Şimdi Ara

C++ mı C# mı ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
164
Cevap
3
Favori
30.656
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar programlamaya yeni başlayacağım fakat 2 sinin arasında kaldım.Biraz incelediğimde c++’ın çoğu dersleri dos ortamında yapılıyor c#’ta ise direk butonlarla başlanıyor.Bana c# biraz daha ön planda geliyor.Sizinde yorumlarınızı beklerim .

Edit // 07.06.2015

Konuyu açalı 4 sene olmuş ve bu 3 senede bayağı bir tecrübe edinmiş oldum. 3 senelik tecrübemle yazılıma C den başlamak gerektiğini düşünüyorum, daha sonrada C++'la devam edilmeli, çünkü OOP mantığını bu şekilde anlıyorsun, her yazdığın kodun mantığını anlıyosun. C#'tan başlarsanız programlamanın mantığını anlamazsınız. Evet bir şeyler yaparsınız ama sürükle bırak ile arka planda olan bitenleri bilmezsiniz.

Alt seviyeden başlarsanız her şeyi mantıklı bir şekilde anlamaya başlarsınız. Ben ilk başta anlayamıyordum fakat zamanla mantığını kavramaya başladım. Bazı şeyler oturduktan sonra Java veya C#'ı seçmeye başlayabilirsiniz.

Tabi bir dil bilmek kesinlikle yeterli değil, yazılımın en önemli unsuru algoritmadır kesinlikle. Bir işi en kısa ve performansı şekilde yapabilmek önemli. Bu yüzden algoritmanızıda geliştirmenizi tavsiye ederim.

3 sene önce çok kararsızdım, şimdi size gönül rahatlığı ile C++ diyebilirim, hatta C++'tan önce C'ye bakmanızı tavsiye ediyorum. Şuanda ise masaüstü yazılımın biraz öldüğünü düşünüyorum bu yüzden şuanda php ve java(Android) ile uğraşıyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Muco -- 7 Haziran 2015; 0:56:33 >

• C# la C++ kıyaslanamaz bile :) C# tabikide
  • quote:

Orijinalden alıntı: ChevCheliosq

C# la C++ kıyaslanamaz bile :) C# tabikide

Nedenini açıklar mısın ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: 53Muco

quote:

Nedenini açıklar mısın ?

win 98 mi kullanırsın win 7 mi ?
  • quote:

quote:

quote:

Nedenini açıklar mısın ?

Çoğu kişi c++ dedi ama :)
  • quote:

quote:

quote:

quote:

Nedenini açıklar mısın ?

Çoğu kişi c++ dedi ama :)

sen o c++ diyenlere sor bakıyım C# kullanmışlarmı hiç?
  • quote:

quote:

Nedenini açıklar mısın ?

açıklayamaz, çünkü kulaktan dolma bilgiler ile gelip yazıyor ki zaten açtığı konuya bakarsak bu sektörde hangi durumda olduğunu görüyoruz. zaten yaşı da ufaktır büyük ihtimal. ben maksimum 15 16 diyorum.
    http://forum.donanimhaber.com/m_56130815/mpage_1/f_/key_//tm.htm#56130815

bu yazdığını kaideye almak, çiğköfte ustasının kuantum fiziği hakkında atıp tutmasına benzer.

diller karşılaştırılmaz arkadaşlar. geliştirilecek projeye göre dili seçersin. c# vs java desek hadi bi nebze, ama c# ile c++ karşılaştırılması komik.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-E41040413 -- 31 Aralık 2011; 19:59:40 >

• quote:

Orijinalden alıntı: meren1453

c# mı dalgamı bu ya..gel c++ öğren.c#,visual basic gibi diller hazırcılığa alıştırıyor.google earth c++ ile yazıldı.windows kernel ne ile yazıldı onu düşün..ben c#'da kullandım c++ da.c# da kendi kütüphane dosyanı yazamazsın.c++ ya başladıktan 1-2 yıl sonra kütüphane dosyalarını kendin yazarsın.c# da yazılan programlar sadece windows da çalışır.c++ ile işletim sistemi yazılabileceğini unutma.yani her türlü sistemde çalışır.c++ öğrenirsen javascript ve php gibi dillerde zorluk yaşamazsın.c# ise hep hazırcılığa alştırır.c++ ile kendin mail gönderme programı yazdığında başardım lan sonunda dersin.c# da 2 dakikada mail gönderme programı hazırlarsın.şimdi seçimini kendin yap.

