Şimdi Ara

COSMOS CHILLER KIZAKTA BEKLİYOR :)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
305
Cevap
3
Favori
33.313
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Uzun zamandır, İndesit mini buzdolabımın boşa çıkmasını bekliyordum ve nihayet oldu

Amaç: core i7 9xx serisi cpu yu 1,4 -1,54v. ile %100 yük altında ,ortam sıcaklığında tutmak ( yani 4,5ghz seviyesinde yazın 55-65 derece civarında )
    Araç : Indesit buzdolabı bileşenleri,

Şimdi gelelim bu konunun Üstadlarına soracaklarıma;

Yapmak istediğim sistem çok derli ve toplu olsun istiyorum, estetik son derece önemli tüm bileşenler kasa içinde olmalı, mümkünmüdür? Kasa boyutu önemli değil, yaparım bir kasa olur biter

Yukarıda resimlerin yer aldığı bileşenler benim istediğim sonucu verebilirlermi?

Elimde langing d5 pompa var 1500lt/saat 4mt basıç yüksekliği. Bu pompa bu sistemde kullanılabilirmi?

Cpu blok olarak Apogee gtz var aynı zamanda mosfet ve nb&sb de blokla soğutulacak, halen mümkünmü?

Hortum -75 dereceye kadar destekliyor, sanırım burada sorun olmaz?

Şimdiden çok değerli bilgi ve tecrübelerinizi paylaştığınız için teşekkürler...

Projemin şemasını aşağıdaki şekilde ekliyorum, soruları şema üzerinde yazdım. Lütfen bilenler boşlukları doldursun

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi CESAJANS -- 11 Şubat 2011; 18:15:38 >

• zaten çok soğuması iyi değilki yoğunlaşma olur su damlalarından anakartın zarar görür ortam sıcaklığından 5 10 derece max düşüş olsa yeterli
    ve bence chilleri başka bi kasaya koy hortumları pc kasasına uzat kendi kasa içine koyma
    burda bir üyemiz yapmış yapım aşamaları var bi bak istersen
    http://forum.donanimhaber.com/m_3001171/tm.htm
  • bu bileşenler yetersiz ve güçsüz kalıyor respire91 arkadaşımız bizim konumuza yönlendirmiş sağolsun
    ordan bakıp inceleyip mantıklı bi hesaplama yapabilirsn sanırım
  • dostum istediğin değerleri elde edemesende bence hevesini al dene derim
  • Şema ekledim, zorla sizlerden yardım alıcam
  • hatırladığım kadarıyla o pompa 150 tl civarıydı bırak butun blokları 2 pc butun blokları beslesede bi pompaya 150 tl vermem onu satıp uyduruk akvaryum pompası al artan paraylada 2.el sağlam bi kompresör
  • atman akvaryum pompası iş gölür maliyetide 25-45 tl arasında başka bi şeye bakmana gerek yok
    ben forumda olan sistemimdede en başta atman kullanmıştım sonra biraz ii si olsun dedim water boxumda ehaiğm e terfi ettim
  • Yahu ne Atman pompası? Ne alaka? Benim elimde zaten tüm bileşenler hazır. Şimdi Mcp-655 varken bırakıpta Atman pompamı alayım yani?
    Neyse arkadaşlar bırakın pompa olayınıda şu şemada belirttiklerim hakkında bilgisi olan varsa onu cevaplasın lütfen.

Bu arada bende boş durmaktan sıkıldığım için "zihni sinir chiller" denemesi yapmaya karar verdim ve dün Buzdolabının üzerine 2 tane 19mm çapında delik açarak işe koyuldum

Şaka bir yana sadece çok merak ettiğim için giriştim bu saçmalığa.

Buzdolabının dondurucu kısmının içine 1 adet 120lik fan ve 120 lik rad. koydum ve sıvı deposunuda kastırdım

Sonra 3,8ghz de makinamı açtım yüksüz, 12 - 8 - 14 - 10 gibi dereceleri görünce kendi kendime çok bir sevindirik oldum Ancak bu sıcaklıklarda bile Bloklar üzerindeki terlemeyi görünce biraz ürktüm açıkçası!
    Ama anladığım kadarı ile bu iptidaisistemde bile bu durum oluşuyorsa herhalde benim istediğim değerlerden çok uzak değilim yani çizdiğim şemadaki durumda bile terleme tehlikesi ile karşı karşıya kalacak gibiyim?

Birde beni en fazla sevindiren olay neredeyse sessizlik ayarında ki gürültü seviyesi oldu. İşte bu durum tadından yenmez Buz dolabı neredeyse tam performansta bile çalıştığını hissettirmiyor.

