Şimdi Ara

CENG 2021 Mezundan Bilgiler - Ege Bilgisayar (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
87
Cevap
15
Favori
11.420
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
32 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    anladım hocam çok teşekkürler anlatım için
  • jenkem kullanıcısına yanıt
    Algoritma soruları için siteler var competitive programming diye aratabilirsin.
  • Guest-4h062020 G kullanıcısına yanıt

Hocam o tarz sourlar genelde veri yapılarını ve algoritmaları çok iyi bilenler için ben sadece bi lineer search, binary search, bubble sort biliyorum daha oraya gelmek için çok yol var :) Şuanda kendimi object oriented progrramingde (temel prensipler, design patternler falan) geliştirmeye çalışıyorum

• kkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkk K kullanıcısına yanıt

Aynı durumdayım ama CBÜ yazılım Turgutlu Kampüsünde ve Teknoloji Fakültesinde o yüzden CBÜ 2. öğretim yazmayı düşünüyorum

• quote:

Orijinalden alıntı: CiroDiMarzio

Hocam İyte Ceng hakkında genel olarak düşüncelerinizi paylaşır mısınız? Bir de bünyesinde Teknopark bulundurması staj vs. açısından avantaj sağlar mı?

İyte Ege'ye göre daha fazla mühendislik kültürü veren, teknoparkları daha aktif bir okul. Sonuçta teknik enstitü okul. Stajda falan avantaj sağlar eğer aktif biri olup iletişime geçersen okulda okurken.
    Ben iyte bilgisayarı 1 puan ile kaçırmıştım. Şimdi düşünüyorum iyte'e gitsem nasıl olurdu diye.
    Yazılım alanında belki biraz daha iyi olurdum ama bir yanda da seviniyorum, 1 puan fazla alsam oradaydım ve o köyde 4 sene yaşamak zorunda kalacaktım.
    Yeri çok kötü. Şahsen ben iytenin eğitimi daha iyi ve ingilizce diye düşünerek iyte'yi üste yazmıştım.
    Şimdi olsa yeri berbat olduğu için iyte yerine direk ege'yi yazardım, eğitim kalitesi hala iyte'de daha iyidir diye düşünüyorum ama üniversitedeki eğitimin kalitesi bu bölümde çok kritik değil.
    Bölümde öğreneceklerin bir özet gibi bir şey.

Eskiden 60 kişi alıyordu şimdi 80 kişi olmuş, Özel ders gibi ders alıyoruz diyorlardı 2016da. Keşke arttırmasalarmış.

Sonuç olarak eğitimi iyidir fakat izmirin köyünde olması büyük bir eksi puan. Mezunlarının kalitesi ortalama olarak Ege mezunlarından daha iyidir ama şirketlerin gözünde çok büyük bir avantaj sağlamaz bence iyte ismi.
    Ben orda yaşarım diyorsan gönül rahatlığıyla yazabilirsin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hey b0ss -- 30 Temmuz 2021; 15:7:56 >

• quote:

Orijinalden alıntı: generation z

hocam ceng için analitik düşünme sorunu çözmeye çalışmaya değinmişsiniz bu özelliğin bizde olup olmadığını anlamak için önereceğiniz kısa çaplı bişeyler var mı mesela ekşi vb bazı yerlerde bi kaç yazı gördüm mesela küçük kodlama örnekleri falan verip deneyin bakalım ne hissediyorsunuz gibisinden sizinde böyle bi tavsiyeniz olabilir mi anlamamız için bölümü, işin içinde olmadığımız için hiç bir şey anlamıyoruz en azından ben için konuşuyorum ? çünkü gidip aga bu nedir demek çok kötü bi his teşekkürler yine
    Hocam selamlar
    Bende senin durumundayken kendimden emin değildim ve internette aşağıda linkini koydugum blog postunu bulmuştum. Bence çok güzel yazmış arkadaş.
    Blogdaki maaş bilgisi gibi zamanla değişen sayısal şeylere takılma çünkü 2014de yazılmış bu yazı. bilgiler eski.
    https://azimliyazar.blogspot.com/2014/06/bilgisayar-muhendisligine-ne-kadar.html

Bu blogda çok güzel açıklıyor, bir kaç kod mantığı gösteren analitik zekanı ölçecek soruda var. Hiç yazılım bilmeden bu soruları yapabilirsen veya ilgini çekerse hoşuna gittiyse bence bu pozitif bir gösterge.

