Şimdi Ara

C# İLE İLGİLENENLER BURADA TOPLANSIN (16. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
339
Cevap
14
Favori
51.153
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1314151617
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

consola bir isim yazıldıgında o isimle bir dizi oluşsun istiyorum.

yani consola " kalem" yazınca program String[] kalem=new string[10]; gibi bir dizi arka planda oluştursun istiyorum. sonra pil yazınca bu seferde "pil" isminde bir dizi oluşşun.

bunu fakultedeki hocama sordum bana dinamik degişken gibi birşeyler gösterdi ama tam hatırlayamıyorum. bir bilgisi olan var mı?
  • Her string dizi olarak çalışır c#ta. Yani mesela string deneme; yazdın kullanıcı ekrana "karaposu" yazdı sen ondan aldığın şeyi deneme adlı stringe eşitledin ekrana çıktı için deneme[3] yazarsan a harfini çıktı olarak vericektir.
    Edit: Sen bundan bahsetmiyorsun anlaşılan tekrar okuyunca fark ettim yarın sorduğun soru için cevaplıyıcam şimdi uyumam gerekli :) .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Fishermanx -- 27 Temmuz 2015; 0:51:21 >
  • Merhaba arkadaşlar. C#'ta konsol uygulamasında bir program üzerinde oynamalar yapacağım ama ufak bir problemle karşılaştım. Şöyle ki: Kullanıcı ilk başta +-*/ ifadelerinden birini girmesi gerekiyor. Bunlar haricinde bir tuşa bastığında hata mesajı veriyor. Bu kısmı hatası olarak dört işlemden biriyle geçtikten sonra iki tane sayı girmesi isteniyor. İşte bu kısımda kullanıcı sayı yerine başka bir ifade girince yine bu uyarı mesajını versin istiyorum. Yani kullanıcıya iki sayı giriniz dediğinde kullanıcı sayıdan başka bir şey giremeyecek,girdiğinde hata mesajı ile karşılacak. Lütfen bilen bir arkadaşım varsa yardımcı olsun,rica ediyorum...

YAZDIĞIM KOD:
    [spoiler]using System;
    using System.Collections.Generic;
    using System.Linq;
    using System.Text;
    using System.Threading.Tasks;

namespace ConsoleApplication3
    {
    class Program
    {
    static void Main(string[] args)
    {
    bool secimDogrumu = false;
    char islem = 'a';
    int s1, s2, sonuc = 0;
    Console.Write("-----------------------------------------\n" ) ;
    do
    {
    Console.Write("Aritmatik İşlemi [+-*/] Giriniz: ");
    ConsoleKeyInfo key = Console.ReadKey();
    Console.WriteLine("");
    if (key.KeyChar == '+'
    || key.KeyChar == '-'
    || key.KeyChar == '*'
    || key.KeyChar == '/')
    {
    secimDogrumu = true;
    islem = key.KeyChar;
    }
    else
    {
    Console.WriteLine("Hatalı İşlem!...Tekrar deneyiniz...");
    }
    }
    while (!secimDogrumu);
    Console.Write("İlk sayıyı giriniz: ") ;
    s1 = Convert.ToInt32(Console.ReadLine());
    Console.Write("İkinci sayıyı giriniz: ");
    s2 = Convert.ToInt32(Console.ReadLine());
    Console.Write("------------------------------------------\n");

switch (islem)
    {
    case '+':
    sonuc = s1 + s2;
    Console.WriteLine("{0} ve {1} sayılarının sonucu: {2}\n\n", s1, s2, sonuc);
    break;
    case '-':
    sonuc = s1 - s2;
    break;
    case '*':
    sonuc = s1 * s2;
    break;
    case '/':
    sonuc = s1 / s2;
    break;
    default:
    Console.WriteLine("Hatalı İşlem!...");
    break;

}
    }
    }
    }

Burada kırmızı ile işaretlediğim alanı sevdiğim bir abim düzenledi. Ama aynı hata mesajını aşağıdaki çıktıdayken de vermesini istiyorum...
     C# İLE İLGİLENENLER BURADA TOPLANSIN

