Şimdi Ara

Canımı çok sıkan olay,fizik..

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
24
Cevap
0
Favori
1.107
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Uzun tutmayacağım. 12 ye geçtim fizik çalışıyorum. 11.sınıf temelim güzel, 9-10 neredeyse yok. Şuan optiği çözüyorum 2 kitaptan. Fakat optikte ve özelllikle basit makinalarda sıkıntım var. Sanırım anlayamıyorum özellikle basit makinaları. Basmıyor arkadaş basmıyor. Fizikten özel ders alıyorum , özel ders dediğim de dayım fizik öğretmeni o çalıştırıyor, kendi dayım diye söylemiyorum iyi bir hoca. Fakat bu fizikte daha ilk şeyleri yapamadıiğımdan gözüm gerçekten korkmuş durumda. Sayısalım, hedefim de Allah izin verirse güzel birşey. Ne yorum yaparsınız durumuma? Gidişatım düzelebilir mi? Yapabilir miyim şu illet fiziği?
    Yorum yapanlara teşekkür ederim. Akşam tekrar gireceğim konuya.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• yaparsın kardeşim internetten dinle,farklı kaynaklara göz at niye yapamayasın ki şartlama kendini kolay değildie hem o dediğin o konular başta zor gelir
  • quote:

Orijinalden alıntı: fagositoz

Merhaba arkadaşlar,
    Uzun tutmayacağım. 12 ye geçtim fizik çalışıyorum. 11.sınıf temelim güzel, 9-10 neredeyse yok. Şuan optiği çözüyorum 2 kitaptan. Fakat optikte ve özelllikle basit makinalarda sıkıntım var. Sanırım anlayamıyorum özellikle basit makinaları. Basmıyor arkadaş basmıyor. Fizikten özel ders alıyorum , özel ders dediğim de dayım fizik öğretmeni o çalıştırıyor, kendi dayım diye söylemiyorum iyi bir hoca. Fakat bu fizikte daha ilk şeyleri yapamadıiğımdan gözüm gerçekten korkmuş durumda. Sayısalım, hedefim de Allah izin verirse güzel birşey. Ne yorum yaparsınız durumuma? Gidişatım düzelebilir mi? Yapabilir miyim şu illet fiziği?
    Yorum yapanlara teşekkür ederim. Akşam tekrar gireceğim konuya.

yaparsın sakin ol korkma fizik korksun video izle ki hoca soru çözdüğü için faydalı olacaktır bence sen bide özel ders diyorsun hiç korkma temelden al yavaş yavaş yükselt zaten bi anda fiziğin nirvanasına çıkamazsın

• Şuan tek merak ettiğim konu dayın para alıyor mu ders için :)

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bende basit makinaları yapamıyordum üstelik ertesi gün yazılımız vardı . Palme fizik11 konu anlatımlı soru bankası vardı ablamın aldım o kitabı başladım çözmeye ama çözemiyorum tabii çıldırıyorum sorularda ama bayağı uğraşıp çözüyorsun sonunda. Bu kitap sayesinde tek gecede konuyu bayağı hallettim. Bu arada bir anadolu öğretmen lisesinde okuyorum. Sınavlarımız basit geçmiyor pek . Neyse girdim yazılıya harika geçti soruları yaptım. Yazılıdan 90 küsür birşey almıştım
  • Korkma sakın, teknofemden soru çözümleri ve konu anlatımlarını dinle ,mehmet karaağaç dinle ve disiplinli çalış fiziği rahat yaparsın
  • Teşekkürler cevaplar için
    edit: hayır almıyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fagositoz -- 8 Ağustos 2014; 18:47:20 >
  • bende eskiden hiç anlamıyordum çalışınca bi anda anlamaya başladım.ha zor soruları yapamam belki.senin anlayamadığın ne mesela en basit sorularıda çözemiyor musun ya da zor soruları mı çözemiyorsun?
  • quote:

Orijinalden alıntı: dirtylonelycat

bende eskiden hiç anlamıyordum çalışınca bi anda anlamaya başladım.ha zor soruları yapamam belki.senin anlayamadığın ne mesela en basit sorularıda çözemiyor musun ya da zor soruları mı çözemiyorsun?

şöyle söyliyim, bir konuda biri 5 calısırsa ben 8 calısıp yapabılıyorum. Kesin genelleme yapamam fakat şunu diyebilirim kolayları yapıyorum elbet çoğu konuda, fakat şuan basit makinelerde onu bile yapamıyorum :) Sanırım dayımın bana 1-2 testi çözmesi gerekicek. Fakat şuan teknofemden izledim birkaç şey ve yararlı gibi, katkısı olacağına inanıyorum. Bir de bende biraz gariplik var, soruyu çözsem bile rahat edemeyip sorudan sorular türetip yorumlar yapıyorum yapamadığımda bile sorduğumdan her soruyu sormuş gibi oluyorum bu iyi sanırım, her konuda zorlanmıyorum hayır mesela kütle merkezi olsun torkum fena değildir böyle temel konularımın temeli var, yeni şeylerde biraz sıkıntı. Fakat Allah'ın izniyle olacak inşallah. Sen nasıl yaptın? 12.sınıf mısın hocam?

• Teşekkürler hocam, moral oldu yazdığınız :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: fagositoz

Teşekkürler hocam, moral oldu yazdığınız :)

Ne mutlu o zaman :Dd

• Hocam bende sayisalciydim hedefim tipti ve bu sene sırf fizik ten dolayi tipi kaçırdım diyebilirim.aynen senin durumun gibiydi ve hiç bi zaman sevemedim.bu yüzden bu sene hukuga gidiyorum.işin zor anlayacagin

• Baktin cozemiyon veya emin olmadin,alabildigin yerden moment al buyuk ihtimal dogru cikar.Hedefin cok yukseklerde degilse fazla ugrasma zaten,diger konulara caliis.

