Şimdi Ara

ceedlerde panik frende abs devreye girince dikkatli olun (3. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
259
Cevap
2
Favori
21.277
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: aalpan

Her ne kadar sahibi olmasam da merak ediyorum. Araçların bu durumuyla ilgili bir gelişme var mı?

Samimi olmak gerekirse hayallerinde araç alıp-satan (şimdilik) bir borçlu adam olarak bu fren meselesi gözümü korkuttu. Gidip denemek lazım aslında ancak kısa mesafede anlaşılabilir mi bilmiyorum.Ayrıca araç alacak durumda olamadığımdan devamlı gidip-gelmek de istemiyorum. Neyse ayrıntılar bir kenara, n'oldu arkadaşlar son durum?

Bu bahsettiğiniz olay bir problem mi, yoksa aslında gayet normal bir durum mu? Problem olduğunu düşünerek yetkili servislere gittiniz mi? Gittiyseniz ne gibi gelişmeler oldu?

Oğluma cevap vermem lazım (3.5 yaşında) Dün arabada gelirken bana "Baba sen Kia almaktan vazgeçtin mi? Ne arabası alacaksın?" diye sordu.

Velhasılı arkadaşlar, arabam.com'un araçla ilgili testinde, direksiyonda çok az bir gecikme olduğunu ancak bu gecikmenin normal bir kullanıcı tarafından farkedilemeyeceği şeklinde editörün yorumu vardı. Fren konusu önemli ve ben her ne kadar sadece 2 farklı araç sahibi olmuş olsam da sorunsuzluk, güvenlik, sağlamlık konusunda ısrarcıyım. Uzatmayayım inanın sonuçları merak ediyorum.

diğer binek halk arabaları kadar tutuyor fren
    ama frenlerimiz elbette yeterli değil
    bu tip araçlardada iyi fren beklememeli elbette

• Aracı beğendiğimi belirtmiştim, diğer tarafta yakın zamanda da alacak durumda zaten değilim. Hani sizler lütfen benim kusuruma bakmayın "doğmamış çocuğa don dikiyorum" aslında ancak kişiliğim kendime mutlaka kendime bir hedef seçmek. Neyse...

Aracı test ettiğimde bunu anlayabileceğimden de emin olamadığım için soruyorum. Bir arkadaş düşük hızlarda bunu yaptığını yazıyor. Alım aşamasına önüme koyduğum seçenekler (şu anda dahi) var ve bu araçtan sorunsuzluğu, tam otomatik şanzımanı, sessizliği, tasarımı ve sert koltuklarından dolayı umutluydum. Neyse konuları takip etmeye devam edeceğim. Allah kazasız sürüşler nasip etsin, yolunuz açık olsun arkadaşlar.
  • Yurt dışı testlerde Ceed 100 km hızda 36.5 metrede duruyor. Frenler mukemmel

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • yurt içi testlerde de 36,5 mt duruyor

http://www.youtube.com/watch?v=GJ3Y1ck_2bo

bir fren efsanesidir gidiyor, önce fren hiç tutmuyordu, sonra yerli arabalar kadar tutuyor ama yeterli değil seviyesine geldi,,,buda bi başarı ceed için tabi
  • Mete kardeşim sanırım hala başlığı ve konuyu anlamamışın bir daha baştan oku bence ..İst da isen toplantımıza da bekleriz dedim 2 forumumuz ve yüzlerce ceed üyemiz var demiştim çelik motor la ve servislerle birebir sürekli görüşüyoruz da demiştim tekrar tekrar yazmak durumunda kalıyorum malesef
    konu şu 12 yaşında bir çocuğun anlayacağı şekilde yazıyorum ve türkçe
    ceed lerin freni abs devreye girmeden yeterli düzeyde etkin fakat panik frende abs devreye girince sorunlu ve kaydırma yapıyor tekerler tam kitlenmiyor bu yüzden araç yürüme devam ediyor burda muadil araçlardan tek farkı abs nin erken devreye girmesi bu frenajı zayıflatıyor
  • quote:

Orijinalden alıntı: banabunno

Mete kardeşim sanırım hala başlığı ve konuyu anlamamışın bir daha baştan oku bence ..İst da isen toplantımıza da bekleriz dedim 2 forumumuz ve yüzlerce ceed üyemiz var demiştim çelik motor la ve servislerle birebir sürekli görüşüyoruz da demiştim tekrar tekrar yazmak durumunda kalıyorum malesef
    ceed lerin freni abs devreye girmeden yeterli düzeyde etkin fakat panik frende abs devreye girince sorunlu ve kaydırma yapıyor tekerler tam kitlenmiyor bu yüzden araç yürüme devam ediyor burda muadil araçlardan tek farkı abs nin erken devreye girmesi bu frenajı zayıflatıyor

okuduğumu algılama ile ilgili yetkinliklerimi, işimi, eğitimimi bilseydin, emin olun cevap yazmakta bu kadar ısrarcı olamazdınız, lakin okuduğunuza cevap yazmaktan çok, kendi algılayış hatalarınızdan hep aynı şeyleri tekraren söylüyorsunuz, bahsettiğiniz ceed klub forumlarını da bir süre takip etmiştim, lakin bu forumdaki kadar bile paylaşım olmayan forumlar, kaldı ki bu kulüplerinizde otorite değil, yani bu kulübe üyesiniz diye her söylediğinizi de doğru kabul etmek zorunda değiliz, ayrıca otomatik yeni ceedlerin 12-13 lt yaktığını da iddia eden sizdiniz, bu iddialarınızın hepsi havada kalıyor, gerekçeniz nedir diyince, klubümüz var üyemiz var, servislerle çok yakınız diyorsunuz, hep aynı hikaye.
    siz bir sav ortaya koyuyorsunuz, ancak ortada ne somut bir delil var, ne servislere giden şikayetler, ne üretici firmanın açıklaması var ne otomobili test eden bağımsız kurumların-dergilerin bu yönde bir açıklaması yada tespiti var... bunlar yok....kaldı ki, bahsettiğin araç benim altımda, onu her gün kullanıyorum, günde bilmem kaç kere frenine basıyorum, ayrıca bu konuyu da servis ve çelik motor kapsamında iyice soruşturdum ve konuya da vakıfım, o yüzden , 12 yaşında çocuğun algılayacağı yazılar yazmakla uğraşacağınıza, önce bir iddia nasıl ispatlanır, nasıl tartışılır önce o konularda kendinizi geliştirin, ondan sonra tanımadığınız kişileri kafaya lacak tarzda yazılar döktürün, ayrıca bu yazdıklarımı altını çizerek okuyun, eğer cevap yazacaksanız somut verilerle cevap yazın ( şu servise bilmem kaç tane ceed fren arızası için gitti, şu kadarı işlem gördü, işte kayıtları gibi,,,,yada şu bağımsız testte bu aracın frenleri ile ilgili şu sıkıntı tespit edildi, işte linki gibi) bunun haricinde, bu diyaloğu hiç yararlı ve gerekli bulmuyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi metesserdar -- 12 Haziran 2013; 21:46:20 >

• quote:

Orijinalden alıntı: metesserdar

quote:

Orijinalden alıntı: banabunno

Mete kardeşim sanırım hala başlığı ve konuyu anlamamışın bir daha baştan oku bence ..İst da isen toplantımıza da bekleriz dedim 2 forumumuz ve yüzlerce ceed üyemiz var demiştim çelik motor la ve servislerle birebir sürekli görüşüyoruz da demiştim tekrar tekrar yazmak durumunda kalıyorum malesef

okuduğumu algılama ile ilgili yetkinliklerimi, işimi, eğitimimi bilseydin, emin olun cevap yazmakta bu kadar ısrarcı olamazdınız, lakin okuduğunuza cevap yazmaktan çok, kendi algılayış hatalarınızdan hep aynı şeyleri tekraren söylüyorsunuz, bahsettiğiniz ceed klub forumlarını da bir süre takip etmiştim, lakin bu forumdaki kadar bile paylaşım olmayan forumlar, kaldı ki bu kulüplerinizde otorite değil, yani bu kulübe üyesiniz diye her söylediğinizi de doğru kabul etmek zorunda değiliz, ayrıca otomatik yeni ceedlerin 12-13 lt yaktığını da iddia eden sizdiniz, bu iddialarınızın hepsi havada kalıyor, gerekçeniz nedir diyince, klubümüz var üyemiz var, servislerle çok yakınız diyorsunuz, hep aynı hikaye.
    siz bir sav ortaya koyuyorsunuz, ancak ortada ne somut bir delil var, ne servislere giden şikayetler, ne üretici firmanın açıklaması var ne otomobili test eden bağımsız kurumların-dergilerin bu yönde bir açıklaması yada tespiti var... bunlar yok....kaldı ki, bahsettiğin araç benim altımda, onu her gün kullanıyorum, günde bilmem kaç kere frenine basıyorum, ayrıca bu konuyu da servis ve çelik motor kapsamında iyice soruşturdum ve konuya da vakıfım, o yüzden , 12 yaşında çocuğun algılayacağı yazılar yazmakla uğraşacağınıza, önce bir iddia nasıl ispatlanır, nasıl tartışılır önce o konularda kendinizi geliştirin, ondan sonra tanımadığınız kişileri kafaya lacak tarzda yazılar döktürün, ayrıca bu yazdıklarımı altını çizerek okuyun, eğer cevap yazacaksanız somut verilerle cevap yazın ( şu servise bilmem kaç tane ceed fren arızası için gitti, şu kadarı işlem gördü, işte kayıtları gibi,,,,yada şu bağımsız testte bu aracın frenleri ile ilgili şu sıkıntı tespit edildi, işte linki gibi) bunun haricinde, bu diyaloğu hiç yararlı ve gerekli bulmuyorum.

Alıntıları Göster
    at ceed 12- 13 lt yakıyor evet bu doğru ama kısa mesafede mesala ev iş arası 4 km ye kadarsa bunda ne gariplik var anlayamadım gözlerim bozuk da değilki değerleri yanlış göreyim..
    mesala ama ben şehir içi sakin trafikte 2.9 lt yakıyorum ama sen bunada inanmazsın neyseki bunun ispatını koydum video olarak

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi banabunno -- 13 Haziran 2013; 14:28:20 >

• Selam arkadaşlar, haddim olmadan şu fren meselesini yurt dışındaki forumlarda bakmak istedim, malum türkiyede, özellikle forumlarda bu tür konular çok abartılıyor genelde. Aynı sorunun yurt dışında varlığından bahsedildiğini gördüm. Aynen anlatıldığı gibi, yüksek hızda frenlerin mükemmel olduğu, düşük hızlarda özellikle panik frende ABS nin erkenden devreye girip fren mesafesini oldukça uzadığı. Çözüm olarakta fren balatalarının "EBC Greenstuff" marka fren balataları ile değiştirmek olduğu söylenmiş. Hatta konuyu başlatan kişi daha önce kullanmış olduğu 2009 Proceed ile yeni ceed arasında fren gelişiminin olmadığını fark ettiğini söylemiş.

http://www.kia-forums.com/kia-ceed-forum/94514-kia-ceed-2013-brake-performance.html

http://www.kia-forums.com/kia-ceed-forum/64830-pro-ceeds-brakes-abs-ebd.html

Ne kadar doğrudur bilemiyorum fakat ingilterede "garantirehberi" adlı bir sitede daha önce 2008-2009 arası üretilmiş olan 468 adet ceedin ESP'li versiyonlarının ana fren merkez silindiri ile ilgili servise geri çağırımı olmuş.

http://www.warrantyguide.co.uk/vehicle-recall-085A636B1E4BE4B480257737004BCED1-kia-cee%27d-recall

Amacım kesinlikle polemik felan yaratmak değil sadece konu ile ilgili bilgi vermektir. Saygılar.

