Şimdi Ara

CENG 2021 Mezundan Bilgiler - Ege Bilgisayar (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
87
Cevap
15
Favori
11.423
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
32 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • hey b0ss H kullanıcısına yanıt

Hocam cevabınız için teşekkürler şimdi aklıma gelmişken söylemek istiyorum. Diyelimki spring boot da api/product api/product/{catagory} api/user api/user/{id} gibi endpointler yazdık bunları nasıl api gatewaya implement ediliyor ? Edildikten sonra endpointlerde herhangi bir değişiklik oluyor mu ? Son sorum ise çok klişe olucak vev tonlarca gelmiştir her halde diyelimki fırat üni gibi köklü taşra ünisinde bilgisayar yada yazılım müh okuduğumuzu varsayalım. Okurken ufak tefek, karmaşık yapıda projeler yapıp bunları githuba atsak, yazılım prensiplerini, popüler yazılım mimarilerini öğrensek, test yönelimli geliştirme yapmayı öğrensek, bulut sağlıyıcılarından birsini öğrensek, docker kubernate öğrensek iyi bir kurumsal firmada veya bankada ilk işimize başlayabilir miyiz yoksa buralarda ne kadar bilgilide olunsa direk çöpe mi gidiyor ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi jenkem -- 30 Temmuz 2021; 2:4:32 >
  • derslikler ne kadar eskiymiş öyle ya. biz de kampüs ortamı yok ama iyi bi fakülte binası var Allahtan.

https://adayogrenci.ybu.edu.tr/?page_id=2063

bu arada faydalı konu. eline sağlık.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Vioman -- 30 Temmuz 2021; 1:36:5 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Ankaratıplı

hocam çok güzel tanıtmışsın bölümü ama

bilgisayar hep 10k mezun vermiyor bu yıl bile 7k mezun verdi ama 12k öğrenci alacak

2016 yılında da 7bin öğrenci girerken şimdi 2021de 12k öğrenci üniye girecek 2010daki bilgisyar mühendisinin yarısı nerdeyse

evet çok fazla eksik var yazılım konusunda onu hissedebiliyoruz

bu yıl

bilgisayar 11kdan 12kya (+1.1k)

yazılım 2.1k dan 3.2k ya (+1.1k)

ybs 3.6kdan 4.1kya (+500)

bilgisayar programcılık 17.2kdan 20.8k (+3.6k)

bu kadar kontenjan çıkarmaları hata değil mi ve kontenjan azaltılmasına gidilmesi gerekmez mi

bu sadece bu bölüm için geçerli değil her bölüm için geçerli

Alıntıları Göster

Merhaba hocam teşekkürler. Sayılara çok dikkat etmedim. Doğru diyorsunuz.

Kontenjan çok fazla çünkü ülkemiz her şehre bir üniversite yapmaya karar verdi.

2006'dan sonra bilmem kaç tane üniversite açılmış.

Hocam biliyorsunuz tıp okuyan herkes öyle böyle doktor olur ve devlette işe girer.

TUS'a girmesen bile doktor olursun.

En düşük puanlı okuldan mezun olanda doktor olur en iyi puanlı okuldan mezun olanda.

Bu bildiğin gibi cengde yok, mezun olan herkesin işe gireceği garanti değil.

Bence bu yüksek sayıları çok takmamak lazım çünkü malesef bu kimsenin bilmediği okullardan mezun olan binlerce arkadaş işsiz kalacak.

Aralarından bir kaç tanesi ciddi çalışır ve işe girer belki ama 100 kişide 2 kişi falan çıkar.

Bizim ülkede zaten üniversiteler kalitesiz, hatta üniversite yok(Celal Şengör'ün dediğine göre). Birde kalitesizin yanında kalitesiz kalan üniler var. Düşün yani ne kadar vahim olay.

İsmi bilinmeyen yerlerden mezun olacak arkadaşlar zaten cv'lerini firmalara gönderdiklerinde %99 eleniyor malesef. Aradan sıyrılmanda çok zor.

Özel sektör devlet gibi değil.

Ben bir kaç telegram grubuna girmiştim.

Onlarca ceng mezunu kişi artık o kadar anlamış ki özel sektörde iş bulamayacaklarına, sadece devletin açtığı ilanlara başvuruyorlardı.

Aralarında ilanları paylaşıyorlardı.

Mesela memurlar.net'e girin ceng mezunları konusu vardı bir tane. Orda ki üyelere göre ceng mezunu işsizdir. Başka seçenek yoktur.

İş bulanda max asgari ücret olur. Orada apayrı bir dünya var. 20k kişilik yıllık mezunların ilk 2-3k sindan sonrasının işi çok zor malesef.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hey b0ss -- 30 Temmuz 2021; 2:28:30 >

• quote:

Orijinalden alıntı: lunatlased

hocam odtü kuzey kıbrıs kampüsü bilgisayar mühendisliği %50 burslu geliyor burası hakkında ne düşünüyorsunuz

Güzel kaliteli bir okul diye biliyorum. Okulda öğrendiklerinle yetinmeyip üstüne koyarsan çok rahat güzel yerlere gelirsin.

