Şimdi Ara

Çocuk eğitimi Okulda mı başlar evde mi?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
15
Cevap
0
Favori
10.169
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Evet,açık bir münazara yapabiliriz fikirleriniz nelerdir bu konu hakkında?

Benim fikrimi sorarsanız okul derim çünkü bugün doğu anadolu da ,iç anadolu da okumamış aileler var.Bu aileler kendi çocuklarına disiplini,saygıyı,hoşgörüyü vb gösteremeyebilirler.Fakat okulda disiplinide görür.Arkadaşlığı da saygıyı da.Sizin düşünceleriniz nelerdir?

• Sindirim nasil agizda basliyorsa egitim de ailede baslar. Anadolu'daki ailelerin cocuklarina verdikleri de kendilerine göre terbiyedir; bunu iyilestirmek icin o insanlari egitmek gerekir evvela.

Köy enstitüleri vardi mesela cumhuriyetin ilk yillarinda, daha sonra kapatilan; bunlar sayesinde günümüzde ailede baslayan o egitim bambaska olabilirdi...
  • Evde baslar , okulda devam eder.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Evde başlar, okulda biter
  • quote:

Orijinalden alıntı: Serdar

Sindirim nasil agizda basliyorsa egitim de ailede baslar. Anadolu'daki ailelerin cocuklarina verdikleri de kendilerine göre terbiyedir; bunu iyilestirmek icin o insanlari egitmek gerekir evvela.

Köy enstitüleri vardi mesela cumhuriyetin ilk yillarinda, daha sonra kapatilan; bunlar sayesinde günümüzde ailede baslayan o egitim bambaska olabilirdi...

Okulda bir münazara yapacağız da okul tarafını seçtik.Nasıl savunabilirim diye düşünüyorum aklıma gelenleri ilk mesajıma yazdım.Biraz fikir veririmisiniz acaba bana?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Pisistratos

quote:

Sindirim nasil agizda basliyorsa egitim de ailede baslar. Anadolu'daki ailelerin cocuklarina verdikleri de kendilerine göre terbiyedir; bunu iyilestirmek icin o insanlari egitmek gerekir evvela.

Okulda bir münazara yapacağız da okul tarafını seçtik.Nasıl savunabilirim diye düşünüyorum aklıma gelenleri ilk mesajıma yazdım.Biraz fikir veririmisiniz acaba bana?

Acikcasi soruya cevabim, yazdigim gibi. Okul yönünden bu konuyu savunmak simdiden karnimi agritiyor. O yüzden kusura bakmayin.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Pisistratos

quote:

Acikcasi soruya cevabim, yazdigim gibi. Okul yönünden bu konuyu savunmak simdiden karnimi agritiyor. O yüzden kusura bakmayin.

desenize o zaman biz baştan kaybetmişiz.Teşekkürler yinede :)

• Up.
  • Yapılan araştırmalar çocuğun eğitiminin anne karnında başladığını göstermiştir.
  • Eğitim evde başlar evde devam eder hayat okulunda biter.Eğitimi iyi olan çocuk için ise evde öğretim başlar okulda devam eder hayat okulunda da sonlanır.

Pratikte eğitimin şart olduğu( buna itiraz eden yok) ama yerinin okul olduğu hep düşünülürdü.Ama zaman göstermiştirki bu doğru değil.Aile terbiyesi almamış okumakta istemeyen(öğretim yani) çocuklar okulun başına bela olduğu gibi öğretmenleri darp etmeden tutun öldürmeye kadar devam eden bir sürece girdik.Gün geçmiyorki okullardan bir şiddet haber gelmesin.Daha 15 gün önce bir öğretmen öldürüldü,bugün öğretmenini öldürmek üzere olan bir çocuk yakalandı.Zaten sınıf arkadaşlarını tehdit etmeleri,dövmelerini,sınıfın huzurunu kaçıramaları artık normal hale geldi.Temel eğitimi uzatıldığı zaman insanlar daha iyi bireyler yetişeceğini zannetti ama bambaşka sorunlar ortaya çıktı ki eskiyi insanlar mumla arar oldu.Bizim zamanımızda da vardı bu tipler okula okumaya değil serseriliğe gelirlerdi aileleri bile bıkmış bunlardan veya şımartmış olurlardı.Ama İlkokul 5 ten sonra kurtulurduk.Şimdiki çocuklar üniversiteye kadar bunlarla okuyorlar.Gerçekten çok ama çok zor.Amerikadaki olayların birçoğu bizde olmaya başladı artarakta devam edecek.Durum bunu gösteriyor.

