Şimdi Ara

Cennet ve Cehennem vaad edilmeseydi Allah'a inananlar olur muydu ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir (1 Mobil) - 3 Masaüstü1 Mobil
5 sn
22
Cevap
0
Favori
946
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Evet arkadaşlar. Eğer Cennet ve Cehennem kavramı olmasaydı dine inanan olur muydu ? Yani insanlar Allah'ı sevdikleri için değil de Cennet'e gitmek için mi yaratıcıya inanıyor. O zaman insanoğlu çıkarcı ve menfaatçı olmuyor mu ?

Not: ( Tartışmasını bilmeyenler konuya yazmasın. Dine ve İslamiyet'e hakaret edenler de konuya yazmasın. Bilgili ve zeki insan iftira atmadan hakaret etmeden ve yalan söylemeden küfür etmeden düşüncelerini ifade edebilir. Geçenlerde açtığım konu kendini bilmez küfürbazlar yüzünden kapandı bu konu da böyle olmasın )

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi karasoy -- 10 Mart 2017; 19:7:31 >

• Olmazdi.

Bakin bu forumda ve disarida insanlar ateistleri veya dinlere inananlari gorunce senin yerinde ben olsam sunu yaparim bunu yaparim asarim keserim nasilsa allah yok diyerek niyetlerini belli ediyor.

O nedenle allaha inananlar allaha inandigi icin degil ceza almamak ve odullendirilmek istediginden allaha inaniyor.
  • Muzaffer ozak hazretleri

Bunlar henüz kemâle gelmemiş, sıradan insanlar içindir...Kâmil insanların korkusu ise daha farklıdır...Meselâ kâmil bir mü'minin günâha girmekden korkması, kabahatinden dolayı cezâ göreceğinden değil, sevdiğinin sözüne karşı gelerek onu incitme endîşesindendir...Nasıl ki insan, sevdiğini kırmamak için, onun isteklerine hiç karşı gelmez ve her dediğini seve seve yaparsa kâmil bir insan da Allah'ın emirlerine aslâ karşı gelmez ve emirlerini zevkle yapar...
  • ceza ve ödül her sistemde var olan bir durum , ancak ödülden çok ceza kısmı daha etkili olur diyebilirim şahsi tecrübelerime dayanarak. personelinize şu kadar satış yaparsan prim alacaksın önermesiyle şu kadarın altına düşersen işini kaybedeceksin söylemi farklı etkiler yapar misal.

Dediğin gibi öncelikle inanç baglamlı ödül ve ceza bana bu anlamda makul gelmiyor , dediğin gibi. o yüzden öncelikle vicdan derim daima
  • quote:

Orijinalden alıntı: Şeyh-i Ekber İBN-İ ARABİ

Muzaffer ozak hazretleri

Bunlar henüz kemâle gelmemiş, sıradan insanlar içindir...Kâmil insanların korkusu ise daha farklıdır...Meselâ kâmil bir mü'minin günâha girmekden korkması, kabahatinden dolayı cezâ göreceğinden değil, sevdiğinin sözüne karşı gelerek onu incitme endîşesindendir...Nasıl ki insan, sevdiğini kırmamak için, onun isteklerine hiç karşı gelmez ve her dediğini seve seve yaparsa kâmil bir insan da Allah'ın emirlerine aslâ karşı gelmez ve emirlerini zevkle yapar...

Allah kısmına kadar çok güzel gidiyordun tam ahlaklı insandan bahsediyor helal olsun çıkar için değil de iyi olabilmek için iyilik yapan insanı tasvir ediyor demiştim ki Allahın emirleri diyene kadar.

Er ricâlu kavvâmûne alân nisâi bi mâ faddalallâhu ba’dahum alâ ba’dın ve bi mâ enfekû min emvâlihim. Fes sâlihâtu kânitâtun hâfizâtun lil gaybi bi mâ hafizallâh(hafizallâhu). Vellâtî tehâfûne nuşûzehunne fe ızûhunne vahcurûhunn (vahcurûhunne) fîl medâcıı vadrıbûhunne, fe in ata’nekum fe lâ tebgû aleyhinne sebîlâ(sebîlen). İnnallâhe kâne aliyyen kebîrâ(kebîran).

