Şimdi Ara

Corsair K70 RGB Mekanik Klavye - Red/Brown/Blue - Kullanıcı İncelemesi (16. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
387
Cevap
10
Favori
37.396
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
13 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1415161718
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • TR layout için Türkiye'deki satış noktalarına bakmanız gerekmektedir.

Amazon.com NA Layout
    Amazon.co.uk UK Layout
    Amazon.de DE Layout satışı yapar.

Şimdi gelelim bir diğer konuya. İlla ki Türkçe karakterlerin klavye üzerinde olması pek de mühim değil. Bakarak yazmadığınızı farz edecek olursak estetik kaygılarınız dışında UK/EU/DE kullanabilirsiniz.

TR Layout, UK Layout'un modifiyeli halidir ki EU/DE vs gibi layoutlar da yine aynı şekilde UK layout üzerinden türetilmiştir.

Tuş sayısı birebir aynıdır.
    Enter tuşu büyüktür.
    TR Layouttaki tek fark P L ve M harflerinin sağındaki simgeler düzenlenerek yerlerine Türkçe karakterlerin koyulmuş olmasıdır.

''ĞÜŞİÖÇ''; karakterleri de dahil olmak üzere her karakter hiçbir sorun olmaksızın kullanılabilir UK Layout klavyeye sahipseniz. Yakından bakıldığında Türkçe karakterlerin olduğu yerlere UK Layout ile kıyasladığımızda parantez, iki nokta üst üste, noktalı virgül, soru işareti ve @ simgesi denk gelir. Fakat pc üzerinden klavye ve dil seçeneklerinden Türkçe'yi seçtiğimizde o tuşlar basıldığında bize Türkçe karakterleri verir. Haliyle klavyeye bakarak yazan biri olmadığınız müddetçe kullanıcıları etkileyen en ufak bir şey söz konusu değildir.

Özetle TR Layout kullanan birisi UK/EU/DE Layout'u gözü kapalı bir şekilde herhangi bir sıkıntı yaşamaksızın kullanabilir.

• bagcesmeli41 B kullanıcısına yanıt
    CH-9101020-TR

CH-9101020 ürün/model kodudur akabinde gelen -NA -UK -EU -DE -TR layoutu gösterir. Sayfa üzerinde detaylı bilgi vermemelerine rağmen CH-9101020-TR ürün kodundan yola çıkacak olursak evet ürünün Türkçe tuş dizilimine sahip olduğunu söyleyebiliriz.
  • Amazondan k95 platinum almak istiyorum ama enter tuşu büyük değil nedense :/ co.uk daha pahalı geliyor euro olmuş 4.1
  • NA layout küçük enter tuşuna sahiptir bu yüzden UK/DE/TR/EU gibi büyük enter tuşlu alternatiflere yönelmeniz gerekiyor lakin burada da kur devreye girdiği için fiyat üzerinde farklılık yaşanıyor elbette. Büyük enter tuşsuz yapamam, alışma süreciyle uğraşamam diyorsanız paraya kıyacaksınız ya da fiyat olarak daha uygun olan NA layoutu tercih edip alışma sürecini göze alacaksınız
  • Nessarien kullanıcısına yanıt
    Günlük kullanım (oyun değil, kodlama) için hangi Cherry switch'i tercih ederdiniz?

Bende Code Keyboard var MX Cherry "Clean" switchli ancak bazen çok sert geliyor bana. Biraz daha yumuşak bir şey arıyorum sanırım.

Ya da yağlasam faydası olur mu? Elimde yağ var, Amazon'dan almıştım vaktinde.
  • Türkiyede malesef k95 satılmıyor birkaç güvenilir gamer ekipman sitesinde satışa çıkmış hızlı bir şekilde tükenmis sanırım ama hiç biri türkçe klavye değil, türkçe klavyeli olan k70 var bu da demek ki corsairin tr de distribütör tarzı bişeyleri var. k70 alayım diyorum onda da extra atama tuşları yok ve switch farkı olduğunu yazmışlar bir forumda ve k95 ile arasında 200 tl gibi fiyat farkı var. Ben de k95 alacağım bakmadığım satış sitesi kalmadı türkçe klavyeli olması şart oğlu şart, ingilizce versiyonda enter tuşu da küçük oluyor. k95 gerçekten kusursuz bir klavye onu aldıktan sonra kimsenin bi 5 yıl klavye arayışına gireceğini sanmıyorum. cs, dota gibi oyunlar oynayanlar cherry mx red swtichli olanını almasını tavsiye ederim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: drainBamaged

Günlük kullanım (oyun değil, kodlama) için hangi Cherry switch'i tercih ederdiniz?

