Şimdi Ara

COSMOS CHILLER KIZAKTA BEKLİYOR :) (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
305
Cevap
3
Favori
33.313
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Neyi naıl yapsam, işlemci uçacak ? anlıyamadım

O sistemi randıman aldırırsan uçar,eğer randıman aldıramaz isen işlemcin uçar bence hiç riske girme gel fandan şaşma
  • quote:

Orijinalden alıntı: 6Clas

quote:

Neyi naıl yapsam, işlemci uçacak ? anlıyamadım

O sistemi randıman aldırırsan uçar,eğer randıman aldıramaz isen işlemcin uçar bence hiç riske girme gel fandan şaşma

Hocam ben zaten son 7 senedir bütün sistemlerimde sıvı soğutma kullanmaktayım, fanı kim neyapsın, korkma bişi olmaz
  • quote:

Orijinalden alıntı: CESAJANS

Anladığım kadarıyla bu işin içinden bu şekilde çıkamıyacağız.

Şimdi Şöyle yapalım

Siz lütfen en açık şekilde madde madde sorduklarıma cevap veriniz.

1 - En son yukarıda çizdiğim şekilde olabilirlilik mümkünmüdür? Komprasörün ısınması ve ortam ( kasa içi sıcaklığında ) faiş artışlara sebebiyet verme olasılığı nedir?

2- LG 1/3HP Kullanmak istiyorum, nereden ve en uygun ne kadar ödeyerek alabilirim?

3 - 2 noluda sorumda yazdığım komprasör için kullanmam gereken en ufak ve efektif kondanser hangisidir, en uygun fiyatla nereden temin edebilirim?

4 - Yukarıda ki kasa içi şemayı göz önünde bulundurarak en verimli kullanabileceğim bakır ve bakır kılcal boru kaç mt. olarak en uygun fiyatlı nereden bulabilirim.?

5 - Yine LG 1/3HP ile kurulacak bu sistemi göz önünde tutarsak ve sadece işlemciyi bahsettiğim sıcaklıklarda ve hızlarda kullanmak üzere 5,3lt lik sıvı haznem yeterlli olacakmıdır? yada ne gibi bir revize yapmam gerekecektir.

6 - Minumum enerji sarfiyatı ve maximum verim için cpu blok ve hortumlar dahil mümkün olan en estetik ve efektif şekilde şekilde ısı yalıtımını yapmak istiyorum, nasıl ve hangi malzemeleri kullanmam gerekir nereden bulurum?

7 - Anakart üzerinde bulunan wm sb&nb sıvı bloklarını şekilleri ve konumları itibarı ile ısı yalıtımına tabii tutmam zor gibi görünüyor? Herhangi bir tavsiyeniz olurmu? Yani çok ince bant şeklinde ama çok başarılı yalıytım malzemeleri mevcutmudur? nereden ve ne gibi fiyatlara bulurum?

8 - Ekran kartı ve anakrt bloklarının izolasyonunu gerçekleştiremessem, sıvı soğutma ile desteklemeyi düşünüyorum ama buda extra geniş alan gerektirmekte, ne yapabilirim?

9 - Hangi gazı yada karışımı tavsiye edersiniz?

10 - Lütfen tüm bileşenlerin uzunluklarını ( bakır boru, kılcal ) gibi detaylı olarak yazarsanız çok sevinirim

11 - Yağ tutucu diye bir olaydan bahsediliyor, nedir kullanmam şartmı getirisi varmıdır? gerekli ise nerden hangi marka ve modeli ne kadara temin edebilirim?

12 - Hangi marka model filitreyi nereden ve ne kadara temin edebilirim?

13 - Termostad olarak en kullanışlı ve estetik görünümlü ürün hangisidir nereden ve ne kadara temin edebilirim?

Umarım çok fazla olamamıştır.

Arkadaşlar lütfen sizden acil cevap bekliyorum, verdiğiniz bilgiler ışığında yarın Antalya'da bu ürünleri arayıp bulup hemen almak istiyorum . En geç salıya kadar çalışabilir hale getirmem gerekiyor.