Sevdiklerinizi gerekirse, bardağı taşırırlarsa tokatlayın diyor rabbim.

• bak sen ..hemde orjinal metnin latini harfler ile yazılışını eklemişsin..yalnız sorun şu ki yorumun daha doğrusu yorumların sürekli şekilde belli bir noktaya kanalize ediyor okuyanları ..kasıt var yani..bu durum bana bazı sorular sorma hakkını veriyor doğal olarak..

quote:

bardağı taşırırlarsa

ayette nüşüz ifadesi var ve hadisi şerifden bunun "iffetsizlik" olarak tarif edildiğini görüyoruz..ne alaka bardak falan

gelelim diğer yorumuna

şimdi tokatlayınifadesini bana ayette gösterirmisin durumu öyle ifade ettin ya ..tokat kuranda geçmekte ama ben ilgili ayette görmedim ..
  • quote:

Orijinalden alıntı: Sabah Yıldızı

bak sen ..hemde orjinal metnin latini harfler ile yazılışını eklemişsin..yalnız sorun şu ki yorumun daha doğrusu yorumların sürekli şekilde belli bir noktaya kanalize ediyor okuyanları ..kasıt var yani..bu durum bana bazı sorular sorma hakkını veriyor doğal olarak..

quote:

bardağı taşırırlarsa

ayette nüşüz ifadesi var ve hadisi şerifden bunun "iffetsizlik" olarak tarif edildiğini görüyoruz..ne alaka bardak falan

gelelim diğer yorumuna

şimdi tokatlayınifadesini bana ayette gösterirmisin durumu öyle ifade ettin ya ..tokat kuranda geçmekte ama ben ilgili ayette görmedim ..

İffetsiz kadını alman senin hatandır bu bir, ha oldu da anlayamadım sonradan çakozladın boşarsın olur biter bu da iki. Hala daha ayette buyrulduğu gibi o kadını evinde tutuyorsan ya geyiksin ya da çok iyi niyetli. Hiç bir zaman şiddet uygulaman gerekmez. Tamamen çağ dışılığı, kadını aşağılamaya yönelik bir ayet sizin tabirinizle. Bunları okuyup da(gerçi müslümanım diyenin de okuduğunu sanmıyorum da) inananları, hele okuyup da hala kendine böyle bir aşağılamayı reva gören kadınları hiç anlamıyorum, anlayamayacağım.

Tokatı ben jargon hesabı yazdım ama dediğin gibi dövmekten sayılmıyorsa tamam ben bir eşeğim ve şu dakika iman ediyorum.

Elmalılı Hamdi Yazır Meali

Erkekler, kadın üzerine idareci ve hakimdirler. Çünkü Allah birini (cihad, imamet, miras gibi işlerde) diğerinden üstün yaratmıştır. Bir de erkekler mallarından (aile fertlerine) harcamaktadırlar. İyi kadınlar, itaatkar olanlar ve Allah'ın korunmasını emrettiği şeyleri kocalarının bulunmadığı zamanlarda da koruyanlardır. Fenalık ve geçimsizliklerinden korktuğunuz kadınlara gelince: Önce kendilerine öğüt verin, yataklarından ayrılın. Bunlar da fayda vermezse dövün. Eğer size itaat ederlerse kendilerini incitmeye başka bir bahane aramayın. Çünkü Allah çok yücedir, çok büyüktür.

