Şimdi Ara

'ÇOCUK YAPMANIN ZIRVA OLMASI' ZIRVALIĞI

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
33
Cevap
2
Favori
1.352
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
5 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Aramızda çocuk yapmanın zırva olduğunu düşünen ve bu düşünceye katılanlar olduğunu görünce başlık açmak zorunda hissettim.

Kişinin ekonomik durumunundan bağımsız düşüncesizce yapılan aile planlaması sonucu oluşan "felaket" yine o kişinin cahilliği ile alakalıdır. Cahil insandan da kıyas olmaz. Asgari ücretle çalışıp 4 çocuk yapan bir ailenin cahilliği, bunu baz alarak çocuk yapmak zırvalıktır cahilliğini ancak burun farkıyla geçer.

Çocuk yapmak zırvalık falan değildir. zırvalık olan suni mutluluklar peşinde olmaktır. Kısmen de olsa kapilatizm içinde yoğrulduğunun farkında olamamaktır. Mutluluk (şayet öyle düşünüyorsanız) ev sahibi olmak araba sahibi olmak güzel kıyafetler iyi bir telefon bilgisayar her neyse maddi olan hiç bir şey sizi belirli bir süre dışında tatmin etmez ama kafa dengi bir eşle bir hayat kurup birde evlat sahibi olmak tarif edilemez.

3.5 yaşında bir oğlum var. çok şükür gayet iyi gidiyo her şey. Bu dünyaya iyi insan yetiştirmek çok çok önemli. Bence buna biraz vakit ayırıp bu konuyu bir düşünün. Dünyanın ilerideki halini.. Ben ekonomik gücüm arttıkça kendimi maddi olarak güvende hissettikçe bu dünyaya iyi insanlar yetiştirmeye devam edeceğim. belki 1de kalır belki 5 olur.

• "Bu dünyaya iyi insanlar yetiştireceğim " diyip durmuşsun

1) Kime göre iyi insanlar bunlar ? sadece sana göre belki de sen iyi yetiştirdiğini sanıyorsun

2) O çocuk dünyaya gelmek istedi mi sence ? büyüyünce neden bu ülkede doğdum diye hayatına sövmeyeceğini nerden biliyorsun

3) Diyelim ki birkaç gün sonra öldün , oğluna bırakacağın bir mirasın vs var mı yoksa savunmasız bir şekilde terk etmiş mi olacaksın

Ana fikrin ekonomik olarak şöyle böyle veya dünyaya iyi insan gelecekle falan hiç alakası yok. Bu fikri savunan kimsenin suni mutluluklar peşinde koştuğu için yaptığını sanmıyorum, tam tersi kendi aklındaki fikirleri gerçekleştirebilmek ve kendi mutluluğunu sağlamak için rızası bile bilinmeyen, düşnüp dünyayı yargılayıp, acı çekebilen bir yaratığı dünyaya getirenler bu suni mutluluklar peşinde koşan insanların başında gelir.

Hadi düşünelim bakalım neden dünyaya bir çocuk getirmek istiyorsun

1. Yaşlanınca bana bakar yalnız ölmem. (Ne kadar kişiye çocuk yapmam herhalde desem gençsin anlamazsın yaşlanınca ne olacak diyorlardı )
    2. Ailemiz bir araya gelir
    3. Soyum devam eder
    4. Çünkü çok tatlı evde oynarız böyle severiz hep
    5. Topluma faydalı bir birey eğitmiş olurum

Ama şöyle bir sorun var bunların hepsini sen istiyorsun. Bunların hepsi senin kendi kafana göre kendini mutlu hissedeceğin şeyler. Bencilsin yani, sırf sen istedin diye dünyaya gelecek bu insanın doğarken bütün uzuvlarının tam olduğuna bile garanti veremeyen, ileride neler yaşayacağını en ufak şekilde bilmeyen bir bencilsin.