• ebc green biz kullandık zaten balatlarda abs devreye girince hepsi hikaye frenler iyi değil dahası çok tehlikeli
  • bugün şimdi bir arkadaş yazmış bizim klübe alıntı yapıyorum
    """""""""Arkadaşlar bugun nerdeyse oluyordum ve aracimdan sogudum hareme inerken isiklara gelmeden hizim 90 km ken durmak icin frene bastim arac kizaklamaya basladi ve tirin dorsenin altina girmeme ramak kala durdurabildim araci arkadaslar sakin güvenmeyin frenlere"""Inanki hala elim ayagim titriyor cidden cok sogudum goz gore gore oluyodum soforluk filan hikaye kizaklayan araci kontrol altinda tutcak kisi gormedim aman arkadaslar basmayin
    berkan1981
  • Banabunno
    Hocam, sanırım sen sattın aracını ama hala gorusuyormusun kia servisleriyle.
    yakın zamanda uzun yola çıkıcam allah korusun.
  • Benim anlamadigim Hyundai bu isi sorun kabul edip cozduyse KIA MOTORSa da bildirmeli, KIA da Celik Motora. Zaten sırf bu satis sonrasi hizmetler yuzunden, Ceedi daha cok begendigim ve istedigim halde i30 aldim. Vengadan asinayim, 15 bin bakimlarinda 420 TLden assa cikamiyoruz. Balatalarla 700 u buluyo. Aman aman bi daha cok zor Kia.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • arkadaşlarla beraberiz her zaman 3 bin ceed üyesi yaptık 3 senede kolay değil bütün çevre kia cı oldu
    benim satma sebeplerimin başında evet fren meselesi geliyordu
  • yeni bir örnek alıntı
    """"""""bilgin bilgin çevrimdışı

3 gün önce pazar günü izmirde önümdeki araç kırmızı yandığı için durdu aramızda 10 metre kadar mesafe vardı ve ben inanmayacaksınız 30 km ile gidiyordum ama duramadım araba buzda gibi kaydı kaydı kaydı hafiften çarptım (çok yavaş olduğum için) adam indi kardeşim dikkat et arabada çocuk var diyo adama yemin etmekten bi hal oldum yemin ederim durmadı araba diyorum anlatamıyorum. Yaw 30 la giden araba 10 metrede durmazmı ???? durmadı ..............bunu bi kere daha yapmıştı aylar önce yani."""""
  • Arkadaşlar frenlerle ilgili bir sorun olduğu çok açık. Benim aracımda da var. ilk zamanlar yok canım demiştim ama şimdi var eminim..
    bende başıma tehlikeli bir olay gelince anladım. birşey daha, bu sorun yokuş aşşa inerken fena halde belli oluyor.. köklüyorsunuz freni, araç durur gibi yapıp abs devreye girdiği anda durmadan yola devam ediyor..
    hızım kaçtı bakmadım. ama bunada bakıcam.. fakat yumuşak basarak durmaya çalışırsanız panik yapmadan sorun yok..

