Şimdi Ara

Core x ailesinde dahili GPU olmayacak mı?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
44
Cevap
0
Favori
962
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar bu Core-x ailesindeki 4 çekirdekli ve 4 çekirdek 8 izlekli işlemcilerde dahili grafik birimi olmayacak mı? Intel'in sayfasında grafik bölümünde 'none' yazıyor çünkü.
    http://ark.intel.com/products/121500/Intel-Core-i5-7640X-X-series-Processor-6M-Cache-up-to-4_20-GHz
    http://ark.intel.com/products/121499/Intel-Core-i7-7740X-X-series-Processor-8M-Cache-up-to-4_50-GHz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Jacques Reverdi -- 25 Haziran 2017; 16:44:43 >

• Yanlış bilmiyorsam olmayacak.
  • Extreme serisi cpu lara koymuyorlar c/t ile alakalı değil

Adamlar "Bu cpu ları alan bi zahmet ekran kartını da alsın" diye düşünüyorlar dır belki

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kuralları Çiğneyen Adam -- 25 Haziran 2017; 16:51:20 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Kuralları Çiğneyen Adam K kullanıcısına yanıt
    Şimdiye kadar 4 ve 4-8 çekirdeklilere hep koyuyorlardı yanlış bilmiyorsam, eğer bu seride koymazlarsa büyük saçmalık olur bence.
  • Jacques Reverdi kullanıcısına yanıt
    O normal seri

Bu bahsettikleriniz extreme serisi

Extreme serisi cpularda igpu yoktur

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Kuralları Çiğneyen Adam K kullanıcısına yanıt
    Mantikli tabi... Ama sonra kabylake 4 cekirdekli islemci cikariyorlar. Sozde giris seviyesi sonra yukseltilir diye cikarmislar. Extrem sistem kurcak icin acayip bir gerekce.

Asil mantigin durdugu yer, kullandiklari tim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi judas28 -- 25 Haziran 2017; 17:15:36 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • erkansu E kullanıcısına yanıt
    Ha o da var, nasil arttirdilar anlamis degilim.

Amd'ye kiyak mi geciyor intel, suphelerim var

Daha ortalarda olmayan 12-18 cekirdek islemciler icin ne suprizler hazirliyorlar buyuk merak icindeyim.

Simdi ciddi; cekirdek sayisi arttikca her bir cekirdegin mhz'ini ayni tutturmak iyice zorlasiyor. Xeon ailesine bakinca zaten kidim kidim farklarla cesit cesit versiyon var.

Bir de bunlarin gorece yuksek hizlarda tdp'sini bu kullanilan tim ile dusunemiyorum.

Onu diyorum ben de 4/4 işlemciden extreme serisi mi olur?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Jacques Reverdi -- 25 Haziran 2017; 17:31:51 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Jacques Reverdi

Onu diyorum ben de 4/4 işlemciden extreme serisi mi olur?

Olmaz , pahalı da olacak ama yine alacaklar. O yüzden yapıyor intel.
  • Threadripper çıkacak olmasaydı, bu Skylake x serisi İntel'in son on yıldır çıkardığı en baba işlemciler olurdu (eksileri bir yana ve abartıyorum 10 yıl ile vesaire ).

Önceki serinin neredeyse yarı fiyatına, performansı daha fazla Skylake, alkış alkış.

Ama algı nasıl değişiyor rekabet olunca. Rekabetin gözünü seveyim.
  • judas28 J kullanıcısına yanıt
    Önceki serinin yarı fiyatına derken? 7700k ve 7740x'in fiyatları hemen hemen aynı, ikisi de 4/8.
    nlar Kabylake x, ben Skylake X serisinden bahsediyorum. 10/20 7900x 1000 vs 6950x 1700 dolar. Tam yarı fıyatına değil ama ciddi bir indirime gidilmiş. Rekabet güzel bir şey
  • Intel 10 çekirdeklisine 1000 dolar istediğine göre o zaman AMD'nin 10 çekirdekli Threadripper'ı da 800 dolardan aşağı olmaz sanırım, yoksa o da mı 1000 dolar olur?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Jacques Reverdi -- 25 Haziran 2017; 18:2:4 >
    Evet aynen olay bu.

