Şimdi Ara

çift taraflı ses teli felci hakkında.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
41
Cevap
3
Favori
6.346
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

konu hakkında araştırdım başka konu göremedim forumda eğer var ise mazur görün bei.

olay kısaca şöyle

eşim bundan yaklaşık 18 ay önce troid guatır amelıyatı oldu. amelıyattan cıktıgında ayılınca nefes alamıyorum sıkayetı ıle uyandıgında doktor bunun gecıcı oldugunu amelıyat sonrası normal oldugunu soyledı. o gun sesı normal cıkıyordu fakat solunumu zordu.

amelıyat sonrası esımın cıddı nefes problemlerı oldu. nefes alması zordu ve yetmıyordu kendısıne. bırcok gogus uzmanına fılan gıttık. alerjık testler vs yapıldı yedıkule gogus hastanesınde. ve esımde astım olabılecegınden suphenelındı. hatta 3-4 ay kadar alerjık rınıt astım teshısı ıle astım ılacı kullandı. zaten cokta fayda gormedı kendısı.

son 3-4 ay once samatya ssk hastanesınde farkedıldı, ses tellerı amelıyat esnasında sınırlerden zarar gormus ve ıkı ses telı bırden felc olmus.

bu troıd amelıyatlarında sık olan bırseymış ve kımınde tek taraflı kımınde ıse cıft taraflı ses telı felcı oluyormus.

tek taraflı ses telı felclerınde soluk almak kolay fakat ses kalıtesı dusuk ıken cıft atarflı ses telı felclerınde ses kalıtesı ıyıyken nefes almak zormus zıra ses tellerı ortada bırbırıne yakın durumda felc olup kaldıgı ıcın nefes yolu daralıyormus. tıpkı bızdekı durum gıbı.

tabı bız durumumuza bınaen tedavı amaçlı doktorları gezdık ve bılgı aldık. boyle cogu hastanın ns alma durumundan sıkayetı nedenı ıle bogazında delık bıle acılanı varmıs meger. ılacla yada baska bır tedavı surecı malesef yok. cerrahı olarak lazerle ses tellerını tıraslayıp nefes yolunu acma operasyonu var fakat ses kaybı ıhtımalı yuksek. dıger bır tedavı ıse bır telın bıraz kenara dıkıs ıle cekılmesı kı bundada ses kaybı ıhtımalı var.

hak verırsınızkı 30 yasında bır ınsan sesını kaybetmek ıstemez helekı durum ömur boyunca gecerlı olacaksa.

bu dertten muzdarıp olan , yada bu derdın baska bır sekılde alternatıf tıp yada ılac yada otla bocekle bılmemne ıle tedavısını bılen duyan varsa ALLAH rızası ıcın paylassın.

suan ıcın herturlu bılgıye muhtacız. Allah yardımcı olacaklardan razı olsun.

• Yokmu bilgisi olan?
  • akşama doğru konu dışına aç aynı konuyu orada yardımcı olurlar

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: House-M.D

akşama doğru konu dışına aç aynı konuyu orada yardımcı olurlar

yok hocam kd hem çoluk çocuk kaynıyor hemde abuk subuk konuşan yazan dolu.

saol fıkrın için
  • quote:

Orijinalden alıntı: memeti

quote:

Orijinalden alıntı: House-M.D

akşama doğru konu dışına aç aynı konuyu orada yardımcı olurlar

yok hocam kd hem çoluk çocuk kaynıyor hemde abuk subuk konuşan yazan dolu.

saol fıkrın için

Bu tür konuları dalgaya almazlar bence.Bak burada hiç cevap alamıyorsun

• Geçmiş olsun. Konu dışı özele de açabilirsiniz.

• Geçmiş olsun hocam gerçekten çok üzüldüm.
    Bu durumu ilk kez sizden duydum. Oguz3425 arkadaşımızın dediği gibi Kd özele açabilirsin konuyu orada en azından trolley yok gibi.

