Şimdi Ara

Canon D100 Vs Nikon 3300 arasında kaldım

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
9
Cevap
0
Favori
421
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar Merhabalar Başlangıç formatında bir fotograf makinesine ihtiyacım var.Bütçem Max 2.000 Tl Seyehatler hobi ve kimi zaman iş için... Öncelikli araştırmam canon 1300D idi fakat Bu konu hakkında deneyimlerine güvendiğim bir arkadaşım bu makine yerine.. sony A6000 - Nicon D3300 - Canon D100 - Canon D700 den birini tercih etmemin daha iyi sonuç vereceğini hakkındaydı. (ayrıca sigma 17-70 alabilirsen uzun vade masraf yapmazsın dedi. buda ortalama +1500 tl)

Sony A6000 eledim çünkü - Çok kibar ve teknolojik bir duruşu var. Sanki işin doğası başlamadan bozuluyor.
    Canon D700 eledim çünkü yaptığım tüm kıyaslamalarda D100 ü almak daha mantıklı geldi. Boyutlar vs..

Fakat : Esas Soru geliyor :) ?

Geri kalan Canon d100 ile Nikon d3300 hakkında yaptığım tüm kıyaslamalarda Nikonun üstün geldiğini gördüm. Fakat kıyaslama sonuçlarında önemli değil ben Canon D100 alırım diyen kişi çok fazla . Nedenini bilmediğim sebepten ötürü benimde gönlüm D100 den yana ama bu tamamiyle önyargı bununda farkındayım Nikonun canona göre daha yüksek değerleri gündelik çekimlerimde beni ne kadar etkiler artık teknoloji 1 mili saniyeyi hesaplar hale geldi bu bir ticari oyunmu ? Sizce ne yapmalıyım. Teşekkürler

iki makine arasındaki Farklılıklar

sensör boyutu nikon - 23.2 x 15.4 mm Canon 22.3 x 14.9 mm
    odak noktası nikon 11 canon 9
    görüntü kalitesi puanı nikon 82 canon 63 (dxomark)
    batarya çekim sayısı nikon 700 shots canon 380 shots
    Renk derinliği nikon 24.3 bits canon 21.8 bits
    piksel yoğunluğu nikon 333 ppi canon501 ppi
    yüksek çözünürlük nicon 921k canon 1040k
    Hacim nikon 923,5 canon 735 cm3
    çözünürlük nikon 1175 x 784 px canon 1250 x 833 px

canon d100 de dokunmatik ekran ve ekrana dokunarak odaklama ve muadillerine göre gerçekten küçük ve hafif oluşu
    Nikon D3300 ise düşük ışıkta arka plan ışıklandırma ve yukarıdaki değerlerinin çoğu kulvarda üstün oluşu
    https://versus.com/tr/canon-eos-100d-vs-nikon-d3300
    https://kiyas.la/tr/fotograf-makinesi/karsilastir/Nikon-D3200-vs-Canon-EOS-100D

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi volkanay -- 14 Ağustos 2017; 11:25:26 >

• Canon diyenlerin tek tutundukları şey 50mm. F1.8 lenstir. O ucuz diye. Bu lens de nerede ise %90 kişinin satın aldığı ilk yada 2'inci lenstir. Ha ne kadar ucuz ? Yanılmıyorsam galiba Nikon 50mm. F1.8 250-300 TL. falan gibi daha pahalı. Fakat Nikon D3300 sensörü Canon 100D'den 700D'den falan iyidir. Burada soru "çok mu iyidir" gibi olur ise de bunun farkını görebilmek için kullanıcısının da birşeyleri biraz iyi biliyor olması lazımdır. RAW işlemeyi bilecek ki ancak bu sensör farkını ne zaman ne kadar fark ettiğini kendisi görebilsin. Dolayısı ile yeni başlayan birisi için bu detayları görmek hemen mümkün olamayacağından belki de şu en çok alınan lensin daha uygun fiyatlı olması yeni başlayanlar için daha faydalı bir adım olmasından dolayı Canon 100D tercih edilebilir. Öyle bir hevesiniz olur mu bilemem tabi. Kimisi hemen bir 50mm. F1.8 alıyor mesela yada aldırıyorlar işte bu forumda veriyorlar gazı :) Ben ise ilk makinamı 2 yıl kit lens ile kullandım.