Şimdiden yardımlarınızı esirgemediğinizden dolayı çok teşekkür ederim.

hocam elimden geldiğince cevap vereyim
    1-kompresörün kaç watt lık ısı verdiğini bilemediğim için net cevap vermeyecem ama kasa içi havalandırmanız iyiyse çok sorun olmaz zaten herşeyi soğutucaksınız sistemle ama kasa ısısında 15-20 derecelik artış olabilir
    2-sizinle aynı yerde yaşamadığım için bilemeyeciğim ama 1/3 hp kompresörle istidiğiniz değerleri elde edersiniz
    3-/normal performans için en az aynı güçte 1/3 hp kondanser alman lazım 50-60 tl civarıydı hatırladığım kadarıyla ama tavsiyem daha büyüğü 1/3 hp kondanserle ben 1/5 hp kompresörü sorunsuz kullandım kondanseri soğutmacılarda bulabilirsiniz
    4-hatıladığım kadarıyla bakır borunun metresi 5 tl civarıydı kılcalda 5-10 tl lik birşey bunları hesaplamadan bişey diyemem
    5-daha büyük bi hazne öneririm daha uzun sarmal için
    6-gene soğutmacılarda neopren adlı malzemeyi alabilirsin boru ve düz şekilde olanları var
    7-gene neopren tavsiye ederim ve hamur silgide yardımcı olur nem temasını engellemek için ama bazı uygulamarla sıvı bi malzemeyle boyayarak sıvı teması olsada sorun yapmasını engelleyenleri gördüydüm ama adını hatırlamıyorum
    8-gerek yok yaparsınız hocam yalıtımı
    9-valla r404 öneririm ama alternatifler düşünülebilir
    10-en uygun halde siz ayarlamalısınız hocam soğutmacılar yardımcı olacaktır
    11-genelde büyük ve cascade sistemlerde sisteme yağ gitmesini engellemek için kullanılıyor ama 1/3 hp bi sistem pek gerekli değil
    12-ben dena markayı 5 tl ye almıştım soğutmacıdan
    13-bunu siz araştırın hocam

• Peki dostum senin önerebileceğin en hesaplı sessiz ve performanslı komprasör hangisi benim sistem için?
  • uygun fiyat olarak bi bilgi yok aklımda ama kaliteli diyorsan danfoss embraco vs markalara bakabilirsin bu arada dolabı çöpemi atacaksın ben olsam değerlendirirdim
  • Soruların bir çoğuna cevap verilmiş,elimde fazladan Aspera(empraco 1/3 r404 komp.) var,Deneme amaçlı çok kısa denendi ilgilenirsen pm at..
  • Arkadaşlar, Şimdi yaptığım bir kaç görüşmeden sonra çok net bir kaç bilgi edindim bu bilgileride bir kaç değişik kaynaktan doğrulama şansına sahip oldum.
    Örneğin 1/3 Aspera 6181 Gk r404 komprasörün ihtiyacı olan kondanseri 6mt 3/8 bakır boru dolaşımlı imiş. Ben "1/2 olurmu" dedim, "evet" dediler.

Şimdi benim kullanmayı düşündüğüm Aqua 120 lik radyatörün bakır boru mesafesi 2,7mt civarı x2 kullandığımda 5,4 metre ederki, 6mt 3/8 den kat ve kat daha efektif olur? Bunu karşı tarafa sorduğumda çok daha iyi olacağını söylediler, sizler bu konuda ne dersiniz?
  • quote:

Arkadaşlar, Şimdi yaptığım bir kaç görüşmeden sonra çok net bir kaç bilgi edindim bu bilgileride bir kaç değişik kaynaktan doğrulama şansına sahip oldum.
    Örneğin 1/3 Aspera 6181 Gk r404 komprasörün ihtiyacı olan kondanseri 6mt 3/8 bakır boru dolaşımlı imiş. Ben "1/2 olurmu" dedim, "evet" dediler.

