Şimdi Ara

Çamaşır ve bulaşık makinelerinde hangi deterjan? (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
166
Cevap
10
Favori
101.556
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    1-)Ariel 3D Dağ esintisi;Beyazlarım için mükemmel
    2-)Ariel 3D Parlak Renkler;Renklilerim için
    3-)Omo Total Color;Yeni renkli giysilerim için
    4-)Ariel Excel Gel Bio;Perdeler için
    5-)Ariel Excel Tablet Febreze;Mentol ferahlığı veren tablet deterjan Kendi Gömleklerim için
    6-)Perwoll Siyah Sihir;Siyah çamaşırlar için
    7-)Woolite Complete, Renkli, Narin ve Siyah;Beyaz, renkli ve koyu renk Bebek çamaşırları için
    8-)Calgon Tablet
    9-)Yumoş Extra Lavanta
    10-)Yumoş Fiesta
    11-)Vernel Max Sensitive;Bebek Çamaşırları için
    12-)Vernel Max Aroma Therapy sensual
    13-)Lenor Energy Fashion Fuşya ve Lenor Mystery Sahara; En sevdiğim yumuşatıcılardır.
    14-)Lenor Trockner;Kurutma makinesi için kokulu mendil
    Bunların çoğunu sık kullanıyorum bazılarını özel çamaşırlar ve bebek giysileri için kullanıyorum
    Bulaşıklar için;
    1-)Finish Quantum;Günlük bulaşıklarım için
    2-)Finish Max in 1;Tencere ve Tavalar için
    3-)Finish Tuz-Turbo Parlatıcı-Deoder-Temizleyici
    4-)Finish Hepsibirarada Jel;Hassas Kadehler, Özel çatal-kaşıklar ve ince tabaklar için
    Hepsinden memnunum çok güzel temizliyorlar..
    Ayrıca Ariel'de bu yaza doğru sıvı deterjanını çıkaracak Ariel Excel jel olarak 4 çeşidi olacak
    Bio(çamaşır suyu katkılı)-Colour(Renkli)-Non bio(Badem sütü ve bal özlü, hassas çamaşırlar için)-Febreze(Mentol ferahlığı etkisi)Türkiyede böyle çeşitleri çıkmayabilir ancak yaza doğru çıkarmayı planlıyorlar. Ariel Excel Gel-Lenor yumuşatıcı ve Finish Max in 1'i Almanyadan getirtiyorum ancak Lenor yumuşatıcıyı Macro Center ve İkea mağazalarında görme ihtimaliniz var ancak ithal oldukları için pahalılar.

• Bulaşıkta Pril sirke etkili jel kullanıyorduk. Çok kötü kokuyordu, bitti de kurtulduk. Şimdi Pril 7 aldık. Deterjanların kalitesinde değişme mi var bilmiyorum Beyaz için Ariel alıyorduk annem 60 derecede mutfak havlularındaki lekeleri çıkarmadığını söyledi.
  • quote:

Orijinalden alıntı: gökoş

Benim Kullandıklarım Çamaşırlar için;
    5-)Ariel Excel Tablet Febreze;Mentol ferahlığı veren tablet deterjan Kendi Gömleklerim için
    7-)Woolite Complete, Renkli, Narin ve Siyah;Beyaz, renkli ve koyu renk Bebek çamaşırları için
    8-)Calgon Tablet
    9-)Yumoş Extra Lavanta
    10-)Yumoş Fiesta
    13-)Lenor Energy Fashion Fuşya ve Lenor Mystery Sahara; En sevdiğim yumuşatıcılardır.
    Bunların çoğunu sık kullanıyorum bazılarını özel çamaşırlar ve bebek giysileri için kullanıyorum
    Bulaşıklar için;
    4-)Finish Hepsibirarada Jel;Hassas Kadehler, Özel çatal-kaşıklar ve ince tabaklar için
    Ayrıca Ariel'de bu yaza doğru sıvı deterjanını çıkaracak Ariel Excel jel olarak 4 çeşidi olacak
    Bio(çamaşır suyu katkılı)-Colour(Renkli)-Non bio(Badem sütü ve bal özlü, hassas çamaşırlar için)-Febreze(Mentol ferahlığı etkisi)Türkiyede böyle çeşitleri çıkmayabilir ancak yaza doğru çıkarmayı planlıyorlar. Ariel Excel Gel-Lenor yumuşatıcı ve Finish Max in 1'i Almanyadan getirtiyorum ancak Lenor yumuşatıcıyı Macro Center ve İkea mağazalarında görme ihtimaliniz var ancak ithal oldukları için pahalılar.