Inşallah bir çaresi bulunur acilen tekrar geçmiş olsun =(

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • hocam öncelikle çok geçmiş olsun ne yazıkki tiroid operasyonlarında bu tür komplikasyonlar görülebilmekte size tavsiyem mutlaka eşinizi ses terapi merkezi bulunan bir hastaneye götürünüz çünkü yaşadığınız durumda öncelik olarak nefes darlığı şikayetinin düzeltilmesi gerekli nefes darlığı ile uzun süre konforlu bir hayat sürmek mümkün değildir nefes darlığı olan kişilerde yıllar içinde akciğer ve kalp problemleri görülmeye başlar o sebeple mutlaka nefes darlığı probleminin çözülmesi lazım daha sonra ses terapi merkezlerinin desteği ile ses kaybı olan kişilerin günlük yaşamını sürdürecek düzeyde seslerine kavuşmaları mümkün olmakta fakat bu konular çok spesifik uzmanlık alanları gerektirmekte olup normal hekimlerin bilgisi olmayabilir hastanızı farklı farklı doktorlara götürmek ise hastanıza hiçbir fayda sağlamaz lütfen iyi bir araştırma yapıp konu hakkında uzmanlaşmış bir merkezde tedavinizi yaptırınız umarım en kısa zamanda(bu tür durumlar ne yazıkki sabırlı bir süreç gerektiriyor) eşiniz sağlığını kavuşur
    saygılarımla
    not:konu hakkında uzman değilim buna benzer bir sağlık problemini tanıdığım biri yaşadığı için ve hekim olarak çalıştığım için yorum yazdım yorumum bağlayıcı değil sadece destekleyicidir saygılarımla...

• quote:

Orijinalden alıntı: pandemi

hocam öncelikle çok geçmiş olsun ne yazıkki tiroid operasyonlarında bu tür komplikasyonlar görülebilmekte size tavsiyem mutlaka eşinizi ses terapi merkezi bulunan bir hastaneye götürünüz çünkü yaşadığınız durumda öncelik olarak nefes darlığı şikayetinin düzeltilmesi gerekli nefes darlığı ile uzun süre konforlu bir hayat sürmek mümkün değildir nefes darlığı olan kişilerde yıllar içinde akciğer ve kalp problemleri görülmeye başlar o sebeple mutlaka nefes darlığı probleminin çözülmesi lazım daha sonra ses terapi merkezlerinin desteği ile ses kaybı olan kişilerin günlük yaşamını sürdürecek düzeyde seslerine kavuşmaları mümkün olmakta fakat bu konular çok spesifik uzmanlık alanları gerektirmekte olup normal hekimlerin bilgisi olmayabilir hastanızı farklı farklı doktorlara götürmek ise hastanıza hiçbir fayda sağlamaz lütfen iyi bir araştırma yapıp konu hakkında uzmanlaşmış bir merkezde tedavinizi yaptırınız umarım en kısa zamanda(bu tür durumlar ne yazıkki sabırlı bir süreç gerektiriyor) eşiniz sağlığını kavuşur
    saygılarımla
    not:konu hakkında uzman değilim buna benzer bir sağlık problemini tanıdığım biri yaşadığı için ve hekim olarak çalıştığım için yorum yazdım yorumum bağlayıcı değil sadece destekleyicidir saygılarımla...

ilgi ve alakanıza teşekkur ederim hocam.

• Mrm arkadasim ayni sorun benim annem dede var biz tekrar ameliyat ettirdik ama annemin bogazinda delik vardi simdide o deligi kapatmaya ugrasiyoz daha hala kapanmadi cok zor bi durum esiniz daha gencmis umarim atlatirsiniz biz 1 yildir ugrasiyoz

• quote:

Orijinalden alıntı: doganbigin

Mrm arkadasim ayni sorun benim annem dede var biz tekrar ameliyat ettirdik ama annemin bogazinda delik vardi simdide o deligi kapatmaya ugrasiyoz daha hala kapanmadi cok zor bi durum esiniz daha gencmis umarim atlatirsiniz biz 1 yildir ugrasiyoz

merhaba dostum allah acıl sıfa versın. çoksukur bızde delık olayı olmadı suana dek. ama cıddı nefes darlıgı tıknma ve soluk yetmezlıgı var. bır umut arıyor arastırıyoruz.

annenız ne amelıyatı oldu. ses tellerının bırını kesı ıle ınceltıyorlar yada bır telı dıkıs ıle kenara sabıtlıyorlar acaba hangısı? umarım bır an once sıfa bulur.

sızınde sanırım guatır amelıyatı sonrası oldu bu olay dogrumu?

gelısmelerden sureklı bırbırımızı haberdar edelım hocam, bırbırımıze belkı faydamız dokunur.
  • quote:

Orijinalden alıntı: doganbigin

Mrm arkadasim ayni sorun benim annem dede var biz tekrar ameliyat ettirdik ama annemin bogazinda delik vardi simdide o deligi kapatmaya ugrasiyoz daha hala kapanmadi cok zor bi durum esiniz daha gencmis umarim atlatirsiniz biz 1 yildir ugrasiyoz

hocam bırde sanırım foruma sırf bu konudan dolayı uye olmussunuz anladıgım kadarı ıle.