Aşırı optimist olmayı seven yaratıklarız ama doğru değildir. Acı çekmek ve zevk almak birbirinin simetrisi olsaydı bile doğru olmazdı
    quote:

Orijinalden alıntı: acemi28

Kardeşim ben sana gayet anlaşılır ve detaylı anlattım sen ise diyosun ki bu dünyaya gelmek istememesi gibi çok doğal bir hakkı var. doğmamış varlığın nasıl bir hakkı olabiliyo? Veya ana rahminde iken tercihini sorabileceğimiz bir teknoloji mi gelişti? Peki tutturdun bencillik diye, tamam çocuğun doğma hakkı ve doğmama hakkı var diyelim!? çocuk adına senin karar vermen BENCİLLİK olmuyo mu o zaman? belki çocuk her şeye rağmen doğmak yaşamak istiyor nerden biliyorsun? Bu sebeple senin çocuk yapmamayı düşünmen onun hakkını gasp etmen anlamına gelmeyecek mi? E ne olacak o zaman? bu mu bizim bu konuyu tartışırken ki mantığımız? bi konuyu tartışıyosak en azından belli mantık çerçevesinde gitmesi gerekir. Diyosun ki çocuk doğarken sormuyoruz doğmak istiyo musun diye. Kusura bakma kardeşim, boş yapıyosun.

Doğmuş olan bir çocuk doğmamayı isteyebilir ama doğmamış bir çocuk doğmamayı isteyemez

• "Bu dünyaya iyi insanlar yetiştireceğim " diyip durmuşsun

1) Kime göre iyi insanlar bunlar ? sadece sana göre belki de sen iyi yetiştirdiğini sanıyorsun

2) O çocuk dünyaya gelmek istedi mi sence ? büyüyünce neden bu ülkede doğdum diye hayatına sövmeyeceğini nerden biliyorsun

3) Diyelim ki birkaç gün sonra öldün , oğluna bırakacağın bir mirasın vs var mı yoksa savunmasız bir şekilde terk etmiş mi olacaksın

• Ana fikrin ekonomik olarak şöyle böyle veya dünyaya iyi insan gelecekle falan hiç alakası yok. Bu fikri savunan kimsenin suni mutluluklar peşinde koştuğu için yaptığını sanmıyorum, tam tersi kendi aklındaki fikirleri gerçekleştirebilmek ve kendi mutluluğunu sağlamak için rızası bile bilinmeyen, düşnüp dünyayı yargılayıp, acı çekebilen bir yaratığı dünyaya getirenler bu suni mutluluklar peşinde koşan insanların başında gelir.

Hadi düşünelim bakalım neden dünyaya bir çocuk getirmek istiyorsun

1. Yaşlanınca bana bakar yalnız ölmem. (Ne kadar kişiye çocuk yapmam herhalde desem gençsin anlamazsın yaşlanınca ne olacak diyorlardı )
    2. Ailemiz bir araya gelir
    3. Soyum devam eder
    4. Çünkü çok tatlı evde oynarız böyle severiz hep
    5. Topluma faydalı bir birey eğitmiş olurum

Ama şöyle bir sorun var bunların hepsini sen istiyorsun. Bunların hepsi senin kendi kafana göre kendini mutlu hissedeceğin şeyler. Bencilsin yani, sırf sen istedin diye dünyaya gelecek bu insanın doğarken bütün uzuvlarının tam olduğuna bile garanti veremeyen, ileride neler yaşayacağını en ufak şekilde bilmeyen bir bencilsin.

Aşırı optimist olmayı seven yaratıklarız ama doğru değildir. Acı çekmek ve zevk almak birbirinin simetrisi olsaydı bile doğru olmazdı

• Eğer bir gün bencilce keşke evimde çocuk olsa yapacak hiçbir şeyim yok dersem evlat edinirdim kesinlikle. Hem başka bir çocuğun acısını dindirir hem de kendi isteklerimi zararsız gerçekleştirirdim
  • Thomas Silverstein T kullanıcısına yanıt

1) Evrensel olarak geçerli yazılı olmayan kurallar var. Bunun sana göresi bana göresi yok. Bizler hayatımızı elimizden geldiğince vicdanlı, merhametli, insanlara hayvanlara bitkilere zarar vermeyen, çevremize olabildiğince manevi ve gücümüz yettiğince maddi yardım etmeye çalışan, dert dinleyen, iyi niyetli insanlar olarak yaşamaya çalışıyoruz. Laf olsun diye değil içtenlikle insanların üzüntülerine üzülüyoruz yanlarında olmaya çalışıyoruz. Sadece sorduğun için söylüyorum ve çocuklarımızı da insani yönden bu şekilde yetiştirmeye gayret ediyoruz. Şuan gayet iyi gidiyo Allah bozmasın.

