Şimdi Ara

CHILLER GUIDE (buz gibi soğuk sudan içeenn?.. ) (5. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
352
Cevap
4
Favori
102.153
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • benim soyledigim zaman dilimleri yani 1 saat guclu vakum pompalari icin gecerli...yani bir compressor ile vakum yapma taraftari zaten degilim....ayrica 1 saat vakum yaptiktan sonra gaz basmiyorsun...sistem vakumda dinleniyor ve ondan sonra tekrar vakum ediyorsun......ama dedigin gaz azot ise yapilabilir....ama gaz bastiktan sonra tekrar vakum yapmak icin gazi bosaltmadan vakumu baglaman gerekir...ama bu pek onerilmez...genelde sistem azot ile yikandiktan sonra yine azot ile kacak testi yapilir ve ondan sonra da dediigm sekilde vakum islemine gilidir.....
  • Bu konunun çok takipçisi var bende bunlardan biriyim çalışmalarını özenle takip ediyorum...
  • quote:

Orjinalden alıntı: mete656

benim soyledigim zaman dilimleri yani 1 saat guclu vakum pompalari icin gecerli...yani bir compressor ile vakum yapma taraftari zaten degilim....ayrica 1 saat vakum yaptiktan sonra gaz basmiyorsun...sistem vakumda dinleniyor ve ondan sonra tekrar vakum ediyorsun......ama dedigin gaz azot ise yapilabilir....ama gaz bastiktan sonra tekrar vakum yapmak icin gazi bosaltmadan vakumu baglaman gerekir...ama bu pek onerilmez...genelde sistem azot ile yikandiktan sonra yine azot ile kacak testi yapilir ve ondan sonra da dediigm sekilde vakum islemine gilidir.....

Mete dostum bunlar konuşmak gerçekten güzel.Ben bu işleri okulda öğrenmedim.Elektronik öğrencisiyim.Yani benim alanım değil.Bu bilgileri kişisel deney ve araştırmalarım sonucunda elde ettim.Güçlü vakkum pompasından kasıt ettiklerimiz aynı olmayabilir.Ama bu bilgiler yanlışsa bu işi senelerdir yapan ustalarda yanlış yapıyorlar.Bu bilgiyi doğrulamaya çalışacağım...Azotla işimiz yok zaten bu aşamada azot , gaz dolum işlemleri yinelendiğinde ihtiyaç duyulan bi işlem...

• Gelelim kaynak hususuna kaynak işi ilk önce çok ciddi bir iş.Gerekli güvenlik ekipmanları olmadan bu işe kesinlikle girmeyin!!Aşağıda resmini verdiğim yerli mali bir oksijen kaynağı setini görüyorsunuz.Tüplerden biri oksijen diğeri propan ile dolu.Propanın dolumunu piknik tüpünden yapabiliyorsunuz.Propan tek başına yüksek yanıcılığa sahip değil.OKsijen yakıcı olduğu için yanıcı olan propanın alevini güçlendiriyor.Yaklaşık 2000 derece civarı...Demirin 1200 derecede eridiğini düşününce gerçekten yüksek bir ısı.Oksijen kaynağını yaparken dikkat edeceğiniz hususlar aklıma geldiği kadarı ile şunlar;kaynağı açık havada yapın.Yanınızda size tehlikeli bir durumda yardım edebilecek biri olsun..Yanmaz eldiven ve kaynak gözlüğü kullanın.Ne olur ne olmaz maskesinide kullanabilirsiniz(benim ihtiyacım olmuştu ) Oksijen kaynağını kullanırken dikkatli olmak gerek.Çok detaylarla anlatmayacağım ama ilk olarak propanı bir miktar açıp çakmak ile yakarsınız sonra oksijeni ilave edersiniz.Kaynak bitiminde ise ilk önce oksijeni kapar sonra propanı kaparsınız bu işlemleri çok hızlı yapmayın.Zart diye kapatma yani.Alev geri çekme yapabilir o zamanda gümleyebilirsiniz NEyse bu kaynak ile kaynaklama işlemlerini yapabildiğiniz gibi kesim işlerinide yapabilirsini değişik uçları bulunmakta piyasada.3mm bir levhayı bile kesebilirsiniz bununla.Kesim işleri için bol oksijenli karışım,kaynak işler için ise yanıcı gazın bol olduğu karışımlar tercih edilir.Oksijen kaynak sırasında oksitlenme yapar ve kaynağın kalitesini düşürür.Aşağıda yabancı forumlardan alınmış birkaç resim var.Bunlarıda inceleyelim.

Bu benim oksijen kaynağı setim;

CHILLER GUIDE (buz gibi soğuk sudan içeenn?.. )

• Yukarıda bahsettiğim oksijen-propan miktarını 4 ve 5 nolu vanalardan(başka bişey bulamadım ) yapıyoruz.

