Şimdi Ara

C# İLE İLGİLENENLER BURADA TOPLANSIN (17. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
340
Cevap
14
Favori
51.153
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1314151617
Sayfaya Git
Git
Giriş
    Arraylist ile dinamik dizi oluşturabilirsiniz.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • C# masaüstü bir uygulama hazırladım;bununla herhangi bir yarışmaya katılmayı ve aynı zamanda ticari anlamda bu uygulamayı kullanıma sokmayı istiyorum...

nasıl bir yol izleyebilirim?
  • Merhaba,

Uzun zamandır mesleğim ile ilgili süreçleri otomatikleştiren, kısaltan ve standartlaşmayı oluşturan bir yazılım yapma düşüncesindeydim.

Bunu C# ile yapmayı uygun gördüm. Benim için biraz da hobi niteliğinde.

1 haftadır boş kaldıkça internetten de destek alarak programın ana omurgasını oluşturmaya başladım.

Sorum şu;

Bir form sayfasında yaklaşık 7-8 adet combobox kullandım. Hepsinde de farklı farklı seçenek ve değerler var.

Kullanıcı bunların hepsini seçecek ve en son onay butonuna basacak.

İsteğim ise bu seçimleri belli bir formatta sql’e yazdırmak.

Studio management’i de indirip kurdum, projem ile ilgili database de yarattım. Verileri tablolara yazdırıp print aldırmayı hedefliyorum.

Bana önerisi olan arkadaşlar yazabilirse sevinirim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi individual -- 6 Ocak 2019; 21:40:38 >
  • individual İ kullanıcısına yanıt
    Youtubede sql insert update delete yazarak temel seyleri gorursunuz

Daha sonra bunun projede nasil kullanildiginin basit mantigi kavramaniz acisindan Murat Yucedag Emlak programi diye aratip izleyin dana sonra profesyonel yontemlere gecersiniz bu soylediklerim size temel kazandirir neyi nasil yapacaginizi anlarsiniz hocam

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Teşekkürler, emlak programını görmüştüm sanki. Videonun sonlarına bakayım.

• Sağ olsun, video bana çok yardımcı oldu.

Listbox’ta yaklaşık 30 kalem stunu artık sql’e yazdırıp silebiliyorum.

Şimdi yine sql’de farklı farklı tabloları birleştirecek ve print edebilecek bir video bulacağım.

Hocam onun için ipucu vereyim sql join işlemini araştırın bunu birde sql de view oluşturarak da yapabilirsinz kod yazmadan 2 tablo arasında sürükle bırak ile ilişki kurarsınız çok basit sonra bu viewdan verileri çekersiniz
  • Çok teşekkürler, dediğiniz komutlara göre video arayacağım.

• Tekrar merhaba,

Baya bir video izledim ama tam istediğim şeyi bulamadım.
    Belki bir ip ucu daha verebilirsiniz diye ayrıntılı yazayım istedim :)

SQL'de şimdilik 3 adet tablom var. Kolay anlaşılsın diye bilindik örnek vereyim.

1.tablo PC ana kart özelliklerini içeriyor ve 20 stundan oluşuyor.
    2.tablo HDD özelliklerinden oluşuyor ve 10 stundan oluşuyor.
    3.tablo ise ekran özelliklerinden oluşuyor ve 5 stundan oluşuyor.

(Görüldüğü gibi stunlar direk eşleşmiyor, yani 3 tabloyu da olduğu gibi alt alta toplayamam )

Bir de 4. bir tablo yarattım. Bu tablo diğer 3 tablonun ayrıntılarını içerecek.

Yani;
    Tablo 1'de 4.stunda XX yazıyorsa, Tablo4'de 7.stununda XXY yazsın
    Tablo 1'de 5.stunda YY yazıyorsa, Tablo4'de 5.stununda YYX yazsın
    Tablo 3'de 2.stunda DD yazıyorsa, Tablo4'de 2.stununda FFG yazsın

gibi :)
    Abi senin soruna verebileceğim mantıklı bir cevap yok açıkcası 3 tablodaki sütunlardaki veriye göre ilişkilendirilen tablodaki açıklamanın farklı olmasını istiyorsun anladığım kadarıyla ne ile neyi ilişkilendirmen gerektiğiyle alakalı bir olay bu tablolardaki ID sutunlarını nasıl oluşturdugunu bilemediğim için bende şuan kafamda kuramadım o ilişkiyi çok iyi olmadığım için suan sana doğru bir cevap veremeyeceğim bu sefer kusura bakma forumdaki abiler fikir verebilir.

Bende zaten bu forumdaki abilerin tavsiyeleriyle uzun süredir ilerliyorum öğrendiğim kadar sana yardım etmeye çalıştım :) Bu sefer yardımcı olamadığım için kusura bakma.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ORGANIKHOSAF -- 17 Ocak 2019; 21:57:36 >
  • Hiç önemli değil, ilgin için çok teşekkür ederim.

Ben de C# ile 3 haftadır ilgileniyorum.

Tekrardan çok teşekkürler :)

• Arkadaşlar merhaba,

elektrik-elektronik mühendisiyim. Uygun şartları sağlarsam yazılım alanına geçmek istiyorum. Senelerdir zaman buldukça yazılımla ilgileniyorum. C# tüm konularını içeren 1000 sayfalık bir kitap bitirdim, bazı yerlerini netteki kaynaklardanda pekiştirdim. Therading, kalıtım, kapsulleme, linq, sql gibi kavramları temel olarak biliyorum. Asp.net mvc'ye başladım yakın zamanda.