• quote:

Orijinalden alıntı: Archthediron

Bu mesaj silindi.

Teknoloji fakültesinin farkı ne tam bilmiyorum ama seni işe alacak kişi bu hangi fakültede okumuş diye pek irdelemez bence.

Eğer puanın en iyi buna yetiyorsa seçebilirsin.

Okul eğitimi seni sadece yönlendiriyor, gerisi sende.

• quote:

Orijinalden alıntı: has2016

Hocam sıralamam 26k kalburüstü okullar gelmiyor ama orta seviye pcmühler geliyor ama hep söyleniyor ya bilkentte öyle pcnin aynsı falan fiian diiye o yüzden merak ettim

Bilkent ceng iyi diye ctis iyidir diye düşünmeyin bence hocam.

Elbette o da iyidir ama arada büyük sıralama farkı ve ders farkı var.

Hocalarda farklıdır büyük ihtimalle.

tmamadır hocam çok teşekkür ederim.(FAYDALI KONU BU ARADA UPP)

Teknoloji fakültesinin farkı son yarıyıl zorunlu staj olayı var hocam.Onun dışında mühendislik fakültesi ile tek farkı adı diye biliyorum.İmza yetkisi falan aynı ikisi de mühendis olarak sınıflandırılıyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: jenkem

Hocam cevabınız için teşekkürler şimdi aklıma gelmişken söylemek istiyorum. Diyelimki spring boot da api/product api/product/{catagory} api/user api/user/{id} gibi endpointler yazdık bunları nasıl api gatewaya implement ediliyor ? Edildikten sonra endpointlerde herhangi bir değişiklik oluyor mu ? Son sorum ise çok klişe olucak vev tonlarca gelmiştir her halde diyelimki fırat üni gibi köklü taşra ünisinde bilgisayar yada yazılım müh okuduğumuzu varsayalım. Okurken ufak tefek, karmaşık yapıda projeler yapıp bunları githuba atsak, yazılım prensiplerini, popüler yazılım mimarilerini öğrensek, test yönelimli geliştirme yapmayı öğrensek, bulut sağlıyıcılarından birsini öğrensek, docker kubernate öğrensek iyi bir kurumsal firmada veya bankada ilk işimize başlayabilir miyiz yoksa buralarda ne kadar bilgilide olunsa direk çöpe mi gidiyor ?

Hocam sen diyelim ki e-ticaret sitesinde sipariş vermek istedin.

Bilgileri doldurup siparişi ver tuşuna bastığında internet tarayıcın, api gateway'e senin sepetindeki ürünleri ve userId gibi gerekli bilgileri gönderiyor.

ApiGateway bakıyor sipariş oluşturma isteği gelmiş, gidiyor önce mesela senin user bilgilerini user mikroservisine request atarak getiriyor.

basketindeki ürünleri product servisinden get request ile çağırıyor.

senin kart bilgilerini alıp mesela ödeme servisine gönderip git bu kart numarasından 50 lira çek diye istek gönderiyor.

Ödemen diyelim ki onaylandı, o zaman gidiyor order servisine ve shipping servisine senin siparişi ve siparişindeki ürünlerini, adresini post request ile kaydediyor.

Birde message queue var, onda olay daha farklı.

Front-end'de nasıl request atıyorsan api gateway'de de request atıyorsun yani. HTTP request.

Endpointler değişmiyor.

Hocam bu dediklerini yaparsan, birde bunu insanlara gösterebilirsen kimse seni bu taşrada okumuş bunu almayalım demez. Diyen şirket olur elbette, bazı şirketler çok katı kuralları var, bir kaç okul seçip onun dışındaki mezunları almayanlar var fakat mesela Trendyol böyle bir şirket değil ve böyle birini alabilirler ki daha önce aldılar. Ahmet Buğra Çakıcı diye birisi var trendyolda çalışıyor, youtube'da videolar falan çekiyor belki görmüşsündür. 2 yıllık okuyor ama hem kendini geliştirmiş hemde hem linkedinden hem youtubedan hem mediumdan herkese yaptıklarını gösteriyor, reklamını yapıyor. Yani sadece bunları yapıp github'a atmak yetmeyebilir, güzel reklamını yapman biraz kendini pazarlayabilmen lazım.

Sen kaçıncı sınıftasın bilmiyorum ama sorduğun sorular bu işe meraklı oldugunu gösteriyor. Bu sene mezun olup senin sorduğun soruları cevap vermeyi bırak, ne sorduğunu anlamayacak insanlar yeni mezun biliyorum. Kubernetes çok önemli değil senin için, docker yeterli ama mesela bunların yanında İngilizce'nde iyi olmalı, mesela github kullanacaksın ama commit mesajlarına "asdasdasd" yazarsan koyduğun projenin hiç bir değeri olmaz. Her şeyi profesyonel yapmalısın. Al işte github yükledim kodu işim bitti dersen sorun olur. Git neden var commit mesajının formatı ne olmalı bunlar bile çok önemli.

