Şimdi Ara

CENG Yeni Mezundan Bilgiler - Ege Bilgisayar (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
75
Cevap
15
Favori
8.522
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri
  • Son Yorum geçen yıl
  • Cevaplayan Üyeler 30
  • Konu Sahibinin Yazdıkları 31
  • Ortalama Mesaj Aralığı 14 saat 12 dakika
  • Haberdar Edildiklerim (Alıntılar) 13
  • Favoriye Eklediklerim 16
  • Konuya En Çok Yazanlar
  • hey b0ss (31 mesaj) jenkem (5 mesaj) 11_serhat_11 (3 mesaj) has2016 (3 mesaj) Guest-B32D98247 (3 mesaj)
  • Konuya Yazanların Platform Dağılımı
  • Masaüstü (42 mesaj) Mobil (9 mesaj) Mini (16 mesaj) (2 mesaj) (6 mesaj)
  • @
31 oy
Öne Çıkar
Giriş
  • Hocam merhaba, 12. sınıfa geçiyorum, bu yıl hazırlık yapacağım. lisede temelim var, üç sene yatmadım yani. Hedeflerimi de buna göre koydum diyebilirim.

Aklımda bazı sorular var.

Şu anda Unity Engine ile oyun geliştiriyorum. Öğrenme aşamasındayım. Oyun geliştirme anlamında eğlenceli geliyor ama bazen takılıp kalıyorum. İngilizcem de okuduğumu anlayabileceğim düzeyde. Ancak asıl sormak istediğim nokta bu takılma şeklinde bahsettiğim durumlarda motivasyon düşüşü yaşamak. Bazen hata ayıklama gibi işlerde zorlanabiliyorum, canım sıkılıyor. Sonra bir şekilde aldığım hataya çözüm buluyorum vs. ama, bazen kendime bu noktada soruyorum: Ben bu işi yapabilecek miyim acaba? diye. Siz de bu konuda bizlerden daha fazla bilgi birikimine sahipsiniz, sizin fikrinizi almak istedim. Sizce bu işi yapabilir miyim?  

• Merhaba hocam,

Ben de Gazi Üniversitesindeyim ve 2.yılıma geçtim. Yurtdışına çıkabilme şansım ne kadardır? Son sınıfa kadar kesinlikle yap diyebileceğiniz tavsiyeler nelerdir? Teşekkürler..

• Hocam yönetim bilişim sistemleri hakkında ne düşünüyorsunuz ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Öğrenen

Hocam merhaba, 12. sınıfa geçiyorum, bu yıl hazırlık yapacağım. lisede temelim var, üç sene yatmadım yani. Hedeflerimi de buna göre koydum diyebilirim.

Aklımda bazı sorular var.

Şu anda Unity Engine ile oyun geliştiriyorum. Öğrenme aşamasındayım. Oyun geliştirme anlamında eğlenceli geliyor ama bazen takılıp kalıyorum. İngilizcem de okuduğumu anlayabileceğim düzeyde. Ancak asıl sormak istediğim nokta bu takılma şeklinde bahsettiğim durumlarda motivasyon düşüşü yaşamak. Bazen hata ayıklama gibi işlerde zorlanabiliyorum, canım sıkılıyor. Sonra bir şekilde aldığım hataya çözüm buluyorum vs. ama, bazen kendime bu noktada soruyorum: Ben bu işi yapabilecek miyim acaba? diye. Siz de bu konuda bizlerden daha fazla bilgi birikimine sahipsiniz, sizin fikrinizi almak istedim. Sizce bu işi yapabilir miyim?  

Takılman ve sıkılman normal.

Herkes takılıyor.

Önemli olan devam etmek.

Yapabilirsin bence normal çünkü böyle şeyler.

12.sınıfta unity falan boşver derse çalış bu arada.

• quote:

Orijinalden alıntı: 11_serhat_11

Merhaba hocam,

Ben de Gazi Üniversitesindeyim ve 2.yılıma geçtim. Yurtdışına çıkabilme şansım ne kadardır? Son sınıfa kadar kesinlikle yap diyebileceğiniz tavsiyeler nelerdir? Teşekkürler..

Son sınıfa kadar çok kod yaz.

Github'da onlarca projen olsun.

Okulda verilmeyen çok bilgi var. Front-end backend herşeyi dene.

Sevdiğin üzerinde uzmanlaş.

Yurtdışına çıkma şanssın 3-5 sene iş tecrübesi ile yüksek.

• quote:

Orijinalden alıntı: hey b0ss

Son sınıfa kadar çok kod yaz.

Github'da onlarca projen olsun.

Okulda verilmeyen çok bilgi var. Front-end backend herşeyi dene.