eşim beyazlarda alo,renklilerde ise rinso sıvı kullanır.yumuşatıcı ise bingonun kırmızı kutulu ve yumoşun mavi kutulusunu kullanır..bulaşıkta ise pril sıvı deterjan.alışveriş yaparken iki çeşit yumuşatıcı almasını bile gereksiz buluyorum ama o istediği için mecbur alıyorum.ancak siz bildiğimiz servet ödüyorsunuz sanırım deterjanlara bence hiç gerek yok yazık günah paranıza.

• quote:

Orijinalden alıntı: emrahsnr

bugday.org sitesinde çamaşur makinesinde yumuşatucı yerine beyaz sirke kullanılabilecegini okudum.
    Beyaz sirke-elma sirkesinin çamaşırlara yumuşatma etkisi olur mu hakkaten?
    Makineye zarar verir mi?
    Not: Ben idos kullanuyorum. Yumuşatıcıyı tankına koyarak kullanuyorum.

bi yorumu ya da deneyimi olan var mı acaba?
  • quote:

Orijinalden alıntı: cool-jojuk

quote:

8-)Calgon Tablet
    9-)Yumoş Extra Lavanta
    10-)Yumoş Fiesta
    Bulaşıklar için;

eşim beyazlarda alo,renklilerde ise rinso sıvı kullanır.yumuşatıcı ise bingonun kırmızı kutulu ve yumoşun mavi kutulusunu kullanır..bulaşıkta ise pril sıvı deterjan.alışveriş yaparken iki çeşit yumuşatıcı almasını bile gereksiz buluyorum ama o istediği için mecbur alıyorum.ancak siz bildiğimiz servet ödüyorsunuz sanırım deterjanlara bence hiç gerek yok yazık günah paranıza.

Çok haklısınız eşimde annemde aynısını diyor ancak Annemler evini mütahite verdikleri için yıkıldı ve tüm eşyaları benim evimde şuan evin bodrumunda 3 adet çamaşır makinesi(Miele W3845, Arçelik 4950SJS, Arçelik 2200) 2 adet kurutma makinesi (Miele T4905C, Bosch 86511)ve Beko D3002 bulaşık makinesi var bodrumum çamaşırhaneye döndü.Evde annemler var birde Almanyadan Teyzemler gelince çocuklar dahil 10 kişi olduk ve haliyle daha fazla çamaşır çıkıyor bir makinede beyazları birinde siyahları diğerinde ise çocukların çamaşırlarını yıkayıp kurutuyoruz ve hep aynı deterjanı kullanmayı sevmem arada diğerlerinide denemek lazım pahabında marketten çeşit çeşit alıyorum.Burdan aldıklarım değilde dışarıdan getirdiğim deterjanları koliyle getirdiğim için haliyle pahalıya patlıyor ama olsun bana zararı yok..

• quote:

quote:

bugday.org sitesinde çamaşur makinesinde yumuşatucı yerine beyaz sirke kullanılabilecegini okudum.
    Makineye zarar verir mi?

bi yorumu ya da deneyimi olan var mı acaba?