Birde bir alana yönelmen senin için daha iyi olur. Senin dediklerin genelde backend ama mesela front-endci isen docker bilmen iyi güzel ama gidip front-endci olacaksan çok mantıklı durmaz cv'nde. Ona zaman harcamak yerine git css'i derince öğren mesela.

Twitterda yazılımcıları takip et, youtube'da armağan amcalar mesela anlatıyor, böyle kişilerin bilgilerinden yararlan. folksdev tavsiye ederim java kullanıyorsan.

Yapabileceğin bir güzel şeyde iyi kötü bir şirkette işe girip çalışman. Çalışma tecrübesi çok önemli şirketlerin gözünde.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hey b0ss -- 30 Temmuz 2021; 2:26:2 >

• çok yararlı bir tanıtım olmuş seneye buradayım

• quote:

Orijinalden alıntı: Vioman

derslikler ne kadar eskiymiş öyle ya. biz de kampüs ortamı yok ama iyi bi fakülte binası var Allahtan.

https://adayogrenci.ybu.edu.tr/?page_id=2063

bu arada faydalı konu. eline sağlık.

Teşekkürler.

Güzel binaymış hocam.

Ege'nin çoğu bölüm binası eskidir. Yavaş yavaş yıkıp yeniden yapıyorlar.

Mesela eczacılık binası çok çirkin ve eski. Hiç bir tarihi değeri de yok.

Bilmühü yıkmazlar ama bu bina kalır böyle, tarihi değerli ve sağlam bir bina.. Amfilerden birisinin eskiden ziraat tohum ambarıymış.

Sınıflardan birinde devasa bir mainframe bilgisayar varmış 1980lerde.

CENG 2021 Mezundan Bilgiler - Ege Bilgisayar
    CENG 2021 Mezundan Bilgiler - Ege Bilgisayar

• Hocam İyte Ceng hakkında genel olarak düşüncelerinizi paylaşır mısınız? Bir de bünyesinde Teknopark bulundurması staj vs. açısından avantaj sağlar mı?

• Dersleri takmayan boş bir ege cengli olarak yazdığın neredeyse herşeye katılıyorum. Bir şey dışında yahu binanın nesi güzel. Arkadaşlar ege ceng yazacaksınız burnunuzu hazırlayın çünkü bina naftalin kokuyor. Manevi değeri yüksek olabilir ama bina çok eski öyle yenilenmiş eski falan da değil bildiğin eski ya içine girince sanki Kıbrıs'ta olur ya terkedilmiş kumarhaneler tam olarak öyle hissediyorsunuz.

Ha bir de öğrenci işlerinde sabır testi yapan feminist bir sarışın ablamız var adını unuttum şimdi, mezun olana kadar onunla kavga etmezseniz plaket veriyorlarmış sanırım.

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • Ortalama maaşlar son 2 yılda özellikle ciddi anlamda arttı. Bu arada uç nokta 25k değil. 40-50'ye kadar çıkabilirsiniz yeterince tecrübeniz ve şansınız varsa.

Gazi nasıldır sizce bilginiz var mı arkadaşım gazi eee veya ceng düşünüyor da

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • hocam ceng için analitik düşünme sorunu çözmeye çalışmaya değinmişsiniz bu özelliğin bizde olup olmadığını anlamak için önereceğiniz kısa çaplı bişeyler var mı mesela ekşi vb bazı yerlerde bi kaç yazı gördüm mesela küçük kodlama örnekleri falan verip deneyin bakalım ne hissediyorsunuz gibisinden sizinde böyle bi tavsiyeniz olabilir mi anlamamız için bölümü, işin içinde olmadığımız için hiç bir şey anlamıyoruz en azından ben için konuşuyorum ? çünkü gidip aga bu nedir demek çok kötü bi his teşekkürler yine

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: mow_

Ortalama maaşlar son 2 yılda özellikle ciddi anlamda arttı. Bu arada uç nokta 25k değil. 40-50'ye kadar çıkabilirsiniz yeterince tecrübeniz ve şansınız varsa.

maaşlar bir zahmet artsın 150 bin tl lik bmw 450 bin tl oldu o da kazalısı 90 bin kayıt hasarlısı yani paranın değeri kalmadı.

• Ankaratıplı kullanıcısına yanıt
    Hocam kontenjanlar fazla katılıyorum ama tıptaki gibi devlet tarafından iş garantisi yok. İstihdamı özel sektör sağlıyor. Herkese istihdam sağlamak zorunda olmadıklarına göre mezunlar arasından seçim yapılacak. Bir nevi doğal seçilim olacak.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.