Şimdi benim kullanmayı düşündüğüm Aqua 120 lik radyatörün bakır boru mesafesi 2,7mt civarı x2 kullandığımda 5,4 metre ederki, 6mt 3/8 den kat ve kat daha efektif olur? Bunu karşı tarafa sorduğumda çok daha iyi olacağını söylediler, sizler bu konuda ne dersiniz?

dostum orda sorduğun kişilere gösterdinmi elindeki radyatörleri onların önerdiği şekil sanırım benim 1/3 hp lik condanser şeklinde sanayi dolapları için olan tür olmalı
     COSMOS CHILLER KIZAKTA BEKLİYOR :)

resimdeki fanın condanseri kaplayacak şekildeki pervaneyle değiştirdim aslında aşırı gürültili çalışıyor ama vantilatörden bile fazla hava üflüyor yani 12 cm fanla bir değil

• Gösterdim. Birde şu varki örneğin vapo ls de kullanılan komp da 1/3 danfoss ve kullandıkları radyatörde küçük?
  • quote:

Gösterdim. Birde şu varki örneğin vapo ls de kullanılan komp da 1/3 danfoss ve kullandıkları radyatörde küçük?

ama vapo phase change sadece işlemci bloğuna gaz basılıyor chillerde daha çok yük biniyor sisteme ki sen birsürü parça soğutucaksın
  • quote:

Orijinalden alıntı: ylpc

quote:

Gösterdim. Birde şu varki örneğin vapo ls de kullanılan komp da 1/3 danfoss ve kullandıkları radyatörde küçük?

ama vapo phase change sadece işlemci bloğuna gaz basılıyor chillerde daha çok yük biniyor sisteme ki sen birsürü parça soğutucaksın

Valla dostum tecrübem olmadığı için birşey diyemiyorum? Deneyip görücez. Ben işe sadece teknik olarak yaklaşıyorum. Sordum standart 1/3 için olan kondanseri adam bana 3/8 6mt lik bakır boru dolaşımı var dedi, e bir hesap yaptım 2 adet 120lik te 5,4mt 1/2 bakır boru dolaşımı var. Başka da bir şey şu anlık bilmiyorum

Tabiki birde şunu göz önünde tutmak lazımki benim bahsettiğim radyatör bu sistemlerde kullanılan kondanserlerden çok daha kaliteli ve efektifdir, diye tahmin ediyorum
    Birde sen hesaplasana, seninkinin ölçülerini?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi CESAJANS -- 10 Nisan 2010; 22:38:39 >

• quote:

quote:

quote:

Valla dostum tecrübem olmadığı için birşey diyemiyorum? Deneyip görücez. Ben işe sadece teknik olarak yaklaşıyorum. Sordum standart 1/3 için olan kondanseri adam bana 3/8 6mt lik bakır boru dolaşımı var dedi, e bir hesap yaptım 2 adet 120lik te 5,4mt 1/2 bakır boru dolaşımı var. Başka da bir şey şu anlık bilmiyorum

Tabiki birde şunu göz önünde tutmak lazımki benim bahsettiğim radyatör bu sistemlerde kullanılan kondanserlerden çok daha kaliteli ve efektifdir, diye tahmin ediyorum
    Birde sen hesaplasana, seninkinin ölçülerini?

dostum kenardakı kıvrımları saymadan 660 cm gibi bişey yapıyor alüminyum yaprakların yapısıda 12 cm radyatore göre değişik sendekinin aynı radyatorden bendede var bu sorun olmasada dediğim gibi 12 cm lik fanın üfleyeceği havayla aynı değil gaz soğutmada kullanılan fanlar yani bazı faklılıklardan dolayı ciddi peformans farkı olacaktır bence ama bazı yüksek performans fanlar var onları kullanırsan bişeyler elde edersin gibi ama onlarında fiyatı tuzlu bence 1/2 lik bi kondanser alsan senin için iyi olur diye düşünüyorum.
    ekleme illa kullanmak istiyosan phase change yapabilirsin direk block soğutularak ısı kaybı en az oluyor forumda 12 cm condanserle yapılmış bi proje linki vereyim
    http://forum.donanimhaber.com/m_8179197/mpage_1/key_/tm.htm

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ylpc -- 11 Nisan 2010; 1:55:52 >

• bu konuyu ben sölicektim iyi tavsiye etmişsin ylpc kardeşm
  • Böğle bir topic gördüm ya Günümü GÜN etdiniz :D ahahhaah

Beyler ben işin kolayına Kaçıcam :D
    Ben bir BUZDOLAP cı tamir ve onarım yapan yere rica da bulunacam :D Bana "phase change" yapsın diye :D ahaha
    Adam bana O ne dicek. Bu yüzden :D onlara göstere bilceğim ve haa Yaparım diye bilceği bir DIAGRAM LAĞZIM :D nerden bulabilirim :D