2) Bu kadar saçma soru olamaz. Dünyaya gelmek ülke beğenmemek vs. fazlasıyla bakış açısına bağlı bir durum. O zaman hitler zamanı almanyada bir yahudi olmadığı için veya arakanda zulme uğramadığı için veya afrikada açlık susuzluk çekmediği için iyi ki türkiyede doğdum da diyebilir? Hatta tam tersi imrenerek baktığımız avrupa ülkelerinde de hayatına söven bir sürü insan var. Yani burda olay ülke meselesi değil. Ülkenin konumu durumu bu konudan ayrı farklı bir mesele. Dolayısıyla bu soruya nasıl cevap verilir bilemiyorum.

3) Bu dünyada (türkiye demiyorum) dünyaya gelen insanların yarısından fazlası zaten bir mirasa sahip değil. Dolayısıyla miras rahat yaşamak için bir artı olsa da mutlu olmak için şart değil. Ve bence önemli de değil. Size göre önemli olabilir. Bana göre mutlu yaşamak rahat yaşamaktan daha önemli. Siz galiba rahat yaşamak = mutlu yaşamak diye düşünüyorsunuz. AMA ÖYLE DEĞİL. Rahat yaşamı amaç olarak değil araç olarak görmenizi tavsiye ederim.

• Çocuğa bakabilecek durumdaysan istediğini yaparsın. Burdaki hayatlarında karcı cins ile iletişim kuramamis kişilerden evlilik, çocuk gibi konularda konuşmasına ciddiye almak asıl zirvaliktir
  • White Death kullanıcısına yanıt

dünyaya iyi insan gelecekle falan hiç alakası yok demişsiniz, peki neyle alakası var ? Çocuk neden yapılmalı sizce? Veya hangi şartlarda çocuk yapılmalı? Veya çocuk yapınca güya "kendi isteklerimizi" dayatmayıp saldım çayıra mevlam kayıra diyerek sözde "özgür" özde "kendi haline" mi bırakmak lazım çocukları?

Neden dünyaya çocuk getirmek istediğimi yukarıda belirttim tekrar izaha gerek yok ama şu bir gerçek ki sizin kafanızdaki sebeplerle alakası yok, o sizin düşünceniz.

Yani yaşlanınca bana bakar diye çocuk yapmıyorum. veya çok tatlı oynarız falan diye de yapmıyorum. ama 2. ve 5. maddede saydıklarınız sebeplerden birer tanesi olabilir. Aile önemli bir kavramdır ve olmalıdır. ve toplumda topluma faydalı eğitimli bireyler olmalıdır. Bu yönde anne babalar çocuk eğitimde gayretli olmalıdır.

Anne babaların çocuklarını iyi insan olarak yetiştirmek istemesi bu yönde çalışması, başta kendisine sonra ailesine topluma ve ülkesine faydalı bir birey olması anne babanın bencilce kendi istediğini dayatması mıdır? Çok açıkça yanılıyorsunuz.

• Kısa ve net: Bakamayacaksanız yapmayın awk  

Güzel bi düşünce ama başkasının çocuğunu kendi evladın gibi sevemezsin.

Başkalarının çocuklarına bakıpta içimden "hiç sevimli değil bu nasıl çocuk lan" dediğim bile oluyor.

• quote:

dünyaya iyi insan gelecekle falan hiç alakası yok demişsiniz, peki neyle alakası var ? Çocuk neden yapılmalı sizce? Veya hangi şartlarda çocuk yapılmalı? Veya çocuk yapınca güya "kendi isteklerimizi" dayatmayıp saldım çayıra mevlam kayıra diyerek sözde "özgür" özde "kendi haline" mi bırakmak lazım çocukları?