Geçenlerde yumuşatıcı yerine sirke koyma konusunu TVde görmüştüm ve annemin makinesinde denedim yumuşatıcıyı döküp max. yazısına kadar üzüm sirkesi doldurdum ve çamaşırları kurutma makinesine atmadım bodrumdaki çamaşırlığa serdim kuruduklarında normal çamaşırlarda pek fark yoktu ancak havlular yumuşatıcılı kadar yumuşak değildi ancak yüzü traş edecek kadarda değildi hafif bir yumuşaklık vardı ve sirke kokusu yoktu ancak ben bu sirke konusuna pek sıcak bakmadım Bulaşık makinesine sirke olur onu bende kullanıyorum ancak çamaşırlar için sirke çok garip geliyor bana hem zaten öyle aman aman yumuşatma etkiside yok zaten.He çamaşır makinesinin kazan temizliği için kullanılabilir.Yaklaşık 500ml üzüm sirkesi+Yarım su bardağı kireç çözücü+1 su bardağı çamaşır suyu+2 paket finish toz bulaşık makinesi temizleyici karıştırılarak tambura dökülür ve Pamuklu 90-95'C programı çalıştırılır ve yumuşatıcı gözüne 30-50ml portakal veya limon yağı koyulur.Makinenin su sıcaklığı 90-95'C ye vardığında suyun bulanıklığını ve suyun içindeki beyaz noktaları veya parçacıkları görme ihtimaliniz %100.Makine son durulamayı yaptıktan sonra sıkar ve kapağı açtığınızda miss gibi kokuyla karşılaşırsınız ve bu miss gibi koku yaklaşık 5 yıkama dayanır.Ancak en önemlisi makinenin için pırıl pırıl olur.Kazan, tamburun görünmeyen dış kısmı,pasparlak Rezistans, tertemiz borular.Denemenizi öneririm yanlız şunuda belirteyim karışıma çamaşır suyunu eklemeyin çünkü toz bulaşık makinesi temizleyicinin içinde sitrik asit var ve çamaşır suyuyla tepkimeye girer buna kireç çözücüde eklenirse tehlike söz konusu.Karışımı tambura dökün, Çamaşır suyunu makine su alırken dökün.Sonrasında tertemiz makineniz olsun..

• quote:

quote:

quote:

8-)Calgon Tablet
    9-)Yumoş Extra Lavanta
    10-)Yumoş Fiesta
    Bulaşıklar için;

Çok haklısınız eşimde annemde aynısını diyor ancak Annemler evini mütahite verdikleri için yıkıldı ve tüm eşyaları benim evimde şuan evin bodrumunda 3 adet çamaşır makinesi(Miele W3845, Arçelik 4950SJS, Arçelik 2200) 2 adet kurutma makinesi (Miele T4905C, Bosch 86511)ve Beko D3002 bulaşık makinesi var bodrumum çamaşırhaneye döndü.Evde annemler var birde Almanyadan Teyzemler gelince çocuklar dahil 10 kişi olduk ve haliyle daha fazla çamaşır çıkıyor bir makinede beyazları birinde siyahları diğerinde ise çocukların çamaşırlarını yıkayıp kurutuyoruz ve hep aynı deterjanı kullanmayı sevmem arada diğerlerinide denemek lazım pahabında marketten çeşit çeşit alıyorum.Burdan aldıklarım değilde dışarıdan getirdiğim deterjanları koliyle getirdiğim için haliyle pahalıya patlıyor ama olsun bana zararı yok..

ben eşim dahil şimdilik evde iki kişiyiz.eşim biraz fazla titiz olduğundan 2 günde bir mutlaka yıkayacak birşey çıkar ve makine çalışır. hiçbir şeyden esirgemem ama deterjan bitti dediğinde inanın hiç alasım gelmiyor her ay başı 6 kiloluk konsantrelerden alıyoruz diğer aya bitiyor. ben bekarken deterjanı bitiremezdim taş gibi olurdu belki bu yüzden ön yargım ama deterjana hiç para vermek istemiyorum kişiden kişiye değişir tabi fikrinize saygı duyarım.

