Şimdi Ara

Core2quad + Asus P5K-E/WiFi p35 Doğru Tercih mi ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
14
Cevap
0
Favori
877
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar cuma günü şöyle bir sistem aldım;

core2quad Q9550, Asus P5K-E/WiFi-AP P35 1333 FSB/DDR2 S+GL+1394+16X, Ocz 4gb (2*2) 1066 mhz platinium, xpertvision hd4870, seagate 750 gb,samsung t220 lcd..

anakart konusunda bi problem yaşıyorum indirimde olduğundan çok ta dikkat etmeden bu kartı aldım ramlerimi 800 mhz görüyor ve anakart içeriğinde şöyle bi ibare var 4 x DIMM bellek slot (maks. 8GB, DDR2 1066(OC)/800 / 667 MHz, non-ECC, un-buffered Bellek desteği yani en fazla 8gb ram desteği ve 1066 ramleride OC şartıyla görüyo sanırım..

yeni nesil işlemcili bi sisteme bu kartı almakla hatamı yaptım? elimde fırsat varken ve daha sonrada yeni ram ekleyeceğimden bir an önce başka bir anakartla değiştirsemmi yoksa bu anakart işimi görür mü? karar veremedim yardımcı olursanız sevinirim..

• bence iyi seçim yapmışın zaten kartın özellikleri belli...

http://www.exa.com.tr/asus/anakartlar/asus_p5kewifiap-328-2315.html

Ankart zaten 45 nm yi destekliyor. (Intel® next generation 45nm multi-core CPU Desteği)
    Fakat bellek olarak ddr2 destekleniyor bence şuan için uygun olmuş ben bu kartı kullanmıyorum fakat topladığın sisteme göre güzel bir kart...
    Bellek olarak da 2x2 lik bi rem alman daha iyi olur ki zaten öle yapmışın daha sonra istersen yine bi 2x2 alıp sistemi destekleyebilirsin.

ayrıca hdd yi de raid 0 yapmak istersen tavsiye ederim fakat 2*250-320 + 500 gb yedek olarak da tercih yapabilirdin ama almışın artık.

Hayırlı olsun güle güle kullan...

• peki ramleri nasıl 1066 çalıştırabilirim 800 mhz dual channel gözüküyo şu anda, biostan çok anlamıyorum o kadar fiyat farkı verdik 800 çalıştırdıktan sonra bi anlamı kalmıyo :D özellikleri güzel bi kart ama ocz yi pek sevmiyo asuslar 1066 için ayarları bilen varsa bi zahmet anlatsın yaw saygılar..
  • ARKADASIM AYNI SORUN BENDEDE VAR SEN HALEDEBİLDİN Mİ BU SORUNU
  • Ram multiplier diye bişey olması lazım 2x 2.5x 2.4x 3x gibi bir çarpan. Onu ramlerini 1066mhz yapacak şekilde değiştirmen gerekiyor.
  • Ben bir senedir 3.6 ghz e overclock lu şekilde kullanıyorum. Hiç bi sorun yaşamadım anakartla ilgili. Çok stabil bir anakart
    Ram olayın gelince biosa giriyosun.Advanced diye bir menu olacak ona geliyosun.Orada jumperfree confıguration diye bi menu var. Oraya giriyorsun.Ai overclocking diye bi seçenek var onu autodan manuel moda getiriyosun. sonra o seçeneklerin biraz altında dram frequency seçeneği vardır . auto moddan ordan 1066 yı seçyiosun. Eğer o seçeneklerde 1066 çıkmazsa yine aynı yerde fsb strab diye bi seçenek olması lazım ordan 266 -333-400 filan değiştir her seferde ram frekansını tekrar dene. umarım yardımcı olabilmişimdir
  • PEKİ bu denidiginiz yapınca bilgisayarda açılırken olanm sorun duzeliyor mu
  • quote:

Orjinalden alıntı: VOLCANOTS

PEKİ bu denidiginiz yapınca bilgisayarda açılırken olanm sorun duzeliyor mu

Yok düzelmediği için söylüyoruz biz zaten... Garanti bekleme tabiki bizden, ama ram hızı bu şekilde değiştirilir; sorunla karşılaşırsan yazarsın cevaplamaya çalışırız.
  • işte ram hızını değiştiriyorum 1066mhz yapıoyrum ama anakartın ozelliklerinde
    ram bolumunde 1066 (OC) yazıyo (OC) nin anlamı ne oluyor bununla ilgili bi ayar yapmam gerekiyor galiba bulamadım bunun nasıl yapıldıgını ben sadece 1066 yapıyorum biostan ram frekansını ama bu sefer bilgisayarı kapatıp açmak için dugmeye bastıgımda power ısıgı 1 sn kadar yanıyor sonra komple gidiyor dikkat ettim işlemcinin fanıda duruyo 3sn sonra kasa normal olarak açılıyor
    voltaj ayarı ile ilgili bişe olabilir mi

1-bilgisayarın biosunu default yapıp ramleri 800mhz olarak kulanmak
    2- biostan ramleri 1066 olrak gostermek ve bilgisayarı kapatıp açmak için dugmeye bastıgımda power ısıgı 1 sn kadar yanıyor sonra komple gidiyor dikkat ettim işlemcinin fanıda duruyo 3sn sonra kasa normal olarak açılması

sizce hangi sekilde kullanmalıyım
    uzerindeki ramler 1066 mhz ddr2 kingston
    power 600 watt
  • hızı 1066 yaparsan ramlerin voltajını 2.1V'ta ayarlaman gerekir, söylemeyi unutmuşuz. 800mhzde 1.8 V'ta çalışırlar, ve büyük ihtimalle o yüzden anakartın default olarak 800mhz yapıyor:

-Ramlerinin üstünde gecikme süreleri kaçsa (5-5-5-15dir büyük ihtimalle) onları gir.
    -Hızını üstünde yazan (1066mhz) yap.
    -Voltajını üstünde yazan (2.1V) yap.

Reset sorunun olmayacaktır.
  • voltajını nerden 2,1 yapcam
  • voltajı 2,1 yaptım ama gene açırken aynısı oluyo
  • ya benm açırken açam dugmesine basıyoum kapanıyor 3 sn ye sonra açılıyor
  • Ayarlardan bir tanesi yüksek geliyor demekki. Ne olduğunu buradan söylemek güç.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.