• quote:

Orijinalden alıntı: tonymontana_1985

Böğle bir topic gördüm ya Günümü GÜN etdiniz :D ahahhaah

Beyler ben işin kolayına Kaçıcam :D
    Ben bir BUZDOLAP cı tamir ve onarım yapan yere rica da bulunacam :D Bana "phase change" yapsın diye :D ahaha
    Adam bana O ne dicek. Bu yüzden :D onlara göstere bilceğim ve haa Yaparım diye bilceği bir DIAGRAM LAĞZIM :D nerden bulabilirim :D

diagramdan kastın block sanırım
    benim şişko bloğum
    http://forum.donanimhaber.com/m_32899317/mpage_1/f_/key_//tm.htm

• ne yazikki Blok dan bahsetmiyorum vapochill dan gaz li sogutmadan bahsediyorum. :D kendi vapochill imi yaptiracam da nasil olcak burda ki Erkondisinci veya buzdolapcilara gostericem de onlarin anlicagi dilde bir diagrami olan varsa COK makbul gecicek.
  • quote:

ne yazikki Blok dan bahsetmiyorum vapochill dan gaz li sogutmadan bahsediyorum. :D kendi vapochill imi yaptiracam da nasil olcak burda ki Erkondisinci veya buzdolapcilara gostericem de onlarin anlicagi dilde bir diagrami olan varsa COK makbul gecicek.

dostum block olmadan nası vapochill yapmayı dusunuyosun?
  • :D işde Onuda bilmiyorum :D eger o senin gösterdiğin blok ise sanki çok uzun ve büyük gibi sanki Liquid Nitrojen BLOĞU yapmış sın gibi geldi bana. :D herneyse Eğer işlemci ile temasa geçicek blok O ise tamam :D süper :D şimdi sıra geldi Gerii kalan sistem nasıl yapılıyor :D

Ayrı yeten Phase change deki blokların set up "Dark-Power" ın ki gibi değil, yani son halini gösteren başka resim varsa nasıl yaptın altdaki resimdeki gibi daha iyi anlayabilirim

işlemciye değicek bloğu görüyormusun Senin kinin set up ın Sıvı nitrojen için yapılmış gibi duruyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tonymontana_1985 -- 12 Nisan 2010; 10:00:34 >

• quote:

:D işde Onuda bilmiyorum :D eger o senin gösterdiğin blok ise sanki çok uzun ve büyük gibi sanki Liquid Nitrojen BLOĞU yapmış sın gibi geldi bana. :D herneyse Eğer işlemci ile temasa geçicek blok O ise tamam :D süper :D şimdi sıra geldi Gerii kalan sistem nasıl yapılıyor :D

Ayrı yeten Phase change deki blokların set up "Dark-Power" ın ki gibi değil, yani son halini gösteren başka resim varsa nasıl yaptın altdaki resimdeki gibi daha iyi anlayabilirim

işlemciye değicek bloğu görüyormusun Senin kinin set up ın Sıvı nitrojen için yapılmış gibi duruyor

tamam çok uzun yaptırdımda o şekilde ln2 bloğu gordunmu hiç dostum ALLAH aşkına keşke yazıları okusaydın biraz arkadaşın konusunu kirlettik ve block öyle bi köşede duruyor yakın zamanda toplayabilirim

• quote:

quote:

:D işde Onuda bilmiyorum :D eger o senin gösterdiğin blok ise sanki çok uzun ve büyük gibi sanki Liquid Nitrojen BLOĞU yapmış sın gibi geldi bana. :D herneyse Eğer işlemci ile temasa geçicek blok O ise tamam :D süper :D şimdi sıra geldi Gerii kalan sistem nasıl yapılıyor :D

tamam çok uzun yaptırdımda o şekilde ln2 bloğu gordunmu hiç dostum ALLAH aşkına keşke yazıları okusaydın biraz arkadaşın konusunu kirlettik ve block öyle bi köşede duruyor yakın zamanda toplayabilirim

Yok dostum neden konum kirlensink? Aksine daha da verimli ve faydalı bir konu haline gelmiş olur diye düşünüyorum.

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.