Bende Code Keyboard var MX Cherry "Clean" switchli ancak bazen çok sert geliyor bana. Biraz daha yumuşak bir şey arıyorum sanırım.

Clean değil Clear demek istediniz sanırım.

Hayır öyle bir şey kesinlikle yapmayın her ne kadar kullandığınız klavyeyi bilmesem de yağlamak nedir yahu :))

Bu tamamen kişisel bir durum. Ben bu yüzden ofiste Blue Switch tercih ediyorum lakin bazı kullanıcılar daha farklı switch türlerine yöneliyor. Evde ise aktiflik olarak Red ile Blue Switchin arasında yer alan Brown Switchi tercih ediyorum. Brown aradığınız switch türü olabilir. Ne red kadar kuş tüyü misali hafif ne de Blue kadar sert. Tam ikisinin arasında diyebileceğimiz bir yapıda.

• RovcaniN kullanıcısına yanıt
    https://forum.donanimhaber.com/fb.asp?m=129058758

Burada paylaşmıştım. Büyük enter tuşu istiyorsanız ve beklemekten sıkıldıysanız UK/EU/DE layoutlardan satın alabilirsiniz. Linklediğim mesaja göz atın orada detaylar mevcuttur
    cevap için teşekkür ederim öncelikle bir konuda yardım isteyecektim, amazondan bakıyorum k95 cherry mx red rbg bulamadım. back lit white led olanı var mx red versiyonunun sadece. Gariptir ki k95 rgb platiniumun da mx red swtitchlisi yok. mx speed versiyonlusu var brown haricinde. mx speed nasıl bir switchtir mx rede yakın mıdır hocam?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Nessarien

quote:

Orijinalden alıntı: drainBamaged

Clean değil Clear demek istediniz sanırım.

Hayır öyle bir şey kesinlikle yapmayın her ne kadar kullandığınız klavyeyi bilmesem de yağlamak nedir yahu :))

Bu tamamen kişisel bir durum. Ben bu yüzden ofiste Blue Switch tercih ediyorum lakin bazı kullanıcılar daha farklı switch türlerine yöneliyor. Evde ise aktiflik olarak Red ile Blue Switchin arasında yer alan Brown Switchi tercih ediyorum. Brown aradığınız switch türü olabilir. Ne red kadar kuş tüyü misali hafif ne de Blue kadar sert. Tam ikisinin arasında diyebileceğimiz bir yapıda.

Evet evet Clear demek istedim.

Kullandigim klavye WASD tarafindan uretilen ozel bir klavye.https://codekeyboards.com/ adresinden bakabilirsiniz.

Yaglama olayi sikca yapilan bir olay. reddit'te falan gorebilirsiniz.

• quote:

https://forum.donanimhaber.com/fb.asp?m=129058758

Burada paylaşmıştım. Büyük enter tuşu istiyorsanız ve beklemekten sıkıldıysanız UK/EU/DE layoutlardan satın alabilirsiniz. Linklediğim mesaja göz atın orada detaylar mevcuttur

Buyuk enter tusu isteyenler WASD'dan Turkish layout ile siparis verebilirler.

http://www.wasdkeyboards.com/

Burada ISO (buyuk enter tusu olan layout turu) turu klavye siparis edilebiliyor.

UK/DE gibi klavyelerde ufak da olsa Turkce'den farklar var. Ama tabi tuslarin yeri degistirilebilir keycap alinip.

• drainBamaged D kullanıcısına yanıt
    Ben sizin Corsair serisinden ürün alacağınızı zannediyorum custom made bir çok marka var elbette lakin burası yeri değil, onlarla ilgili harici bir konu yer alıyordu diye hatırlıyorum. Bu konu sadece Corsair üzerine, genel bir switch ya da mekanik klavye konusu değil bu yüzden Corsair kuralları gereği ürünü garanti dışı bırakacak bir işleme kapı açıp diğer kullanıcıları mağdur edecek bir paylaşım yapmamakta fayda var. Bu amaçla yağlama olayının altını tekrardan çizelim ki ileride Corsair kullanıcıları bu noktada mağduriyet yaşamasın.
  • quote:

Orijinalden alıntı: RovcaniN

cevap için teşekkür ederim öncelikle bir konuda yardım isteyecektim, amazondan bakıyorum k95 cherry mx red rbg bulamadım. back lit white led olanı var mx red versiyonunun sadece. Gariptir ki k95 rgb platiniumun da mx red swtitchlisi yok. mx speed versiyonlusu var brown haricinde. mx speed nasıl bir switchtir mx rede yakın mıdır hocam?

k95 Platinum sadece Cherry MX Brown ve Cherry Mx Speed ile sunulur. Cherry Mx Speed tıpkı Cherry Mx Red gibi Linear türde bir switchtir ve yine Cherry Mx Red gibi 45 CN ile aktif olur. Aradaki fark aktif olma mesafesinin 2 mm yerine 1.2 mm ve tam basıldığında alması gereken mesafenin eski standart olan 4.0 mm yerine 3.4 mm olmasıdır. Gaming amaçlı ürün grubuna dahil olduğu için Rapidfire serisi ile başlayan Cherry Mx Speed'in kullanımının ardından K95 Platinum RGB ile beraber hem Red hem Speed yerine Cherry Mx Brown dışında Cherry Mx Speed ikinci alternatif olarak tercih edildi.

Haliyle bu noktadaki seçim marketing odaklı olduğu için tercih bu şekilde sınırlandırıldı

• quote:

Ben sizin Corsair serisinden ürün alacağınızı zannediyorum custom made bir çok marka var elbette lakin burası yeri değil, onlarla ilgili harici bir konu yer alıyordu diye hatırlıyorum. Bu konu sadece Corsair üzerine, genel bir switch ya da mekanik klavye konusu değil bu yüzden Corsair kuralları gereği ürünü garanti dışı bırakacak bir işleme kapı açıp diğer kullanıcıları mağdur edecek bir paylaşım yapmamakta fayda var. Bu amaçla yağlama olayının altını tekrardan çizelim ki ileride Corsair kullanıcıları bu noktada mağduriyet yaşamasın.

Bir önceki mesajımı vaktim olmadığı için alelacele yazdım. Detaylıca cevap vereyim şimdi.

Ben, siz mekanik klavyeler ile ilgili bilgili olarak göründüğünüz için size danışmak amacıyla başlığa yazdım. Malesef Türkiye'de mekanik klavye denince akla hemen oyun geliyor ancak mekanik klavyeler oyunculara özel değil. Typist kişiler için de mekanik klavye gerekli.

Yağlama konusuna gelince, garanti dışı bırakacak bir konu değil. Zaten yağlamak için klavyenin içini açmanız dahi gerekmiyor. Sadece keycap'leri çıkarıp aralarına yağ sıkmak yeterli oluyor. Mekanik klavye, adı üzerinde mekanik olduğundan, zamanla yağlanması gerekebiliyor. Özellikle MX Cherry'ler için. Tabi bu konu, diğer birçok konuda olduğu gibi, hala destekçileri ve karşı çıkanları olmak üzere iki taraf sahip bir konu. Tabi burada yağlamadan bahsederken özel üretim yağlardan bahsediyorum, ayçiçek yağından değil :) (sözüm size değil)

Bir kısım diyor ki, mekanik klavyenin switch'lerini yağlayınca daha iyi oldu, bir kısım diyor ki yağlarsan toz tutar :) Ben iki tarafta da değilim, o yüzden de sizin bilginiz varsa size danışmak istedim.

Custom made konusuna gelince, custom made olayı da ikiye ayrılıyor. Bir tanesinde insanlar baya baya oturup, sadece kasa alıp, geri kalan her türlü switch vs kendileri lehimleyerek mekanik klavye yapıyorlar. Diğeri ise, WASD gibi firmalardan, kendileri "tasarlayarak" sipariş ediyorlar.

Örneğin WASD üzerinden tüm tuşları özelleştirip, büyün enter tuşu dahil ve hatta renkleri dahil "web arabiriminde tasarlayarak" (sadece mouse ile oraya buraya tıklayarak) sonrasında "custom made" bir klavye sipariş etmek mümkün. Bu durumda da Türkiye'deki mekanik klavyelerden bile (genellikle) daha ucuza mal oluyor.

Tabi bu, bu başlığın Corsair olduğu gerçeğini değiştirmiyor, onu tartışmıyorum, yanlış anlaşılmasın.

Çok vaktinizi almadan ve özetle; ben belki farklı modeldeki MX Cherry switch'ler ile ilgili bilginiz vardır diye düşünerek Clear switch'ler ile Brown switch'ler arasındaki fark ile ilgili bir bilginiz ve bir de switch'lerin yağlanması ile ilgili bir bilginiz var mı diye sormak istemiştim.

