Şimdi Ara

ceedlerde panik frende abs devreye girince dikkatli olun (2. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
258
Cevap
2
Favori
21.298
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: metesserdar

frenleme ile ilgili sıkıntısı olan bence vakit kaybetmeden servise gitsin, ben bu işin üstünde çok durdum, yani, burada yazılanı ciddiye alarak hem kendi arabamda hemde aynı araçtan sahip olan arkadaşlarıma da durumu ilettim, yani bir arabanın durmaması, hayatınızı pamuk ipliğine bağlamanız demektir...bakın ben servis adı da veriyorum Trabzon hasanbaşoğlu, ben kendi aracımda, servis kendi test aracında, serviste o an bulunan iki yeni ceed sahibi kendi araçlarında( servis uygun yerde test edin bize geri dönün demiş), az önce koşuya gittiğim zaman 50 km hız da tekrar dednedim, denedik, test ettik, frenlemelerde en ufak bir sapma yok, arabayı milim kaydırmadan durduruyor, şu ana kadar Trabzon hasanbaşoğlu servisine ( ki şu anda Türkiyede en çok araç satan bayi) bir tane bile freneleme ile ilgili şikayet gitmemiş...lütfen bazı zanlarda bulunurken dikkatli olalım, boşu boşuna milleti uğraştırmanın bir anlamı yok, aracınızda fren sıkıntısı var ise servise gider gösterirsiniz, bu tüm kiaların frenleri tutmuyor anlamına gelmez, biz arabalarımızda ailemizi taşıyoruz, yani can taşıyoruz...o yüzden, nasıl olsa klavyeden sallıyorum bir sorumluluğum yok diye düşünmeyin, milletin kafasını bulandırmayın

Sizin başınıza gelmedi diye böyle bir problem yok yani siz şuanda resmen bunu söylemişsiniz. İnsanların yalan borcu varmış gibi isim de vermeden sürekli bu problemin olmadığını söylemeye çalışıyorsunuz. Buyrun benim arabamda deneyelim bakalım böyle bir problem var mı yok mu. Sert girmiş gibi oldum ama yanlış anlamayın polemik ya da tartışma çıkarmak gibi bir niyetim yok ayrıca içtenlikle söylüyorum sizin aracanızda olmamasına çok sevindim. Keşke kimsede olmasa lakin çevremdeki i30 ve cee'd kullanıcılarının birçoğunda bu problem var. Zaten yukarıdaki mesajımda da belirttim servise götüreceğimi. Biz de can taşıyoruz inanın ki. Yanlış anlamayın ama açıklama gereği hissettim. Ayrıca manual kullanan arkadaşlara bir sorum olacak sıkışık trafikte ya da yokuşta yalnızca 1. viteste kavrama sırasında metal metale sürtüyormuş gibi bir ses duyuyor musunuz acaba yaptığım araştırmalarda yağın ısınmasından olur diyorlar. Onu da göstermem gerek. Herkese güvenli sürüşler diliyorum. İyi forumlar.

• Ben gecen hafta hafta 20 30 gibi bir hizda giderken onumdeki araclada aramda rahat 20 25 metre olmasina ragmen panik fren yaptim ve araba hiz kesmeden takir takir yuruyerek ondeki araca vurdu.Araclardaki sikinti tam olarakta bu 50 nin altindaki hizlarda frenlerde.100-0 i defalarca denedim hicbir sikintisi yok.i30 forumundada defalarca sikinti dusuk hizlarda dememe ragmen bana 100-0 testlerini gosteren videolari ornek verdiler. Tekrar soyluyorum sikinti dusuk hizlardaki panik frende.Bu sorun her i30 yada ceedde de yok. Ben servisede gittim orda teslime hazir i30 vardi onu test ettim onda hicbir sikinti yok.Hatta bana testleri daha bitmemis yeni yazilimida attilar ama sonuc degismedi.Bence sorun yazilimda falan degil mekanik bir sorun var.Ayrica bu arabada ebd var yeni esp var ondan frenler boyle bana hic inandirici gelmiyor.Sonucta bu soylenen sistemler aracin daha iyi guvenli durmasi icin degilmi ama sonuc olarak arac dusuk hizlarda sorunlu frenlere sahip.Ben araca duramayip vurduktan sonra ne destegi olursa olsun hicbir ehemmiyeti yok.Arkadaslar i30 forumundada yazdim burdada tekrar yaziyorum sorunu olan arkadaslar bir an once servislere gidip haklarini arasin genel merkeze sikayetlerini iletsinler ki su fren sorunu bir an once cozulsun

