Şimdi Ara

[ÇÖZÜLDÜ] Başlangıçta EFI Shell - startup.nsh hatası (Acer A514-52G)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir (2 Mobil) - 2 Masaüstü2 Mobil
5 sn
23
Cevap
0
Favori
31.974
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Acer A514-52G model laptopumda bir saat evvel Windows Update ile BIOS güncellemesi gerçekleşti, InsydeH2O’nun BIOS yazılımı 1.12 sürümüne güncellendi ve bu güncelleme esnasında herhangi yanlış bir şey de yapmadım, her şeyi otomatik yaptı fakat restart atıldığında EFI Shell - startup.nsh hatası alıyorum, Windows 10 boot olmuyor. Bu ekrana ‘exit’ komutunu girip Boot Manager’a ulaştığımda ise boot edilebilecek sadece UEFI SHELL gözüküyor, ikinci bir boot unsuru yok Windows falan hiç gözükmüyor ortalıkta. Nitekim F2 ile esas BIOS menüsüne girdiğimde de karşıma çıkan manzara aynı şekilde. BIOS’ta “Load Setup Defaults” yapınca da hiçbir şey değişmiyor. :(

SSD problemsiz okunuyor gibi ama Windows’a dair hiçbir şey gözükmüyor, adeta bir anda kayboldu koca sistem. Elim kırılaydı da o Windows Update’i yapmayaydım modundayım, gül gibi çalışan bilgisayar iki dakikada patates oldu ya inanılır gibi değil. Yardımınıza muhtacım, umarım bana bir çözüm sağlayabilirsiniz. Şimdiden teşekkürler...

Not: Durumu tarif eden ilgili görseller ekte yer alıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi prowell -- 1 Mayıs 2020; 21:7:41 >

• ikinci resimde boot mode yazan ekrandaki uefı yı mbr yap düzelir
  • Çözüm öneriniz için teşekkürler hocam, tavsiye edilen başka bir yöntemi deneyerek sorunu çözdüm. Benzer bir durumu yaşayan arkadaşlara rehberlik etmesi açısından buraya da not düşmek istedim.

Bilgisayarı açtıktan sonra karşıma çıkan EFI Shell ekranında komut satırına sırayla şu komutları girdim:

fs0:
    cd efi
    cd boot
    bootx64

Not: Her bir komutu girdikten sonra enter'a basıp bir alt satırdaki komutu girdim, son komutu da girdikten sonra Windows tekrar normal şekilde boot oldu, BIOS tekrar Windows'u görmeye başladı ve sorun tamamen çözüldü.

Not2: İlk satırdaki kodu girerken klavyede ":" (iki nokta) işaretini yapmak mümkün değildi, Shift+Ş yaparak o işareti yazabildim.

Not3: Yukarıda belirttiğim komutlar sonuç vermiyorsa, alternatif olarak şu komutlar da önerilmiş, yine yukarıdan aşağıya sırayla:

fs0:
    cd efi
    cd microsoft
    cd boot
    bootmgfw
    (ya da bootx64)

• prowell kullanıcısına yanıt
    Merhaba dediklerinizin aynısını yaptım ama hala devam ediyor başka bir öneriniz var mı ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Dellobaltino

Merhaba dediklerinizin aynısını yaptım ama hala devam ediyor başka bir öneriniz var mı ?
    hata ekranını buraya koyarsanız yardımcı olmaya çalışabiliriz
  • Sismologger kullanıcısına yanıt
    Teşekkürler yorumunuz için sorunu çözdüm windowsu tekrar kurdum en son geri sayımda da usb belleği çıkardım 2-3 defa yeniden başlattım o ekrana atmadı sanırım sorun çözüldü.

• Teşekkürler hocam aynı sorunu yaşayıp dediğiniz şekilde komut satırını yazdıktan sonra windows normal şekilde boot oldu. Ödüm koptu ya birden bire nasıl bütün verilerim gidecek bilgisayar çökecek diye [ÇÖZÜLDÜ] Başlangıçta EFI Shell - startup.nsh hatası (Acer A514-52G) 

Ben ise bu sorunu oyun oynarken sanırım sıcaklıktan bilgisayarın kendini kapatması açtığımda da bu hatayla karşılaştım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi İkaz Edici Biraderler -- 8 Haziran 2021; 1:5:40 >
  • Yeniden hortlatmış gibi olacam ama aynı sorunu ben de yaşıyorum şu an. Dediğiniz kodları yazdığım zaman ekte belirttiğim yazılar çıkıyor.
    Casper nirvana s500 i5

Bu ekran bugün karşıma çıktı. Dediklerinizi yaptım ve düzeldi. Teşekkür ederim. Bir güncelleme neden böyle bir soruna yol açmış olabilir? Windows 11 insideri kurcalarken oldu

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi avantis -- 16 Haziran 2022; 18:15:55 >

Kardeşim öyle büyük bir hayra girdin ve öyle çok hayır duası aldın ki anlatamam.

Bios güncellemesi yaptım aynı seninki gibi efi shell ekranı geliyor windowsu görmüyordu. Yapılacak şey yok deyip tekrardan windows kuracaktım ve yedeklemediğim her şey silinecekti, bir ihtimal çözümü vardır deyip buraya baktım ve iyi ki bakmışım. Çok teşekkürler, ilk komutları girince pc normal bir şekilde açıldı.

• BEN bu hatayı tablette alıyorum Reeder A8İ Quad bunun çözümü nasıl bilen varmı ??

biraz gec oldu ama ayni sorunu bende yasiyorum suan cd boot yazdigimda “target directory not found” uyaeisi alıyorum

acer nitro a515-57

• windows u kurarken hdd deki tüm birimleri silip yenden bölün ve windows u kurun.. acerlarda 7-10 gb bir bölümde sürücüler olabilir orayı silmeyin.

• utkuguveenn U kullanıcısına yanıt

Çozumlendi mi. Bende ayni yerde takildim kaldim

• [ÇÖZÜLDÜ] Başlangıçta EFI Shell - startup.nsh hatası (Acer A514-52G)

Dediklerinizi yaptim ama yin bu ekrandayim 😪

• Emrenur76 E kullanıcısına yanıt

Aynı sorunu bende yaşıyorum sorunun çözümünü buldun mu?

• Aynı sorunu msi notebook ile yaşıyorum
  • Arkadaşlar sorunu halen yaşayan var ise Windows kurulumunda efi isimli bölüm var ise bunu silin düzelecektir, bunu silmeyince o bölümü otomatik efi yükleme bölümü görüyor ve bu yazılı ekran çıkıyor, eğer bilgisayar normal açık ise disk yönetiminden efi yazılı diski bulup bu birimi sil deyin düzelecektir.

NOT: BAHSETTİĞİM BU EFI BÖLÜMÜ 350 MB GİBİ KÜÇÜK BİR BÖLÜM, YANLIŞ BİRŞEY SİLMEYİN, EFI YAZACAK.

• Bilgisayarın Boot menüde UEFI Shell yazıyorsa Bilgisayarın UEFI desteği kalkmıştır veya Sürücü GPT değilde MBR ise O zaman Bu hata alınır Çünkü bu hata VM'de yaşadım EFI boot seçeneğini kapat gelir belki

• adilkahraman A kullanıcısına yanıt

Peki nasıl girecek

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.