• Evde başlar ama evde yazık ki verilemez. Evin eksiği eskiden okul tarafından giderilirdi. Halk kendi yetersizliğini bilir, okulun bu boşluğu doldurmasını isterdi. "Eti senin kemiği benim" söylemi kendinin eğitime nasıl baktığını kanıtlayan kendi üretimi bir özlüsözüdür. Yarım yamalak ta olsa sağlanan eğitim, çağdaş bireyler yetiştiremiyordu ama iğreti yapının sürmesini sağlıyordu. Sonra birileri bu yapıyı değiştirmeye kalktı. Bu değişimin önünde duracak olanları vandal sürülere "asıl olan sizsiniz, yıkın dinazorları!" diyerek hedef gösterince ileri demokrasiye geçtik. İleri demokrasi denen vandal istilasında iyi güzel olan herşey süpürüldü. Bindik bir alamete, gidiyoz....
  • quote:

Orijinalden alıntı: tenekekutu

Eğitim evde başlar evde devam eder hayat okulunda biter.Eğitimi iyi olan çocuk için ise evde öğretim başlar okulda devam eder hayat okulunda da sonlanır.

Pratikte eğitimin şart olduğu( buna itiraz eden yok) ama yerinin okul olduğu hep düşünülürdü.Ama zaman göstermiştirki bu doğru değil.Aile terbiyesi almamış okumakta istemeyen(öğretim yani) çocuklar okulun başına bela olduğu gibi öğretmenleri darp etmeden tutun öldürmeye kadar devam eden bir sürece girdik.Gün geçmiyorki okullardan bir şiddet haber gelmesin.Daha 15 gün önce bir öğretmen öldürüldü,bugün öğretmenini öldürmek üzere olan bir çocuk yakalandı.Zaten sınıf arkadaşlarını tehdit etmeleri,dövmelerini,sınıfın huzurunu kaçıramaları artık normal hale geldi.Temel eğitimi uzatıldığı zaman insanlar daha iyi bireyler yetişeceğini zannetti ama bambaşka sorunlar ortaya çıktı ki eskiyi insanlar mumla arar oldu.Bizim zamanımızda da vardı bu tipler okula okumaya değil serseriliğe gelirlerdi aileleri bile bıkmış bunlardan veya şımartmış olurlardı.Ama İlkokul 5 ten sonra kurtulurduk.Şimdiki çocuklar üniversiteye kadar bunlarla okuyorlar.Gerçekten çok ama çok zor.Amerikadaki olayların birçoğu bizde olmaya başladı artarakta devam edecek.Durum bunu gösteriyor.

evet hocam haklısınız.Münazarada bunu kullanabilirim biraz değiştirip.Yani okulu savunuruyoruz fakat pek malzeme yok sizin gibiler oldukça bu münazarayı kazanırız gibi geliyor yorumunuz için teşekkür ederim :)

@Nürnberger

dedikleriniz doğru eğitim ailede başlar fakat münazara da okulu savunuyorum ne yazık ki dedikleriniz doğru yanlış demiyorum fakat konu çerçevesinden de çıkmak istemiyorum.Yorumunuz için teşekkür ederim daha yararlı bir bilginiz,yorumunuz vs varsa paylaşmaktan çekinmeyin lütfen..

• Evet aynen elinde malzeme yoksa o çocuğu eğitmezsin.Aile derken ben orada çevre,yaşadığı mahalle vs hepsini bir değerlendirdim.Hayat okulu da iş ve aile hayatı yani hayatın yükü sırtına bindiği zamanki durum.Okul bana göre eğitim yeri değil var olan eğitimine bilinç getirdiği yerdir.

Ne gibi dersen piyasada iş yapan herkes paranın nasıl döndüğünü,temel muhasebeyi,işletmeyi vs bilir.İşletme fakütlesine giderseniz farkındalığınız artar.Aslında hepsi sizin bildiğiniz şeylerdir ama okul bunu sistematik hale getirmiştir.Sizin serbest piyasada yöneticilik kabiliyetiniz yoksa isterseniz Oxfordda İşletme okuyun size hiçbirşey katmaz.Ama varsa böyle bir kabiliyetiniz Oxfordda aldığınız eğitim ve öğretim sizi uçurur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tenekekutu -- 12 Ekim 2012; 23:40:13 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: tenekekutu

Evet aynen elinde malzeme yoksa o çocuğu eğitmezsin.Aile derken ben orada çevre,yaşadığı mahalle vs hepsini bir değerlendirdim.Hayat okulu da iş ve aile hayatı yani hayatın yükü sırtına bindiği zamanki durum.Okul bana göre eğitim yeri değil var olan eğitimine bilinç getirdiği yerdir.

Ne gibi dersen piyasada iş yapan herkes paranın nasıl döndüğünü,temel muhasebeyi,işletmeyi vs bilir.İşletme fakütlesine giderseniz farkındalığınız artar.Aslında hepsi sizin bildiğiniz şeylerdir ama okul bunu sistematik hale getirmiştir.Sizin serbest piyasada yöneticilik kabiliyetiniz yoksa isterseniz Oxfordda İşletme okuyun size hiçbirşey katmaz.Ama varsa böyle bir kabiliyetiniz Oxfordda aldığınız eğitim ve öğretim sizi uçurur.

Hocam dediklerinizi çok iyi anlıyorum teşekkür ediyorum :) bunlar aklıma gelmişti zaten fakat yaşadığı mahalle vs pek düşünememiştim.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.