annenızın yası kac acaba. zarar goren sınırlerın kendını tedavı etmesı ıcın bıze en dogal ve kolay yol olarak bır butun ayvayı temızce yıkayıp, sonra dorde bolup bu bır parcayı soymadan 2 su bardagı su ıle orta ateste kaynatıp cayını ılık ılık ıcmeyı tavsıye ettı doktor.

ayrıca su buharıda ses tellerının ve ses yollarının yumusayıp rahatlamasına etkılı. hanım cok daraldıgında sıcak banyoya sokar, banyonun kapısını pencerısını kapardık. ıcerısı sıcak su buahrından nerdeyse bulut olurdu. orada 10-15 dakıka gecırınce çok rahatlardı, su sırlar pek o kadar sıkıntıya dusmedıgı ıcın yapmadık.

bırde gece yattıgı odaya 1 legene kaynar su ıcıne 1 yemek kasıgı vıcks atardık. o erır vıck butun odanın havasını kaplardı. kapıyı kapardık. sabaha kadar rahat uyurdu.

bunlar gerek doktor gerek bu hastalıktan deneyımlı gerekse deneme yolu ıle bıze ıyı geldıgını bıldıgım ufak uygulamalar. belkı bunları sızde bılıyorsunuzdur. ben dıle getırmek ıstedım.

• Dostum allaha sukur biz o gunleri atlattik su an tek sikinti deligin tam kapanmamasi benim annem 70 yas ustu evet guatir ameliyati sonucu boyle oldu son ameliyat seklini soruyoson ses telinin ucte birini aldilar yani trasladilar ben cok arastirdim turkiye ve dunya genelinde bunun tek cozumu bu ama ses cok kisik bilesiniz ancak 2-3 metre mesafeden duyuluyor

• Bu arada ben cepten yaziyorum internet le aram pek yok size ulasma imkanim varsa diger bildiklerimide seve seve paylasirim bende zamaninda cok ugrastim halada tam bitmedi

• arkadaşlar bır usttekı mesaj sahıbı arkadaş gıbı bu derrtten muzadrıp olup bır umut ınternette araştırma yaparak bu konuya ulaşan ve sıf-rf buyuzden buraya uye olup bana ulaşan arkadaşlar var. bugunde başka bır arkadaş daha uye olup yazmış ablasıda çift taraflı ses telı felcınden muzdarıp.

eşim hala aynı hastalıktan muzdarıp, yanı çift taraflı ses telı felci ılaçla aşı ıle hapla tedavı edılen bır sey degıl.

sadece cerrahı operasyon mumkun. fakat bunda da baska sıkıntılar varkı uzun uzun degerlendırılmesı gereklı. en öenmlısı soluk yolu genısletılırken ses zarar goruyor. vs vs vs,

zaten her hastanın ayrı ayrı degerlendırılmesı gerekmekte, bundan emın olun.

çok bsit bir şey yazıyorum buraya, istanbul eğitim ve araştırma hastanesı samatya polıkılıgınınden kulak burun bogaza normal hasta olarak randevu alıyorsunuz.

bu hastane ve bu polıkılınıge gıttıgınızde ses hastalıkları uzmanı dr volkan sunter ile görüşmek istediğinizi ve durumunuzu anlatıyorsunuz.

bakın bu çok öenmli, çift taraflı ses teli felci ciddi bir durum. Boğazınızda oluşabılecek bır enfeksıyon yada komplıke bır durum sonrası ölmenız çok mumkun. durumunuzu kbb polıkılıgındekı dr a anlatıp volkan sunter ıle gorusme talebı yapın. zaten haftanın 3-4 gunu orada dr volkan bey ve ekıbı.

sızın işiniz konusunda ehil ses hastalıkları uzamnı ile..

sıradan kbb dr ile değil..

gereklı degerlendırmenızı yapıp sıze durumunuz hakkında bılgı verecek ve çözüm sunacak. zaten çift taraflı ses teli felci olan kişiye asla anestezi yapılmıyor, masada kalırsınız. yapılacak bıseyde varsa lokal olacak. bızım tecrubemız bu yonde.

lütfen paylaşımdan-sormaktan çekınmeyın..

Allah herkese şifa versın.