Sevdiğin üzerinde uzmanlaş.

Yurtdışına çıkma şanssın 3-5 sene iş tecrübesi ile yüksek.

Alıntıları Göster

Hocam türkiyede 3-5 yıl tecrübem oldu diyelim. Sonra benim yurtdışındaki işlere mi başvurmam gerekiyor yoksa onlar mı beni fark edip çağırıyorlar? Ben işimde çalışırken aynı zamanda farklı iş ilanları mı bakmalıyım?

• quote:

Orijinalden alıntı: 11_serhat_11

Hocam türkiyede 3-5 yıl tecrübem oldu diyelim. Sonra benim yurtdışındaki işlere mi başvurmam gerekiyor yoksa onlar mı beni fark edip çağırıyorlar? Ben işimde çalışırken aynı zamanda farklı iş ilanları mı bakmalıyım?

Alıntıları Göster
    Yurt dışındaki şirketler Türkiye'deki standart bir yazılımcıya özellikle gidip ulaşmaz.
    İnternette paylaşım yapan, open source projelerden bilinir biriyseniz olabilir.

Normal bir yazılımcı için:
    Kendiniz iş ilanlarına başvurmanız ve mülakatlara hem ingilizce konuşabilme, hem insan kaynakları sorularını cevaplayabilme hemde teknik konular için çalışmalısınız.

• quote:

Orijinalden alıntı: Guest-B32D98247

Bu mesaj silindi.
    Küçük küçük denersin hoşuna gidenin üstüne gidersin.
    Mesela ben mobil ile hiç ilgilenmedim çünkü ilgimi çekmiyor ama frontend ve backend ikisinide denedim ve sevdim.
    Şuan backend olarak çalışıyorum ama full stack olarakta çalışabilirim.
    Direk front-endci olarak iş bulmam zor olur çünkü bilgi seviyem iş bulabilecek kadar iyi değil.
    Bu seçme işi 3.sınıfta falan gerçekleşiyor genelde.
    ama 1. sınıftan bir alan bulup yönelirsen çok iyi olur.
  • quote:

Orijinalden alıntı: hey b0ss

Yurt dışındaki şirketler Türkiye'deki standart bir yazılımcıya özellikle gidip ulaşmaz.
    İnternette paylaşım yapan, open source projelerden bilinir biriyseniz olabilir.

Normal bir yazılımcı için:
    Kendiniz iş ilanlarına başvurmanız ve mülakatlara hem ingilizce konuşabilme, hem insan kaynakları sorularını cevaplayabilme hemde teknik konular için çalışmalısınız.

Alıntıları Göster

Çok teşekkür ederim hocam değerli bilgileriniz için:)

• Rica ederim arkadaşlar.

Ceng okuyan herkesin bir noktada karşısına çıktığı meşhur hoca yayın açmış tavsiye ederim.
  • Ege bilgisayar'a yatay geçiş yaptım ancak kayıt olup olmama konusunda çok kararsızım, bu staj konusu canımı çok sıkıyor. Cidden İzmir'de staj bulmak çok mu zor? Şu anki üniversitemde yakınlığı sebebiyle İstanbul'da rahat staj bulurum diye düşünüyorum, eğitimi ve şehir daha iyi diye bir yanım da Ege'ye geçmek istiyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Doom. -- 15 Ağustos 2021; 17:42:19 >
  • hey b0ss h kullanıcısına yanıt

Uzun zaman olmuş hocam yeni görüyorum mesajınızı, bilgilendirmeniz için teşekkür ediyorum.

Evet, yaz sürecinde biraz zaman ayırmak istemiştim sadece, artık bir sene de olsa elimizi eteğimizi çekeceğiz, seneye devam edebilmek için.

• quote:

Orijinalden alıntı: Doom.

Ege bilgisayar'a yatay geçiş yaptım ancak kayıt olup olmama konusunda çok kararsızım, bu staj konusu canımı çok sıkıyor. Cidden İzmir'de staj bulmak çok mu zor? Şu anki üniversitemde yakınlığı sebebiyle İstanbul'da rahat staj bulurum diye düşünüyorum, eğitimi ve şehir daha iyi diye bir yanım da Ege'ye geçmek istiyor.

İzmir'de staj bulmak çok zor.

Teknoparkta geçen ay milyon milyon dolara satılan oyun şirketi bilmem kaç senedir orda, ilk kez bu sene stajyer aldı.

Staj bulanların çoğu ankaraya gitti istanbula gitti.

İşe girip çalışmaya başladık, izmirde işe giren %10 falandır.

Hangi okuldan geçtin bilmem ama böyle bir dezavantaj var kesinlikle.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hey b0ss -- 4 Eylül 2021; 15:35:20 >
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.