MX Cherry'nin farklı switch'leri ile ilgili bilginiz varsa size danışmak isterim ama yok derseniz de başlığı daha fazla meşgul etmek istemem.

• quote:

Orijinalden alıntı: RovcaniN

Türkiyede malesef k95 satılmıyor birkaç güvenilir gamer ekipman sitesinde satışa çıkmış hızlı bir şekilde tükenmis sanırım ama hiç biri türkçe klavye değil, türkçe klavyeli olan k70 var bu da demek ki corsairin tr de distribütör tarzı bişeyleri var. k70 alayım diyorum onda da extra atama tuşları yok ve switch farkı olduğunu yazmışlar bir forumda ve k95 ile arasında 200 tl gibi fiyat farkı var. Ben de k95 alacağım bakmadığım satış sitesi kalmadı türkçe klavyeli olması şart oğlu şart, ingilizce versiyonda enter tuşu da küçük oluyor. k95 gerçekten kusursuz bir klavye onu aldıktan sonra kimsenin bi 5 yıl klavye arayışına gireceğini sanmıyorum. cs, dota gibi oyunlar oynayanlar cherry mx red swtichli olanını almasını tavsiye ederim.

K95'da Brown ve Cherry MX Speed switchi var
    K70 RapidFire modelinde ise Brown, Red ve Cherry MX Speed switchi var

Red ile Cherry MX speed arasında nasıl bir fark var?

K95 platinum yerine Rapidfire almayı düşünüyordum ikisi arasında kararsız kaldım önerin nedir?

• k95 Platinum sadece Cherry MX Brown ve Cherry Mx Speed ile sunulur. Cherry Mx Speed tıpkı Cherry Mx Red gibi Linear türde bir switchtir ve yine Cherry Mx Red gibi 45 CN ile aktif olur. Aradaki fark aktif olma mesafesinin 2 mm yerine 1.2 mm ve tam basıldığında alması gereken mesafenin eski standart olan 4.0 mm yerine 3.4 mm olmasıdır. Gaming amaçlı ürün grubuna dahil olduğu için Rapidfire serisi ile başlayan Cherry Mx Speed'in kullanımının ardından K95 Platinum RGB ile beraber hem Red hem Speed yerine Cherry Mx Brown dışında Cherry Mx Speed ikinci alternatif olarak tercih edildi.

Haliyle bu noktadaki seçim marketing odaklı olduğu için tercih bu şekilde sınırlandırıldı. @Nessairen 'den alıntı aynı soruyu sormuştum bu cevabı verdi. yani özetle mx red istiyorsan mx speed onun güncel versiyonu sanırım. ayrıca k95 platinium okmayan modelinde beyaz aydınlatmalı mx red switchli var amazonda. k95 dururken k70 alma bence, mx speed seni memnun edecektir.

Yıllar önce DAS ile başlayıp Ducky ile devam ettim daha sonra gaming modellere yöneldim sonrasında da Corsair ile devam etmeye başladım. Haliyle yıllar içerisinde farklı markalar ve switch türlerini deneme ve uzun süreli kullanma şansım oldu lakin WASD kullanmadım ama elbette ki kullanan ve tavsiye edenleri gördüm. Özelleştirilebilirliğin olması her daim ilgi çekse de estetik faktörler sebebiyle satın almaya elim gitmedi.

Yağlama konusuna gelecek olursak bunu hiç denemedim açıkçası çünkü gereksinim duyulacak bir durum yaşamadım şuana kadar lakin Corsair'in hazırladığı soru cevap bölümünde işlemin garantiyi iptal ettireceğini belirten bir ibareyi ve yine aynı şekilde benzeri amaçla konu açanlara bu uyarının yapıldığını hatırlıyorum. Hatta yanlış hatırlamıyorsam konuyu açan kullanıcı birkaç tuşunun gıcırdadığını bazılarının da diğerlerine göre daha farklı bir basma hissi verdiğini belirtip fazla klavyesi olmadığı için rma yapmakla uğraşmak istemediğini (Klavye yeni satın alınmıştı) ve hızlı çözüm olarak bunu denemek istediğini belirten bir konu açmıştı. Keycapleri çıkartıp üzerinden yağlamak yerine switchi tamamen yuvasından çıkartıp aynı işlemi yay dahil olmak üzere bütün iç yapıya uygulamayı planlıyordu ki uyarılar gelmeye başladı o esnada. Denemediğim için kıyas yapıp iyi ya da kötü diye bir yorumda bulunamıyorum.