Al burda da tek tek meallerini, arapçasını incelersin

http://www.kuranmeali.com/ayetkarsilastirma.asp?sure=4&ayet=34

• quote:

İffetsiz kadını alman senin hatandır bu bir,

kadının ifetli olup olmaması mesele değil burada..çarpıtma..

sen bardağı taşırdığı anda bas tokadına getirdin meseleyi..çok kaypak bi tarzın var içinden çıkamıyacağın durumlarda sürekli çarpıtma yolunu tutuyorsun..ben diyorum ki tokat nerede ve nüşüz nasıl oldu da bardağı taşırma gibi basit bir olay olarak algılandı

meal eklersen bende meal eklerim ..marifetmi

Erkekler kadınları, Allah'ın kendilerine onlardan daha fazla bağışladığı nimetler ve sahip oldukları servetten yapabilecekleri harcamalarla koruyup gözetirler. Dürüst ve erdemli kadınlar, gerçekten Allah'ın korunmasını buyurduğu mahremiyeti koruyan, sadık ve itaatkâr kadınlardır. Serkeşliklerinden endişe ettiğiniz kadınlara gelince, onlara önce nasihat ediniz, sonra yattıkları yatakta yalnız bırakınız; yine de itaat etmezlerse onları geçici olarak evden uzaklaştırınız. Bundan sonra itaat ederlerse, onları incitmekten kaçınınız. Allah gerçekten yücedir; büyüktür. Bayraktar Bayraklı

ne oldu şimdi

• quote:

Orijinalden alıntı: Sabah Yıldızı

quote:

İffetsiz kadını alman senin hatandır bu bir,

kadının ifetli olup olmaması mesele değil burada..çarpıtma..

sen bardağı taşırdığı anda bas tokadına getirdin meseleyi..çok kaypak bi tarzın var içinden çıkamıyacağın durumlarda sürekli çarpıtma yolunu tutuyorsun..ben diyorum ki tokat nerede ve nüşüz nasıl oldu da bardağı taşırma gibi basit bir olay olarak algılandı

meal eklersen bende meal eklerim ..marifetmi

Erkekler kadınları, Allah'ın kendilerine onlardan daha fazla bağışladığı nimetler ve sahip oldukları servetten yapabilecekleri harcamalarla koruyup gözetirler. Dürüst ve erdemli kadınlar, gerçekten Allah'ın korunmasını buyurduğu mahremiyeti koruyan, sadık ve itaatkâr kadınlardır. Serkeşliklerinden endişe ettiğiniz kadınlara gelince, onlara önce nasihat ediniz, sonra yattıkları yatakta yalnız bırakınız; yine de itaat etmezlerse onları geçici olarak evden uzaklaştırınız. Bundan sonra itaat ederlerse, onları incitmekten kaçınınız. Allah gerçekten yücedir; büyüktür. Bayraktar Bayraklı

ne oldu şimdi

Tarzımda bir sıkıntı yok. Sadece cevabın olmadığını bile bile çarpıtma, konuyu değiştirme gibisinden aslında laubalilik ile konunun içinden çıkan sensin. Diğer konuda cevabını verdim. Son yaptığın terbiyesizlikten sonra sana verecek ne cevabım ne de ayıracak vaktim var. Cennette sana iyi eğlenceler. Umarım peygambere en yakın katta ikamet edersin.

• nesi terbiyesizlikmiş acaba..sen hedefe ulaşamayan spermlere vucud giydirip insan şekline sokarak katliam sonucuna ulaşıp ardı sıra tanrıyı eleştirmeye kalkmadın mı

bence mana olarak bu çok daha ağır bi kabahat..

duana amin diyorum en büyük emellerimden biri ve kimin duasını kabul edeceği belli olmaz Allahın
  • Ahirete tam/kesin bir mana da inanan kişilerin sayısı azdır diye tahmin ediyorum.Islam'da zaten her hafta cumaya gittin direkt cennetliksin diye bir şey yok.Islam alimleri der ki:"Asla Kendinizi Cennetlik Sanmayın" Yani Müslümanlar sabah akşam cennette ki hurileri/zevkleri vs. düşünmüyor.Islam'da ahirete iman tam, kesin ve görürcesine inanmak için ilk öncelikle Allah'a tam kesin bir şekilde imanla olur çünkü Allah ilk önce olmalı ki ahirette olabilsin.Allah'a tam ve kesin bir şekilde iman ise ancak Tahkik-i Iman ile mümkündür.

