Şimdi Ara

çok emek veriyorum arkadaşlar.. (7. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
706
Cevap
12
Favori
34.272
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: King#6James

Merhaba, benimde bir kac sorum olucak size. Bende ciddi sekilde calismaya basladim kaytarmadan. Antremandan once ve sonra protein almaya dikkat ediyorum bunun disinda beslenirken nelere dikkat etmem gerekiyor acaba? Bu konuda bilgi olarak biraz eksik kaliyorum. Birde fit bir vucudum var fazla kilom yok agirlik calismaya baslayali yaklasik 20-25 gun oldu. Daha onceki senelerdede ararliklarla calistim ama hic bir zaman suanki gibi duzenli calismiyordum. Sorum su ki ben ne zaman protein tozu almaya baslamaliyim? Ilk baslarda protein tozu kullanmanin pek faydasi olmadigini okumustum.

Hocam cevap bekliyorum. Gozunuzden kacti sanirim.
  • quote:

quote:

Merhaba, benimde bir kac sorum olucak size. Bende ciddi sekilde calismaya basladim kaytarmadan. Antremandan once ve sonra protein almaya dikkat ediyorum bunun disinda beslenirken nelere dikkat etmem gerekiyor acaba? Bu konuda bilgi olarak biraz eksik kaliyorum. Birde fit bir vucudum var fazla kilom yok agirlik calismaya baslayali yaklasik 20-25 gun oldu. Daha onceki senelerdede ararliklarla calistim ama hic bir zaman suanki gibi duzenli calismiyordum. Sorum su ki ben ne zaman protein tozu almaya baslamaliyim? Ilk baslarda protein tozu kullanmanin pek faydasi olmadigini okumustum.

Hocam cevap bekliyorum. Gozunuzden kacti sanirim.

en azından ilk 1 sene supplement kullanma.
    şu an zaten yerden plakaları toplasan bile gelişirsin. vücudun aç. adapte oldukça gelişim zorlaşıcak.
    işte o zaman ne istiyorsan kullan. amino asit, protein, kreatine, glutamin vs vs vs
    kırmızı et, tavuk, balık, yumurta, süt ve süt ürünleri, baklagiller, makarna, beyaz ve esmer pirinç, brokoli yiyebilirsin. şu an gram gram hesaplamana, işi bilimselleştirmene gerek yok.
    akşam 8'den sonra karbonhidrat alımını durdur yada azalt. her öğünde muhakkak bir protein kaynağı olmalı.

gelişmenin sadece yüzde 30'u antrenman diyenlere aldanma. onlar boktan antrenmanlarını protein tozu alarak telafi edebileceklerini düşünenler. sert çalışmalısın. çok sert. çok ağır kaldırmana gerek yok, 7-12 tekrar aralığında kal ve MÜKEMMEL form kullan.

temel egzersizleri her zaman programında tut ancak izolasyon egzersizlerinin gereksiz olduğu yönündeki inanışa kulak asma. temel egzersizler aynı anda birçok kas grubu kullanır, o yüzden her bölgeyi maksimum seviyede geliştirmek istiyorsan izole edeceksin.

dumbbell fly, dumbbell lateral ( ön, yan ve arka ), curl, pushdown, leg extension, leg curl önemli izolasyon egzersizleridir.

flat ve incline bench press, squat, deadlift,military press, row, pull up bunlar en temel egzersizlerdir. bu sporu yaptığın müddetçe bunlar yapılacak. yoksa boşa kürek çekersin dostum.

heralde yeterlidir.

bye.

• Merhaba hocam, ben 2.5 senedir bu sporu düzenli olarak yapıyorum, daha önce üniversite yıllarında da çalıştım fakat o zaman yaptıklarımı bilgisizliğimden dolayı pek yapmış saymıyorum :)

Başladığımdan beri yaklaşık 25 kio verdim, yağ oranım %29-30 lardan %14-15 lere kadar indi, hedefim %8 civarları..