Şu konuya birkaç sayfa bakarsanız 18-55 kit lens ile neler çekmişler diye bir fikir edinirsiniz.https://forum.donanimhaber.com/18-55-lensler-ile-cekilmis-fotograflar--58072200-56

Fotoğraf çekmeyi, tekniğini ve işlemeyi öğrenip bilmek sürekli daha iyi lens/yeni çıkan gövdeyi almaktan çok daha yararlıdır bence.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi jiddi -- 14 Ağustos 2017; 14:47:23 >

• jiddi kullanıcısına yanıt
    Yorumunuz benim için Faydalı oldu.. ilginiz için teşekkür ederim
  • 3 günde intiharın eşiğine geldim resmen..

Tüm seçenekler tam Canon D 100 ü işaret ederken birden Fotografçılık işi yapan bir arkadaşımın yanına gitmemle herşey altüst oldu. Elinde ikinci el Canon D650 varmış Tampron 18x200 lensle birlikte fiyat 2000 Tl ye geliyor. Napıcan Canon D100 ü boyutları çok küçük o keyif vermez sana bide dünya para verme boşuna dedi.

Bu durumu teyit etmek için tanımadığım başka bir fotografçıya gittim oda bence kaliteli kompact bir makine al uğraşma hiç dedi. ki uzun yıllar bu işe emek vermiş biri iken ... ( gerçi haksızlık etmiyim yine 3.000 tl altına düşme dedi )

En son artık ismini vermiyim Türkiyenin en iddalı online sitesi olduğuklarını söyleyen ve öyle gözüken bir firma personeliyle görüştüm. Artık Canon D100 kalmadı.. Bakıcaksan Canon D200 e bak ama ben olsam yinede o parayı o makineye yatırmam yazık günah bence Sony A6000 al ( lens 18-105 ) parana yazık olmasın dedi... Fakat içime sinmeyen tarafı bu makine kompact duruyo. Bana elimdeki Iphone 6 hissini veriyor. Ben sanırım biraz daha bu işin ruhunu korumak istiyorum. Ama şuan kafam çok karışık .. Daha sürecin başında Başlamadan vazgeçme aşamasına geldim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi volkanay -- 15 Ağustos 2017; 17:2:19 >

• quote:

Orijinalden alıntı: volkanay

3 günde intiharın eşiğine geldim resmen..

Tüm seçenekler tam Canon D 100 ü işaret ederken birden Fotografçılık işi yapan bir arkadaşımın yanına gitmemle herşey altüst oldu. Elinde ikinci el Canon D650 varmış Tampron 18x200 lensle birlikte fiyat 2000 Tl ye geliyor. Napıcan Canon D100 ü boyutları çok küçük o keyif vermez sana bide dünya para verme boşuna dedi.

Bu durumu teyit etmek için tanımadığım başka bir fotografçıya gittim oda bence kaliteli kompact bir makine al uğraşma hiç dedi. ki uzun yıllar bu işe emek vermiş biri iken ... ( gerçi haksızlık etmiyim yine 3.000 tl altına düşme dedi )

En son artık ismini vermiyim Türkiyenin en iddalı online sitesi olduğuklarını söyleyen ve öyle gözüken bir firma personeliyle görüştüm. Artık Canon D100 kalmadı.. Bakıcaksan Canon D200 e bak ama ben olsam yinede o parayı o makineye yatırmam yazık günah bence Sony A6000 al ( lens 18-105 ) parana yazık olmasın dedi... Fakat içime sinmeyen tarafı bu makine kompact duruyo. Bana elimdeki Iphone 6 hissini veriyor. Ben sanırım biraz daha bu işin ruhunu korumak istiyorum. Ama şuan kafam çok karışık .. Daha sürecin başında Başlamadan vazgeçme aşamasına geldim.