• Önecelikle merhaba . 22 yaşında troid papilerden ameliyat oldum.Yani troid kanseri.2012 yılı ilk ameliyatta troid bezinin tamamını almamışlardı bir sene sonra tekrar ameliyat oldum ve her iki ameliyat sonrası altı ay süreli ses kısıklığı yaşadım sonrasında sesim normale döndü ancak eşinizinkine benzer nefes sorunum başladı. Ses sorunu yaşarken üniversitedeydim Allah kimseye yaşatmasın çok zor bir süreçti. Ameliyatı Ankara Atatürk hastanesinde olmuştum. O zaman doktorlar o kadar endişeli ve hızlı bir şekilde ameliyat dediler ki başka bi hastaneye gitmemiştim. Çünkü kanserli doku vardı bunu doktor ile özel konuştum aileme dahi soylemedim. normal guatr ameliyatı dedim geçtim.Sonraki süreçte guatr ile ilgili bir sorun yoktu ama nefes darlığı çekiyordum. Bunun için üç farklı hastanede göğüs bölümüne gittim astım ilacı bile yazdılar kullandım ama hiç faydası olmadı. Gece uyuyamadığım zamanları hatırlarım hatta bi gün boğazlarımdan hasta olmuştum nefes alamıyordum neredeyse. En son Keçiöğren Araştırma Hastanesinde göğüs bölümündeki doktara guatr geçmişimi anlattım astım ilaçlarının etki etmediğini soyledim o doktor kbb ye yönlendirdi belki ses teleriyle ilgili olabilir dedi. O doktorda olmasaydı durumum daha kötüydü. Tekrar ameliyat olduğum hastaneye gittim kbb bölümündeki doktorların dediği sizin takibiniz yapılmadı mı oldu. Aslında guatr ameliyatından sonra ses teli için beni çağırmaları gerekiyormuş.Yani o günden sonra doktorları sevmiyorum.Herkes görevini özenle yamalı ama doktorlar daha özenli yapmalı sağlık sonuçta. Ameliyat olduğumda artık hastaneden kaçarak uzaklaşmıştım o kadar bıkmıştım benimde hiç aklıma gelmedi çünkü sesim düzelmişti ve nefes sorunu ile ne alakası olabilirdi.
    Nefes sorunu için bana ses tellerimin felçli olduğunu iki ses teli arasındaki mesafenin çok dar olduğunu ve bu dar mesafeyi açmaları gerektiğini soylediler. İple ses telini kaydırıyorlarmış ayrıca bide ses telinin birini tamamen alıyorlarmış. Boğazdan delik açma olayından hiç bahsetmiyorum . En nihayetinde ameliyata giren doktorum(atatürk hast. kbb prof) sesten ziyade nefesin daha önemli olduğunu ve iple gerdirmenin zararlarından bahsederek tek ses telimi alacağını söyledi. o an araştırma yapıp hastane hastane gezemedim şu an keşke gitseydim araştırsaydım diyorum. Uzun yazıyorum farkındayım ama bu süreci yaşayan çok insan var ve bende sürekli nette bir umut arar bakardım. Şu an 27 yaşındayım 2015 te ikisi felçli olan ses telimden biri tamamen alındı ve ben tek ses teli ile yine felçli olan ses teli ile konuşuyorum. Şu an sesim boğuk ve az çıkıyor ama kendimi ifade edebiliyorum. Bir süre ses terapisine gittim. Bir umut belki diyorum sesim gelir ama zor. Tüm hastalara acil şifa diliyorum. Kendi doktorunuz kendiniz olun. araştırın gidin konuşun sağlık sonuçta bu her doktor iyi diye bir şey yok işini gerçekten iyi yapanlar hariç.
    Sırf bu başlık için üye oldum. Son durumu nasıl.

• ayslee A kullanıcısına yanıt
    Tıp çok gelişti son durumda belki yeni bir şey olur bilmiyorum hastaneden çok sıkıldığım için hiç bir yere gitmek istemiyorum. Her yeni tanıştığım insana sesimle ilgili açıklama yapıp ondan sonra muhabbete giriyorum. Öğretmenlik alanından mezun olan biriyim ses sorunu şu bu deyip 2 senedir evdeyim sözüm ona kpss çalışıyorum olmayacağını bilerek (sesten). Başka işe de giremedim. Zor bir imtihandan geçiyorum Allah herkesin yardımcısı olsun. Dua edin :)Süreç zor ama bu süreçte inançla ayakta durabilirsiniz. İmtihan dünyasındayız ve buda bir imtihan Rabbim bize dayanma gücü versin sabır versin. Bu konu hakkında bilgi sahibi olan biri varsa özelden yazabilir.
  • ayslee A kullanıcısına yanıt
    Öncelikle merhaba ve geçmiş olsun.

Sizin gibi bu dertten muzdarip olan ve malesef yeterli bilgi ve deneyimi nette sadece burada bulduğu için üye olan arkadaşlar var, hepsine tekrar acil şifalar dilerim.