• Hedefim yüksek, fizik yapamama gibi bir durumum şansım yok maalesef. Ahsen123, umarım bende de öyle olmaz hocam :), yapamadığım merceklere inat ettim, önceden çözdüğüm sorulara baktım, konularını tekrar ettim ve örnekli çözümlere tekrar göz gezdirdim. Sonuç olarak 50 soru yaptım, 6 sı sorulacak. Yapılamıyor değilmiş sanırım, Allah'a şükür yaptım baya mutlu oldum şuan bunu yazarken de öyleyim :) Çıkarılacak sonuç, inat edip üstüne gidince oluyormuş. umarım diğer konularda da aynı çizgiyi yakalayabilirim.Şans dile:)
    Kullanici82, güzel taktikmiş ama ışınlarda yaramıyor yahu :) Sakin kafa ile ve geometrik olarak düzgün çizerek ışınları hallettim, işin püf noktasının çoğu düzgün çizebilmek ve özel ışınları adım gibi bilmekmiş.

Başka derslerde, herhangi bir şekilde bu seneye yönelik tavsiyesi olan ( psikolojik olarak ) yazmaktan çekinmesin dostlar, dayanışma ve moral yükseltme önemlidir :)

• fagositoz F kullanıcısına yanıt
    Yok hocam ben 3.kez gircem sınava. Çok iyi değilim ama basit makineler falan kolay konular yaparsın sende.12deyken bende iyi değildim.düz lisede okudum birazda ondan.dersanede öğrendim.ama teknofemde iyi çok güzel anlatıyor.zaten sen bilincindesin belli.ben ne gelirse yazarım diyordum.dersanede iyi sınıfa düşünce herşey değişti.yeni yeni anlıyorum herşeyi.sende şimdiden anla sonra yaparım deme.

• quote:

Orijinalden alıntı: dirtylonelycat

Yok hocam ben 3.kez gircem sınava. Çok iyi değilim ama basit makineler falan kolay konular yaparsın sende.12deyken bende iyi değildim.düz lisede okudum birazda ondan.dersanede öğrendim.ama teknofemde iyi çok güzel anlatıyor.zaten sen bilincindesin belli.ben ne gelirse yazarım diyordum.dersanede iyi sınıfa düşünce herşey değişti.yeni yeni anlıyorum herşeyi.sende şimdiden anla sonra yaparım deme.

Ben de sonraya bırakmamak için canla başla asılıyorum, şimdiki verdiğim 30 dakika molada da buralarda takılıyorum, inşallah hayırlı ve dolu bir sene geçireceğiz. Anlamaya başlaman iyi olmuş hocam, gerisini zaten getirirsin o hırs ve iştah ile.
    aman hocam tekrar yapmayı unutma aralıklarla tekrar et unutursun valla
    Al benden de o kadar. Lan benim bir arkadaş var adam çözdüğünü çözüyor çözemediğini cevap anahtarından bakıp yorumlayıp geçiyor. Ya da kendi kafasına göre çözüm yolu falan buluyor(saçma çözüm yolları tabi) işaretleyip geçiyor soruyu. Çok pratik.. Yani bilgiyi kullanmış kullanmamış sürtünme varmış yokmuş onun için önemli değil. Doğru cevabı buldu mu ona yeter. :) Ama ben her ne kadar onun gibi yapmak istesem de yapamıyorum arkadaş. Daha bugün mesela basit makinelerden kasnaklara asılan cisimlerin kaç h yükselmesi ile ilgili sorular çözüyordum. Formülü yazıyorum verilenleri yerine koyup soruyu çözüyorum. Sonra başlıyorum düşünmeye. Ya şu yoldan yapsaydım, ya soruyu böyle sorsaydı o zaman napıcaktın hadi bakalım düşün diyorum kendi kendime. Sonra kendi sorumun cevabını veremeyince sanki o konuyu halledememiş gibi hissediyordum. Hatta bugün öyle hissettim yarın bir daha çalışıcam basit makinelere. :) Biliyorum vakit kaybı ama başka konuya geçersem o durum bana sürekli batar. :) Bir de bu durum I,II,III lü sorularda çok oluyor. Binbir çeşit düşünce geliyor aklıma. Sonra çıldırıyorum. Çoğu şeyi bize ezber olarak verdiklerinden ya da temelim olmadıgından sorularımın cevapları bir yerde tıkanıyor doğal olarak. Neyse artık çözümünü buldum galiba. Bir tane hoca buldum özel yapamadıgım soruları ona götürdüğüm zaman aklımdan geçen bütüüüün soruları sorucam ona. a dan z ye ne varsa. Saçma da olsa sorucam. Yoksa olmayacak bu fizik. İnşallah başarırız rakipdaşım. İyi çalışmalar.

• Michael Westen M kullanıcısına yanıt
    hocam bu durumu aşmanın yolu mümkün olduğunca az formül kullanmaktır. Mantığını kullanarak, düşünerek çözmeye çalış. Mesela senin anlattığın soruda formül kullandığımı hiç hatırlamıyorum. Hatta orda formül var mıydı onu bile bimiyorum
  • yine yazayım. Son sınavlarda fizikten yorum soruları çıkmaya başladı. meb in kitaplarını okuyun. mesela 12. sınıf kitabında x-ışınlarının nasıl oluşabileceğini yazılı yarım sayfalık bir bölüm vardı. oradan soru geldi son sınavda. 9. sınıftan yüzey gerilimi-kılcallık ile ilgili sorular geldi.

Yani kısacası herşeye çalışın.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.