Elbette ki işlemin kendisi switchleri ya da klavyeyi bozup garanti dışı bırakmayacak fakat aynı klavyenin yaşayacağı başka bir sorunda RMA işlemi yapılırsa kontrol birimi incelemesini yaparken durumu fark edip ürünü, kullanıcı hatası/modifikasyon/garanti dışı kullanım ile taglayarak garanti dışı bırakabilir. Bu yüzden Corsair kullanıcıları için yukarıdaki uyarıyı yapmak zorundaydım. Bunun gözlemlenmesi çok düşük bir risk olsa da belirtmekte fayda var.

Clear, Blue ve Brown switch konusunda bir yorumda bulundum satır aralarında ama onu es geçtiniz sanırım ? Ofis bilgisayarımda blue evde brown switch kullanıyorum şeklinde başlayan cümleye göz atabilirsiniz. Detaylandırmamı isterseniz kullanım deneyimini daha kapsamlı anlatacak şekilde bir paylaşım yapabilirim.

Bol şanslar

Benim de WASD ve Code Keyboard'a ilgi duymamın tek sebebi bana estetik gelmesi :) Ne kadar "standart" o kadar güzel geliyor gözüme. Tabi bu zevk meselesi, birisi diğerinden daha güzel değil, önemli olan kullanan kişinin beğenmesi. Klavyemin son halinin fotoğrafını ekleyeyim bu mesajın sonuna, fikir vermesi açısından.

Yağlama konusunda RMA yaparken switch'in içini dahi açıp bakacak kadar detaya inerlerse diyecek bir şey yok tabi. Corsair kullanıcılarına ben de önermem o durumda. Zaten kimseye önermem; daha kendim bile karar verebilmiş değilim :)

Evet o cümleniz gözümden kaçmış. Blue için çok gürültülü diyorlar, ofiste diğer kişiler rahatsız olmuyorlarsa şanslısınız. Ya da sound dampener falan kullanmış olabilirsiniz. Asıl konuya dönecek olursam, malesef blue ve red switch'leri deneyimleme şansım olmadığından, brown için "ikisinin arasında bir şey" dediğinizde çok bir şey canlandıramıyorum gözümde.

Sizin clear deneme şansınız oldu mu hiç? Clear ile brown arasındaki farkı bir anlayabilsem, son kararımı vereceğim, en büyük ve hatta tek derdim o aslında.

Yakın çekim: (Bilerek ve isteyerek US layout kullanıyorum. Yazılım açısından daha iyi oluyor, noktalama işaretleri vs.)

Uzaktan çekim:

Elbette estetik unsurlar söz konusu olduğu vakit keskin ifadeler kullanamayız, bunlar kişiden kişiye göre değişenlik gösteren kavramlar nihayetinde

Kapladığı yer açısından bakacak olursak harika ama işim gereği Numpad-less klavye benim için eziyet olurdu Gürültülü demekle az bile demiş oluruz. Blue Switch daktilo ile yazma hissi veriyor ve aynı ölçüde (switch türü, dampener, kullanılan keycaps gibi unsurlara bağlı olarak) ses çıkartıyor. IBM Model M kullandınız mı hiç ? Onun bir eşik altına koyabiliriz blue switchi Ofiste kendi odam olduğu için rahatsız olan yok ama açık bir çalışma ortamı söz konusu olsaydı sanırım bir çok kişi rahatsız edici bulabilirdi. Benim için o ses olmazsa olmaz bir şey, motive ediyor yazarken.

Clear kullanmadım daha önce bu yüzden az çok yorumlar ve paylaşımlar sayesinde ikisi arasındaki farkı bilip vereceği kullanım hissiyatını tahmin edebilsem de birebir kullanım tecrübesine dayalı kıyas yapamıyorum ne yazık ki. Hal böyle olunca da yanlış bir yönlendirme yapmak istemem. Aklınıza gelmiştir muhakkak lakin yine de hatırlatayım; klavyeyi satın almadan önce tester almanız harcama miktarını bir miktar yukarı çıkarsa da switch kaynaklı hayal kırıklığının önüne geçip seçiminizi sizin adınıza netleştirecektir.

https://mechanicalkeyboards.com/shop/index.php?l=product_detail&p=1620

• 
Sayfa: önceki 1415161718
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.