Neden dünyaya çocuk getirmek istediğimi yukarıda belirttim tekrar izaha gerek yok ama şu bir gerçek ki sizin kafanızdaki sebeplerle alakası yok, o sizin düşünceniz.

Yani yaşlanınca bana bakar diye çocuk yapmıyorum. veya çok tatlı oynarız falan diye de yapmıyorum. ama 2. ve 5. maddede saydıklarınız sebeplerden birer tanesi olabilir. Aile önemli bir kavramdır ve olmalıdır. ve toplumda topluma faydalı eğitimli bireyler olmalıdır. Bu yönde anne babalar çocuk eğitimde gayretli olmalıdır.

Anne babaların çocuklarını iyi insan olarak yetiştirmek istemesi bu yönde çalışması, başta kendisine sonra ailesine topluma ve ülkesine faydalı bir birey olması anne babanın bencilce kendi istediğini dayatması mıdır? Çok açıkça yanılıyorsunuz.

Çocuğunu bize ver en iyi eğitimleri alıp ülkesine yararlı olacağının garantisini veriyoruz ama bir daha görmeyeceksin dediğimiz zaman kabul etmezsin. Bu direkt olarak bencilliği gösterir zaten. Çünkü çocuğundan ayrı kalmanın seni mutsuz yapacağını biliyorsun. Her gün bugün acaba ne yapıyor diye düşüneceğini acaba iyi mi şuan diyecegini biliyorsun. Bu acıları yaşayacağına kendin yetiştirip nasıl çıkarsa öyle gitmesini tercih edersin.

• quote:

Ben çocuk nasıl yetiştirilir onu sorgulamıyorum. Özgürlüğü doğduğu an kısıtlanmıştır zaten. Onu doğururken sormuyoruz doğmak ister misin diye. Bu dünyaya gelmek istememesi gibi çok doğal bir hakkı var. Veya benim gibi yokluğun varlıktan daha iyi olduğuna kendisini kandırması gibi. Ben böyle deyince herkes atlıyor herkes sen depresyonda bir ergensin herkes senin gibi değil falan diye. O yüzden şunu söyleme isteği duyuyorum ben kendi çapında hedeflerini şimdiye kadar gerçekleştirmiş kendime göre başarılı sayılan normal bir şekilde hayatını sürdüren depresyonda falan olmayan bir insanım. Ama buna rağmen varlığın yokluktan iyi olduğuna kendimi inandıramadım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi White Death -- 18 Temmuz 2020; 13:43:56 >

• Durumu olmayanlar çocuk yapmamalı
  • Insanlik tarihinden beridir çocuk yapiliyor.Hayatinda kiz arkadaşi olmamiş biride cikip zirvalik mi diyor?Bunlara bakmayin hasta bunlar emin ol yaradilişina ve içgüdüsüne yönelik yaşayan daha çok mutlu bu hayatta.Ama çok düsünup boş düsünenler ise psikolojik olarak hasta oluyor.

Kardeşim ben sana gayet anlaşılır ve detaylı anlattım sen ise diyosun ki bu dünyaya gelmek istememesi gibi çok doğal bir hakkı var. doğmamış varlığın nasıl bir hakkı olabiliyo? Veya ana rahminde iken tercihini sorabileceğimiz bir teknoloji mi gelişti? Peki tutturdun bencillik diye, tamam çocuğun doğma hakkı ve doğmama hakkı var diyelim!? çocuk adına senin karar vermen BENCİLLİK olmuyo mu o zaman? belki çocuk her şeye rağmen doğmak yaşamak istiyor nerden biliyorsun? Bu sebeple senin çocuk yapmamayı düşünmen onun hakkını gasp etmen anlamına gelmeyecek mi? E ne olacak o zaman? bu mu bizim bu konuyu tartışırken ki mantığımız? bi konuyu tartışıyosak en azından belli mantık çerçevesinde gitmesi gerekir. Diyosun ki çocuk doğarken sormuyoruz doğmak istiyo musun diye. Kusura bakma kardeşim, boş yapıyosun.

• Bakabilecek olanlar, çocuklarına iyi şartlar sunabilecek olanlar yapabildiği kadar yapsın tabii.