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Dün biraz arastirdim buna benzer durumlardan bircok markada rahatsizlik var. Genelde insanlar dusuk hizda ABS devreye girmemeli vs. demis. Ozellikle kotu lastik kullananlarda sorun daha belirgin.
    Frene yavasca bsssam durucagi yerde panik frende takur takur ses esliginde duramiyorum gibi soylemler var.
    Normalde cok dusik hizds ornegin 10-20 km ye dustugunde ABS kacirma yaparak tekerlekleri kilitleyebilir. O zaman arac zınk diye durabilir.
    Örnegin Dusterlarda cakil vb. Zeminde abs devreye girmrden tekerlekler kilitleniyor ve arac duruyor. ABS devrede olsa durma mesafesi uzucaktır.

• Bir de şöyle bir söz dikkatimi çekti:
    "ABS'nin devreye girdiği her an, araç frenleme yeteneğinden ödün verir"

• quote:

Orijinalden alıntı: kaan.

quote:

Orijinalden alıntı: metesserdar

frenleme ile ilgili sıkıntısı olan bence vakit kaybetmeden servise gitsin, ben bu işin üstünde çok durdum, yani, burada yazılanı ciddiye alarak hem kendi arabamda hemde aynı araçtan sahip olan arkadaşlarıma da durumu ilettim, yani bir arabanın durmaması, hayatınızı pamuk ipliğine bağlamanız demektir...bakın ben servis adı da veriyorum Trabzon hasanbaşoğlu, ben kendi aracımda, servis kendi test aracında, serviste o an bulunan iki yeni ceed sahibi kendi araçlarında( servis uygun yerde test edin bize geri dönün demiş), az önce koşuya gittiğim zaman 50 km hız da tekrar dednedim, denedik, test ettik, frenlemelerde en ufak bir sapma yok, arabayı milim kaydırmadan durduruyor, şu ana kadar Trabzon hasanbaşoğlu servisine ( ki şu anda Türkiyede en çok araç satan bayi) bir tane bile freneleme ile ilgili şikayet gitmemiş...lütfen bazı zanlarda bulunurken dikkatli olalım, boşu boşuna milleti uğraştırmanın bir anlamı yok, aracınızda fren sıkıntısı var ise servise gider gösterirsiniz, bu tüm kiaların frenleri tutmuyor anlamına gelmez, biz arabalarımızda ailemizi taşıyoruz, yani can taşıyoruz...o yüzden, nasıl olsa klavyeden sallıyorum bir sorumluluğum yok diye düşünmeyin, milletin kafasını bulandırmayın

Sizin başınıza gelmedi diye böyle bir problem yok yani siz şuanda resmen bunu söylemişsiniz. İnsanların yalan borcu varmış gibi isim de vermeden sürekli bu problemin olmadığını söylemeye çalışıyorsunuz. Buyrun benim arabamda deneyelim bakalım böyle bir problem var mı yok mu. Sert girmiş gibi oldum ama yanlış anlamayın polemik ya da tartışma çıkarmak gibi bir niyetim yok ayrıca içtenlikle söylüyorum sizin aracanızda olmamasına çok sevindim. Keşke kimsede olmasa lakin çevremdeki i30 ve cee'd kullanıcılarının birçoğunda bu problem var. Zaten yukarıdaki mesajımda da belirttim servise götüreceğimi. Biz de can taşıyoruz inanın ki. Yanlış anlamayın ama açıklama gereği hissettim. Ayrıca manual kullanan arkadaşlara bir sorum olacak sıkışık trafikte ya da yokuşta yalnızca 1. viteste kavrama sırasında metal metale sürtüyormuş gibi bir ses duyuyor musunuz acaba yaptığım araştırmalarda yağın ısınmasından olur diyorlar. Onu da göstermem gerek. Herkese güvenli sürüşler diliyorum. İyi forumlar.

ben bu problemin olmadığını söylemiyorum, bu probelmin kronik tüm ceedlerde olmadığını söylüyorum, münferit araçlarda olabilir, sizin aracınızda olması tüm ceedlerde olması anlamına gelmiyor, mekanik bir sıkıntı vardır, fabrikasyon bir hata vardır, ayrıca isim vermediğimi söylemişsiniz, kendi ismimi mi açıklayayım ?? bunu anlamadım, bende polemiğe girmek istemem, bu halde aracınızı naçizane derhal servise götürmenizi, çözüm bulunmazsa da tüketici mahkemesinden hakkınızı aramanızı öneririm, frenelemnizde bariz bir sıkıntı varsa, mahkemece atanacak bilirkişi zaten bunu tespit edecektir, o zaman maddi olarak zararınızı sonuna kadar tazmin edebilirsiniz, ben fanatik bir marka savunucusu değilim, en iyi araba kia diye bir söylemim yada kaygımda yok, aldık biniyoruz, zamanı gelince satarız başka marka alırız....sorunuzu da cevap vereyim, benim araç manuel, 1 viteste kavramada herhangi bir ses duyamadım hiç aracım 10.000 km de

