Şimdi Ara

COSMOS CHILLER KIZAKTA BEKLİYOR :) (5. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
304
Cevap
3
Favori
33.339
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: fenomenhaa

Kondanser ve kasası 10 numara olmuş,bu kadar iyi bir işcilik beklemiyordum doğrusu,çk ilerledin bişi kalmadı artık,kolay gelsin...

Teşekkür ederim ama Bu işçilik bir şey değil daha dostum Asıl dış kabuk yan rad kapağı depo, iç yerleşim, yaptıklarım daha ne ki?
    Bir dünya iş var, birde asıl kendi işlerim var tabi.
    Yani benim mantığımla henüz % 15-20 civarı yol aldım.

• hadi bakalım hocam bekliyoruz çalışmalarını
  • Şimdi size izolasyon ile ilgili tüm yaptıklarımı tek tek resimleyerek anlatıcam. Bunun nedeni ise benim konuyu açtığımda bu çeşit yoğun görselli bir anlatım aramama rağmen bulamamamdır. Bu şekilde belki benim gibi bu işe merak saranların kullanacağı bir kılavuz oluşturmuş olurum.

Özellikle bu işin üstadlarının bu izolasyon konusunda fikirlerini almam lazım.

Çünkü ben yaptığımı sanıyor olabilirim! Her türlü eleştiriye ve ek fikirlere açığım . Elimden geldiğince estetik kaygılarıda ön planda tutarak yapmaya çalıştım buda yaklaşık 6 saatlik aralıksız bir efor ve sabır gerektirdi.

Ama sonuçta hiçte estetik olmadı ne yazıkki!

İlk olarak cpu yuvasının orta kısmına 3mm kalı9nlığında bir neopren yerleştirmekle başladım.

COSMOS CHILLER KIZAKTA BEKLİYOR :)

Bu zımbırtıda ressam silgisi diye anılan oyuncak silgi, yada her ne ise?

Bu silgi ile cpu çevresinden sıvama işlemine başladım.

Bir üst resimde görünen Nb+Sb blok için neopren 3mm yapışkanlı bant tercih ettim, çok girintili çıkıntılı amorf bir yapıya sahip olduğu için bu bantın uygulanması rahat oldu.

Şimdi sıra pwm lerin güzelim Enzotech sıvı bloğu yalıtımında

Hortum olarak tercihim -75 derecelere kadar kimyası bozulmayan, "Tygon R1000 1/2in. ID 3/4in. OD Ultra Soft Vinyl Tubing " oldu. Bu hortumun yalıtımında ise 3/4 Neopren boru izolasyon kullandım.
    Cpu bloğun altına gelen kısmı olduğu gibi ressam silgisi ile sıvadım. üzerinede yapışkanlı 3mm bant çekip, cpu ile arasına yine neopren 13mm kağuçuk koydum
    .

Şimdilik buraya kadar.

Baştada belirttiğim gibi bu konuda bilgi sahibi arkadaşların yapmış olduğum izolasyon hakkında verimliliği ve sınırları hakkında bilgi verecekleri umudundayım [
    sm=ok.gif]

Devamı VAR...

• hocam güzel çalışmalar resimler güzel de nitrojen soğutmaya benzer bir çalışma olmuş görsellerden onu anladım ama sizin projeniz gaz soğutma üzerineydi
    gaz soğutmada da bu kadar izolasyona gerektiriyor mu?
    kusura bakmayın bilgim yok bu konularda anlamaya çalışıyorum
    resimlerin devamını bekliyoruz...
  • quote:

Orijinalden alıntı: menem

hocam güzel çalışmalar resimler güzel de nitrojen soğutmaya benzer bir çalışma olmuş görsellerden onu anladım ama sizin projeniz gaz soğutma üzerineydi
    gaz soğutmada da bu kadar izolasyona gerektiriyor mu?
    kusura bakmayın bilgim yok bu konularda anlamaya çalışıyorum
    resimlerin devamını bekliyoruz...

Valla dostum, ben ne biliyim izolasyonu yaparken- "eşşeği sağlam kazığa bağlıyayım" dedim

Şaka bir yana hedefi büyüttüm - derecelerde tutmak istiyorum sistemi. Bu nedenlede üstadlardan gelicek y0orumları hevesle bekliyorum, bakalım ne zaman yanıtlıyacaklar?