C# a başlayalı 5 ay oldu. Kendi kütüphanemi yazabiliyorum

• quote:

Orijinalden alıntı: Ephésus

quote:

c# mı dalgamı bu ya..gel c++ öğren.c#,visual basic gibi diller hazırcılığa alıştırıyor.google earth c++ ile yazıldı.windows kernel ne ile yazıldı onu düşün..ben c#'da kullandım c++ da.c# da kendi kütüphane dosyanı yazamazsın.c++ ya başladıktan 1-2 yıl sonra kütüphane dosyalarını kendin yazarsın.c# da yazılan programlar sadece windows da çalışır.c++ ile işletim sistemi yazılabileceğini unutma.yani her türlü sistemde çalışır.c++ öğrenirsen javascript ve php gibi dillerde zorluk yaşamazsın.c# ise hep hazırcılığa alştırır.c++ ile kendin mail gönderme programı yazdığında başardım lan sonunda dersin.c# da 2 dakikada mail gönderme programı hazırlarsın.şimdi seçimini kendin yap.

Kafam karışmaya başladı

• quote:

quote:

quote:

Kafam karışmaya başladı

Hocam görsel programlar yapacaksan C#, yapmayacaksan C++ derim ben.

• quote:

quote:

quote:

quote:

Kafam karışmaya başladı

Hocam görsel programlar yapacaksan C#, yapmayacaksan C++ derim ben.

C++'ta bir süre sonra görsel programlama yokmu ?

• c++'da görsellik var elbet ama kastırır. C# ile öğrenmeni tavsiye ederim. Şu anda piyasada da C#, C++'dan daha çok kullanılıyor. C# ile .Net Framework sayesinde uygulamalar daha hızlı geliştirilebiliyor. Aslında olay programlamayı öğrenmek ise c# ile başla sıkılmamış olursun, C++ ile başlarsan çabuk pes edebilirsin. Programlamanın temellerini öğrendikten sonra da dilin çok önemi kalmıyor, kısa sürede diğer dilleri öğrenebiliyorsun.

C#'da kendi kütüphani yazamazsın diye birşey yok C# C++'a göre daha yeni bir dil olduğu için ondaki özellikleri barındıyor zaten. C++'ı daha çok alt seviye işlemler için kullanıyorlar mesela Vestel tvlerinin yazılımında kullanılıyor. Ayrıca c# c++ ile yazılmış bir derleyci üzerinde derleniyor :) Performansın çok önemli olduğu durumlarda da C++ öne çıkıyor
  • quote:

Orijinalden alıntı: e-turhan

c++'da görsellik var elbet ama kastırır. C# ile öğrenmeni tavsiye ederim. Şu anda piyasada da C#, C++'dan daha çok kullanılıyor. C# ile .Net Framework sayesinde uygulamalar daha hızlı geliştirilebiliyor. Aslında olay programlamayı öğrenmek ise c# ile başla sıkılmamış olursun, C++ ile başlarsan çabuk pes edebilirsin. Programlamanın temellerini öğrendikten sonra da dilin çok önemi kalmıyor, kısa sürede diğer dilleri öğrenebiliyorsun.

C#'da kendi kütüphani yazamazsın diye birşey yok C# C++'a göre daha yeni bir dil olduğu için ondaki özellikleri barındıyor zaten. C++'ı daha çok alt seviye işlemler için kullanıyorlar mesela Vestel tvlerinin yazılımında kullanılıyor. Ayrıca c# c++ ile yazılmış bir derleyci üzerinde derleniyor :) Performansın çok önemli olduğu durumlarda da C++ öne çıkıyor

İkna edecek kimse yoksa c#'a adımımı atıyorum

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: e-turhan

c++'da görsellik var elbet ama kastırır. C# ile öğrenmeni tavsiye ederim. Şu anda piyasada da C#, C++'dan daha çok kullanılıyor. C# ile .Net Framework sayesinde uygulamalar daha hızlı geliştirilebiliyor. Aslında olay programlamayı öğrenmek ise c# ile başla sıkılmamış olursun, C++ ile başlarsan çabuk pes edebilirsin. Programlamanın temellerini öğrendikten sonra da dilin çok önemi kalmıyor, kısa sürede diğer dilleri öğrenebiliyorsun.