En başta tevhid önemli.
  • olmazdı ayrıca allaha inanan olmasaydıda birçok yaşanmış sinematik sahnenin sonunda biri gelip kendisine kötülük yapanı kurtarmazdı, herkes kendini düşünürdü. yani vicdan o yıllardan bugüne gelişme göstermez, aksine yok olmuş olurdu. şahsen ben tanrı teriminin olmadığı bir dünya düşünemiyorum, ama ona doğru gidiyoruz galiba... yada herşey aynı oranda devam edecek, sonuçta üreme durmuyor.
  • Cennet nedir diye kendime sorarsam, benim için Cennet muhabbettir. Tabii ki muhabbetten kastım konuşmak değil. Ben ortamdan bahsediyorum. Herkesin kalbinin Allah sevgisiyle dolu olduğu bir ortam. Herkesin birbiriyle kardeş olduğu bir ortam. Bu ortamdaki insanlar öyle insanlar ki, kalplerinden en ufak bir kötülük dahi geçmeyen insanlar. Çünkü onlar insanlığı aşmış, Allah sevgisiyle kavrulmuş, kötülüğün kıyısından bile geçmeyen insanlar. Benim fikrim, Cennet bu insanlarla dolu olacak. Güvenilirliği %100 olan insanlar olacak. Ancak eğer dünyada böyle bir insan değilse, ya da hayatının belli döneminden sonra aydınlanıp, pişman olup bu hale gelmemişse, asla Cenneti hak edemiyecek, Allah'ın huzuruna kabul görmeyecek. Cennetlik insan, bu dünyada cennetlik olduğunu ispatlamadan, öteki dünyada bence cenneti zor görecek. %100 arınmış olmadan Cennete kabul edilmeyecek. Çünkü oradaki ortam öyle güzel bir ortam olacak ki, hakedenlerin, Allah'ı kalpten sevenlerin, tüm pisliklerden arınmış olanların gidebileceği bir yer olacak.

Bizim için Cennet, Allah dostlarıyla kavuşma yeridir,muhabbet yeridir. Allah'a kavuşma yeridir. Bizim için Cennet, Allah'ın, senden razıyım kulum demesidir. Allah dostlarıyla bir arada, Allah'ın huzurunda olmaktan daha başka ne olabilir ki? Bizim için tek amaç bu.

• Olurdu.

İnsanlar yalnızca ölümden sonrası için değil yaşadıkları hayat içinde inanma, dua ederek daha iyi bir hayat dileme ihtiyacı duyarlar.

Yalnızca cennet cehennem inancı insanı bir yaratıcıya odaklamaz. Yaratıcıdan umduğu medet, çıkar ilişkiside onu inanmaya dua etmeye teşvik eder.

Olmazdı diyenler tekrar düşünsün bir zahmet.
  • İnsanlar ana baba gibi bireyleri kendilerini zengin etmedi veya yapmasalardı daha iyiydi diye sevmez veya nefret etmez. Bilemezlerdi der. Hatalı ebeveyn odul ve cezayı çağrıştırır. Tam tersi de mumkundur ancak doğru duşunuş ebeveynin doğruluğu üzerine başlar.

İlahi katın doğru davrandığına inanan kişi bunu zaten odul olarak algılar. Hatayı kendinde arar. İlahi katla aile ilişkisi kurmayan kimse odul veya ceza beklemeksizin uyumlu tavır senen hali benimser. Hep bana versin ya da hep benden alsın değil. Vermesi ve alması hikmet uzre olan şey mealinde duşunulur.

İlahi katı anlayan ve anlatabilecek adam anlatmalıdır. İnsanların fiillerinden ilahi kata ulaşmak ilahı inşa yarattı demektir. Cevaben ebeveyn denen yapı bu ilah olur.