Ekstra olarak ben yazılıma üniversitede başladım.
    Üniversiteye başlamadan önce yaklaşık 10 senedir bilgisayarım vardı, hiç kod yazmamıştım ama kod yazmasan bile aslında bilgisayarda yaptığın şeylerde senin nasıl bir yazılımcı olacağını gösteriyor.
    Mesele herkesin bilgisayarında bir problem çıkmıştır, bu problem çıktığında sen naparsın? Ben hatırlıyorum google'da saatlerca araştırır teker teker çözümleri denerdim.
    Bilgisayardan uzak kişiler veya bilgisayarı sadece oyun oynamak için kullanmış kişiler bölümde sorun yaşayabiliyor.
    En önemli duygu merak. Analitik zekan olsa bile bilgisayara ve nasıl çalıştığıa merak duygun yoksa işin çok zor.
    Benim arkadaşlarım var mezun oluyor, analitik zekası iyi ama hiç bir merak duygusu yok.
    Analitik zekası bu sıralamaları yapan herkeste vardır bence fakat kodlarla cebelleşecek ve bu işi sevecek kişi çok yoktur. Bence ona daha dikkat etmek lazım.

• quote:

Orijinalden alıntı: Guest-E7B591CE6

Bu mesaj silindi.

Hocam merhaba bende bu aralar bunu çok araştırıyorum.

Araştırmalarımda gördüm ki önce en az 3 sene bir alan üzerinde tecrübeniz olacak.

Yurt dışındaki şirketler senior yazılımcı arıyor, yeni mezunlar için çok şans yok.

ABD ye gitmek Avrupaya gitmekten daha zor. Avrupa'da işler biraz daha kolay.

CV'nde olması gereken en önemli şey iş tecrübesi dediğim gibi.

CV'nde güzel bir İngilizce ile yaptığın şeyleri o ülkenin cv formatına göre yazarsan zaten ilk aşamayı geçersin.

Bundan sonra hr adımı oluyor.

Bu adımda senin hem İngilizce'ni ölçüyorlar hemde kişiğini. İngilizce kendini iyi anlatamazsan eleniyorsun.

Bir sonraki adım ödev veya hackerrank adımı.

Adamlar teknik bilgini ölçmek için ödev veriyor mesela git şu programı bizim için hazırla. 2 hafta sonra görüşmeye çağırıp göster diyor sana anlatmanı istiyor.

Bazıları ödev yerine hackerrank testi gönderiyor.

Bu testler çok uzun bir konu fakat data structure, sorun çözme yeteneğini ölçen oldukça zor sorular var.

3 yıl tecrübeli birisi eğer bu testlere daha önce çalışmazsa çakılır. İşte kullanacağından çok farklı sorular var.

Bunda senin yazdıgın kodun sistemden aldığı puana bakıyorlar. Soruyu ne kadar çözebildiysen o kadar puan alıyorsun.

En son adımda bir kaç teknik görüşme daha yapıyorsun.

Bu görüşmelerde senden internette bir site üzerinden kod sorusu çözmeni isteyebiliyorlar.

Canlı olarak o soruyu adamın gözünün önünde çözüyorsun.

Sana kullandığın teknoloji hakkında sorular soruyorlar. Çalışman lazım buna da.

En sonunda işi almış oluyorsun. Avrupa'da olay böyle.

Amerika'da verilen ödevler ve projeler ve gene lolarak işe girmek çok daha zor.

Hele google microsoft gibi şirketlere girmen için ciddi ciddi kod sorularına çalışman lazım.

Yeni mezunların google microsofta girebilme şansı var fakat çok çok zor.

Amazon'da işe girmiş bir kız vardı bu videoyu izleyebilirsin.

Bu kız zaten üniversite boyunca part time çalışmış, hemde çok çalışkan zeki biri. Böyle kişiler ancak girebilir yeni mezunlardan.

https://www.youtube.com/watch?v=g8vOxVRyx5M

Son olarak en çok rekabet cengte var mühendislik dalları arasında açık ara farkla. Bundan dolayı elektrik elektronik makine kimya gibi rekabetin daha az olduğu diplomanın çok daha önemli olduğu alanlara yönelmek daha mantıklı olmaz mı?