• quote:

Doğmuş olan bir çocuk doğmamayı isteyebilir ama doğmamış bir çocuk doğmamayı isteyemez

• quote:

Orijinalden alıntı: White Death

Ben çocuk nasıl yetiştirilir onu sorgulamıyorum. Özgürlüğü doğduğu an kısıtlanmıştır zaten. Onu doğururken sormuyoruz doğmak ister misin diye. Bu dünyaya gelmek istememesi gibi çok doğal bir hakkı var. Veya benim gibi yokluğun varlıktan daha iyi olduğuna kendisini kandırması gibi. Ben böyle deyince herkes atlıyor herkes sen depresyonda bir ergensin herkes senin gibi değil falan diye. O yüzden şunu söyleme isteği duyuyorum ben kendi çapında hedeflerini şimdiye kadar gerçekleştirmiş kendime göre başarılı sayılan normal bir şekilde hayatını sürdüren depresyonda falan olmayan bir insanım. Ama buna rağmen varlığın yokluktan iyi olduğuna kendimi inandıramadım.

Alıntıları Göster

Çok zavallı bir bakış açısı hocam. Yokluk tamamen değersiz bir şey ama varlığına değer katabilirsin. Ki yaşamak istemeyen de kendini öldürebilir, bu kadar basit.

• quote:

Orijinalden alıntı: baltalimanı seks ofisi

Çok zavallı bir bakış açısı hocam. Yokluk tamamen değersiz bir şey ama varlığına değer katabilirsin. Ki yaşamak istemeyen de kendini öldürebilir, bu kadar basit.

Alıntıları Göster

Kendini öldürüp onları dünyaya getirenleri üzmek istemezler hocam. Yaşamak istememek ile ölmek istemek de bence farklı şeyler bence birisi pasif eylem diğeri aktif olabilir

Değer konusunda haklısın değer katabilirsin ama negatif de olabilir o değer. Zaten değer katabilirsiniz veya katamazsınıza göre konuşmak istemem o aileye bağlı iyi ailelerden çok iyi çocuklar çıkabilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi White Death -- 18 Temmuz 2020; 20:38:27 >

• quote:

Orijinalden alıntı: White Death

Kendini öldürüp onları dünyaya getirenleri üzmek istemezler hocam. Yaşamak istememek ile ölmek istemek de bence farklı şeyler bence birisi pasif eylem diğeri aktif olabilir

Değer konusunda haklısın değer katabilirsin ama negatif de olabilir o değer. Zaten değer katabilirsiniz veya katamazsınıza göre konuşmak istemem o aileye bağlı iyi ailelerden çok iyi çocuklar çıkabilir.

Alıntıları Göster

Ha hocam anlamışsın bak olayı. Çocuk büyütme konusunda nitelikli olan ailelerin çocuk sahibi olması hiç de kötü bir şey değil aslında. Çocukları anlayan ve maddi durumu yerinde olan insanlar evlatlarına güzel çocukluklar ve fırsat dolu bir gelecek vaadedebilirler. Ha ama iqsu 80 olan, geliri bir kişiye zor yeten insanlar çocuk sahibi olunca o çocuk hayat hakkında pek de iyi düşünmüyor tabii ki.

• quote:

Orijinalden alıntı: baltalimanı seks ofisi

Ha hocam anlamışsın bak olayı. Çocuk büyütme konusunda nitelikli olan ailelerin çocuk sahibi olması hiç de kötü bir şey değil aslında. Çocukları anlayan ve maddi durumu yerinde olan insanlar evlatlarına güzel çocukluklar ve fırsat dolu bir gelecek vaadedebilirler. Ha ama iqsu 80 olan, geliri bir kişiye zor yeten insanlar çocuk sahibi olunca o çocuk hayat hakkında pek de iyi düşünmüyor tabii ki.

Alıntıları Göster

Hocam ben konuyu hep biliyorum. Böyle radikal şeyler söyleyip beyin jimnastiği cinsi küçük tartışmalar çıkarmak hoşuma gidiyor. Dediğim şeylerin %100 üne de inanıyorum diye bir şey de yok zaten. Ama yeni fikirler tartışmak güzel tabi burada veya gerçek hayatta  

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.