• Bende yeni Cee'd ağabeyimde yeni i30 çok yakın iki arkadaşımda da eski kasa cee'd ve i30 var. Bu problemi yaşamayan sadece eski kasa cee'd sahibi arkadaşım. Kendi çevrem adına konuşursam bizde de freni tutan cee'd münferit durumda. Eğer sorun çözülmezse dediğiniz yollara başvurmak durumunda kalacağız herhalde. İşin ilginci ben çok fazla farklı araç kullanmışımdır ABS devreye girmeyecek kadar fren kullandığım durumlarda en iyi fren cee'd e ait ama ABS girince işte maalesef problem yaşıyoruz. En yakın zamanda götürmem lazım vakit bulunca. O zamana kadar da dikkatli kullanıyorum İstanbul'da çok zor olsa da. Herkese güvenli sürüşler. İyi forumlar.
  • Ayduz'dan alıntıdır.....http://forum.donanimhaber.com/m_56476691/mpage_56//tm.htm#75145327

ABS sorunuyla ilgili Kia'ya yazdığım mail sonrası gelen cevap.

Öncelikle markamızı tercih ettiğiniz için size teşekkürlerimizi sunarız. Araçlarımızda bahsetmiş olduğunuz şekilde kronik arızalar mevcut değildir. Lütfen forum sitelerinde yazılanları dikkate almayınız. Aracınızda herhangi bir durum var ise sizİ en yakın bayimize yönlendirebiliriz.

İYİ GÜNLER DİLERİZ.

Elif SADIKOĞLU
    KIA Müşteri Deneyim Yönetimi Sorumlusu

ÇELIKMOTOR TICARET A.S.
    Şekerpınar Mahallesi Yanyol Sokak No:5
    41480 Çayırova - Kocaeli
    T:(0 262) 677 88 95
    F:(0 262) 658 27 26
    www.celikmotor.com

• bilenler vardır şu an ceed kullanıcıları olarak 2 forum açtık bu forum sayesinde birçok ceed kullanma fırsatımız elbette oluyor yöneticiler olarak ...
    biz fren iyileştirme için bazı çalışmalar yaptık balataları kendi çabalarımızla ingiltereden getirtebildik sonuç % 10 -15 dolaylarında bir iyileşme söz konusu
    fakat abs devreye girince sonuç berbatlaşıyor yine 2-3 gün evvel oğlumla seyahat ederken e-5 trafikte öndeki araçların ani durmasıyla abs yi devreye sokmak durumunda kaldım ve araç her zamanki gibi çok uzun mesafede durdu bu bizim gibi sürekli serviste olan birileri için "demek araçta bir problem var "diyen Mete arkadaşıma ısrarlı cevapları için bir örnekti fakat hala anlamamakta israr olunuyor
    cuma geceleri istanbulda olanlar için yaptığımız toplantılara davet ediyorum tereddütü olanları konuyu daha etraflıca görüşme olanağı olabilir diye düşünüyorum
    konu güvenlik olduğu için es geçilmemeli diye düşünüyorum...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi banabunno -- 15 Mayıs 2013; 16:38:59 >

• quote:

Orijinalden alıntı: drangelman

bu mesajları görünce kısaca bende birşeyler yazmak istedim.

frenaj sorunu ceedlerde veya i30 larda olması doğal zaten.

ben yine bu forumda ceratolardada aynı problemin olduğundan bahsetmiştim sizlere o zaman çok umursayan çıkmamıştı.

sorun fren diskinden veya lastikten değil.

sorun motorun sağ ön tarafındaki abs fren mekanizması beyninden kaynaklanıyor arkadaşlar.

yani burda sizin frene basma tekniğiniz yada lastik çapıyla alakası yok.

işin şu tarafı ilginç-->diyelimki bu abs fren mekanizmasının beyni garanti yolu ile değiştirildi.bu durum düzelecekmi????(bence hayır)

