Şimdi Ara

Çapa tıp (istanbul tıp fakültesi) hakkında sorularınızı cevaplıyorum.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
27
Cevap
1
Favori
1.261
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • 1. Sınıfı bitirdim. Tercih konusunda sorularınız varsa cevaplayabilirim. Ben de buradan çok faydalandım zamanında, şimdi size yardımcı olmaya çalışalım.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >

• Saçma mi bilmiyorum ama kontenjanlar neden azalıyor gitgide 2100 sıralama yaptım hedefim orası ve şuan acaba bu Kadar düşer mi derdine girdim :)))

• Okuldaki avantajlar ve dezavantajları söyler mısınız şu da olsa iyi olurmuş dediginiz ne oldu

• Çapa tıpın kampüsünün olmaması (bir tane uyduruk Kütüphane yapmışlar sadece galiba) ve Fatihte oluşu eğitimi kötü yönde etkiliyor mu?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • korkmazharun K kullanıcısına yanıt
    Hocam bandırma tıp ilk 3 sene çapada eğitim göreceği için çapanın kontenjanını azalttılar

• MrBirisi M kullanıcısına yanıt
    Vallahi son 7 yıla falan baktim yanlış bakmadıysam 2400un altına düşmemiş benim şansıma 2600den 2000e kadar iner diye korkuyorum :d

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi korkmazharun -- 8 Ağustos 2020; 22:49:26 >
    İnmez

• Kontenjanlar zaten çok fazla zannediyorum bu yüzden her sene azaltılıyor. 2100 sıralamayla girersiniz diye düşünüyorum. Avantajları diğer fakültelerde olmayan her türlü uzmanlık alanı bulunuyor. Her daldan da hatırı sayılır profesörler var. Toplamda profesör sayısı 300e yakın. Bunlar sayıda gözükebilir sadece ama çok önemli faktörler. Gruplara ayrılıp çalışılıyor çünkü. Dezavantajı, mühendislik fakülteleri gibi geniş kampüsümüz yok hastane çünkü. Ama istanbulun merkezindesiniz zaten gezmek için her yere kısa sürede gidebiliyorsunuz. Bu arada öğretim görevlisi sayılarına yökatlastan bakabilirsiniz diğer bölümler için de

• bateren kullanıcısına yanıt
    Yani evet mühendislik fakültelerine gibi geniş yeşil kampüs yok. Ama cerrahpaşayı gördükten sonra cennet gibi geliyor yine de. Tıp fakültelerinin genel sorunu bu, hastane olduğu için. Tabi istanbul üniversitesinin ana kampüsü kütüphaneleri vs kullanabiliyorsunuz. Zaten fatihte oluşu büyük avantaj her yere yakın sayılırsınız.

• MrBirisi M kullanıcısına yanıt
    Bunun yanında her sene düşürülüyor. Çok fazlaydı önceden 400 falanmış giderek azaltılıyor.

• Spor hekimliği, hiperbarik tıp, hidroklimatoloji ve diğer birçok bölümün çıkış yeridir hatta bazıları hala sadece çapada bulunmaktadır. Şu an hali hazırda yurtdışında olan ama ülkemizde olmayan bölümleri de en yakın zamanda getirecekler. Ülkedeki o alanın tek profesörleri çapadadır. Şu ana kadar en çok hekim yetiştirmiş fakültedir, ülkenin ilk tıp fakültesidir en köklü tıp fakültesidir, en fazla öğretim üyesi ve profesör barındıran tıp fakültesidir.

Çapalı değilim ama seviyorum tus hedefim çapa

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Xakler -- 8 Ağustos 2020; 23:4:30 >
  • saffira S kullanıcısına yanıt
    2014 ya da 2015te 498 kontenjanı varmış siz geçen sene kaç sıralamayla girdiniz

1800 küsür sıralamam vardı giriş sıram da 40larda. Kontenjan da 308di.

• saffira S kullanıcısına yanıt
    O zaman 2000 ile 2600 arasındadır agirlikli olarak tercih edilme sırası teşekkür ederim bu bilgi için

• Evet genelde o aralarda oluyor. Aynı zamanda ingilizceye girebilecekken türkçeye giren de 40 küsür kişi var demek bu.

• Peki siz neden ingilizce tercih etmediniz ?

• Ettim. Ucundan kaçırdım. Şuan iyi ki türkçedeyim diyorum. Genelde insanlar ingilizcem iyi olsun diye gidiyor. Benim ingilizcem zaten iyiydi makaleleri anlayabiliyorum. Siz de ingilizce de türkçe de okusanız iyi olsun ingilizceniz, ama tıpı türkçe okumak daha evladır. İngilizceniz iyi değilse zaten girmeyin derim basit bir şey değil sınavlar dahil her şey ingilizce. Tıp zaten yeterince zor kendinize güveniyorsanız girin ama tavsiye etmem.

• Bunu, şu iyi şu kötü manasında söylemiyorum ancak çapanın ctfden bir farkı son sınıflarda tus çalışmak için ekstra vakit açmaması. Hekimlik nosyonunu kazandırmak için uğraşıyorlar. Mezun olan herkesin temel hekimlik becerilerini elde etmiş olmasını istiyorlar. Aksine ctf herkesi her alanda zorlamıyor bunu ctf ing bölüm başkanından dinledim direkt. Daha farklı bir kafa yapısına sahip yönetimi. Bu da çapanın yetişdirdiği hekimleri klinik alanında nispeten daha yetkin kılıyor. Çapada klinik iyi denmesinin sebebi de budur. Tabi öbür yanda da kliniğe harcayacağınız eforu uzmanlığınıza harcıyorsunuz. Böyle bir kıyas söz konusu.

• Hocam 3030'lardayım. Çapa gelme ihtimali hiç mi yoktur
  • Hocam bu sene kontenjan da azaltıldı. Zor... Bezmialem, marmara tutabilir ama. Bezmialem çapanın bitişiğinde bu arada

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.