Şimdi Ara

ÇOK İLGİNÇ BİR PROBLEM

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
14
Cevap
0
Favori
377
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • öncelikle selamlar.bu akşam 512 mb kingston ddr ram ekledim sistemime. sistem ram i tanıdı herşey güzel görünüyor.fakat her restart çektiğimde pc scandisc yapıyor ve beni uyuz ediyor.bu neden kaynaklanabilir daha önce de ram ekledim bu gibi bir sorunla karşılaşmadım.windowsla alakalı bir problem ama neden ram i taktıktan sonra ortaya çıksın bu? bilen var m??

• yahu yok mu kimsenin fikri niye cevap alamıyorum ben bu forumda ya
  • Arkadaşım öncelikle selamlar ve geçmiş olsun :)
    Kimsenin cevap yazmamış olması konu hakkında yeterince bilgi vermemenden kaynaklanmış da olabilir.Ayrıca topici yanlış yere açmış da olabilirsin.Teknik Destek altında açsan daha doğru olurdu sanırım.

Sistem hakkında RAM dışında bilgi vermemişssin, RAM leri çıkarınca da aynı sorun devam ediyor mu,RAM ların herbirini tek tek denedin mi belirtmemişsin.
    Hard Disk anlattığına göre NTFS değil FAT32 ile bölümlenmiş diye tahmin ediyorum,yanılıyorsam düzelt.

Senin de belirttiğin gibi hergün yaşanan bir problem değil bu ilginç bir problem.
    Yani biraz daha bilgi olmadan sorunu tam anlamak olası değil gibi.
  • öncelikle teşekkür ederim cevabın için.hdd ntfs..açıkçası ramleri çıkarıp denemedim.
    benim kafamı kurcalayan neden böyle bir sorun oluşsun.pc şu an gayet güzel çalışıyor herhangi bir hata vermedi çok şükür.ama iste her restart ta o mavi ekranı görmek istemiyorum. ram in uyumsuz olduğunu düşünmüyorum olsa çalışmaz, restart filan çeker pc kendine.
    sistem özetle şöyle:

amd sempron 2600
    asus A7V600-X VIA VT8377 Apollo KT600
    2*256 twinmos ddr+ 512 kingston ddr ram
    vs vs...
    şimdi açıklayabilecek olan var mı?
  • bence sısıteme yenı bı parca alındıktan sonra format atılması sart ?!_?!!?!?
  • quote:

Orjinalden alıntı: S3RC@N

bence sısıteme yenı bı parca alındıktan sonra format atılması sart ?!_?!!?!?

baba insaf her ram takmada format atacaksak ben pc yi kaldırıp atayım çöpe
  • 1: yeni rem taktıktan sonra direck x i yeniden yüklemek
    2:ekran kartı driverini tekrar kurmak lazım
  • quote:

Orjinalden alıntı: sleepwalker

quote:

ama harbıdende ole oluyor
    ben daha gecen hafta yenı ram aldım
    format attım dah hızlandı sankı

ama sende sakızmı alıon rammı bellı degıl. haftada kac tane ram alıon sen

• quote:

quote:

quote:

abi mutlaka hızlanır da zor gelio be format filan :p altı üstü bi ram formata ihityaç duymaması gerekir.daha önceleri de taktım böyle bir sorun olmamıştı. o bakımdan yani

• quote:

Orjinalden alıntı: terabayt

1: yeni rem taktıktan sonra direck x i yeniden yüklemek

deniyorum şimdi
  • quote:

öncelikle teşekkür ederim cevabın için.hdd ntfs..açıkçası ramleri çıkarıp denemedim.
    benim kafamı kurcalayan neden böyle bir sorun oluşsun.pc şu an gayet güzel çalışıyor herhangi bir hata vermedi çok şükür.ama iste her restart ta o mavi ekranı görmek istemiyorum. ram in uyumsuz olduğunu düşünmüyorum olsa çalışmaz, restart filan çeker pc kendine.
    sistem özetle şöyle:

amd sempron 2600
    asus A7V600-X VIA VT8377 Apollo KT600
    2*256 twinmos ddr+ 512 kingston ddr ram
    vs vs...
    şimdi açıklayabilecek olan var mı?

Dediklerin doğru ama bazen 2x2=4 olmayabiliyor.O yüzden denemediysen basit çözümleri denemenin bir zararı olmaz.RAM ları çıkarıp tekrar takmak,farklı yerlere takmak,IDE veya SATA kablosunu çıkarıp tekrar takmak veya bunları farklı IDE veya SATA portlarına takmak gibi.

Bir de bu sorun bir yerde okuduğum bir başka soruna az benziyor gibi.Bazen BIOS'taki "Virus Protection" seçeneğini enable edince, windowsun scandiski bu protectionın harddisk üzerinde kısıtladığı bölgelere erişemediği için saçmalayabiliyor.Virus Protection enabled ise onu disable etmeyi deneyebilirsin.Belki BIOS taki başka herhangi bir problemden kaynaklanıyor da olabilir BIOS u deafult ayarlara getirip denyebilirsin.

Veya disk üzerindeki sanal bellekle ilgiliyse diye,geçici olarak bunu iptal etmeyi,boyutunu değiştirmeyi,hangi disk üzerinde olduğunu değiştirmeyi deneyebilir,windowsun sanal bellek ayarlarının eskisiyle aynı durup durmadığna bakabilirsin.RAM ekeldiğine göre eğer sanal bellek "sistem yönetimli boyut" ta ise,ki bu ayar genelde tavsiye edilmiyor okuduğum kadarıyla, onu özel boyuta getirip kendin ayarlayabilirsin.

Ama NTFS bir sistemde önceden windowstan sen kendin bootta chkdsk yapılmasına onay vermediğin halde scandisk başlaması ilginç gerçekten.
    Bir de merakımdan soruyorum bu scandisk işlemi tamamlanınca herhangi bir hata bulduğunu raporluyor mu veya bilgisayarı restart etmek istiyor mu veya sen scandiskden sonra windowsa girmeyip de bi restart çektin mi hiç?
    Ben de merak ettim bu sorunun nedenini açıkcası :)

• quote:

quote:

quote:

quote:

abi mutlaka hızlanır da zor gelio be format filan :p altı üstü bi ram formata ihityaç duymaması gerekir.daha önceleri de taktım böyle bir sorun olmamıştı. o bakımdan yani

bastan desene be bırader

• quote:

Orjinalden alıntı: terabayt

1: yeni rem taktıktan sonra direck x i yeniden yüklemek

işe yaramadı bu ya
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.