çünkü banabunnonun dediği gibi sorun frenlemede değil abs devreye girdiği zaman aracın sanki hiç freni yokmuş gibi fren pedalının ayağınızın

altında bir yerlere sürtüp sanki diski çiziyormuşunuz gibi yapmış olduğu irrite edici durum.

bu durumu golflerdede denemiştim ki o zaman bile 2010 model golfte kesinlikle kialardaki gibi bir durum olmamıştı.araç son derece stabil şekilde durmuştu.

benim kendi ceratomda defalarca bu durumu yaşamıştım allahtan son zamanlarda ani duraksamaya ihtiyacım olmadı.

yeni kasa ceedlerde durum aynımı acaba merak ettim şimdi...

evet bunu daha evvel Yusuf lada görüştük oda çok muzdaripti hatta bir ara abs yi iptal etti kendi aracında bende böyle giderse iptal etmeyi ciddi düşünüyorum
    bakalım sonumuz hayr ola ..

• bende 2011 model ceed motion düz vites var. aracım 50000 kmde. son 5000-6000 km dir aynı sıkıntıyı bende farkettim. balatalarmı değişecek acaba diye düşünerek servise götürdüm ama balatalar iyi dediler. neden böyle bişey oldugunu sordugumda lastiklerinizin değişme zamanı gelmiş dediler. anca lastiklerimin diş derinliği yeterli. artık ani panik frenlemede çok dikkatli olmam gerekiyor. arkadaşın dediği gibi sanki abs çalışınca araç hiç fren yapılmamış gibi gitmeye devam ediyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: candexil

bende 2011 model ceed motion düz vites var. aracım 50000 kmde. son 5000-6000 km dir aynı sıkıntıyı bende farkettim. balatalarmı değişecek acaba diye düşünerek servise götürdüm ama balatalar iyi dediler. neden böyle bişey oldugunu sordugumda lastiklerinizin değişme zamanı gelmiş dediler. anca lastiklerimin diş derinliği yeterli. artık ani panik frenlemede çok dikkatli olmam gerekiyor. arkadaşın dediği gibi sanki abs çalışınca araç hiç fren yapılmamış gibi gitmeye devam ediyor.

servislerde bunu anlayabilecek kapasitede bir teknik eleman bulmak imkansız bu zaten kia kore nin sorumluluğunda olan bir teknik detay yazılımsal bir sorun abs devreye girince araç yürümeye devam ediyor lastikler kitlenmiyor bunun virajda bir pozitif etkisi mevcut aracınız savrulmuyor böylelikle fakat düz satıhta büyük tehlike
    özellikle aracı agresif kullananlara veya bir yere giderken acele edenlere....
    sakin sürüşte abs devreye girmedikten sonra problem yok
    balataları ebc ile değiştirince frenleme daha da iyi oluyor
    fakat abs devreye girince balataların bir hükmü kalmıyor ....

• Baştan sona okudum konuyu yav herşeyi anladımda
    ne çok absyi devreye sokacak olaylar geçmiş başınızdan nasıl araba kullanıyorsunuz çözemedim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Akhunturk

Baştan sona okudum konuyu yav herşeyi anladımda
    ne çok absyi devreye sokacak olaylar geçmiş başınızdan nasıl araba kullanıyorsunuz çözemedim.

bu spoyler veya cam filmi yada aracım çok yakıyor gibi bir sorun değil elbette ..sonucu ölüm veya en azından yaralanmayla sonuçlanacak bir problem
    sanrım talihsiz bir gece yarısı açıklaması olmuş
  • Ben düz yolda 50 km ile test ettim. 20-25 km hıza düşünce ABS devreye girdi ama sıkıntı yok.
    Kia'dan gelen maili paylaştım. Teknik servisteki arkadaşlarla birlikte test ettirmenizi öneririm.Aksi taktirde yazdığımızla kalacağız.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ayduz

Ben düz yolda 50 km ile test ettim. 20-25 km hıza düşünce ABS devreye girdi ama sıkıntı yok.
    Kia'dan gelen maili paylaştım. Teknik servisteki arkadaşlarla birlikte test ettirmenizi öneririm.Aksi taktirde yazdığımızla kalacağız.

tüm ceed ler aynı teknik serviste çözülecek bir konu değil
    biz her gün çelik motorlada servislerlede birebir görüşüyoruz onlarında yapabilecekleri birşey yok
  • quote:

Orijinalden alıntı: banabunno

quote:

Orijinalden alıntı: ayduz

Ben düz yolda 50 km ile test ettim. 20-25 km hıza düşünce ABS devreye girdi ama sıkıntı yok.

tüm ceed ler aynı teknik serviste çözülecek bir konu değil
    biz her gün çelik motorlada servislerlede birebir görüşüyoruz onlarında yapabilecekleri birşey yok

Kia'nın bilgisi varsa mutlaka bir çözüm üretir diye tahmin ediyorum.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • i30 lara yeni yazilim atilmaya baslandi. Belki yakinda servislerCeedlere de atar bu yazilimi.