Herkes öyle kendisine göre yorum yapar. Kullanıcı yorumları bence birisinin kendisine göre kıyafet seçmesine benzer. Çünki fotoğraf makinasını kullanmak da, fotoğraf çekmek de aynen böyle çok kişiye özel detay farklar içeren bir aktivite. Canon'un mesela 100D'sini falanı filanı geç 600D'den 700'de ye kadar (bunda 100D'de dahil) ürettiği makinalardaki sensörün imaj kalitesi ve iso başarımı hep aynı. Bir işte 200D'de megapixel'i büyüttü, otomatikman bunun bir etkisi olarak imaj kalitesi falan birazıcık iyileşecektir.

Nikon da benzer biçimde bu sınıfta (APS-C sensörlü aynalı makina yada d-slr sınıfı) Nikon D5200 ve D3200 modellerinden bu yana 3 nesildir 24 megapixel sensör kullanıyor. Bu sensör önceleri Toshiba'nın üretimi idi. Sonra Sony satın aldı Toshiba sensör bölümünü, şimdi son modellerinde kullanılan (Nikon D3400, D7200) sensörün adına baksan Sony amma üretim Toshiba sensör fabrikası çıkışlı. Ha tabi bu sensörler tee Nikon D5200'de kullanılanın 1'e 1 aynıları değil. Zaman içinde sensörlerde çok az da olsa iyileştirmeler olmuş. Ne ise işte şimdi ne görüyoruz ? Nikon D3300 ile Sony a6000 bence çok benzer imaj kalitesi verirler !.. Böyle çoook çok ince detayda belki bir gıdım diyim fark görülebilir. Bu farkın da mesela Sony a6000'in avantajına olduğunu da söylemiyorum !.. Sony a6000'in avantajı belki daha ufak olması ama lense geldin miydi seçenek az, fiyatları da yüksek kalabilir. Başlangıçta belki 1 sene lens alman gerekmeyebilir tabi. Sony a6000'de yine çok kolay bir seçenek olarak eski filmli makina lenslerini ucuz bir adaptör ile çok ucuza 2.elde alıp kullanabilirsin. Bunu +10 puan Sony a6000'in hanesine yazarım ben olsam mesela. Nikon'da bu ucuz adaptör ile eski filmli makina lensi kullanımının zor-uğraştırıcı olduğunu duydum. Öyle her lensi, tak-kullan gibi basit değilmiş diye duydum. Canon'larda da bu ucuza adaptör ile eski lens kullanımı çok kolay.

Sony a6000'in dış görünümü sizi kandırmasın, içindeki devin Canon 700D'den hatta 750d'den iyi olduğu su götürmez kanıtlanmıştır. Yukarıdaki paragrafta dediğim gibi de Nikon D5500/D3300 ile aynı imaj kalitesini verir. Bazıları d-slr'ı yada işte onlara göre "Pro makina" yı daha çok makinanın kendisini göstermek için alıyordu :) geriye doğru 2-3-4 yıl döner isek böyle söyleyenlere epey rastlıyordum. Hatta bu aleti gösterme merakı o kadar zirve yapmıştı ki üreticiler bile bu makinaların işi olan fotoğraf çekme yeteneği ile uğraşmayıp tüketicinin bu fotoğraf makinasının kendisini gösterme merakına yanıt vermek için "d-slr like" yani d-slr gibi tipi olan ama içeriği ucuz kompakt ile aynı olan fotoğraf makinaları üretiyorlardı çılgınlar gibi hem de !.. Bir tek markanın piyasada-satışta olan belki 10 küsür farklı model numaralı imaj kalitesi aynı, kompakt makina sensörlü modelini görebiliyordunuz. Bence o dönem fotoğraf makinası üreticileri açısından tüketicinin bu yönünü pohpohlayarak kestirmeden para kazanma girişimi olarak kara bir lekedir !.. Bugün halen "d-slr like" sınıfında üretilen birkaç markanın çok az modelleri var. Fakat bu modeller hem çok az hem de artık epey bir elemeden geçmiş özellikleri ile daha az ve kesin tercihi olan tüketiciye hitap eden modeller. Yani Sony a6000'e öyle hacim, şekil, tasarım yapısı olarak negatif bakıyor olmanız sadece sizin önyargılarınızın sizi yanlış bir tercihe götürmesine sebep olabilir.

