Şimdi Ara

CHILLER GUIDE (buz gibi soğuk sudan içeenn?.. )

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
353
Cevap
4
Favori
102.123
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar burada gaz tabanlı soğutma sistemlerini temel olarak inceleyelim.Fikir ve tecrübe paylaşımı yapalım.Soru cevap şeklindede ilerleyebiliriz.Ben yaptığım chillerin resimlerini yapılışından itibaren koymaya çalışacağım.

Temel olarak gazlı soğutma sistemi parçaları;

1-Komprasör(gazı sıkıştırır)
    2-Kondanser(gazı yoğuşturur gazdan sıvıya dönüşüm burada olur)
    3-Evaporatör(gazın kılcalda çıkıp patladığı nokta sıvıdan gaza dönüşüm burada gerçekleşir)
    4-Kılcal (evaporatöre giden gazın basıncını kontrol eder...bunun yerine ısı kontrollü vaflerde kullanılıyor)
    5-Ara bağlantı boruları

Buda gazlı sistemin temel şematik görünümü;

]

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi baha -- 30 Mayıs 2005, 18:24:39 >

• Biraz çalışmasını anlatayım.

Resimde komprasör soğutma gazını (refrigent) evapatörden çekip kondansere (radyatör) basar.Kondansere gelen gaz soğur...Çıkışında Oda sıcaklığına yaklaşan soğutma gazı sıvı hale dönüşür.Sıvı dryere girer filtre edilir.Ve kılcala geçiş yapar burada basınca maruz kalan sıvı soğur ve gaza dönüşür.Evap soğumaya başlar..Sonra gaz komprasör tarafından emilir ve bu döngü böle devam eder...

Öncelikle ne yapacağınıza karar verin ben chilleri techi ettim.
    2 seçenek var chiller ve dod (direck on die)

Chillerde avaporatör su içinde olur ve avap. suyu soğutur.Soğuyan su bir pompa vasıtasıyla sisteme basılır.

Chillerin avantajları;
    Suya, bilgisayardan fazla yük binmez ise (örneğin idle durumunda) su geç ısınacak ve termostadlı bir sistem olduğu için termostad devreye geç girecek..Dolayısı ile daha kısa süre komprasör devrede kalacak ve
    daha az güç çekecek.Yani enerji sarfıyatı...
    Suyun ısısını termostad ile ayarlayarak manuel olarak ekonomi yapmak..komprasörün ısıl emilimi düşük sıcaklılara gidildikçe düşecektir örneğin -20 derecede 50w ısıl emilim sağlayan komprasör, -10 derecede 100w
    ısı emebilir..Böylece günlük kullanımda ısıyı yukarı çekerek yine ekonomi yapılabilir.
    Suyu isteniğiniz kadar su bloğuna basabilirsiniz.BUda daha fazla komponenti soğutmak anlamına gelir.(Dod sistemde tek komponent soğur)
    Dez avantajlar;
    maliyet artar
    hacim artar
    Isı kayıpları artar

Dod :
    Evap olarak soğutma bloğu kullanılır.Soğutma işlemi blokta gerçekleşer.Suyu soğutup basmassınız yani.

Avantajları;
    Isı kayıpları azdır dolayısı ile ısıl emilimi artar.
    daha az yer kaplar ve az parçadan oluşur
    Dez avantajları
    Çok elektrik tüketir.İdle de bile max gücü verir...
    Sürekli çalışan komprasörün sesi :-)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi baha -- 30 Mayıs 2005, 18:46:38 >

• quote:

Orijinalden alıntı: baha

Biraz çalışmasını anlatayım.

Resimde komprasör soğutma gazını (refrigent) evapatörden çekip kondansere (radyatör) basar.Kondansere gelen gaz soğur...Çıkışında Oda sıcaklığına yaklaşan soğutma gazı sıvı hale dönüşür.Sıvı dryere girer filtre edilir.Ve kılcala geçiş yapar burada basınca maruz kalan sıvı soğur ve gaza dönüşür.Evap soğumaya başlar..Sonra gaz komprasör tarafından emilir ve bu döngü böle devam eder...

Öncelikle ne yapacağınıza karar verin ben chilleri techi ettim.
    2 seçenek var chiller ve dod (direck on die)

Chillerde avaporatör su içinde olur ve avap. suyu soğutur.Soğuyan su bir pompa vasıtasıyla sisteme basılır.