İlahi kattan gelerek insanı ilah yarattı denirse sorgulanan ilah kavramına ebeveyn denen yapı denk düşer.

Bana göre hanım veya erkek bu açıdan önemlidir. Cennet veya cehennem ehli varsa bu ebeveynlikle alakalı. Dışarısı cennet mi ki bi kadına el surdun. Veya burası cehennem mi idi de bir mirasçı bırakıp bu bunlara önder olsun istedin gibi.

Kişisel bi sorgu mumkun goruluyor.

• islamı kuralların kendinize uygun olduğu için, yaşantınıza uygun olduğu için doğru bulmaktan neden diye bi durup düşünmüyorsunuz?

allah çok iyi niyetli, hic bi kulunun cehennem,ceza yuzunu gormesini istemiyor.

hadi herkes tesetture girsin, çarşaflara bürünsün.rihanna beyonce ilahi söylesin, leanar do dicaprio 5 vakit namaz kilsin.dünyada ne sanat kalsin ne gelişmişlik ne yaşamaz

tanrı bunu mu istiyor yani?

kahvehanedeki mehmet amca oruc tutmadi yanacak diye tartisacaginiza biraz genel resmi dusunun

e ama kuran insanın hayatini duzenliyor bilmem ne, güzel dostum senin 3-5 nesil önceki atan ya osmanlidan ya da 10-15 nesil onceki atan arabistandan.onlar da hic yer yokmus gibi gelmis gelmis anadoluya kadar.senin hayatini duzenlemeyecek trump'ın hayatını mı duzenleyecek?

tanrı bizi izliyorsa böyle bi resim gördüğünden dolayi mutludur bile.

2 tane kendinizden olan adami yaniniza aldiginiz zaman kendi fikrinizin benliginde boğuluyorsunuz.biri sizi gazliyor, oteki sizi hadi digerlerini fikirlerimizle susturalim

iyi de bi 2-3 insan, akıl yok.tavşan kılının tepesine davet ediyorum sizı, buyuk resmi gormek icin

bu videoyu da izleyin.ateist degilim, -henüz- bi din varsa yaratici olmasi sart, fakat yaraticinin olmasi bi arap el yazmasinin savas kitabini dogru kabul etmemizi gerektirmez

mantık en tapılası dindir.

• Olurdu, ama gercek hayatta olmayan mucizeyi ve adaleti baska bir hayatta vaadetmek gibi akillica bir pazarlama stratejisi güden semavi dinler bu sebeple diğer dinlere baskin olmuştur. Fakat yine de olurdu.
  • Cennet de cehennem de dünyadadır.
  • Yine inananlar olurdu ama tanrıyı takan olmazdı. Dolayısıyla dinin o çok amaçlılığı, o işlevselliği giderdi. Politik ve sosyolojik anlamlarda bir işe yaramazdı. Ya deizm gibi düşün işte. Sonuç deizmle hemen hemen aynı olurdu.
  • quote:

Orijinalden alıntı: cx7

islamı kuralların kendinize uygun olduğu için, yaşantınıza uygun olduğu için doğru bulmaktan neden diye bi durup düşünmüyorsunuz?

allah çok iyi niyetli, hic bi kulunun cehennem,ceza yuzunu gormesini istemiyor.

hadi herkes tesetture girsin, çarşaflara bürünsün.rihanna beyonce ilahi söylesin, leanar do dicaprio 5 vakit namaz kilsin.dünyada ne sanat kalsin ne gelişmişlik ne yaşamaz

tanrı bunu mu istiyor yani?

kahvehanedeki mehmet amca oruc tutmadi yanacak diye tartisacaginiza biraz genel resmi dusunun

e ama kuran insanın hayatini duzenliyor bilmem ne, güzel dostum senin 3-5 nesil önceki atan ya osmanlidan ya da 10-15 nesil onceki atan arabistandan.onlar da hic yer yokmus gibi gelmis gelmis anadoluya kadar.senin hayatini duzenlemeyecek trump'ın hayatını mı duzenleyecek?

tanrı bizi izliyorsa böyle bi resim gördüğünden dolayi mutludur bile.

