Şimdi Ara

(Çözüldü) 4790k 4.4 GHz'e otomatik çıkmıyor mu?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
17
Cevap
0
Favori
1.135
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar selamlar, yeni bir sistem topladım; işlemci 4790k. Sistemi kurduktan sonra sorun var mı görmek için bir kaç benchmark programı çalıştırdım 3DMark vs sonra da prime95 çalıştırdım 10-12 dk boyunca. Sorun yok gibi görünüyor ama ben işlemci ihtiyaç olunca kendisi 4.4 Ghz'e kadar otomatik çıkacak zannediyordum. Prime95 çalışırken baktım durum böyle değil. Yük yüzde yüz olduğu halde frekans 40x100= 4 Ghz civarında geziyor. Çarpan kısmı cpu-z de 40 (8-44) diyor, sanırım 4.4 Ghz için bunun 44'e çıkması gerek. İşletim sisteminden ya da Bios'tan açmam gereken bir ayar falan var mı? Bu arada anakart Asus Sabertooth z97 Mark 1.

Ekran görüntüsü:

pc by Turan Kalkandelen, on Flickr

Ayrıca gözünüze ilişen bir sorun var mı?

Teşekkürler..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi First_Person -- 4 Eylül 2015; 23:24:50 >

• Bu forumda bilgili ya da yardım sever üye sayısı giderek azalıyor galiba.. :(( 5-6 sene önce böyle bir soruya çoktan yanıt gelmiş olurdu. Ne oldu dostlar, troller mi yıldırdı sizi?
  • Turbo ile 4.40 ghz e çıkması lazım sitesinde de 4.4 gözüküyor ama normal frekansi 4.0

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: berkanenes

Turbo ile 4.40 ghz e çıkması lazım sitesinde de 4.4 gözüküyor ama normal frekansi 4.0

Yanıt için teşekkür ederim. Pek iyi turbo otomatik olarak çalışmıyor mu, aktive etmek için biostan , ya da yazılımla açmam mı gerekiyor acaba?
  • 4400 1 ve 2 cekirdekte cikacagi hiz 4 cekirdekte 4200 dur. occt indirip cpu testi yapin cikmasi gereken hizlara cikacaktir

• quote:

Orijinalden alıntı: *666*

4400 1 ve 2 cekirdekte cikacagi hiz 4 cekirdekte 4200 dur. occt indirip cpu testi yapin cikmasi gereken hizlara cikacaktir

Sağolasın hocam, akşam hemen indirip bakayım.
  • Selamlar ,

4,4GHz nin Prime dede görünmesi gerekir .

Prime :

https://store.donanimhaber.com/1b/d7/96/1bd7969c34be895e59cf7a53fd0cd031.jpg

OCCT :

https://store.donanimhaber.com/56/3e/52/563e52b96de7e8381b83d672a8d6317c.jpg

Turbo kapalı olabilirmi ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi trumpet -- 4 Eylül 2015; 12:47:16 >

• Teşekkür ederim.

Son görüntüler doğrultusunda belli ki bende bir sıkıntı var, turbo modu aktive olmuyor gibi gözüküyor. Akşam Bios'u bir kurcalayayım bakayım, orada bir disable/enable ayarı varmıymış..
  • Bios'tan XMP profili aktif hale getirirseniz olacaktır. Turbo ayarını da ayrıca kontrol edersiniz.
  • anakart ve sicakliklar da onemli. sonucta turbo denmesinin sebebi var. eger islemci duzgun ve yeterli guc alamazsa, sogutma iyi degilse turboyu birak normal hizlarda bile throttling yapar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi positroN -- 4 Eylül 2015; 13:56:55 >
  • Guc tasarruf modundan yuksek performansda secili olsun

• quote:

Orijinalden alıntı: positroN

anakart ve sicakliklar da onemli. sonucta turbo denmesinin sebebi var. eger islemci duzgun ve yeterli guc alamazsa, sogutma iyi degilse turboyu birak normal hizlarda bile throttling yapar.

İlk postta ekran görüntüsü var ama gözükmüyor galiba, tekrar koyuyorum. Bence sıcaklıklarla ilgili bir sorun yok gibi, ama tavsiye ettiğiniz bit yazılım varsa bir de onunla bakayım.

pc by Turan Kalkandelen, on Flickr

• First_Person kullanıcısına yanıt
    Bende msi z97 gaming 5 var. turboyla beraber 4,2ghz ye çıkarıyor tüm çekirdekleri.
    Sanirim biostan turbo kapali olsa gerek arkadaşim sayfa sayfa bios resimlerini paylaşirsan hangi ayar açman gerekli yardimci olabilirim
  • quote:

Orijinalden alıntı: lunarstrain

Bios'tan XMP profili aktif hale getirirseniz olacaktır. Turbo ayarını da ayrıca kontrol edersiniz.

Dostum 3 arkadaş sizi eksilemiş ama sizin öneriniz sorunu çözdü gerçekten.

Bios'a baktım turbo mode ve intel speed step seçenekleri zaten enable'da idi. Sizin öneriniz doğrultusunda autodan xmp moduna geçtim. Sistem önce profil 1 seçti 2400 11-13-14 1.65 volt oldu ama ne yazık ki bilgisayar açılmadı. Sonra profil 2'yi seçince açıldı. Ram frekansım 2133 oldu sonuçta. Yalnız ramin 2400'de açmamasına üzüldüm çünkü ram şu:

http://www.hepsiburada.com/kingston-hyperx-beast-32gb-4x8gb-2400mhz-ddr3-performans-ram-hx324c11t3k4-32-p-BD304836?wt_gl=cpc.elk.bilgisayar.urun.pla&gclid=COCh9KeQ3scCFSsCwwodb0ANqg

yani 2400'de sorunsuz çalışması gereken bir ram. Dünyanın parasını verdim, acaba garantiye mi göndersem. Performansı çok fark eder mi 2133 ile 2400 arasında sizler ne dersiniz?

Hahaha sorun değil, meyve veren ağaç taşlanır, kendimi mühendis murat gibi hissettim birden

Neyse, profili seçtikten sonra da aşağılarda ddr3 frekansı ile bir ayar olacak, oradan da gerekli frekans ve timingleri manuel olarak girebilirsiniz. Gerekli değerler ram in kutusunda yazar. Ben ramlerde sorun olmadığını düşünüyorum.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.