• quote:

Makineye zarar verir mi?

Sirkede köpük kesici özellik vardır. Bu açıdan çamaşır ve bulaşık makinelerinde son durulama sularına eklenerek kullanabilir. Tercihen elma sirkesi kullanılmalıdır.

Ancak sirkeden yumuşatma veya bulaşıkların kurumasına yardım etme özelliklerini bekleyemeyiz.
  • quote:

ben eşim dahil şimdilik evde iki kişiyiz.eşim biraz fazla titiz olduğundan 2 günde bir mutlaka yıkayacak birşey çıkar ve makine çalışır. hiçbir şeyden esirgemem ama deterjan bitti dediğinde inanın hiç alasım gelmiyor her ay başı 6 kiloluk konsantrelerden alıyoruz diğer aya bitiyor. ben bekarken deterjanı bitiremezdim taş gibi olurdu belki bu yüzden ön yargım ama deterjana hiç para vermek istemiyorum kişiden kişiye değişir tabi fikrinize saygı duyarım.

1 ayda 6kg deterjanı bitiriyoruz derken mecazi anlamda mı dediniz?

6kg paket 40 yıkamaya denk gelir, ki bu da normalden fazla bir dozajdır.

Günde 2 kez beyaz çamaşır yıkanmıyorsa bence eşinizi doğru deterjan miktarı ayarlama konusunda uyarmalısınız.

Ben 6kg paketi sadece beyaz çamaşırlara kullandığımdan ortalama 6-7 ayda bitiriyorum. Makinem 6kg kapasite ve 54lt tamburlu, beyazları yıkamak için 120-150ml arası deterjan yetiyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi candogan62 -- 8 Şubat 2012; 3:00:27 >

• çamaşırlar için rinso artık o çamaşırlardaki sanki ıslanıp çıkma etkisi gitti kullanmaya başladığımızdan beri bide makinenin kapasitesi büyük yani az çamaşırda atmıyoruz ben 2 çay bardağı koyuyorum yıkama başına rinsoda etkili oldu ama ariel sınıfta kalmıştı hala arielin yarısı duruyor ama annem attırmıyor ariel leke çıkarıcısı güzel onu hala kullanıyorz ama toz deterjanı bizim evde sınıfta kaldı 1 aydır rinso var evde gerçekten çamaşırlardaki değişim süper yani renkliler içinde omo total sıvı kullanıyoruz ama ben buna birazda toz ilavesi yapıyorum daha temiz çıkıyor durulama ise ilave su yapıyorum bol bol duruluyo
  • quote:

Orijinalden alıntı: candogan62

quote:

1 ayda 6kg deterjanı bitiriyoruz derken mecazi anlamda mı dediniz?

6kg paket 40 yıkamaya denk gelir, ki bu da normalden fazla bir dozajdır.

Günde 2 kez beyaz çamaşır yıkanmıyorsa bence eşinizi doğru deterjan miktarı ayarlama konusunda uyarmalısınız.

Ben 6kg paketi sadece beyaz çamaşırlara kullandığımdan ortalama 6-7 ayda bitiriyorum. Makinem 6kg kapasite ve 54lt tamburlu, beyazları yıkamak için 120-150ml arası deterjan yetiyor.

elbette tamamiyle bitmiyor ama 4 kilosu kesinlikle bitiyor.eşim ön yıkamayı çok sık kullanır.bekarlığından kalan bir alışkanlık. çamaşırı çok biriktirmez. çıkan yıkanır. evimizde halı kullanmıyoruz.kilimlerimiz var.15 günde bir mutlaka kilimler perdeler yastıklar koltuk örtülerimiz,ayda bir koltuk minderlerimiz, bazı minderlerin sökülebilen yüzleri yıkanır.haftada bir nevresim,havlular vs yıkanır. birde kısmetse mayıs ayı ortalarında oğlumuz olacak,bu aralar oğlumuza aldığımız kıyafetleri yıkayıp ütüleyip yerleştiriyoruz yavaş yavaş
    keske bize de değil 6-7 ay 3 ay gitse amenna. ama yapacak birşey yok evi yöneten karşısında biz emir kuluyuz al dediği zaman almak mecburiyetindeyiz

• Ön yıkamayı 1 senedir bıraktığımdan bu konu aklıma gelmemişti :)

Sizdeki fazla kullanım ön yıkamadan da kaynaklı.