önceki araçlarımdan biri i30 eski kasaydı. onda katiye nbu sorun yoktu çok eminim. zira bi kaç kere panilk fren yapmıştım onda da.. onda abs o kadar geç devreye giriyordu ki, lastikler yerde iz bırakıyordu. o zamanlar çok kızıyordum ama şimdi o tip abs nin daha uygun olduğuna kanaat getirdim..
    bende michelin primercy 3 var. ama araç yine durmuyor..

balata olayına elince.. çok ilginç. zira bir ustam var. bana bunun balatalardan oldunu söledi.. değiş düzelir dedi.. inanmadım.. zira benim için bu durum yazılımsal..
    ama yukarda bi arkadaş balata değişnce düzelir demiş? bilemiyorum tabi.
    ama i30 yeni kasalardada sorun var, kia serato larda da..
    i30 ları düzeltmişler sanırım yazılımla..
    bende kartal tek kar servisine söledim.. çelik motor a söledi, kia kore ye mail atılmış, yanıt bekliyoruz dendi.. 1 haftayı geçti bekliyorum bakalım ne yanıt gelecek..
    ama servis bize böle bi şikayet hiç gelmedi dedi.. bana bu durum ilgiç geldi doğrusu...

• ceed clubten huss25 adlı arkadaştan alıntı:

Evet arkadaşlar 3 gündür bu konuyu arıyorum bulamadım çok şükür birisi hortlatmış bu konu hakkında en çok şikayet edenlerden biride bendim ve kendimde çok büyük bi eksik olduğunu öğrendim Kadir abi sayesinde İzmite yanına gittim tanışmak için keyiflide bir gün geçirdik öncelikle kendisini tanıdığım için çok mutlu oldum evet konuya dönecek olursak abs sorunundan bahsettim bana debriyaj ile birliktemi kullanıyorsun dedi freni ki bende orta hızlarda araba hemen durur mantığı ile istop etmesin falan filan gibi eskiden kalan abs si olmayan araçlardan kalan bi alışkanlık ile debriyaj ile kullanıyordum evet dedim sonra uygulamalı olarak debriyaj ile ve debriyajsız arabanın abs durumlarını gösterdi bana kendisine özellikle bu konu için çok çok teşekkür ederim aracı 80 km hızla birkaç metrede durdurdu sonrasında defalarca denedim resmen araca ısındım sürerken aşırı mesafe bırakıyordum şimdi artık gaza basmaktan çekinmiyorum çok uzun oldu özetleyecek olursak kızaklama yapıyor lakin debriyaj ile kullanırsak araba viteste ise ve debriyaja basmıyorsak fren çok çok iyi tutuyor isteyen uygun trafikte denesin debriyajı son çare olarak kullanın araba duracak ise ve kaza riski ortadan kalktı ise istop etmesin diye yok vuracaksanız istop etsin bırakın kazadan iyidir ...

fren sıkıntısı yaşayan arkadaşlar, frene debriyajsız basmayı bir denesin,

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi metesserdar -- 12 Temmuz 2013; 11:03:00 >

• Alıntı:http://www.toyotaclubtr.com/index.php?topic=24148.0

Dün aracımla 30-40 km arasında bir hızla giderken trafik ışığını gördüm ve yavaşlamak için frene bastım. Aracımda bir anda ABS devreye girdi ve aracım neredeyse hiç yavaşlamadan öndeki araca çarptım. Çarptığımda ne ben ne de arabadaki arkadaşlarım sebebini anlayabildi. Anlayamadığım ABS bu kadar yavaş hızlarda devreye girer mi? İkincisi ABS devreye girse bile aracın durmasını hızlandıran bir etken değil mi? Son olarak aracım 2008 toyota corolla. yorumlarınızı bekliyorum.

mümkünse de arkadaşlar toyotaclub teki diğer arkadaşların yazdığı benzer şikayetlere de bir göz atın

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi metesserdar -- 12 Temmuz 2013; 11:03:10 >

• ceed lerdeki sorun abs nin erken devreye girmesi ve fren mesafesini uzatması yoksa abs devreye girmeden frenler iyi sınıfında dünya klasmanında olan ebc yarış balataları ile daha da iyi oluyor fakat abs devreye girince iyi balatanında hükmü kalmıyor..aracını güçlendirenlerde sorun elbette katlanıyor...115 ps 128 ps ceed ile 170 ps ceed lerde abs sorunu elbette bir olmuyor...
  • quote:

Orijinalden alıntı: kaan.

quote:

Orijinalden alıntı: metesserdar

frenleme ile ilgili sıkıntısı olan bence vakit kaybetmeden servise gitsin, ben bu işin üstünde çok durdum, yani, burada yazılanı ciddiye alarak hem kendi arabamda hemde aynı araçtan sahip olan arkadaşlarıma da durumu ilettim, yani bir arabanın durmaması, hayatınızı pamuk ipliğine bağlamanız demektir...bakın ben servis adı da veriyorum Trabzon hasanbaşoğlu, ben kendi aracımda, servis kendi test aracında, serviste o an bulunan iki yeni ceed sahibi kendi araçlarında( servis uygun yerde test edin bize geri dönün demiş), az önce koşuya gittiğim zaman 50 km hız da tekrar dednedim, denedik, test ettik, frenlemelerde en ufak bir sapma yok, arabayı milim kaydırmadan durduruyor, şu ana kadar Trabzon hasanbaşoğlu servisine ( ki şu anda Türkiyede en çok araç satan bayi) bir tane bile freneleme ile ilgili şikayet gitmemiş...lütfen bazı zanlarda bulunurken dikkatli olalım, boşu boşuna milleti uğraştırmanın bir anlamı yok, aracınızda fren sıkıntısı var ise servise gider gösterirsiniz, bu tüm kiaların frenleri tutmuyor anlamına gelmez, biz arabalarımızda ailemizi taşıyoruz, yani can taşıyoruz...o yüzden, nasıl olsa klavyeden sallıyorum bir sorumluluğum yok diye düşünmeyin, milletin kafasını bulandırmayın

Sizin başınıza gelmedi diye böyle bir problem yok yani siz şuanda resmen bunu söylemişsiniz. İnsanların yalan borcu varmış gibi isim de vermeden sürekli bu problemin olmadığını söylemeye çalışıyorsunuz. Buyrun benim arabamda deneyelim bakalım böyle bir problem var mı yok mu. Sert girmiş gibi oldum ama yanlış anlamayın polemik ya da tartışma çıkarmak gibi bir niyetim yok ayrıca içtenlikle söylüyorum sizin aracanızda olmamasına çok sevindim. Keşke kimsede olmasa lakin çevremdeki i30 ve cee'd kullanıcılarının birçoğunda bu problem var. Zaten yukarıdaki mesajımda da belirttim servise götüreceğimi. Biz de can taşıyoruz inanın ki. Yanlış anlamayın ama açıklama gereği hissettim. Ayrıca manual kullanan arkadaşlara bir sorum olacak sıkışık trafikte ya da yokuşta yalnızca 1. viteste kavrama sırasında metal metale sürtüyormuş gibi bir ses duyuyor musunuz acaba yaptığım araştırmalarda yağın ısınmasından olur diyorlar. Onu da göstermem gerek. Herkese güvenli sürüşler diliyorum. İyi forumlar.

Merhaba,

Kavrama sırasındaki sorun ile ilgili bir geri dönüş alabildiniz mi? Bende Dizel Manuel i30 Elite var, aynı durum bende de var, sadece ses de değil, debriyaj pedalından o sürtünmeyi hissediyorum açıkça.

• sorun sadece şikayet edende veya farkına varanda değil arkadaşlar 2 ceed klüptede onlarca ceed i deneme imkanımız oluyor zaten çevremize de hemen herkese ceed aldırdık sorun herkeste bir
    şikayet mailleri çekiliyor sevislere bildiriliyor konu
    kore ye de bilgi ulaşacak
    olumlu sonuçlanırmı?? Allah bilir ama mevcut araçlarda bir iyileştirilme yapılmaz bana göre

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi banabunno -- 12 Temmuz 2013; 20:03:23 >
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.