Bu sorunun cevabı sana kalmış.

Evet o bölümlerde diploma çok daha önemli ve bu büyük avantaj ama o bölümlerde de rekabet var.

Orda üni mezunları arasında rekabet edeceksin.

Mesela diyelim makine mühendisi veya kimya mühendisi alacaklar

2 mezun var biri odtüden biri ege'den.

adam mezunları karşılaştırırken gidecek ilk önce bölüme bakacak.

2 kişi arasında mühendislik yeteneklerini karşılaştırabilecek bir test yöntemi yok.

büyük olasılıkla odtülüyü seçecek. ama yazılımda şirketler direk yazılım bilgini test ediyor.

bilgini göstermen cengde çok kolay. makinede çok zor.

bu yüzden okulun adı diğer mühendisliklerde bence çok önemli.

Cengde rekabet çok ama sektör çok büyük.

Deli paralar dönüyor. Türkiye'de deli paralar kazanan bir makine veya kimya sektöründen şirket sayısı çok az.

EE mesela ceng'e biraz daha benziyor kendini daha kolay gösterebilirsin.

Ama dediğinde doğru, diploma o bölümlerde daha önemli ve bu büyük avantaj.

Sana kalmış birşey bu. Hangi mesleği daha çok seviyorsan onu seç.

• Hocam okurken aynı zamanda bölümle alakalı part-time iş bulabilir miyiz? Hem tecrübe kazanmak hem de en azından aylık masrafları çıkartmak açısından bu tarz bir şeyin olabileceği üniversiteye gitmek istiyorum. Bu durum Ege Bilgisayar Mühendisliğinde nasıldır? Teşekkürler..

• Hocam 12k sıralama yaptım 16k ile almış geçen sene Türk Alman üniversitesi
    Önerir misiniz
  • quote:

Orijinalden alıntı: Ser Jorah Mormont

Hocam okurken aynı zamanda bölümle alakalı part-time iş bulabilir miyiz? Hem tecrübe kazanmak hem de en azından aylık masrafları çıkartmak açısından bu tarz bir şeyin olabileceği üniversiteye gitmek istiyorum. Bu durum Ege Bilgisayar Mühendisliğinde nasıldır? Teşekkürler..

İş bulabilirsin fakat senin kendin çok uğraşıp insanlarlar iletişime geçip bulman lazım. Üniversitede iş ilanları paylaşılıyor ama genelde yeni mezun olacaklar için falan.
    Bu tarz bir şeyin kesin olacağı üniversite var mı bilmiyorum. Şirketler ile direk iletişimde bulunan bir ceng bölümü görmedim henüz.
    İçinde teknokent olan okullarda biraz daha şansın olabilir.
    Ege'de teknokent var ama kendine hayrı yok teknokentin.

Bizim dönemde çalışanlar vardı ama sayıları çok değildi. Onlarda işi kendi çabalarıyla bulmuştu.
    Fakat 4.sınıfta işler biraz değişiyor. Şirketler 4.sınıf öğrencisi işe almaya alt sınıfı almaktan çok daha sıcak bakıyorlar.
    Ben ve bir çok kişi son sınıfta parttime iş bulduk ve çalıştık. Benim mezun oldugumda 10 ay tecrübem vardı.

• quote:

Orijinalden alıntı: Dogannbulbill

Hocam 12k sıralama yaptım 16k ile almış geçen sene Türk Alman üniversitesi
    Önerir misiniz
    İnternetten baktım dili Almancaymış.

Dilinin Almanca olması bence gereksiz bir şey.
    Hatta dezavantaj.
    Almanca bilmenin bir yazılımcıya hiç bir faydası yok.
    Almanya'daki büyük şirketlerde çalışan yazılımcılar İngilizce konuşuyor zaten.

Oradan mezun olanlar direk Almanya'da iş bulabiliyorsa o zaman güzel, bulamıyorlarsa çok gereksiz Almanca öğrenmek bir yazılımcı için.

Eğitimi hakkında bilgim/fikrim yok.
  • Hocam öncelikle teşekkürler anlatım için. Benim şöyle bir sorum olacak, okul da %30 ingilizceyken ingilizceyi nasıl geliştirdiniz? Ekstra dil kursuna falan mı gitmek gerekir?