Piyasada çalışan arkaşlara sorum, yazılım firmalarının dikkatini çekmek için web, masaüstü birine mi odaklanmalıyım? Ne tür bir proje yapıp onu referans göstermeliyim?
  • selamlar tekrar

şöyle bir kod yazdım ama çalışmıyor malesef.
    Başka bir sayfada labeltext yerine texbox ile yaparsam çalışıyor.
    Sorun ne olabilir?

Material butonuna basıldığında;
    ''lblText1.Text'' A ise - > ''blTextCurrent1.Text'' AA yazsın
    ''lblText1.Text'' B ise - > ''blTextCurrent1.Text'' BB yazsın

private void Material_Click(object sender, EventArgs e)
    {
    if (lblText1.Text == "A")
    {
    lblTextCurrent1.Text = "AA";
    }
    else if (lblText1.Text == "B")
    {
    lblTextCurren1t.Text = "BB";
    }
    }
  • basit bir soru da ben sorayım.bir strindeki ,örneğin ahmet diyelim,her bir harf/değeri ayrı ayrı string olarak nasıl tanıtabiliriz?örneğin ahmet kelime a.text="a"; h.text="h"; gibi otomatik olarak ayırmak istiyorum
  • quote:

Orijinalden alıntı: ONY86

basit bir soru da ben sorayım.bir strindeki ,örneğin ahmet diyelim,her bir harf/değeri ayrı ayrı string olarak nasıl tanıtabiliriz?örneğin ahmet kelime a.text="a"; h.text="h"; gibi otomatik olarak ayırmak istiyorum
    Bunu yapmanın birçok yolu var. Bunlardan birisi ahmet stringinin her bir karakterine indexine göre ulaşarak yeni oluşturacağın bir generic list'e eklemek olabilir.

var str = "ahmet";
    var strList = new List<string>();
    foreach (var s in str)
    strArray.Add(s.ToString());

Burada foreach döngüsünün içindeki s değişkeni char tipinde olduğu için System.Char sınıfındaki instance methodun
    sağlamış olduğu ToString methodunu çağırıyoruz. Bu method s yi string olarak bize döndürüyor.
    Daha sonra foreach döngüsü ile listeye sırasıyla kelimedeki bütün karakterleri string olarak ekler.

Örnekte verdiğiniz gibi a.text = 'a' gibi harfe göre obje oluşturma işlemi mümkünmüş araştırdığım kadarıyla fakat neden böyle bir şey yapmak istiyorsunuz merak ettim açıkcası.

Activator.CreateInstance methodu ile yapılabiliyormuş.
    Microsoft'un sitesinde şöyle bir döküman buldum:https://docs.microsoft.com/en-us/dotnet/api/system.activator.createinstance?redirectedfrom=MSDN&view=netframework-4.7.2#overloads
    edit: format

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi patatessiz patso -- 25 Ocak 2019; 4:1:34 >

• patatessiz patso kullanıcısına yanıt
    cevabınız için teşekkürler.bunu yapmak istememin nedeni i2c protokolü ile bir çipi kontrol edeceğim. 12 adet bit göndereceğim ancak 6 adet bit bir byte diğer 6 bit bir byte ta gönderiliyor.diğer kalan 2 bitler ise başka bir fonksyon için kullanılıyor.ikiye bölmem gerekiyor.şimdilik hazırladığım c# programında bir formül sonucu çıkan sayıyı 2lik sisteme çeviriyorum.buda 12 bit ediyor.bunu bi şekilde ikiye ayırmam gerekiyor.önce stringe oradan da tek tek stringlere ayırmayı düşündüm.beceremezsem başka yollar düşüneceğim.
  • Herkes için C# pdfsi var. Oradan çalışıp uygulamalı olarak pcde yapmayı düşünüyorum. Not almak gerekli mi ? Birde bu kitap iyi midir.

• patatessiz patso kullanıcısına yanıt
    baya uğraştım.galiba dizi mantığını pek anlayamamışım.saçma bi şekilde de olsa istediğimi yaptım.teşekkürler.

@neco54 bende her yönüyle c#7.0 kitabı var.1000 sayfa kadar.sıfırdan programlama öğrenecekler için yeterince açık değil.ben ilk programımı netteki örneklere baka baka yapmıştım.basit adımlarla gidersen zorlanmazsın
  • quote:

Orijinalden alıntı: ONY86

baya uğraştım.galiba dizi mantığını pek anlayamamışım.saçma bi şekilde de olsa istediğimi yaptım.teşekkürler.

@neco54 bende her yönüyle c#7.0 kitabı var.1000 sayfa kadar.sıfırdan programlama öğrenecekler için yeterince açık değil.ben ilk programımı netteki örneklere baka baka yapmıştım.basit adımlarla gidersen zorlanmazsın
    Rica ederim. Hiç i2c için kodlama yapmadığımdan nasıl yardımcı olacağımı bilemedim.

@neco54 ONY86 hocamızın önerdiği kitabın yanında ingilizceniz iyiyse, Pro C# 7, 8th Edition kitabını tavsiye ederim. 1350 sayfa civarında kapsamlı bir kitap. .NET'in tarihçesinden başlıyor, CLR ve IL nin temellerinden başlıyor anlatmaya. .NET Core gibi yeni teknolojiler hakkında da bilgi veriyor.
  • 
Sayfa: önceki 1314151617
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.