Ağustos-Eylül aylarında önceki aylarda gelişimimin durduğunu görerek biraz beslenmeyle takviyeli olarak 4 parçalı bir vücut geliştirme programı oluşturdum ve çok güzel sonuçlar aldım, genel olarak çalıştığım ağırlıklarda %20 civarında bir artış oldu, ben bunu kas gelişimini sağladığıma yoruyorum.. tabi yanında 4 kiloya yakın da kilo artışı oldu. Bunun ne kadarı yağdır ne kadarı kas tır ölçmedim ama kaslarda gözle görülür bir artışın yanında yağlanmada oldu.

Şu anda okuduklarımdan da yola çıkarak kendime 10 haftalık bir yağ yakma programı ve diyeti oluşturdum. Birinci amacım yağ yakmak, ikinci amacım ise kazandığım kas miktarını olabildiğince çok koruyabilmek (yada en az hasarla yağ yakımı döneminden çıkabilmek)

İki tip programım var:

1. Program Cardio

20 dakika HIIT (cross trainer veya koşu bandı)
    Superset(max. pull-up + max. push-up)
    10 dakika kürek veya koşu bandı.

2. Program Dev-set vücut. Buradaki tüm hareketleri arada dinlenmeden 1 set yapıyorum, böylece bir dev set tamamlanıyor. şimdiye kadar en fazla 3 set çıkarabildim

Squat
    Deadlift
    Dambell Lounge
    Decline Bench Press
    Military Press
    Barbell row
    Triceps dips (parallel bar)

Bu programları şu şekilde uyguluyorum:

Pazartesi: Cardio (1. program)
    Salı: Cardio (2. program)
    Çar: 2. Program
    Per.: Dinlenme
    Cuma: Cardio
    Cts. : Cardio

Şimdi sorularıma geleyim:

1- Dev-set gününde şmdiye kadar herhangi bir aşırı antreman hissi oluşadı, gayette güzel gidiyor fakat acaba iki tane dev-set e bölüp üst vücut ve alt vücut olarak mı çalışsım (aynı gün üst vücut devseti ve alt vücut dev seti şeklinde)

2- Ekleyeceğiniz vereceğiniz bir tavisye var mıdır? Beslenme konusunda oldukça kontrollüyüm, supplement olarak antreman öncesi 1 ölçek whey, antreman sırasında glutamine+bcaa kullanıyorum. çıkınca da işyerinde kepekli ekmeğin arasına az yağlı bir peynir veya benzeri bir ürün tüketiyorum (Antremanları sabah 7-7:30 gibi yapıyorum işe gitmeden önce)

3- Emin olamadım, acaba antremanı bu şekilde mi sürdüreyim yoksa 10-15 dakikalık hiit ler içeren supersetli bir sistem ile mi devam edeyim?

Şimdiden teşekkürler.

• quote:

Orijinalden alıntı: dreampowder

Merhaba hocam, ben 2.5 senedir bu sporu düzenli olarak yapıyorum, daha önce üniversite yıllarında da çalıştım fakat o zaman yaptıklarımı bilgisizliğimden dolayı pek yapmış saymıyorum :)

Başladığımdan beri yaklaşık 25 kio verdim, yağ oranım %29-30 lardan %14-15 lere kadar indi, hedefim %8 civarları..

Ağustos-Eylül aylarında önceki aylarda gelişimimin durduğunu görerek biraz beslenmeyle takviyeli olarak 4 parçalı bir vücut geliştirme programı oluşturdum ve çok güzel sonuçlar aldım, genel olarak çalıştığım ağırlıklarda %20 civarında bir artış oldu, ben bunu kas gelişimini sağladığıma yoruyorum.. tabi yanında 4 kiloya yakın da kilo artışı oldu. Bunun ne kadarı yağdır ne kadarı kas tır ölçmedim ama kaslarda gözle görülür bir artışın yanında yağlanmada oldu.