Yazdıklarınızı satır satır okudum, zira bu derdi çekip sıkıntı yaşayan biri olarak ancak sizleri ben ve benim gibi muzdaripler çok iyi anlar. Yaşadıklarınız nerdeyse tıpatıp bizimle aynı. Malesef guatr ameliyatı yapan bilinçsiz doktorlar yüzünden insanların hayatı karariyör. Aslında bu ülkeden nefret ediyorum çünkü kimse işinin ehli değil ve kimse insan hayatına önem vermiyor. Lanet olsun.

Felç anındaki ses tellerinin pozisyonu ve sizin bogazinizin anotomik yapısı çok önemli. Eşim şu sıralar idare edebilecek kadar iyi. Ama ne iyi sormayın. O haysiyet yoksunü dr yüzünden eşim artık bir anlamda yarım insan.

Anestezi alamıyor mesela yasak. Geçen sene dr à gittik ve hamile kalmasını tavsiye etmedi dr. O haysiyetiz dr yuzunden kızımın kardeşi olmiyacak muhtemelen.

Neyse dertleşme moduna bağladım kusura bakmayın. Tüm bu dertten muzdarip olanlara kapım daima açık zaten elden çokta bişey gelmiyor. Tavsiye ve tecrübe haricinde tabi.

Tekrar geçmiş olsun lütfen paylaşmaktan çekinmeyin.

• çift taraflı yada tek taraflı ses telı felçleri guatr amelıyatları sırasında gerçekleşen sıkıntılar. eğer guatır amelıyatı olacaksanız kesınlıkle bu ısı ehlı olan bır hastane ve dr ıle yapın, paradan dolayı asla çekınmeyın. zıra 3-5 verıp vermemek sızın hayatınızı karartabılır.

bakın bızde sözde özel hastanede ve o zaman çok övülen bır dr da olduk bu amelıyatı. kader dıyor bazıları ama kader deyıp geçmemek lazım. doktorumuz daha amelıyattan nefes alma problemı ıle kalkan esımı daha ısın basında doğru yonlendırıp gereklı yerlere sevk etseydı enaz %50 daha rahat bır hayat surecektı esim. ama dr bunu yapmadı. bızı oyaladı gecıstırdı. bıze hava verdı olur boyle seyler deyıp.

işini bılmeyen doktorlar yuzunden 8 ay astım tedavısı gorduk sebepsız yere. ses hastalıkları uzmanına gıdene dek alerjı astım gıbı bırcok saçma seyle ugrastık hasta olmadıgımız halde. uzun uzun yazmamın sebebı bu dertten ceken çok kısının olması.

son olarak eger bu derde kapılmıssanız ve tedavı bır sekılde olamıyor yada olmuyorsanız kı zaten ılaç tedavısı yok ; çok sık ayva tuketın. hem posalı olarak ayva yıyın hemde ayva çayı yapın. butun ayvayı yıkayıp 4 e bolun, çekırdegı kabugu dahıl atın suya kaynatın. az sekerle ılık ılık ıcın. ayva sınırlerı tedavı eden tek meyve. buda benden bır tüyo sizlere.

• tüh unuttum yukarıdakı mesajda yazmayı. bız çaresız kalınca tıbben tabı doğal yollara ve alternatıf tıbba yoneldık zamanında. yalan yok denedıgım ıkı yontemde aslında mantıklı ve fayda sagladı bence.

ilkini yazmıstım yukarıda. bol ayva tuketımı.

diğeri ise, bıldıgınız ağam reçinesi. evet ben köyde ormana çıkıp çamlardan bol reçine topladım. sakız kıvamına getırıp esımın boynuna sardım, temız bır tulbent ıle bagladım. mumkunse bırkaç saat evde oyle dursun. reçinenın yenıleyıcı canlandırıcı ve hasar gıderıcı ozellıgı vardır. bınyıllardır ınsanlar yaralarına hep recıne surerlerdı.kırık burkulma çıkılarda hep kullanırdı. felç durumundada fayda saglayabılecegı umıdı ıle ben bırkaç kez yaptım bu uygulamayı.denemekten ne cıkar dıyerek. zararını gormedım aksıne faydası oldu. yınede yanlıs bısey yapıp yıyıp ıcmeyın tabı. yada alerjınız fılan olabılır. yazdıklarım kendı tecrubem olup uygulamasında herkes kendı mesuldur, dıkkat ederek şifayı Allahtan umarak yapmak endogrusu. tabı tıbbı tedavı sart bunu unutmayın. bunlar sadece bır umut olayı.

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.