İlk sayıyı giriniz kısmında sayı yerine "k" harfine basınca "Hatalı işlem!" uyarısı vermesini istiyorum. Fakat bu şekilde bir hatayla karşılaşıyorum. Buraya nereyi değiştirmem lazım acaba?
    [spoiler]

• arkadaşlar merhaba bir programımız var fakat app.config kısmındaki <connectionStrings> database bilgilerini gizlemek istiyorum nasıl yapmam gerekli yardımcı olursanız sevinirim
  • Proctives kullanıcısına yanıt
    Daha iyi şekildede çözülebilir sorun ama şu an çok vaktim yok şimdilik işini görür sanırım.

Önemli edit: Başta tanımladığın s1 ve s2 ye 0 ata . int s1 =0 , s2 =0, sonuc = 0;
    ------------------
    bool tryAgain = true; 
    while (tryAgain)
    {
    try
    {
    Console.Write("İlk sayıyı giriniz: ");
    s1 = Convert.ToInt32(Console.ReadLine());
    Console.Write("İkinci sayıyı giriniz: ");
    s2 = Convert.ToInt32(Console.ReadLine());
    Console.Write("------------------------------------------\n");
    tryAgain = false;
    }
    catch (Exception )
    {
    Console.WriteLine("Hatalı İşlem!...Tekrar deneyiniz...");
    }
    }

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Fishermanx -- 31 Temmuz 2015; 17:40:44 >
  • http://www.seckin.com.tr/kitap/n/792873424/title/visual-cnet-2015-nihat-demirli.html

arkadaşlar bu kitabı alan var mı aranızda ? Kitap nasıl ?

• Yardımın için teşekkür ederim.
  • DateTime.Now - Convert.ToDateTime(label1.Text.Substring(25, label1.Text.Length - 25));

beyler bu kod satırını bu türlü çözemedim lütfen yardım edin
  • Anterman kullanıcısına yanıt
    (saat dakika saniye cinsinden olması lazım bir araştır) şu anki date timedan , label in textindeki 2.karakterle sondan 25. karakteri arasındaki değerleri alıp parantez içinde yazdığım formata dönüştürüp çıkarır

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Fishermanx -- 5 Ocak 2016; 12:01:22 >
  • merhaba projem için c# da çok boyutlu dizideki verileri listboxta birleştirmem lazım yardımcı olabilecek var mıdır ?
    |0000|
    |1111| => 000011112222 listboxda bu şekilde olmasını istiyorum
    |2222|
  • https://www.youtube.com/watch?v=0aK_wRe7rfM&index=1&list=PLgtv-S3lRbBu2tn3u7cKUsFhxbhcKvYXg&t=4s
    c# eğitimi veriyorum kendi kanalımda öğrenmek isteyenler ya da bana tavsiye vermek isteyenler bir göz atabilir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: 1kom

http://www.seckin.com.tr/kitap/n/792873424/title/visual-cnet-2015-nihat-demirli.html

arkadaşlar bu kitabı alan var mı aranızda ? Kitap nasıl ?

Daha önceden sormuştum cevap veren yoktu . Kitabı aldım . Çok fazla örnek ve detaylı bir kitap C# için çok iyi bir kitap . Daha çok windows form uygulamaları var .

Ben bu kitapla birlikte yanında Sefer Algan'ın C# 6 kitabını da aldım . Önce Sefer alganın kitabını bitireceğim , örnekleri iyice öğrenip , daha sonra bu nihat demirlinin kitabına geçeceğim.

C# konusunda birbirimize yardımcı olalım arkadaşlar .