Şu anda okuduklarımdan da yola çıkarak kendime 10 haftalık bir yağ yakma programı ve diyeti oluşturdum. Birinci amacım yağ yakmak, ikinci amacım ise kazandığım kas miktarını olabildiğince çok koruyabilmek (yada en az hasarla yağ yakımı döneminden çıkabilmek)

İki tip programım var:

1. Program Cardio

20 dakika HIIT (cross trainer veya koşu bandı)
    Superset(max. pull-up + max. push-up)
    10 dakika kürek veya koşu bandı.

2. Program Dev-set vücut. Buradaki tüm hareketleri arada dinlenmeden 1 set yapıyorum, böylece bir dev set tamamlanıyor. şimdiye kadar en fazla 3 set çıkarabildim

Squat
    Deadlift
    Dambell Lounge
    Decline Bench Press
    Military Press
    Barbell row
    Triceps dips (parallel bar)

Bu programları şu şekilde uyguluyorum:

Pazartesi: Cardio (1. program)
    Salı: Cardio (2. program)
    Çar: 2. Program
    Per.: Dinlenme
    Cuma: Cardio
    Cts. : Cardio

Şimdi sorularıma geleyim:

1- Dev-set gününde şmdiye kadar herhangi bir aşırı antreman hissi oluşadı, gayette güzel gidiyor fakat acaba iki tane dev-set e bölüp üst vücut ve alt vücut olarak mı çalışsım (aynı gün üst vücut devseti ve alt vücut dev seti şeklinde)

2- Ekleyeceğiniz vereceğiniz bir tavisye var mıdır? Beslenme konusunda oldukça kontrollüyüm, supplement olarak antreman öncesi 1 ölçek whey, antreman sırasında glutamine+bcaa kullanıyorum. çıkınca da işyerinde kepekli ekmeğin arasına az yağlı bir peynir veya benzeri bir ürün tüketiyorum (Antremanları sabah 7-7:30 gibi yapıyorum işe gitmeden önce)

3- Emin olamadım, acaba antremanı bu şekilde mi sürdüreyim yoksa 10-15 dakikalık hiit ler içeren supersetli bir sistem ile mi devam edeyim?

Şimdiden teşekkürler.

seninkiler de iyi. bir de aşağıdakileri yap madem. hepsini kolaylıkla youtube'da ve google'da aratarak bulabilirsin.

1. tabata bodyweight squat - 20 saniye on 10 saniye off, 8 tur
    bununla ilgili blogumda bir yazım vardı da sildim. bunu bir dene. 4 dakikada insan nasıl tükenir anlamak için :) bir de devam eden 3 saat boyunca terleyeceksin çünkü metabolizman ateşlenmiş olacak.

2. kettlebell swing - kettlebell pahalı bir ekipman, eğer alabilicek durumun varsa sırf kettlebell swing yapmak için bile alınır. ben öyle yaptım. muhteşem bir egzersiz, yağları benzin gibi yakarsın.

3. ip atlama - voitten 10 liraya bir ip aldım. mükemmel bir kardiyo egzersizi. her antrenmanın başında kronometreyi 5 dakikaya kur ve atlayabildiğin kadar atla.

4. merdiven - apartmanın içindeki merdivenleri yürüyerek in çık. kaç tur yapabiliyorsan. yürümek kolay geldiğinde sprint atarak çık. bedavaya yapılabilecek en muhteşem kardiyo egzersizlerinden biri

5. barbell complex - geçen sene 106 kgdan 86 kga düştüm ve bir numaralı silahım buydu. bunu internette araştır. eline hafif bir barbell alıyorsun ve ard arda ( ağırlığı elinden hiç bırakmadan ) 5-6 egzersizi 8 tekrardan yapıyorsun. benim favorim deadlift, front squat, military press, back squat, barbell row idi.
    inanılmaz yorucu ve zor. o yüzden boş barla başlamanı tavsiye ederim. bunu ağırlıkla kardiyo olarak düşün. tekrarlar olabildiğince hızlı olmalı.