Chillerin avantajları;
    Suya, bilgisayardan fazla yük binmez ise (örneğin idle durumunda) su geç ısınacak ve termostadlı bir sistem olduğu için termostad devreye geç girecek..Dolayısı ile daha kısa süre komprasör devrede kalacak ve
    daha az güç çekecek.Yani enerji sarfıyatı...
    Suyun ısısını termostad ile ayarlayarak manuel olarak ekonomi yapmak..komprasörün ısıl emilimi düşük sıcaklılara gidildikçe düşecektir örneğin -20 derecede 50w ısıl emilim sağlayan komprasör, -10 derecede 100w
    ısı emebilir..Böylece günlük kullanımda ısıyı yukarı çekerek yine ekonomi yapılabilir.
    Suyu isteniğiniz kadar su bloğuna basabilirsiniz.BUda daha fazla komponenti soğutmak anlamına gelir.(Dod sistemde tek komponent soğur)
    Dez avantajlar;
    maliyet artar
    hacim artar
    Isı kayıpları artar

Dod :
    Evap olarak soğutma bloğu kullanılır.Soğutma işlemi blokta gerçekleşer.Suyu soğutup basmassınız yani.

Avantajları;
    Isı kayıpları azdır dolayısı ile ısıl emilimi artar.
    daha az yer kaplar ve az parçadan oluşur
    Dez avantajları
    Çok elektrik tüketir.İdle de bile max gücü verir...
    Sürekli çalışan komprasörün sesi :-)
    Ahanda malzeme listemiz;

Avometremiz(gerçi o hep orada)
    Yalıtım bandı
    Kompresör(danfoss fr8.5g r134gazlı 215 w 1/3beygir bir komprasör)
    1/4 servis borusu evaporatörü sarmak için
    3/8 boru komprasör-kondanser bağlantısı ve kondanser-dryer bağlantısı
    Boru kıvırma pensi
    Dryer(kurusucu)
    Fan (resimde 12 lik fan var fakat daha güçlü hava akımı için blover şart )
    Dixi marka -40 +50 luk termostad
    3 metre kılcal

• quote:

Bu mesaj silindi.

Alıntıları Göster
    eet gusel calisma ancak sole bi durumvar blok!!! heralde gazi odaya salmayacaksin

• quote:

Bu mesaj silindi.

Alıntıları Göster
    En mantıklı soru HYDRA dan gelmiş wallah
  • quote:

Bu mesaj silindi.

Alıntıları Göster
    Evaporatörü yapıyoruz şimdide en az yer ile en fazla soğutmayı yapmak için evaporatörü kıvırmak gerekiyo.Evaporatör ne kadar uzun olursa o kadar iyi...Ben daha önceden elimdeki demir boruyu kullandım kıvırmak için

• quote:

Orijinalden alıntı: DjiNN

eet gusel calisma ancak sole bi durumvar blok!!! heralde gazi odaya salmayacaksin

Alıntıları Göster
    quote:

Orjinalden alıntı: DjiNN

abijim bi dur ya accuh sabret belki yaptık

• quote:

Evaporatörü yapıyoruz şimdide en az yer ile en fazla soğutmayı yapmak için evaporatörü kıvırmak gerekiyo.Evaporatör ne kadar uzun olursa o kadar iyi...Ben daha önceden elimdeki demir boruyu kullandım kıvırmak için

Alıntıları Göster
    valla ıscılık super devamını merakla beklıyoruz ıslemlerın.tamda bende bu ısle urasıyordum ıyı oldu bu topıc

• quote:

Orijinalden alıntı: tansel

valla ıscılık super devamını merakla beklıyoruz ıslemlerın.tamda bende bu ısle urasıyordum ıyı oldu bu topıc

Alıntıları Göster
    Abisi olarak gurur duydum kardeşimden.Gürü be aslanım
  • quote:

Orijinalden alıntı: DARTHANZİ

Alıntıları Göster
    quote:

Orjinalden alıntı: DARTHNAZi

sağol abijim allah allah allah.....

• quote:

quote:

Alıntıları Göster
    Bu gazla detaylarıda alalım senden..kaça maloldu

Walla sabır,bilgi we tecrübe işi bu iş..helal olsun diom we yeni resımler beklıom

• quote:

Orijinalden alıntı: HYDRA

Bu mesaj silindi.

Alıntıları Göster
    Mete abi biraz da senden dinleyelim nasıl gidiyor senin gaz soğutma imalatı
  • quote:

Orijinalden alıntı: {PeGaSuS}

Walla sabır,bilgi we tecrübe işi bu iş..helal olsun diom we yeni resımler beklıom

Alıntıları Göster
    quote:

Orjinalden alıntı: {PeGaSuS}

evet başka sorusu olan

• quote:

quote:

Alıntıları Göster
    yanlis anlamayin kesinlikle saldirgan bir tavir icinde degillim ama evap ne kadar uzun olursa o kadar iyi ibaresi dogru degil.....sizin sardiginiz boru uzunlugunda(resim belki yaniltiyor olabilir) bir evap burda bir fabrikadaki chiller de bulunan shell& tube esanjoru ile nerdeyse ayni boyutta.....bu chiller de 2x 30 beygir gucunde motorlar var...asagida chiller ve esanjorun resmi var....sizin yaptiginiz da shell& tube mantigi...ama evap buyuklugu motora gore secilir...siz cok buyuk bir evap secerseniz evapa gelen sogutucu tamamen buharlastiktan sonra bile oldukca fazla bir yol katedecek...yani gereksiz uzunlukta bir bosluk olusacak ve siz bu boslugu doldurmak icin dahafazla 134 gazi kullanacaksiniz bu da fazla gaz basmaniza neden olacak....basrilar kolay gelsin...daha fazla insanlarin turkiyede bu islerle ugrastigini gormek cok sevincdirici.....

• quote:

Orijinalden alıntı: mete656

yanlis anlamayin kesinlikle saldirgan bir tavir icinde degillim ama evap ne kadar uzun olursa o kadar iyi ibaresi dogru degil.....sizin sardiginiz boru uzunlugunda(resim belki yaniltiyor olabilir) bir evap burda bir fabrikadaki chiller de bulunan shell& tube esanjoru ile nerdeyse ayni boyutta.....bu chiller de 2x 30 beygir gucunde motorlar var...asagida chiller ve esanjorun resmi var....sizin yaptiginiz da shell& tube mantigi...ama evap buyuklugu motora gore secilir...siz cok buyuk bir evap secerseniz evapa gelen sogutucu tamamen buharlastiktan sonra bile oldukca fazla bir yol katedecek...yani gereksiz uzunlukta bir bosluk olusacak ve siz bu boslugu doldurmak icin dahafazla 134 gazi kullanacaksiniz bu da fazla gaz basmaniza neden olacak....basrilar kolay gelsin...daha fazla insanlarin turkiyede bu islerle ugrastigini gormek cok sevincdirici.....

Alıntıları Göster
    tabii ben bu arada resimleri unuttum..pardon

• quote:

Alıntıları Göster
    quote:

Orjinalden alıntı: mete656

bahsi geçen boşluk gaz miktarının ayarlaması ile giderilir.Karlanma neredeyse komprasöre kadar gelir bölece( tabi bu istenmeyen bir durum) karlanma komprasöre 6-10cm kala yok olmalı...Chillerde uzun yapmamın sebebi daha fazla yüzey alanı oluştırması ve daha ektili bir soğutma...1 metre ile 10 bir değil yanüü.Ama tabi 1/8 komprasörede 10 metre evap yapmanın anlamı yok Resimler için sağol.Onunla bir gölü dondurabilirsin

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi baha -- 30 Mayıs 2005, 20:22:34 >

• quote:

quote:

Orjinalden alıntı: mete656

bahsi geçen boşluk gaz miktarının ayarlaması ile giderilir.Karlanma neredeyse komprasöre kadar gelir bölece( tabi bu istenmeyen bir durum) karlanma komprasöre 6-10cm kala yok olmalı...Chillerde uzun yapmamın sebebi daha fazla yüzey alanı oluştırması ve daha ektili bir soğutma...1 metre ile 10 bir değil yanüü.Ama tabi 1/8 komprasörede 10 metre evap yapmanın anlamı yok Resimler için sağol.Onunla bir gölü dondurabilirsin

Alıntıları Göster
    evapi kac metre sardiniz??tabii ki evap uzunlugu motora gotre secilir ve karlanma hesabiniz da dogru..benim size bahsettigim is eevap o kadar uzun ki donuste karlanmayi gormek icin motor kapasitesinden fazla gaz basacaksiniz..ayrica kesek bakiri kalaylatip sarsaydiniz uzun vadede oksitlenme yapacaktir....

• quote:

evapi kac metre sardiniz??tabii ki evap uzunlugu motora gotre secilir ve karlanma hesabiniz da dogru..benim size bahsettigim is eevap o kadar uzun ki donuste karlanmayi gormek icin motor kapasitesinden fazla gaz basacaksiniz..ayrica kesek bakiri kalaylatip sarsaydiniz uzun vadede oksitlenme yapacaktir....

Alıntıları Göster
    %90alkol %10 anti firiz karışımı var bu antifiriz oranı pası önlemek için yeterli..Aynı zamanda suyun akıcılığınıda azaltmıyor

• quote:

%90alkol %10 anti firiz karışımı var bu antifiriz oranı pası önlemek için yeterli..Aynı zamanda suyun akıcılığınıda azaltmıyor

Alıntıları Göster
    buda radyatörümüz...

• quote:

Alıntıları Göster
    kolay gelsin...basarilar
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.