İkna edecek kimse yoksa c#'a adımımı atıyorum

3.3GB Boyutundaki Visual Studio'yu kullanmanı öneririm.

• quote:

bana göre assembly ye başla zevkli bir dil.

Zevkli olmasına zevkli de, arkadaşa assembly önerip "Programcılığa assembly ile girmeye çalışan masum programcı boğaz köprüsünden atlayarak intihar etti." haberini okumayalım sonra. :)
    Hocam, C++ birçok konuda C#'a göre üstün bir dil, ama öğrenmesi ve kod yazması C#'a göre daha zor. C++'nın performans, platform bağımsızlığı gibi avantajları var. C# biraz daha hazırcı bir dil.

Yani diyelim sen C# ile mail göndermek istiyorsun. Daha önce birisi "Zaten bunu insanlar sıkça kullanır, ben bunu hazır yapayımda isteyen kullansın." diyerek hazırlar, senin yapman gereken
    mailGonder("mail@mail.com"); yazmak olur. Aynı işlemi C++'da yapmaya kalksan bin dereden su getirirsin.

C# öğrenmesi kolay bir dil. Bence C# ile başla, baktın bu iş hoşuna gitti, nirvanaya ulaşmayı arzulamaya başladın, C++ öğrenirsin.

• Yorumlar için sağolun ben kararımı c# yönünden verdim
  • quote:

Başlama..sana tek bir soru.c# ta yapamayacağın şeyleri hangi dilde yapabilirsin araştır.karşına 2 cevap çıkar biri c++ biri assembly.c++ öğrenirsen aynı zamanda php de öğrenirsin.yani php ye başlamak ve site yazmaya başlamak 1 gününü almaz.piyasadaki php olsun python olsun bunların kod çalıştırma kısmı C dili yani C++ ile yazılmıştır...hedefinde antivirus şirketi varsa yine C++...gel ben diyorum ben vb6 da kullandım qbasic de kullandım vb.net de kullandım c++ da kullandım.c++ sayesinde kendiliğimden algoritma öğrendim şu an vb6 olsun javascript olsun sıkıntı kalmadı...c# ta elektronik ile ilgili programları microsoft para ile satıyordu.c++ ile bilgisayar üzerinden lamba yakabiliyorum servo kontrol ediyorum vs

Şimdi c++'ta consol olduğu için olumlu bakmıyorum,sıkıyor beni.

• quote:

Qt4 ü araştır.şimdi dahi c++ ile programlamaya başlayabilirsin...görsel.google earth qt4 ile yazıldı.c++ dan sıkılırsan python ile programlayabilirsin.sorun yok görsel anlamda yani.qt4 ün sloganı. Az kodla çok oluştur heryerde çalıştır.qt4 te yazdığın program cep telefonlarındada çalışır.qt4 ve c++=money:)

Hocam birde c# ile xna oyun yapımınada girmek istiyorum
  • C# başla güzeldir kendileri yormaz seni, programcı olursun sıkıntıda olmaz :)
    Ama ileride demek istersen C++ ustasıyım çapraz platformların hastasıyım cevap belli :)

Bir de yukarıda bir delikanlı şöyle yazmış w98 mi kullanıryor w7 mi diye Linux kullanıyorum gel bir de burdan yak :)
  • Kesinlikle C++, çünkü C# ve diğer uyduruk microsoft dilleri ve teknolojileri ile ancak sabit bir kariyerin olur.
    Ama C++ her zaman her şekilde geçerli olan bir dildir ve yapabileceklerinin sınırı yoktur.

Bir C# programcısı oturur otomasyon programı yazar yarın bir gün bir ISP firmasına girecek olsa(ki C# ile ne yapacak oda var) orada çok daha temel sistemle ilgili linux olur windows olur farketmez daha temel şeyler yapılması gerekir.
    Yani C# iş açısından bakarsan ilerleyemezsin oturur otomasyon programı yazarsın ama C++ ile yapacaklarının sınırı yoktur.
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.