Resim ekliyeceğim ama imageshack ta bir problem var sanırım sayfaya bağlanmıyor? Alternatif bir site varsa önerilerinizi bekliyorum

[simage][/simage]

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi CESAJANS -- 7 Nisan 2010; 10:45:08 >

• - pompayı almadıysan boşa o parayı vermeyesin diye 2 üstteki arkadaşın yorumuna yorum yapmıştım

-Terlemeyi yalıtım yapmakla çözebilirsin ama bu sistemi anlık SOĞUTMADA BENCH YAPMADA İŞİNİ GÖRECEKTİR UZUN SÜRE KULLANIMDA bu soğutmayı stabil tutamazsın ısı yükselicek komp yenik düşecektir

-resimde sorduğun soruların hepsinin hayati önemi var çap ve sistem konusunda soğru hesaplamalar yapmalı ve doğru bileşenler kullanmalısın bu işin bissürü detayı var ..

bizim önceki yapmış olduğum water box projemizi bi incelemelisin.
  • quote:

Orijinalden alıntı: mehmet328

- pompayı almadıysan boşa o parayı vermeyesin diye 2 üstteki arkadaşın yorumuna yorum yapmıştım

-Terlemeyi yalıtım yapmakla çözebilirsin ama bu sistemi anlık SOĞUTMADA BENCH YAPMADA İŞİNİ GÖRECEKTİR UZUN SÜRE KULLANIMDA bu soğutmayı stabil tutamazsın ısı yükselicek komp yenik düşecektir

-resimde sorduğun soruların hepsinin hayati önemi var çap ve sistem konusunda soğru hesaplamalar yapmalı ve doğru bileşenler kullanmalısın bu işin bissürü detayı var ..

bizim önceki yapmış olduğum water box projemizi bi incelemelisin.

Dostum, senin konuyu yaladım yuttum zaten Zaten takıldığım açıkta olmayan nokatalar için bu konuyu açtım. Pompa vs ile ilgili zaten elimde olduğunuda zaten konuyu açtığım ilk mesajlarda belirtmiştim

• Çalışmanda başarılar..
  • Yukarıda bahsettiğim Zihni sinir chiller

• buzdolabının buzluk kısmı soğuyan (evap) ı bi su kabına daldırıp öyle suyu sogutup basarsan çok daha iyi sonuçlar elde edersin
  • quote:

Orijinalden alıntı: ylpc

buzdolabının buzluk kısmı soğuyan (evap) ı bi su kabına daldırıp öyle suyu sogutup basarsan çok daha iyi sonuçlar elde edersin

Dostum, dolabın derhal evden tahliyesi için aşırı baskı yiyince geçici için barındırma gerekiyordu, bu yüzden acil önlem paketi dahilinde işe yarar hale getirdim, sadece şimdilik

Birde önemli bir husus var dostum sana fikrini sorayım, su kabını mevcut durumun darlığı nedeni ile mecbur yalıtım sonrası 48 x14x8 cm ile sınırlamak durumunda kalıyorum, bu hacim sıkıntı çıkartırmı? yaklaşık 5,3lt yapıyor? Acil cevabınızı bekliyorum proje yi bitirmem adına 10 günlük bir sürem var

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi CESAJANS -- 8 Nisan 2010; 21:24:35 >

• quote:

Orijinalden alıntı: CESAJANS

quote:

Orijinalden alıntı: ylpc

buzdolabının buzluk kısmı soğuyan (evap) ı bi su kabına daldırıp öyle suyu sogutup basarsan çok daha iyi sonuçlar elde edersin

Dostum, dolabın derhal evden tahliyesi için aşırı baskı yiyince geçici için barındırma gerekiyordu, bu yüzden acil önlem paketi dahilinde işe yarar hale getirdim, sadece şimdilik

Birde önemli bir husus var dostum sana fikrini sorayım, su kabını mevcut durumun darlığı nedeni ile mecbur yalıtım sonrası 48 x14x8 cm ile sınırlamak durumunda kalıyorum, bu hacim sıkıntı çıkartırmı? yaklaşık 5,3lt yapıyor? Acil cevabınızı bekliyorum proje yi bitirmem adına 10 günlük bir sürem var

dostum su kabının hacmi kompresör durunca geç ısınması çalışınca daha geç soğumasını etkiler ve sen dırek dolabın evaparatorunumu daldırcaksın yoksa hazıladıgın sistemi şemasınımı kullanmak ıstıyosun 2 tane 120 condanser iş görür gibi güzelde bi sarmal hazırlarsan iyi olur ama kompresörün kaçlık bilemiyorum aykun bilir heralde

• Ahanda bütün detaylar, ölçüler özelliklerler ve beklentiler tümünü resmettim.
    Son durum uygulanacak proje budur.
    Artık değiştirmiyeceğim zaten zamanımda kalmadı.
    Şimdi bana daha rahat fikir verebilirsiniz herhalde?