• Ben de ek yapayım kendi tecrübem üzere.

Maaş olayını çok iyi özetlemiş arkadaş ben biraz teklif aşamalarına geldiğinde ne olacağını yazayım .

Arkadaşlar bir kere orta seviye bir üniden ingilizce bir bölümden iyi bir ortalamayla mezun olduğunuzda önce bir sakin olun. İş bulamam diye korkmayın. Benim güncel olmayan CVmi kariyernette görüp aramışlardı bir banka için, ama taşeron firmaydı pozisyon da uzaktan olunca kabul etmedim.

Neyse, yazılım şirketlerinin size ilk yaptıkları teklifi ASLA kabul etmeyin. Daha fazlasını isteyin vermeyenin iki yüzü kara.
    Firmanın projelerini önceden araştırmaya çalışın, devletten büyük ihale alan yerlerden çok para isteyin, özgüvenli olun.
    Tüm fırsatları değerlendirin.

Direkt yazılım veya bilgisayar mühendisliği okumasa bile, bilgisayar öğretmenliğinden bile insan alan firmalar gördüm ve alanında kendini geliştirmemiş bir kişiydi, detay veremeyeceğim.

İngilizce şart mı? Hep bunu duyarak tercih yaptım, üniversiteyi okurken bu yönde şartlandım, etrafıma hep ingilizce bölüm seçin yoksa olmaz dedim AMA sektörde ingilizcesiz, hatta düzgün Türkçesiz çalışanlar bile var. Bakın hem eften püften yerlerde hem de çoook büyük kurumsal firmalarda bu geçerli. Nedense köklü bazı firmalar eskiden en iyilerle çalışırken artık özellikle mı yapıyorlar bilmiyorum baya düşük seviye insan istihdam ediyor.

Dolayısıyla ingilizce bölüme puanınız yetmiyorsa bile kursla veya kendiniz çat pat geliştirseniz bile iş BULABİLİRSİNİZ. Ama şöyle düşün her alanda da rahatlıkla çalışamayabilirsiniz. Ve ilk tercih edilen kişilerden de olmayacaksınızdır. Ben sadece ingilizce yoksa unutun demiyorum. Ama büyük veri, yapay zeka gibi alanlarda zaten ingilizcesiz bir şey yapamazsınız.

-Alan tavsiyesi-

Web tarafinda backend, frontend veya fullstack vs hâlâ iyi iş imkanları sunar size gelecekte de sunacaktır. Genelde bankalar, finans sektörü, telekominikasyon, sigortacılık gibi sektörlerde çalışırsınız.
    Bu alanlarda staj ve iş bulmanız da nispeten kolay olur.

Junior seviyede en iyi maaş ortalaması bu aralar game developmentda. Bu tarafı düşünebilirsiniz. Iş-staj yorum yok.

Mobile yorum yapacak olursam, mobil oyun işi de ziyadesiyle ünityde oyun yap mobil platformlara da sun sistemine döndü. Uygulama tarafında gene devletten ihale alan firmalarda vs iyi kazanılıyor, ve firmalar iyi kazandıkları bu tarz ekiplere prim vs dağıtıyor.

Genel olarak oyun diye bakarsak kendi işinizi yapmanız tabiki daha mantıklı. Oyun motorlarını hatmedin.

Veri analizi, büyük veri, yapak zeka vs. Bence bu alan hem günümüzde hem de gelecekte çook önemli. Ben de biraz daha data science tarafına kaymıştım son sene ama bu alanda staj bulamadım bazı başvurularım da reddedildi. Dolayısıyla başka alana kaydım. Burada kendinizi gerçekten iyi geliştirirseniz bence çok iyi fırsatlar yakalayabilirsiniz. Her sektörde çalışma fırsatı bulabilirsiniz. Hatta mühendislik eğitimi alan biri için bu alanlarda çalışmak extra bir tatmin sağlar diye düşünüyorum.

