmadı zaten auto daydı. En yükseğe aldım sonuç aynı.

Peki yukarıda yazan tmpin3 değeri neden yüksek olabilir?
  • o kuzey köprüsü olmalı eğer kuzey köprüsüyse normal denebilir
    anakartınızın kuzey köprüsü neredeymiş onu bulun böyle 70 dereceyken parmağınızla dokunun eliniz yanarsa odur
  • Kromatit kullanıcısına yanıt
    Anladım çok saçma bir yerde kalmış north bridge. ekran kartı ile işlemci arasında tost olmuş.

Sıcaklığa karşı biraz daha dayanıklıdır herhalde böyle bir yere yerleştirdiklerine göre.
  • 3400 mhz için 1.45 volt fazla, biostan voltajı elle 1.35- 1.37 gibi değerlere getirin, yüksek voltaj=yüksek sıcaklık. mümkün olan en düşük voltajla 3400 mhz sağlamaya çalışın, mavi ekran yediğiniz yerde voltajı artırın.

eğer yan kapakta fan yoksa ekleyin kuzey köprüsüne faydası olacaktır.

cool'n quilet açık mı, işlemci hızının boşta 800 mhz e düşmesi lazım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ynahit -- 13 Temmuz 2015; 1:03:38 >
  • ynahit kullanıcısına yanıt
    cool n quiet nereden açılıyor peki, hayatım boyunca görmedim varlığından bile haberim yok özelliğin .

Voltajı da arttırmamıştım nasıl öyle olmuş bilmiyorum.
    Control panel da power options kısmında high performance a almışım balanced seçince aktif oldu. Voltaj ve frekans duruma göre değişiyor artık.

Stok voltaj değerini düşürmek zararlı olmaz mı?
  • anakartı kendi haline bıraktığınızda işlemci zorlandığı zaman gözünün yaşına bakmadan sınırlar içindeki yüksek voltajı verebiliyor, bu da sıcaklık olarak geri dönüyor tabii.

işlemci ısısına paralel anakart ve kuzey köprüsü ısısı da artıyor.
    Teşekkürler bios dan 100 mhz azalttım değeri daha normal değerlere yaklaştı sıcaklık. Geri kalan voltaj değerlerine dokunmadım ama.
  • sıcaklığın düşmesine sevindim.

1.45 voltla 4000 mhz i geçen şanslı 965 ler var.

düşük değil yüksek voltajdan korkmalısın. bende de 965 var, anakart ( ve eski anakartım da) kendi haline bıraktığımda 1.488 volt veriyor ama ben elle 1.375 volta çektim, bu voltaj yetmiyor demedi.
    Arada ben de 3800-3900 mhz lere çıkıyorum sıcaklıkta değişme olmuyordu. Belki de ona çıktıktan sonra anakart 1,45v verdi düşürünce öyle kaldı.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Egehanß

Arada ben de 3800-3900 mhz lere çıkıyorum sıcaklıkta değişme olmuyordu. Belki de ona çıktıktan sonra anakart 1,45v verdi düşürünce öyle kaldı.

bunu ilk okuduğumda olmaz gibi gelmişti ama sonra düşününce benim işlemcimde de aynı şeyin olduğunu hatırladım.

3400 mhz benim için yeterliydi sonra kısa bir süreliğine crysis 3 için 3700 mhz e getirmek zorunda kaldım. işlemciyi ilk aldığımda VID değeri 1.375 idi, 3700 mhz den sonra VID değeri 1.475 e çıktı ve öyle kaldı.

işlemci konusunda bilgisi daha yetkin ve tecrübe sahibi olan üyeler bu konuyu açıklığa kavuşturabilir.
    Aynen anakart değeri yükseltmeyi iyi biliyor da düşürmeyi bilmiyor sanırım. Anakartta kendim değeri düşürdükten sonra tekrar yükseltmeye çaışır mı acaba.

Neyse 1-2 aya 4690k alacağım onla uğraşmam sıcaklık sorunlarıyla artık. Sürekli bi monitör ekranı açık işlemci için bıktım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Egehanß -- 14 Temmuz 2015; 0:24:52 >
  • Acaba cpu fan bostayken duruyormu onu kontrol etmelisiniz

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Oggy20 O kullanıcısına yanıt
    Yok dönüyor her zaman boşta 1300 rpm civarında.

Büyük ihtimal macunu sürerken hava boşlukları oluştu yanlış sürmekten kaynaklı olabilir. Voltajı düşürdükten sonra (1.4v) yükte 56 derece oluyor artık.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Egehanß -- 15 Temmuz 2015; 19:43:42 >
  • quote:

Yok dönüyor her zaman boşta 1300 rpm civarında.

Büyük ihtimal macunu sürerken hava boşlukları oluştu yanlış sürmekten kaynaklı olabilir. Voltajı düşürdükten sonra (1.4v) yükte 56 derece oluyor artık.

Buyuk ihtimal kaziyin macunu degistirin

• Oggy20 O kullanıcısına yanıt
    Ama o zaman da yükte sıcaklığın çok yüksek olması gerekmez miydi?
  • quote:

Bende onu dusunuyorum simdi fanda sikinti var buyuk ihtimal normalde yavas donuyo yada algilayici hatali

• quote:

Orijinalden alıntı: Oggy20

quote:

Bende onu dusunuyorum simdi fanda sikinti var buyuk ihtimal normalde yavas donuyo yada algilayici hatali

Neyse işlemci yenileyecegim tabi anakartta yenilenecek sorun çıkmazsa kontrolcü bozuk derim biter devam ederse elimde 12cm fan var eski kasadan kalma onu takarım artık. Ya da akasanın fanlarindan bir tane alırım hava akışı iyi olmazsa.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.