Benim 7 yıllık lensi değiştirilebilir fotoğraf makinası kullanma, kullananlar ile bilgi alış-verişinde bulunma tecrübelerime dayanarak söyleyebileceğim şeyler ise şöyle...
    1. Fotoğraf makinan ne kadar ufak ise o kadar çok fotoğraf çekebilirsin.
    2. Bazı verilere ve kimilerine göre tam kare sensörlü, kocaman da lensi olur onun falan işte en iyi fotoğraf makinasını da alsan (o niye en iyi ise artık) onu yanına alıp çıkıp bir şey gösteremeyip fotoğraf çektiremezsen, o araç ile bir şey üretemez isen onun iyi olduğunu sen ve el alem nerede, nasıl ve ne zaman görebilecek ki ?! Fotoğraf makinasını fotoğraf çekmek, fotoğraf çekme eylemini de onu gösterebildiğimiz kadar fazla kitleye ulaştırmak için yaparız genel olarak.
    3. Çoğunluğu dinleyip d-slr alıp aynasızlara geçenler az değildir. 7 yıllık tecrübelerimin özellikle de son 3 senesinde bu duruma çok şahit oldum. Hatta artık bir çok insan hiç d-slr'ı alınabilecekler listesine koymuyor bile. Hep aynasızlar var listesinde. İşte ne bileyim Fujifilm X serisi, Sony a6xxx'ler, Olympus OM-D'ler

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi jiddi -- 15 Ağustos 2017; 22:1:2 >

• Fotoğraf çekmek "bir şey anlatmak" , "bir şey göstermek" tir. Düşünün ki hayli pahalı bir tam kare (Full frame) sensörlü d-slr aldınız. Bir de onların lensi de çok yönlü iri oluyor :) 1.fiyat, 2.ağırlık 3.hacim !.. İlk başlarda yeni bir araç almanın hevesi ile aldınız bunu, taşıdınız sağa-sola falan, çektiniz epeyce fotoğraf. Eğer bu hobinin hastası yada aşığı falan olmadınız ise zamanla ters orantılı olarak fotoğraf üretiminiz geriler. Çünki gittikçe daha az yanınızda götürürsünüz. Bunun da siz ve sizden hariç olmak üzere çeşitli etkenleri vardır. Sizden hariç etkenler günlük yaşamda böyle devleri insanlar görünce tırsarlar ! Bu tırsma size tepki olarak da geri döner. "Hop ! Ne çekiyorsun kardeşim" de olabilir, herhangi bir yerden zırtdanak çıkıveren bir-iki güvenlik görevlisi de olabilir yada köyün asayişten sorumlu vatandaşı çiftesini alıp size ateş bile açabilir Bu yaşanmış bir hikayedir (Tabi tamkare sensörlü makina ile geldiğinden değil).

Makinanınz ufak olduğu oranda da makinanın yanınızda olma ve dolayısıyla da kullanma süresi,oranı artar. Ürettiği fotoğraf oranı artar büyük olana kıyasla. Hatta işte tam da bu nedenle son 2 senedir insanlar cep telefonları için "Acaba gelecekte dijital fotoğrafçılık cep telefonları ile mi yapılacak" sorusunu konuşur oldular. Kimi yerlerde cep telefonlarının kompakt fotoğraf makinası pazarını bitirdiği yazılıp-konuşulur ki çok da haklı, gerçeklik payı olan tartışmalardır.