En buyuk pasta server/enterprise.

Masaustu pazari ufaliyor. Burada cok kisi bunun farkinda. Sadece high end yani extrem pazar kar marjin acisindan avantajli. Bir de laptop pazari cazip (guc tuketimi az, performansi iyi ryzen burada da iddiali).

O yuzden Amd'nin mobil cipler icin tasarlanan finfet cipini secti. İlk hedefi asla masaustunu domine etmek degil ki. Cok bir kazanci yok.

En uc ornek. 24 cekirdekli bir xeon belki de 1000 cipten birinde uretilebiliyor. Maliyeti belki 4000 dolar. Satis fiyatini biliyoruz, sayfasindan gorunuyor. 9000 dolar neredeyse.

Amd'ye en tepe 32 cekirdekli islemcisi kaca geliyor. Tek yapmasi gereken 4 veya 8 cekirdekli cipi uretip IF+MCM (infinite fabric+ multi core module) bunlari birbirine baglamak. Latency sifira yakin. Maliyeti 200 uzerinden max 800dolar. Hem de yuzde 80 verimle bir uretim, cekirdek hizlari da teoride su anki 1700-1800x civari.

Jensen Nvidia panellerinde kullandigi tablolarinda gordum. Bu server/enterprise/cloud computing pazari iki yilda katlanarak artti. Her gun milyarlarca veri/data aktariliyor, hesaplaniyor. Bu daha da buyucek.

İntel bununla nasil yarişsin ki.

Ek; skylake x konu basligi altinda okuduklarimdan epey yararlandim. Oradaki arkadaslara da bol bol selam.

Herkesin Bayrami da mubarek olsun.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi judas28 -- 25 Haziran 2017; 18:15:11 >

Öyle bir şey olmaz.
    Zamanla düşürmüş de olabilirler, üretim olgunlaştıkça o fiyatlara üretebiliyorlarsa şaşırmam.

En kritik tarafı zaten liderlik, bundan söz etmen çok iyi oldu. Nvidia neden bu kadar başarılı, Jensen'in vizyonu var, hem de işin içinden biri. Çok kişi bilmeyebilir Jensen, AMD'de çalışan biriydi, ama zamanında, şu anki Intel gibi, lafını geçiremeyen bir teknisyien/yazılımcıydı. Ayrıldı Nvidia'yı kurdu. Aslında Intel'in mühendisler halen çok iyi, ama şirketin vizyonu yok. Hangi işe girdiyse, başarılı olamadım. Cep telefonu pazarı Intel için tam bir fiyasko oldu.

AMD de yapabileceği en iyisini yaptı. Su, Raja gibi lider, vizyon sahibi kişileri başa getirdi. Sonuç ortada.
    Yabanci forumlarda bir yorumda;

Jim Keller'in gizliden bir uzayli oldugu ve teknolojinin duraksamamasi icin sirketten sirkete ziplayip atilimlar atigini yazmisti.[:(

1000 doları geçmeyeceği kesin.

Ayrıca o 16/32 olan 1950X in 849 dolar olma söylentisi de sağlam bir duyumcudan çıkmıştı. Gerçek olma olasılığı yüksek.

Zaten 2 tane 1700X alsan 698 dolar tutuyor. Bu fiyattan çıkması çok muhtemel.

Hatam var... 16/32 Threadripper'in maliyeti dedigin gibi 130 dolar miş...

Ben hem daha yuksek diye hem de 8/16 icin seklinde hatirliyorum, yanilmisim.

Resmen Amd fahiş fiyat uyguluyor.

• 112 tdp iyiymiş yanında itfaiye ekibi hediye

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.