2 tane kendinizden olan adami yaniniza aldiginiz zaman kendi fikrinizin benliginde boğuluyorsunuz.biri sizi gazliyor, oteki sizi hadi digerlerini fikirlerimizle susturalim

iyi de bi 2-3 insan, akıl yok.tavşan kılının tepesine davet ediyorum sizı, buyuk resmi gormek icin

bu videoyu da izleyin.ateist degilim, -henüz- bi din varsa yaratici olmasi sart, fakat yaraticinin olmasi bi arap el yazmasinin savas kitabini dogru kabul etmemizi gerektirmez

mantık en tapılası dindir.

Sizin söylediğiniz şeylerin Kuran'la alakası yok. Tesettür olayını yanlış anlamışsınız, çarşaf diye bir şey Kuran'da yok, İlahi kimse söylemek zorunda değil, 5 vakit salat değil 3 vakit salat görüyorum ben ve 1 salat en fazla 4-5 dakika sürüyor. Salat konusunu ayrıca anlatabilirim. Oruç tutma olayı gücü yeteni kapsıyor. Tutamıyorsa fakirleri doyurması gerekiyor bu çok güzel bir şey değil mi? İhtiyacı olan bir kişiyi doyurmak dünyanın en güzel hissilerinden birisi bir deneyin. Senin söylediklerin Sünni, şii gibi Peygamberin ağzına uydurulan hadislerde(Hadis söz demektir) geçerli ve Kuran kendi sözlerinden başka sözleri kabul edilemez olarak gösteriyor. Bir kaç fotoğraf ekleyeceğim göz at lütfen. Ayrıca kadınların giyim konusunu Kuran'dan birazcık açıklayayım size;

En şefkatli, en merhametli Tanrı'nın ismiyle,
    24:30 Gerçeği onaylayanlara, gözlerini sakınmalarını (kadınlara gözünü dikip bakmamalarını) ve iffetlerini korumalarını bildir. Bu, onlar için daha temiz bir davranıştır. Elbette ALLAH yaptıklarından haberdardır.
    24:31 Gerçeği onaylayan kadınlara da söyle, gözlerini sakınsınlar, iffetlerini korusunlar ve açıkta olması gereken yerleri hariç, alımlı yerlerini göstermesinler. Örtülerini göğüslerinin üzerine kapasınlar. Vücutlarının alımlı yerlerini kimseye göstermesinler; ancak kocaları, babaları, kocalarının babaları, oğulları, kocalarının oğulları, kardeşleri, erkek kardeşlerinin oğulları, kızkardeşle­rinin oğulları, diğer kadınlar, cinsel iktidara sahip olmayan erkek hizmetkarlar ve işçiler ve kadınların cinsel yönlerini henüz anlamayan çocuklar hariç. Gizledikleri alımlı bölgelerini sergilemek/bildirmek için ayaklarını yere vurmasınlar. Ey gerçeği onaylayanlar, topluca ALLAH'a yöneliniz ki başarılı olasınız.