• abs bir emniyet görevi görüyor bu yüzden tekerler tam kitlenmiyor araç az da olsa ilerliyor bunu direksiyon 5 dereceden fazla açılarda sağda veya solda olması durumunda aracın savrulmaması yönünde artıları mevcut böylelikle aracı yolda tutabiliyorsunuz abs devreye girmese araç kayma eğilimi gösterecekti
    yani kısaca düz yolda abs devreye girince fren mesafesii uzuyor ama bu sağa veya sola dönüşlerde güvenlik olarak geri dönüyor
    düz yolda daha iyi bir frenleme için panik yapmayıp abs yi devreye sokmamak gerek
  • Her ne kadar sahibi olmasam da merak ediyorum. Araçların bu durumuyla ilgili bir gelişme var mı?

Samimi olmak gerekirse hayallerinde araç alıp-satan (şimdilik) bir borçlu adam olarak bu fren meselesi gözümü korkuttu. Gidip denemek lazım aslında ancak kısa mesafede anlaşılabilir mi bilmiyorum.Ayrıca araç alacak durumda olamadığımdan devamlı gidip-gelmek de istemiyorum. Neyse ayrıntılar bir kenara, n'oldu arkadaşlar son durum?

Bu bahsettiğiniz olay bir problem mi, yoksa aslında gayet normal bir durum mu? Problem olduğunu düşünerek yetkili servislere gittiniz mi? Gittiyseniz ne gibi gelişmeler oldu?

Oğluma cevap vermem lazım (3.5 yaşında) Dün arabada gelirken bana "Baba sen Kia almaktan vazgeçtin mi? Ne arabası alacaksın?" diye sordu.

Velhasılı arkadaşlar, arabam.com'un araçla ilgili testinde, direksiyonda çok az bir gecikme olduğunu ancak bu gecikmenin normal bir kullanıcı tarafından farkedilemeyeceği şeklinde editörün yorumu vardı. Fren konusu önemli ve ben her ne kadar sadece 2 farklı araç sahibi olmuş olsam da sorunsuzluk, güvenlik, sağlamlık konusunda ısrarcıyım. Uzatmayayım inanın sonuçları merak ediyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: aalpan

Her ne kadar sahibi olmasam da merak ediyorum. Araçların bu durumuyla ilgili bir gelişme var mı?

Samimi olmak gerekirse hayallerinde araç alıp-satan (şimdilik) bir borçlu adam olarak bu fren meselesi gözümü korkuttu. Gidip denemek lazım aslında ancak kısa mesafede anlaşılabilir mi bilmiyorum.Ayrıca araç alacak durumda olamadığımdan devamlı gidip-gelmek de istemiyorum. Neyse ayrıntılar bir kenara, n'oldu arkadaşlar son durum?

Bu bahsettiğiniz olay bir problem mi, yoksa aslında gayet normal bir durum mu? Problem olduğunu düşünerek yetkili servislere gittiniz mi? Gittiyseniz ne gibi gelişmeler oldu?

Oğluma cevap vermem lazım (3.5 yaşında) Dün arabada gelirken bana "Baba sen Kia almaktan vazgeçtin mi? Ne arabası alacaksın?" diye sordu.

Velhasılı arkadaşlar, arabam.com'un araçla ilgili testinde, direksiyonda çok az bir gecikme olduğunu ancak bu gecikmenin normal bir kullanıcı tarafından farkedilemeyeceği şeklinde editörün yorumu vardı. Fren konusu önemli ve ben her ne kadar sadece 2 farklı araç sahibi olmuş olsam da sorunsuzluk, güvenlik, sağlamlık konusunda ısrarcıyım. Uzatmayayım inanın sonuçları merak ediyorum.

dostum frenlerde herhangi bir sıkıntı falan yok....bence kia ya gidin, test aracına binin yola çıkınca yanınızdaki görevliye durumu söyleyin, büyük ihtimalle " buyrun deneyin " diyecektir, tatmin olana kadar defalarca frene basın, içinize sinmiyorsa almayın, lakin denediğinizde çok ama çok yüksek ihtimal bana hak vereceksiniz.

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.