• quote:

Orijinalden alıntı: kivancokten4099

seninkiler de iyi. bir de aşağıdakileri yap madem. hepsini kolaylıkla youtube'da ve google'da aratarak bulabilirsin.

bununla ilgili blogumda bir yazım vardı da sildim. bunu bir dene. 4 dakikada insan nasıl tükenir anlamak için :) bir de devam eden 3 saat boyunca terleyeceksin çünkü metabolizman ateşlenmiş olacak.

2. kettlebell swing - kettlebell pahalı bir ekipman, eğer alabilicek durumun varsa sırf kettlebell swing yapmak için bile alınır. ben öyle yaptım. muhteşem bir egzersiz, yağları benzin gibi yakarsın.

3. ip atlama - voitten 10 liraya bir ip aldım. mükemmel bir kardiyo egzersizi. her antrenmanın başında kronometreyi 5 dakikaya kur ve atlayabildiğin kadar atla.

4. merdiven - apartmanın içindeki merdivenleri yürüyerek in çık. kaç tur yapabiliyorsan. yürümek kolay geldiğinde sprint atarak çık. bedavaya yapılabilecek en muhteşem kardiyo egzersizlerinden biri

5. barbell complex - geçen sene 106 kgdan 86 kga düştüm ve bir numaralı silahım buydu. bunu internette araştır. eline hafif bir barbell alıyorsun ve ard arda ( ağırlığı elinden hiç bırakmadan ) 5-6 egzersizi 8 tekrardan yapıyorsun. benim favorim deadlift, front squat, military press, back squat, barbell row idi.
    inanılmaz yorucu ve zor. o yüzden boş barla başlamanı tavsiye ederim. bunu ağırlıkla kardiyo olarak düşün. tekrarlar olabildiğince hızlı olmalı.

1i zaten yapıyorum :),
    2,kettlebellim yok olsa da cama falan fırlatırım heralde:)
    3 beceremem ip atlamayı:)
    4,deli deyip apartmandan atarlar:)
    5 hoşuma gitti,deneyeceğim

hocam herşeye parlama birden ya,
    calm down please

• quote:

Orijinalden alıntı: feelulive

quote:

1i zaten yapıyorum :),
    2,kettlebellim yok olsa da cama falan fırlatırım heralde:)
    3 beceremem ip atlamayı:)
    4,deli deyip apartmandan atarlar:)
    5 hoşuma gitti,deneyeceğim

hocam herşeye parlama birden ya,
    calm down please

barbell complex i muhakkak dene. çok feci birşey.

öfke kontrolü kursuna gidicem yakında. tam bir küpüne zarar keskin sirkeyim hacı

• quote:

barbell complex i muhakkak dene. çok feci birşey.

öfke kontrolü kursuna gidicem yakında. tam bir küpüne zarar keskin sirkeyim hacı

onu şu şekilde yapmayı düşünyorum,
    cumartesileri barbell günüm zaten:)
    tüm hareketleri aralarda 1dk dinlenerek ağırlıksız barbella tükenene kadar birer set yapıp,sonrasında barbella ağırlık takarak normal antrenmanı yapmak,hem çalışacağım bölgeleri ısıtmış olurum böylece,

ağırlıksız barbella çalışmanın tek kötü yanı küçümser gözlerle bakılmak olur heralde,
    kursa falan gitme,bir tabata yap geçer öfken

• Teşekkürler, tabatayı inceleyim. diğer ekipmanlar kettle bell dahil spor salınunda var bunlara göre bir sistem oluşturayım ben

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • hocam tabata squat ile ilgili dokuman önerebilecek var mı?men's health'te bi dokuman buldum ama kısaydı.Bir de sanırım VG'ye yeni başlayan biri olarak teknik terim sözlüğü bulmam lazım :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: densiz1905

hocam tabata squat ile ilgili dokuman önerebilecek var mı?men's health'te bi dokuman buldum ama kısaydı.Bir de sanırım VG'ye yeni başlayan biri olarak teknik terim sözlüğü bulmam lazım :)

çok basit.

