Şimdi Ara

Clio 0.9 tce yakıt tüketimi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
15
Cevap
0
Favori
3.343
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Malum geçenlerde clio ile izlenimlerim paylaştığım bir konu açmıştım araçla yaklaşık 2500 km ye yakın yol yaptıktan sonra söyleyebikecrğim tek şey Bu araç FAZLA Yakıyor(gerçi araçlar fazla yakmıyor yakıt pahalı) ama sonuç itibari ile bu cüsse bu hacim de hafif bir aracın fabrika verilerine yakın yakması lazım wltp standartlarına göre verilmiyor muhtemelen clio nun yakıt tüketimi

Benim verilerim şu şekilde şehirdışı yollarda 6 litrenin altı pek mümkün değil hızınızı eğimsiz yolda düz 80 felan olması lazım 100-120 arası 6 litrenin altı çok çok zor aynı güzergahta 1430 kg lık cüssesiyle s40 4.8 litre mazot harcıyor. Clio nun bir diğer olayıda şehiriçi ile şehirdışı arasında makasın çok değişmemesi ortalama olarak şehiriçi 7 litrelerde gezmek mümkün
    1.5 Tsı kullanıp 2 litre benzin harcayan arkadaşlar neyin kafasını yaşıyor bilmiyorum hadi 1.0 tsi clio dan 1.5 litre az yaksa bile polo ve İbiza clio dan ağır yine verilen o saçma değerlerin tutması imkansız. İnsanları yanıltma ın anlamı yok,
    burda dizeli eleştiren benzinkiyle kıyaslayan insanlar özellikle yakıt tüketimi konusunda zerre araçlardan anlamıyor buraya not olarak düşmek gerek

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Polestar191 -- 16 Ocak 2020; 18:56:35 >

• Kız kardeşime 3 ay kadar önce 2016 model 1.2 atmosferik corsayı satıp clio aldım.
    Ne yalan söyleyeyim (hep ankara şehir içinde aynı güzergahta işe gidip geliyor ve tam şehir içi sayılmaz ortalama hızı 30 km nin biraz üzerindedir) corsa ile aşağı yukarı 6.8 ortalama tuttırduğu güzergahta ben 0.9 tce cliodan daha verimli bir tüketim değeri bekliyordum yani en azından bi 6.3 olsun du yani değilmi.
    Sonuçta fabrika verileri ile arada dağlar kadar fark varken ben 0.5 litreye bile razıydım.
    Ama malesef corsadan 0.2 litre civarında daha fazla yakıyor araç.
    Hadi bu 0.2 yi aracın yeni olmasına bağlayalım.
    Sonuçta birebir aynı yakıyorlar.
    Ama fabrika verilerine bakarsan corsa içiyor clio kokluyor.
  • Uzun yolda ücretsiz yol 70-100 hız arası istanbul izmir git gel 4.7 yaktırdım. 1800km ortalaması. İzmir içinde dolaştığım da dahil bu ortalamaya. Ortalama hız da 72. 4 kişi + bagaj dolu. Mümkün olduğunca hız sabitleme kullandım. İstanbul içi dur kalk trafikte 6.8 yakıyor. Ortalama hız 26. 1000km ortalaması bu da. Km de 46krş yapıyor. Araç 3bin devir üstü tabiki 1.6 motor gibi yakıyor. Ben 2500ü geçmemeye özen gösteriyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: skyrime2828

Uzun yolda ücretsiz yol 70-100 hız arası istanbul izmir git gel 4.7 yaktırdım. 1800km ortalaması. İzmir içinde dolaştığım da dahil bu ortalamaya. Ortalama hız da 72. 4 kişi + bagaj dolu. Mümkün olduğunca hız sabitleme kullandım. İstanbul içi dur kalk trafikte 6.8 yakıyor. Ortalama hız 26. 1000km ortalaması bu da. Km de 46krş yapıyor. Araç 3bin devir üstü tabiki 1.6 motor gibi yakıyor. Ben 2500ü geçmemeye özen gösteriyorum.
    Hocam siz kasarak o kadar yakmışsınız muhtemelen yoksa hypermiling felan yapsak dahada az yakar ama bu sürekli bu şekilde kullanılmaz maalesef
  • quote:

Orijinalden alıntı: Polestar191

Hocam siz kasarak o kadar yakmışsınız muhtemelen yoksa hypermiling felan yapsak dahada az yakar ama bu sürekli bu şekilde kullanılmaz maalesef

Alıntıları Göster
    Doğru diyorsunuz. Tek olsam ve bagaj olmasaydı uzun yolda fabrika verisini yakalardım. Sürekli 3 bine yakın kullansam 7yi geçecektir şehir içinde. Uzun yolda da 5.2ye yükselir.
  • kesinlikle amacım polemik olması değil ama bu değerler atmsferik 1.2 clio ile de hemen hemen elde edilebiliyor...