Deterjan alıp almama konusundan ziyade eşinizin kullandığı dozaj kafama takıldı. Normalde 1kg çamaşır başına 18-20ml deterjan yeterlidir. Yani 8kg makineniz için 160ml deterjanı ön ve ana yıkama gözlerine paylaştırabilirsiniz.

Bir de toz, partikül, kan vb. gibi yıkama suyunu bulandıracak kiri olan çamaşırlar haricinde ön yıkamayı kullanmak israftır. Yerine uzun süreli programlar kullanılabilir.
  • quote:

Ön yıkamayı 1 senedir bıraktığımdan bu konu aklıma gelmemişti :)

Sizdeki fazla kullanım ön yıkamadan da kaynaklı.

Deterjan alıp almama konusundan ziyade eşinizin kullandığı dozaj kafama takıldı. Normalde 1kg çamaşır başına 18-20ml deterjan yeterlidir. Yani 8kg makineniz için 160ml deterjanı ön ve ana yıkama gözlerine paylaştırabilirsiniz.

Bir de toz, partikül, kan vb. gibi yıkama suyunu bulandıracak kiri olan çamaşırlar haricinde ön yıkamayı kullanmak israftır. Yerine uzun süreli programlar kullanılabilir.

ön yıkama beyazlar harici bence de gereksiz.

deterjan ölçeği yanlış hatırlamıyorsam önceden alo matiğin paketinden çıkan mavi ve boyutu bir su bardağı kadar deterjan alan bir ölçek.

bayanlara bu konu da dahil pek çok konuda laf söylenmiyor.birşey söylediğimiz zaman sen karışma ben biliyorum ne yaptığımı denir o yüzden yapacak pek birşey yok gibi

• fairy iyidir.
  • çamaşır makinesi için hem renklı hem de beyazda omo,bulaşık makinesinde sıvı finish
  • quote:

Orijinalden alıntı: Azizim

Bingo kullanıyorum gayet mmnunum ve yerli malı olmasından dolayı da tercih ediyorum. Yahudi markalarından ve diğer yabancı markalardan uzak durmaya çalışıyorum.

süpersin herkese duyurulur BİNGO ALIN ÜLKEMİZ KAZANSIN BEN FABRİKASINI GÖRDÜM ÇOK BÜYÜK ZATEN HAYAT HOLDİNGİN ÜRÜNÜ :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: Tizmoret

Bingo Türk malımı iyi ,nceleyiniz bir çok malını dışardan getirmiyormu bu marka, ismi bile türk değil. yerli tv, yerli araba gibi yerli eterjan yada ped yada çocuk bezi markası.

Ayrıca bakın bakalım yerli dene markaların adına Alah için bunlarmı Türk markası.

http://yerlimaliyurdunmali.wordpress.com/yerli-markaları

Ülker %99 yabancı ortaklı ürünler cola turcası RC coladan alınan özüt ile yapılır Allahına kadar amerkian yahudisi (daha bunun gibi bir çok ürünü yerli değildir)

dyo yabancı patenti ile matbaa boyası üretir.

listeye bakın iyi inceleyin, beko, vestel hepsi kökü dışarda markala, hiçbiri Türk ürünleri değil.