Açıklama: Gerçeği onaylayan erkek ve kadınlar karşı cinsi tahrik etmeyici bir biçimde giyinmeye özen göstermeliler. Gerçeği onaylayan bir kadın, elbisesini bacaklarından aşağı indirmeli (33:59) ve göğsünü örtmeli. Tanrı, bu konuda özellikle esnek bir ifade kullanarak, katı bir ölçü koymayarak, kültüre, zamana ve iklime göre değişebilen; ancak temel prensip olarak, cinsel tacize yol açmamayı hedefleyen bir öğüt vermektedir. Bu öğüdü dinlemeyen kadınların ne zorla örtülmesi, ne devletçe cezalandırılması öğütlenmiştir ne de örtünmedikleri için onların cehennemi dolduracağı bildirilmiştir. Affedilmeyecek en büyük suç olan şirk çamuru içinde kaşlarına kadar gömülmüş tamamı erkek din adamlarının (Sünni, Şii vs. mezheplere bakınız.) kadınların giyimi konusunda kılı kırk yarmaları ve Orta Çağ rahibelerinin giysilerini kutsamaları, onların cinsel ve psikolojik problemleriyle ilişkili olabilir mi? Kadınların örtünmesini öğütleyen ayetler kadınları azgın erkeklerin tacizinden korumayı amaçlar. Eteklerini ne kadar uzatacaklarına, göğüslerini kapatıp kapatmayacaklarına kadınların kendisi karar verecektir; erkekler değil. Gerçeği onaylayan bir kadına, kendisinin ve toplumun huzuru için öğüt vermek ayrı, o kadını zorla çuvala sokmaya çalışmak ayrı. Hele söz konusu öğüdü inanmayan kadınlara da dayatmak haddi aşmaktır. Kuşkusuz, inançlarından dolayı başlarını örten veya çarşaf giyen kadınların örtülerini zorla açmaya çalışan laik yobazların da şeriatçı yobazlardan pek farkı yok(Sözde Atatürkçüler). Örtü konusuna kafayı takıp akıllarını örtmüş olanlar maalesef 7:26 ayetiyle de ayılmıyorlar. Bak 33:55.

En şefkatli, en merhametli Tanrı'nın ismiyle,
    33:55 Babaları, oğulları, kardeşleri, kardeşlerinin oğulları, kız kardeşlerinin oğulları, diğer kadınlar ve (kadın) hizmetçileri karşısında (serbest bir biçimde giyinmelerinde) kadınlar için bir sakınca yoktur. ALLAH'ı saysınlar. ALLAH her şeye Tanıktır.
    33:59 Ey peygamber, hanımlarına, kızlarına ve gerçeği onaylayanların kadınlarına örtülerini üzerlerine salmalarını söyle. Bu, onların (erdemli kadınlar olarak) ayırdedilip hakarete uğramamaları için daha elverişlidir. ALLAH Bağışlayandır, Rahimdir.
    7:26 Ademoğulları, size, bedeninizi örtecek ve süsleyecek elbiseler hazırladık. Erdemlilik elbisesi ise daha hayırlıdır. Bunlar, ALLAH'ın işaretleridir, olur ki öğüt alırsınız.

2. Açıklama: Ayette görüldüğü gibi "Örtülerini göğüslerinin üzerine kapasınlar." örtüyü göğüs bölgesi açık olmayan bir giysi olarak da alabiliriz. Bir şal olarak da alabiliriz. İlla da kafamı kapatacağım ben diyorlarsa kafasını da kapatabilir. Amaç göğüs bölgesini kapatmak siz bile biliyorsunuz erkeklerin gözlerinin nerelere baktığını Tanrı bunu bilmiyor mu? fakat yapmayanlar cehenneme gidecek de demiyor, sadece tavsiye veriyor.
    Kadınlar ayaklarını yere vurarak yürürse (Sallanma kuvveti) göğüslerini göstermeye çalıştıklarını anlayabiliriz. "Gizledikleri alımlı bölgelerini sergilemek/bildirmek için ayaklarını yere vurmasınlar. " Yani kafayı kapatma gibi bir olaydan bahsetmiyor ama ben illa da kapatacağım diyorsa bir kadın kapatabilir hayat onun karar onun karşı çıkamayız. Bu kararları erkekler değil kadınlar verecek.

Kaynağım;http://quranix.org/1 Buradan çeviri olarak Edip'i tercih edebilir ve araştırma yapabilirsin.

Cennet ve Cehennem vaad edilmeseydi Allah'a inananlar olur muydu ?Cennet ve Cehennem vaad edilmeseydi Allah'a inananlar olur muydu ?Cennet ve Cehennem vaad edilmeseydi Allah'a inananlar olur muydu ?

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.