düşük tüketimden ziyade bu aracın artısı, turbosu yani makul düzeydeki performansı diyebiliriz... (0.9 hacim 135-140nm)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi websosyal -- 16 Ocak 2020; 20:7:11 >
  • fabrika verisi ş. içi 6.1-6.5
    ş. dışı 4.3-4.5
    ortalama 5.0-5.3
    çok da yanlış sayılmaz bu veriler. kullanıcıları hep 6.7-6.8 diyor nedense. herkes aynı ortalamayı nasıl tutturuyor anlamadım benim de aynıydı. 1.0 tsi'da da pek farklı sonuç alınacağını düşünmüyorum. şehir içi kullanımda benzinli araçlar için iyi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Gramatik -- 16 Ocak 2020; 20:6:45 >
  • araç 10 bin km ye geldi mi? bir arkadaşımda toyota corolla vardı. yakıtı yüksek falan diyordu. 1,6 benzinli. araç 10 bine gelip bakıma soktu. sonra tüketim azalmış. arkadaşım söyledi. belki de bu 0,9 motorda da aynı şey vardır.
  • Tce motor geldiğinden beri çok ekonomik değildi hala öyle. 1,0 tce Duster kullanıyorum ben de tüketimi 1,0 tfsi A3 den fazla gücü daha düşük olduğu halde.

Yalnız 0,9 motor da 1,0 motor da LPG uyumlu ve şu anda piyasada tek. Hem turbo hem düşük tüketim hem de MTV avantajı elde ediliyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: vetenes

Tce motor geldiğinden beri çok ekonomik değildi hala öyle. 1,0 tce Duster kullanıyorum ben de tüketimi 1,0 tfsi A3 den fazla gücü daha düşük olduğu halde.

Yalnız 0,9 motor da 1,0 motor da LPG uyumlu ve şu anda piyasada tek. Hem turbo hem düşük tüketim hem de MTV avantajı elde ediliyor.
    Katılıyorum kesinlikle öyle muhtemelen kullanılan turbo lar enjektörler vs aynıdır bir bilgim yok ama bu 3 silindirli motorlarda volan çok ağır olduğu için motorun rölantide tükettiği yakıtta çok fazla v6 bir motor daki volan daha ağır bile olabilir bu motorun fazla yakması için en büyük sebeb bu olabilir veya sürtünme katsayısı yüksektir motorun bilemiyorum rodaj bittikten sonra bir miktar düşebilir yakıt
  • quote:

Orijinalden alıntı: SISU

araç 10 bin km ye geldi mi? bir arkadaşımda toyota corolla vardı. yakıtı yüksek falan diyordu. 1,6 benzinli. araç 10 bine gelip bakıma soktu. sonra tüketim azalmış. arkadaşım söyledi. belki de bu 0,9 motorda da aynı şey vardır.
    Bencede düşecektir yakıt bir miktar daha rodajda araç
  • quote:

Orijinalden alıntı: otomobilci_x

Kız kardeşime 3 ay kadar önce 2016 model 1.2 atmosferik corsayı satıp clio aldım.
    Ne yalan söyleyeyim (hep ankara şehir içinde aynı güzergahta işe gidip geliyor ve tam şehir içi sayılmaz ortalama hızı 30 km nin biraz üzerindedir) corsa ile aşağı yukarı 6.8 ortalama tuttırduğu güzergahta ben 0.9 tce cliodan daha verimli bir tüketim değeri bekliyordum yani en azından bi 6.3 olsun du yani değilmi.
    Sonuçta fabrika verileri ile arada dağlar kadar fark varken ben 0.5 litreye bile razıydım.
    Ama malesef corsadan 0.2 litre civarında daha fazla yakıyor araç.
    Hadi bu 0.2 yi aracın yeni olmasına bağlayalım.
    Sonuçta birebir aynı yakıyorlar.
    Ama fabrika verilerine bakarsan corsa içiyor clio kokluyor.
    7 litre civarı geziyor şehiriçi clio ların yakıt tüketimi yani hiç dikkat etmesen 9 ları zorlar gibi

• tsi kullanıpta yakıt üreten arkadaşlar efsane bir konu başlığı..

1.2 nissan micra mız vardı otomatik araç yakmıyor içiyordu..

şu anda kullandığım 1.5 dizel ünite nin fabrika değerleri şehir dışı 4.3 litre 1600 kg boş kasası var.

ben 4.1 litre yaktırmayı başardım

ama zorlasanızda 100-120 km 5 i geçmez.

sattığım 1.5 dizel 1 seriside aynı şekildeydi şehir dışı 5 litreyi görmedim..

2 araçta tork konvertörlü 8 ileri ve otomatikdi

biri asın diğeri zf.

şimdi ateistler bunuda açıklasın demek lazım TSİ fan club a
  • 500 km'de aracımız. Ortalama 7 litre/100 km. Şehir içinde 6 litreleri görmek için başka bir araca ihtiyaç olabilir. :)

LPG de taktırdık artık kaç litre LPG yaktığının önemi kalmadı. Yarı fiyatına gezeceğiz.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.