Bingo demek Hayat kimya demek iyi inceleyin.

http://www.dijimecmua.com/turkishtime/413/index/617358_hayat-kimya-da-ürünlerde-pazar-ikincisi-molped-bingo-yumuşatıcı-bingo-deterjan-papia-familia-teno-molfix/

http://www.weonthego.com/22445/247759/portfolio/bingo-automat-deterjan-ambalaj-tasarimlari

Kulaktan dolma bilgiler birkere cola turca yarı ülker yarı coca-cola markası ama ülker %100 türk markası insanları kandırmayın eğer onların hepsi yabancı olsa yönetim kurulu türk olmazdı bence bi gözlük kullanmalısın çünkü onları nasıl amerikan yahudisi olarak görüyosan ?? Arkadaşlar bu yorumda sayıdkları türk markası sizde ismi bile israilin en çok kullanılan soyadı olan ariel'i kullanmayın %100 yahudi malıdır onlar bizi boykot ederken siz onları türk markalarına tercih etmeyiniz! bence sende türk değilsin türk ürünlerini yahudi gördüğüne göre türkiye'nin kötülüğünü istiyorsun

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Erenforce48 -- 11 Kasım 2012; 10:29:47 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Erenforce48

süpersin herkese duyurulur BİNGO ALIN ÜLKEMİZ KAZANSIN BEN FABRİKASINI GÖRDÜM ÇOK BÜYÜK ZATEN HAYAT HOLDİNGİN ÜRÜNÜ :)

Bundan 1,5 sene kadar evvel Bingo'dan ekstra hijyen çamaşır deterjanı almıştım ve temizliğinden çok memnun kalmıştım.

Markette aynısını bulamayınca soda etkilisini aldım. Beyazlarımın içine etti desem yeridir. Sararmış ter lekeleri aynen duruyor, çamaşırlar grileşiyor. Berbat bir deterjandı. 9kg aldığımdan ne yapacağımı da bilemedim. Şikayetvar.com'a yazdım. Bingo aylarca cevap vermedikten sonra siteye "Müşterimizle görüşülüp memnuniyeti sağlandı" demiş. Oysa kimse benimle ilgilenmedi. Yerli bir firmanın tüketici memnuniyetine daha çok dikkat etmesi gerekir. Toz deterjanda Bingo benim için bitti dolayısıyla, asla almam bir daha.

Yumuşatıcıları harika ama, ona laf söyleyemem. Firmanın bu işgüzarlığına rağmen halen yumuşatıcılarını alıyorum

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Erenforce48

Bundan 1,5 sene kadar evvel Bingo'dan ekstra hijyen çamaşır deterjanı almıştım ve temizliğinden çok memnun kalmıştım.

Markette aynısını bulamayınca soda etkilisini aldım. Beyazlarımın içine etti desem yeridir. Sararmış ter lekeleri aynen duruyor, çamaşırlar grileşiyor. Berbat bir deterjandı. 9kg aldığımdan ne yapacağımı da bilemedim. Şikayetvar.com'a yazdım. Bingo aylarca cevap vermedikten sonra siteye "Müşterimizle görüşülüp memnuniyeti sağlandı" demiş. Oysa kimse benimle ilgilenmedi. Yerli bir firmanın tüketici memnuniyetine daha çok dikkat etmesi gerekir. Toz deterjanda Bingo benim için bitti dolayısıyla, asla almam bir daha.

Yumuşatıcıları harika ama, ona laf söyleyemem. Firmanın bu işgüzarlığına rağmen halen yumuşatıcılarını alıyorum

adı üstünde 'SODA' eski usül peki ben ne diyeyim annem tursil kullanıyo bütün renklilerimin renkleri soldu hemde orjinal kalite markalarıydı daha sonra biingo deneyelim deddik süper kokuyodu hemde yumuşatıcı kullanmadan yumuşacık oldu çamaşırlar renklerinede bişey olmadı :)

• İşte deterjanda ağartma adına hiçbir şey olmadığından renklileri solduramamıştır :)

Bu arada beyazlar için soda etkili deyip kandırmaları onların ayıbı.
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.