• mesela nekadar -c de kullanmak istiyorsun -15 gibi mi?
  • quote:

Orijinalden alıntı: arbiter

mesela nekadar -c de kullanmak istiyorsun -15 gibi mi?

Evet üstad 7/24 -15 20 civarı, ayrıca arasıra 1 er saat lik süreler ilede allah (komprasör ) ne verdiyse bench için düşünüyorum ,anakartın arka kısmınıda izole edeceğim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi CESAJANS -- 25 Nisan 2010; 23:09:52 >
  • Ali abi bana işlemci etrafindaki silgiyi yeterince kullanmamış gibi geldi ne dersin.Normalde sadece çekirdek üstü kalmıyomuydu orda boşluklar var.
  • quote:

Orijinalden alıntı: EMRES754

Ali abi bana işlemci etrafindaki silgiyi yeterince kullanmamış gibi geldi ne dersin.Normalde sadece çekirdek üstü kalmıyomuydu orda boşluklar var.

Hayır açık bırakmadım, 3mm yapışkanlı neopren koydum ,cpu yu sıfıra sıfır çevreleyen. Üzerinede 13mm neopren koydum. Arada blok bağlantısı, onun üzerinede bir 13mm neopren daha ekleyip birleşim yerlerinede silgi tekrarladım. Ayrıca hedefimi yukarıda yazdım. -180 Nİ HEDEFLEMİYORUM. Max inebilecğim dereceler herhalde -25-30 sıvı sıcaklığı olucaktır

• quote:

Orijinalden alıntı: CESAJANS

quote:

Ali abi bana işlemci etrafindaki silgiyi yeterince kullanmamış gibi geldi ne dersin.Normalde sadece çekirdek üstü kalmıyomuydu orda boşluklar var.

Hayır açık bırakmadım, 3mm yapışkanlı neopren koydum ,cpu yu sıfıra sıfır çevreleyen. Üzerinede 13mm neopren koydum. Arada blok bağlantısı, onun üzerinede bir 13mm neopren daha ekleyip birleşim yerlerinede silgi tekrarladım. Ayrıca hedefimi yukarıda yazdım. -180 Nİ HEDEFLEMİYORUM. Max inebilecğim dereceler herhalde -25-30 sıvı sıcaklığı olucaktır

Biliyorum hedefini ne kadarda boşluk yok gibi görünsede çok az miktarda hava araya giriyo - derece olduğu için böyle çok ufak bölgesel bir buz yapıyo bende.Bi kaç kere denedim her hangi bi sorun oluşturmuyor.Ama tabi düşünsene buz erir su bir ufak damlacık bile olsa içeri girerse iş biter.Macunda kullancağın için işlemci üstündeki blok direk yapışçak zaten soun çıkarcağını zannetmiyorum.Bende ayni marka silgiyi aynı şekilde kullanıyorum tek farkı silgi o tırnağın üstünüde kaplıyo sadece çekirdeğin üstü boş kalıyo bende. Belki d.o.d çok soğuk (-50) civarı çalıştığı için orda buzlanma daha fazla bilmiyorum sende olmayabilir belki.İşin uzmanı Ali abi o yorum yapsın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi H.E.B Sup -- 25 Nisan 2010; 23:48:06 >

• cpu kenarlarında boşluk kalmadı ise problem değil arkayı da izole etti isen tamam.
    -10c den sonra pompa performansı hayli düşecektir gerekirse çift pompa kullanman iyi olabilir blok sayısı fazla, ayrıca sıvı problemi var su +antifriz -10-12 den sonra donma yapar, orana göre değişsede sendeki 1.3 komp ile çok daha hızlı ve şoklama şeklinde ilk bakır borularda(soğutma kısmı) kaplanmaya başlayacaktırsonra yavaş yavaş büyük bir tabaka şeklinde tamamen borular kalanacak komprasörün harareti artacak daha fazla ses daha az performans vs. vs.
    dediğin şekilde sıcaklıklara inebilmen için farklı sıvılar kullanman performansı önemli derecede etkiler,mesela litrelik olarak satılan kolonyalar ucuz onlardan kullanabilirsin, başka türlüde -25 -30 bulamazssın.
    buna komprasöre vereceğin gaz miktarı - bar basıncı kondanserin soğutulması vs. gibi etkenler de eklenince baya bi arge yapman lazım.
  • quote:

[
    Biliyorum hedefini ne kadarda boşluk yok gibi görünsede çok az miktarda hava araya giriyo - derece olduğu için böyle çok ufak bölgesel bir buz yapıyo bende.Bi kaç kere denedim her hangi bi sorun oluşturmuyor.Ama tabi düşünsene buz erir su bir ufak damlacık bile olsa içeri girerse iş biter.Macunda kullancağın için işlemci üstündeki blok direk yapışçak zaten soun çıkarcağını zannetmiyorum.Bende ayni marka silgiyi aynı şekilde kullanıyorum tek farkı silgi o tırnağın üstünüde kaplıyo sadece çekirdeğin üstü boş kalıyo bende. Belki d.o.d çok soğuk (-50) civarı çalıştığı için orda buzlanma daha fazla bilmiyorum sende olmayabilir belki.İşin uzmanı Ali abi o yorum yapsın.

Eyvallah dostum bende benzeri cevapları bekliyorum zaten

• quote:

Orijinalden alıntı: arbiter

cpu kenarlarında boşluk kalmadı ise problem değil arkayı da izole etti isen tamam.
    -10c den sonra pompa performansı hayli düşecektir gerekirse çift pompa kullanman iyi olabilir blok sayısı fazla, ayrıca sıvı problemi var su +antifriz -10-12 den sonra donma yapar, orana göre değişsede sendeki 1.3 komp ile çok daha hızlı ve şoklama şeklinde ilk bakır borularda(soğutma kısmı) kaplanmaya başlayacaktırsonra yavaş yavaş büyük bir tabaka şeklinde tamamen borular kalanacak komprasörün harareti artacak daha fazla ses daha az performans vs. vs.
    dediğin şekilde sıcaklıklara inebilmen için farklı sıvılar kullanman performansı önemli derecede etkiler,mesela litrelik olarak satılan kolonyalar ucuz onlardan kullanabilirsin, başka türlüde -25 -30 bulamazssın.
    buna komprasöre vereceğin gaz miktarı - bar basıncı kondanserin soğutulması vs. gibi etkenler de eklenince baya bi arge yapman lazım.

Sanırım cpu çevresinde sorun yok Arkayıda izole edeceğim. Sıvıya gelince tavsiyeler doğrultusunda izopropil alkol kullanmaya karar verdim. Gaz r404a. Pompanın performansını bende merak ediyorum gerekirse çift pompa kullanabilirim

• pc hobisi budur aslında bir sisteme binlerce lira verip crysisdan 50 fps almaya calısmak değil
  • aleminyum tabanı boyama sizi uğraştırdı sanırım
  • quote:

Orijinalden alıntı: menem

aleminyum tabanı boyama sizi uğraştırdı sanırım

Sorma dostum
    Birde bu aralar çok yoğunum. Açıkçası son bir kaç gündür zaman bulamadım. Daha doğrusu bir iki eksik var, en önemli eksikte ekran kartım Henüz USA da kendileri. Birde ayrıca o var zaten, kartı ayrıca şıtandart sıvı soğutma ilemi soğutsam diye düğünüyorum

• hadi bakalım inş. erken gelir diyelim....
  • Evet Devam...

Bu gün saatlerce kılcalı dirseklerdenj ve borulardan geçirmekle uğraştım. Resimleri görünce ne demek istediğimi anlıyacaksınız

Pek fazla yazamıyacağım, inanın parmaklarımda derman kalmadı

Neyse geçelim fotolara, yine her zamanki gibi bol ve bütün detayları içerecek şekilde

Artık ilgilenipte soru soran olursa, daha sonra cevaplıyayım, gözlerim kapanıyor , hem uykusuzluktan hemde yorgunluktan

DEVAMI VAR....,

• Konunun ilk açıldığı günden beri merakla takib ediyorum. Sabrına ve çalışmalarına hayran kaldım.
    En başından beri dikkat ettiğin Cosmos Chillerin görünümüde güzel oldu. Bitirmeni ve devamını getirmeni sabırsızlıkla bekliyorum.
    Kolay gelsin.
  • hocam incilerini dökmüşsün yine helal sana allah yarım etsin...
    sana sorum şu olcak tek mi çalışıyosun bazı fotolar var tek çalışmadığına kanıt gibi
    fotoları çeken kimse güzel nokta atışı yaparak çekiyor alet fena yani

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi menem -- 29 Nisan 2010; 12:11:23 >
  • 
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.