Şimdi kişinin başlangıç ve gidişe göre değişken yolları olabilir.
    Mesela günümüzde artık 7 yaşında çocuklar bile cep telleri ile fotoğraf çekiyorlar ! Misal 3-5 yıl öncenin 10 yaşındaki bu fotoğrafçı genci bugün "Ben artık detayda daha iyi fotoğraflar çekebileceğim bir ekipman istiyorum" der ise karşısında Sony a6000(bütçesine bakaraktan) veya bence şu an APS-C sensörlü en iyi imaj kalitesi veren Sony a6500 çıkar. Öte taraftan işte Fujifilm X serisinin elemanları var, Olympus'un OM-D Mark II'ye gelen serisine ait ürünleri var. Gencimiz eğer fotoğraf çekme olayını biraz da günlük yaşantısında sosyalleşmek için yapıyor ise :) yani "Bakın benim nah böyle bir makinam var ! Ne yapıyorum ben ? Fotoğraf çekiyoruuuum !" demek istiyor ise Canon ve Nikon'un çam yarması ebatlarında full frame(tam kare) sensörlü d-slr'ları çıkar karşısına.

Eleman hangisini tercih eder ise etsin... Face, insta, web sitesi vs. gibi ortamlarda günümüzde genel kitlenin alabileceği monitör 1920 x 1080 pixel = 2.1 megapixel çözünürlüğü olan gösterim alanlarıdır. Yani, elimizdeki makina 12 megapixel bile olsa biz onunla çektiğimiz fotoğrafı 1920x1080 pixel olarak internete yüksesek vatandaş o fotoğrafa ufak falan diyemez.

• jiddi kullanıcısına yanıt
    Çok içten katkı sağlayıcı detaylı Soru işareti bırakmayan bir yorum yapmışsınız benim için vakit ayırıp bu denli özenilmiş bir paylaşım yaptığınız için ayrıca teşekkür ederim. Sony A6000de karar kıldım

Son soru
    Sony a600 kitlerinde direk 18-105 lens var fiyatı 3700 tl

16-50 + 55-220 lens seçeneği var oda 2850 tl

Bu iki lens seçeneğinde mantiken aynı işmi yapılmış oluyor tek fark tak çıkarmı yapmak durumunda kalıyoruz . Tek sorun buysa Eğer fiyat farkı çok değilmi Teşekkürler

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi volkanay -- 16 Ağustos 2017; 0:55:27 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: volkanay

Çok içten katkı sağlayıcı detaylı Soru işareti bırakmayan bir yorum yapmışsınız benim için vakit ayırıp bu denli özenilmiş bir paylaşım yaptığınız için ayrıca teşekkür ederim. Sony A6000de karar kıldım

Son soru
    Sony a600 kitlerinde direk 18-105 lens var fiyatı 3700 tl

16-50 + 55-220 lens seçeneği var oda 2850 tl

Bu iki lens seçeneğinde mantiken aynı işmi yapılmış oluyor tek fark tak çıkarmı yapmak durumunda kalıyoruz . Tek sorun buysa Eğer fiyat farkı çok değilmi Teşekkürler

Rica ederim...
    Açıklamalarımdan da göreceğiniz üzere bana göre 18-105 daha taşınabilir olur, ayrıca kullanımda da lens tak-çıkar işlemi yapmayacağınız için yine bir güzelliği olur.

Şöyle de bakacak olursanız,
    https://www.dxomark.com/Lenses/Compare/Side-by-side/Sony-E-PZ-18-105mm-F4-G-OSS-on-Sony-A6000-versus-AF-S-DX-NIKKOR-18-105mm-f-3.5-5.6G-ED-VR-on-Nikon-D5600-versus-Canon-EF-S-18-135mm-F35-56-IS-STM-on-Canon-EOS-750D__1215_942_205_1139_967_1010

Sony 18-105'in diğer markalardaki benzer lenslerden bir eksiği yok. Tek fark çift lenste tak-çıkar olayı değil. Her lensin optik yapısı ve dolayısı ile fotoğrafa etkisi iyi/kötü fark eder. Sony kullanıcıları %90 sanırım 16-50 kit lensi beğenmezler. Fiyat farkı zannedersem hem optik kaliteden ve hem de bu 18-105'in üretim kalitesi olarak da sınıfsal bir farkı var. Çok iyi bilmiyorum Sony lenslerini ama bu G serisi genel olarak kalite = fiyat farkına sahip oluyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi jiddi -- 16 Ağustos 2017; 1:41:40 >

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.