BU da az yukarıda anlattığım,yanıcı gazı zengin karışımlı bir alev.Bu şekilde alev uzun olmalı.

İyi bir kaynak için kaynatılacak yüzeylerin yağ ve pastan arındırılmış olması şart.LEhimdede bu böyledir.Zımpara,metal fırça veya bulaşık süngeri(sıkoç bırayt ) ile yüzeyi iyice temizlemek lazım.Kaynak işleminden önce aynı ebatta iki boruyu kaynatıyor isek.Havşa takımı ile bir borunun ağızını genişletip diğer borunun içine girmesini sağlamak gerek.Bunu yapmassanız kaçak ihtimali artar,kaynak borudan içeri akabilir...Aşağıda havşa takımımı görebilirsiniz..

Boruları iç içe geçirip sabitliyoruz.Resimdeki gibi kaynatılacak kısımları tavlama ısısına getirmek gerekiyor.Bu şekilde kızarırsa kaynak her yerine homojen yayılır ve soğuk kaynak olmaz..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi baha -- 2 Haziran 2005, 2:34:43 >

• KAynağın bitmiş hali.Gayet düzgün..

Bu kaynağın soğumuş hali.Bu aşamadan sonra yine bir tel fırça,ince zımpara (su zımparası olabilir) kullanıp kaynak artıklarını temizleyebilirsiniz.

• Fotoğraf makinen ne ?
  • arkadasım gercekten cok hos bır caslısma ve acıklma olmus kutlarım bende yakın zamanda gaz zogutmammı bıtırdım ...ufak tefek ayarıntıalrı kaldı bende bırseyelr eklmek ısterdım ama sen yeterınce dokturmussun zaten...ama suanda sıvı uzerıne calısmalrım devam etmekte bunun hakkında saglıklı bır bılgıye ulasırsam bende burda acıklayacagım .....

• kodac 4530 idi ama arabamın üzerinde unutup basıp gittim geçenlerde artık yolda nereye düştüyse..Onun için fotoların bir kısımı 2 mp dandik bir kodac ile çekildi
  • @mantaboy
    Çalışman çok haşmetli görünüyor.Forumda ne cevherler varmışta haberimiz yokmuş.Simsin bunlar sinsi Ama anlaşılan yalıtım yetmemiş en az 2 cm yalıtım paklar onu
  • ehehehe bı baktım dokulmus bırı bendee vereyım dedım artık ama gercı bılen bılıyor kendı takıldıgm forumda daha once acıklmaıstım yavs yavas gelısımı :D Bu arada yaltım yetıyor hoca da dedgım gıbı sıvı uzerıne calsıyorum suanda alacam 6 lıtre smırnoff onal denıyecegım sonunda :D
  • quote:

Orjinalden alıntı: mantaboy

ehehehe bı baktım dokulmus bırı bendee vereyım dedım artık ama gercı bılen bılıyor kendı takıldıgm forumda daha once acıklmaıstım yavs yavas gelısımı :D Bu arada yaltım yetıyor hoca da dedgım gıbı sıvı uzerıne calsıyorum suanda alacam 6 lıtre smırnoff onal denıyecegım sonunda :D

Resimler yalıtım yetmiyo diye bağırıyoda ona mahsuben... olm soğutamadık şu işlemcileri gitti , deli miyiz neyiz biz?
  • abı bosver sogumassınn bole daha ıyıı heyecanlı oluyor bı anda sogudumu anlmaı kalmaz hergun yenı bır dusunce ....heheh
  • quote:

abı bosver sogumassınn bole daha ıyıı heyecanlı oluyor bı anda sogudumu anlmaı kalmaz hergun yenı bır dusunce ....heheh

Abi gel senle bi değişiklik yapalım o.c. dünyasına yeni bi soluk getirelim.Herkes soğutuyo biz ısıtalım.En çabuk yakan kazanır var mısın?
  • :yarıl hehehehe cok pıs ısıtırım yanlız ben bırak ıslemcıyı evı bıle yakarım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mantaboy -- 2 Haziran 2005, 3:33:15 >
  • quote:

:yarıl hehehehe cok pıs ısıtırım yanlız ben bırak ıslemcıyı evı bıle yakarım

• nasıl birşey olacağını görelim Su haznemizde yalıtım yok şu an.Kılcalı evaporatöre kaynakladık.Plexinin tabanında kılcal ve evap için iki delik açıp bunları içinden geçirdik.Tabi bundan önce boru kıvırma pensi ile komprasöre giden kısımı hesaplayıp kıvırdık.KAynaklardan önceki son hali bu...

• Güzel olmuş ellerine sağlık kardeşş
  • ya bu radyatör çok büyük değil mi vapochilde falan ufacık bişey war
  • eet hakkaten gusel olmus bakalim performans nasil olacak bu arada yakinda insallah -100 ile karsinizdayim
  • 
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.