Savunma sanayi düşünüyorsanız hangi bölüm olursa olsun hacettepe baya tercih ediliyor. Ankara ve gazi eğitim olarak beğenilmese de isimlerinin ekmeğini yiyorlar hâlâ. Özellikle ankara. Savunma sanayiye girecekseniz mutlaka yarışmalara katılın. Teknofest olur başkası olur fark etmez.
    Stajınızı eğer iki tane varsa ikisini de 3. sınıf sonunda yapın, yoksa sonu SANla biten yerlerde bile oturur iki algoritma yazarsınız sadece.

*********** EN ÖNEMLI TAVSIYEM ***********

Buna ister referans diyin, ister tanıdık, ister torpil, ister network ama bir şekilde sektörde çalışan insanlar bulun ve tanışın. Okurken rezil ortalamalarla enteresan ilişkiler sonucu büyük yerlerde staj yapan arkadaşlarınızı göreceksiniz. Bir şekilde firmalara stajyer veya part time girmeye çalışabilirsiniz. Tecrübesizliginizi son sınıfta atarsanız okul bitince size yeni mezun olarak değil de az çok tecrübeli gözüyle bakarlar.

Bir de istanbulda okumanızı tavsiye ederim. Her alanda her seviyede iş, staj bulabilirsiniz.

• quote:

Orijinalden alıntı: memoliiiiii

Hocam öncelikle teşekkürler anlatım için. Benim şöyle bir sorum olacak, okul da %30 ingilizceyken ingilizceyi nasıl geliştirdiniz? Ekstra dil kursuna falan mı gitmek gerekir?

Merhaba hocam, rica ederim.

Ben bir kursa gitmedim, kendi başıma çalışmayı sevdiğim için gitmedim. İngilizce öğrenmek için bir kursa gitmek zorunda değilsin bence fakat gidilebilir tabii.
    İngilizce öğrenmek için binlerce kaynak var artık, 5 kuruş vermeden öğrenebilirsin.

Konuda söylediğim gibi hazırlık kalitesi kötü fakat ingilizce öğrenmek için 1 senen oluyor eğer gidersen. 1 senede de çok iyi ingilizce öğrenirsin kendi çabanla.

Direk bölüme başlarsan da çok problem olmaz. 1.sınıf çok ağır geçmiyor, o sene bir yandan ingilizce öğrenebilirsin.

Ben kendi çabam ile öğrendim.

Gramer öğrenmek için "English Grammar in Use" kitabına çalıştım.
    İnternette Kanada göçmenlik ofisinin paylaştığı ingilizce öğrenme dökümanlarını paylaşmıştı biri forumda. Onlara bakmıştım biraz.

En önemli ve en faydasını gördüğüm şey hayatımı bir ara tamamen İngilizce'ye endesklemiştim.
    Youtube'da ingilizce konuşan kişilerin kanallarını izlemeye başlamıştım.
    Altyazılı altyazısın adamların dediklerini anlamaya çalışırdım, kullandıkları kelimeleri not alırdım.
    Bir süre sonra kulağım alıştı diyebilirim, şuan youtube'da herhangi bir yabancı kanalı sorun olmadan izleyebiliyorum.
    mit opencourseware sitesinde mit'teki başlangıç programlama derslerini izlerdim.
    telefondan usixmatch programını açıp, ingilizce şarkıları dinlerdim sözlerini okurdum.

Reading olarak reddit'te dolaşır ordaki yazıları okurdum, okulda kullanılan programlama kitaplarını okumaya çalışırdım.
    Kod yazarken bir hata çıktığında internette çözüm aramaya çalıştığımda çeviri/sözlük yardımı derken böyle böyle iyi okumaya da başladım.
    İngilizce bir şeyi anlamadığımda hemen interneti açar onu derince incelerdim aklımda yer yapana kadar.

Genel olarak bulduğum bütün İngilizce kaynakları sömürdüm diyebilirim.
    İngilizce öğrenmek bu devirde çok kolay, öğrenemem diye düşünüp kafana takmamalısın.
    Fakat İngilizce öğrenmeye cidden kafa yorman, odaklanman lazım.
    Bu mesleği seçersen hayatın boyunca İngilizce kullanman gerekecek. En azından okuma ve dinleme yeteneğin çok iyi olmalı.
    Çok zor bir şey değil, hiç öğrenmeye çalışmasan bile okulda okurken zamanla öğrenmek zorunda kalıyorsun çünkü hocaların verdiği slaytlar ders notları ingilizce oluyor.

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.