KONDANSER : Gazı SOĞUTMAK İÇİN KULLANMAK İSTEDİĞİM RADYATÖR İSE AQUA Airplex Evo 120 model radyatör (kondanser) 168 x 130 x 51mm ÖLÇÜLERİ, bakır borular üzerinde alüminyum kanatlar şeklinde dizayn edilmiş. Sanırım bakır boru iç çapı 10mm. toplam bakır boru uzunluğu ise giriş - çıkış arası : yaklaşık olarak 2,7mt civarı. Herhalde bu bilgiler yeterlidir??

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi CESAJANS -- 9 Nisan 2010; 0:44:02 >

• dostum kusura bakma ama ben su sogutma radyatorunu unutmuşum 120 lik yazısını gorunce aklıma 240 lık modeller geldi ve 2 tane diye okudum 1 adet 120 lik radyatörle o kadar parçayı soğutamazsın dolabın orjinal condanserinin fotosunu çekermisin merak ettim ve kompresörü kasa içine koymak istiyorsun ama hadi condanseri ayarladın soğuttun diyelim o kompresör 5 litre suyu soğutup o kadar parçayı kaldırsa bile aşırı ısınır ki güçlü bi fanla soğutmak lazım onuda

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ylpc -- 9 Nisan 2010; 4:39:33 >
  • Anladığım kadarıyla bu işin içinden bu şekilde çıkamıyacağız.

Şimdi Şöyle yapalım

Siz lütfen en açık şekilde madde madde sorduklarıma cevap veriniz.

1 - En son yukarıda çizdiğim şekilde olabilirlilik mümkünmüdür? Komprasörün ısınması ve ortam ( kasa içi sıcaklığında ) faiş artışlara sebebiyet verme olasılığı nedir?

2- LG 1/3HP Kullanmak istiyorum, nereden ve en uygun ne kadar ödeyerek alabilirim?

3 - 2 noluda sorumda yazdığım komprasör için kullanmam gereken en ufak ve efektif kondanser hangisidir, en uygun fiyatla nereden temin edebilirim?

4 - Yukarıda ki kasa içi şemayı göz önünde bulundurarak en verimli kullanabileceğim bakır ve bakır kılcal boru kaç mt. olarak en uygun fiyatlı nereden bulabilirim.?

5 - Yine LG 1/3HP ile kurulacak bu sistemi göz önünde tutarsak ve sadece işlemciyi bahsettiğim sıcaklıklarda ve hızlarda kullanmak üzere 5,3lt lik sıvı haznem yeterlli olacakmıdır? yada ne gibi bir revize yapmam gerekecektir.

6 - Minumum enerji sarfiyatı ve maximum verim için cpu blok ve hortumlar dahil mümkün olan en estetik ve efektif şekilde şekilde ısı yalıtımını yapmak istiyorum, nasıl ve hangi malzemeleri kullanmam gerekir nereden bulurum?

7 - Anakart üzerinde bulunan wm sb&nb sıvı bloklarını şekilleri ve konumları itibarı ile ısı yalıtımına tabii tutmam zor gibi görünüyor? Herhangi bir tavsiyeniz olurmu? Yani çok ince bant şeklinde ama çok başarılı yalıytım malzemeleri mevcutmudur? nereden ve ne gibi fiyatlara bulurum?

8 - Ekran kartı ve anakrt bloklarının izolasyonunu gerçekleştiremessem, sıvı soğutma ile desteklemeyi düşünüyorum ama buda extra geniş alan gerektirmekte, ne yapabilirim?

9 - Hangi gazı yada karışımı tavsiye edersiniz?

10 - Lütfen tüm bileşenlerin uzunluklarını ( bakır boru, kılcal ) gibi detaylı olarak yazarsanız çok sevinirim

11 - Yağ tutucu diye bir olaydan bahsediliyor, nedir kullanmam şartmı getirisi varmıdır? gerekli ise nerden hangi marka ve modeli ne kadara temin edebilirim?

12 - Hangi marka model filitreyi nereden ve ne kadara temin edebilirim?

13 - Termostad olarak en kullanışlı ve estetik görünümlü ürün hangisidir nereden ve ne kadara temin edebilirim?

Umarım çok fazla olamamıştır.

Arkadaşlar lütfen sizden acil cevap bekliyorum, verdiğiniz bilgiler ışığında yarın Antalya'da bu ürünleri arayıp bulup hemen almak istiyorum . En geç salıya kadar çalışabilir hale getirmem gerekiyor.

Şimdiden yardımlarınızı esirgemediğinizden dolayı çok teşekkür ederim.

• Proje güzel umarım sonuçlandırırsın kolay gelsin bence hiç gerek yok onu öyle yapsan işlemci uçacak mı sanki
  • quote:

Orijinalden alıntı: 6Clas

Proje güzel umarım sonuçlandırırsın kolay gelsin bence hiç gerek yok onu öyle yapsan işlemci uçacak mı sanki

Sağol;

Neyi naıl yapsam, işlemci uçacak ? anlıyamadım?
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.