20 saniye boyunca yapabildiğin kadar vücut ağırlığınla squat yapıosun
    10 saniye dinleniosun

bunu 8 tur yapıosun

akıllı telefonun varsa impetus interval timer indiriosun
    bu uygulamada zaten hazır tabata sayacı var
    o süreler başlayınca ve bitince ötüo

bu kdr. kolay gelsin.
  • buyrun arkadaşlar, favorim olan 6 kardiyo protokolü.
    read & learn

http://bigboihouseofpain.blogcu.com/6-mukemmel-kardiyo-egzersizi/13159433
  • tabata'dan daha iyi yağ yakan tek birşey varsa o da budur.

http://bigboihouseofpain.blogcu.com/barbell-complex-ile-hayatinizin-formunu-yakalayin/13166757
  • Bacaklarım normal vücuduma göre çok zayıf.kaslandırmak için nasıl bir antreman yapmamı önerirsiniz?
    mesela merdivenleri ağırlıkla çıkmak nasıl?ya da daha teknik bi şeyler?
  • quote:

Orijinalden alıntı: densiz1905

Bacaklarım normal vücuduma göre çok zayıf.kaslandırmak için nasıl bir antreman yapmamı önerirsiniz?
    mesela merdivenleri ağırlıkla çıkmak nasıl?ya da daha teknik bi şeyler?

bacak yüksek tekrar daha hızlı yanıt verir.

12-20 tekrar arası barbell back squat ve hack squat
    15-50 tekrar arası leg press
    8-12 tekrar leg curl
    8-12 tekrar romanian deadlift

salona erişimin yoksa

4*25-50 tekrar arası vücut ağırlığınla squat
    4*50 adım walking lunge
  • Faydalı bilgiler
  • quote:

Orijinalden alıntı: Casnecc

Faydalı bilgiler

Aynen

Emeğe saygı
  • işte size omuz çalışırken kılavuzluk edecek bir yazı.
    buyrun sömürün, çalışın, büyüyün

kolay gelsin.

http://bigboihouseofpain.blogcu.com/mukemmel-omuz-antrenmani/13208710
  • Hocam bilginize güvendiğimden beslenme konusunda size birkaç soru sormak istiyorum. Karbonhidrat olarak öncelikli tercihimiz ne olmalı ? kahvaltıda varsa yulaf ezmesi yiyorum. diğer öğünlerde pilav ya da makarna tercih ediyorum. Mesela pilav nasıl olmalı, bulgur pilavı mı ? pirinç pilavı mı ? Pirincin insülin değeri yüksekmiş sanırım. Esmer pirinç var birde, pek denemedim onu. Ve bu pilavı akşam öğünlerinde de tüketmek sorun olur mu ? Şuan kas gelişimine odaklandım, biraz yağlanmaya razıyım ama hangisi en temizi olacaksa onu tercih etmek isterim. Bilgilendirirseniz sevinirim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Executor06

Hocam bilginize güvendiğimden beslenme konusunda size birkaç soru sormak istiyorum. Karbonhidrat olarak öncelikli tercihimiz ne olmalı ? kahvaltıda varsa yulaf ezmesi yiyorum. diğer öğünlerde pilav ya da makarna tercih ediyorum. Mesela pilav nasıl olmalı, bulgur pilavı mı ? pirinç pilavı mı ? Pirincin insülin değeri yüksekmiş sanırım. Esmer pirinç var birde, pek denemedim onu. Ve bu pilavı akşam öğünlerinde de tüketmek sorun olur mu ? Şuan kas gelişimine odaklandım, biraz yağlanmaya razıyım ama hangisi en temizi olacaksa onu tercih etmek isterim. Bilgilendirirseniz sevinirim.

hepsi iyi
    akşam 8den sonra hiçbirini tüketme

• 
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.