• Mrb..Datagridviewin ilk kolonunda checkbox kontrolleri var..veritabanındaki tüm kayıtları getirince ilk kolonda checkbox seçeneğiyle geliyor..bunlardan bir kaçını işaretleyip daha sonra aşağıdaki kodları yazdığım butona tıklayınca..seçili olanların seçini kaldırıp seçili olmayanları seçili hale getiriyor.. Benim istediğim butona tıklayınca seçili olan seçenek varsa seçimleri kaldırsın..diğerleride olduğu gibi kalsın istiyorum..hiç bir seçim yokken tekrar tıklayınca hepsini seçili hale getirsin istiyorum..Kodlar şu şekilde..

foreach (DataGridViewRow row in dataGridView1.Rows)
    {
    DataGridViewCheckBoxCell chk = (DataGridViewCheckBoxCell)row.Cells[0];

if (chk.Value == chk.FalseValue || chk.Value == null)
    {
    chk.Value = true;
    }

else if (chk.Value == chk.TrueValue)
    {
    chk.Value = null;
    }

else
    {
    chk.Value = null;
    }
    }

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi lindeman -- 11 Ocak 2017; 17:17:38 >

• quote:

Orijinalden alıntı: serpantin

Arkadaşlar kimsenin C# bölümü açacağı yok burda, ben diyorumki C# ile ilgili soru ve bildiklerimizi bu topikde toplayalım.
    Haydi C# bilenler buraya

Merhaba arkadaşlar 10.sınıf programalama temellerinde hocamız 2 tane soru verdi bana cevaplamam da yardımcı olabilirmisiniz müsait olanlar ?
    12 ye kadar ayları yazan program
    Karenin alanını bulan program
    Cevapladığınız için teşekkürler

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • serpantin kullanıcısına yanıt
    Merhaba arkadaşlar 10.sınıf programalama temellerinde hocamız 2 tane soru verdi bana cevaplamam da yardımcı olabilirmisiniz müsait olanlar ?

12 ye kadar ayları yazan program

Karenin alanını bulan program

Cevapladığınız için teşekkürler

@serpantin

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Astonfark42 A kullanıcısına yanıt
    Ayların adını tek tek bir array (dizi) değişkeni oluşturup ona yazacaksın. Sonra for döngüsünde arrayin tum elemanlarını ayrı ayrı yazdıracaksın
    (veya foreach de kullanabilirsin ama for kullan daha yararlı olur senin için)

Karenin alanı için bir kenarı vermesi lazım, senin yapacağın işlem de o sayının karesini almak. Bir fonksiyon oluştur 1 tane double/int parametre girişi, ve double/int döndüren. Fonksiyonun içinde sadece sayı * sayi; olacak

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi VatandA.Ş. -- 3 Mart 2017; 8:31:53 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • lindeman kullanıcısına yanıt
    Hocam bunu sen yazmadın sanırım. Sen yazsaydın şu an bu soruyu soruyor olmazdın.

İlk if ifadesin silip alttaki else if'i sadece if yapacaksın. Ayrıca sondaki else gereksiz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi VatandA.Ş. -- 3 Mart 2017; 8:35:35 >
  • ftmnrn F kullanıcısına yanıt
    Dizinin boyut sayısı kadar for döngüsü içinde bir de o boyutun eleman sayısı kadar for döngüsü açacaksın.

Kendin yapman daha iyi ama yine de yazıyorum. SPOILER ALERT

var array = { {0,0,0,0} {1,1,1,1} ..... };

var list = new List<int>();

for(int i=1; i<=array.Length; i++)

{

var altArray = array[i];

for(int j=1; j<=altArray.Length; j++)

{

list.Add(altArray[j]);

}

}

• Astonfark42 A kullanıcısına yanıt
    public static void Main(string[] args)
    {

new CultureInfo("tr-TR").DateTimeFormat.MonthGenitiveNames.Take(12).ToList().ForEach(Console.WriteLine);
    Console.ReadKey(true);
    }

public static void Main(string[] args)
    {

var alan = new Func<double, double>(x => x * x);
    Console.WriteLine(alan(5));
    Console.ReadKey();

}
  • Merhaba işlemler arasında gecikme eklemek istiyorum. Thread.Sleep komutu kullanınca programı donduruyor. Programı dondurmadan işlemler arasında nasıl gecikme ekleyebilirim?
  • 
Sayfa: önceki 1314151617
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.