Şimdi Ara

C# Combobox'Dan seçilen dosyayı başka klasöre nasıl kopyalarım ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
23
Cevap
0
Favori
532
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Arkadaşlar, yazılımda yeniyim.

Bir oyun için launcher yapmak istedim Combobox'a dizindeki klasör/dosyaları listeledim ve şimdi ise Combobox'dan seçtiğim klasör/dosya'yı button nesnesi aracılığı ile başka bir klasöre kopyalamak istiyorum nasıl yapabilirim ?

• Gökşen PASLI G kullanıcısına yanıt
    Hocam af buyurun lâkin bu attıklarınızdan pek birşey anlamadım sadece anladığım kadarıyla tek button nesnesi ile aynı anda sadece bir veyâ birkaç tane klasör/dosya kopyalanıyor.
    Lâkin benim istediğim şu
    Misal Combobox dan "1x" klasör/dosyayı seçtigimde button nesnesi ile onu başka klasöre kopyalamak istiyorum yada "2x" klasörü/dosyayı seçtiğimde onu başka klasöre kooyalasın veyâ Combobox dan "3x" klasör/dosyayı seçtim bu sefer buttona basınca o seçtiğim klasör/dosyayı başka klasöre kopyalasın. Cahilliğimin kusuruna bakmayın ☺️

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • senin dediğin şöyle birşey mi eğer böyleyse checkedlistbox kullanman daha uygun combobox tekli seçimler için daha uygun

C# Combobox'Dan seçilen dosyayı başka klasöre nasıl kopyalarım ?web tasarım & programlama
    C# CheckedListbox Kontrolü Kullanımı
    https://www.yazilimkodlama.com/programlama/c-checkedlistbox-kontrolu-kullanimi/
    Hocam, vaktinizi bana yardım etmek için ayırdığınız için çok teşekkür ederim.
    Size video gönderdim daha anlaşılır olması için.☺️
    Dikkat ederseniz Comboboxdan dosyayı seçiyor button nesensine basınca seçtiği dosyayı başka klasöre kopyalıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 4Justice1876 -- 14 Kasım 2021; 12:17:39 >
  • tamam standart combobox davranışı ilk verdiğim siteden yapabilirsin yapacağın işlemi de söyleyeyim

1 comboboxu verilerle doldur

2 buttonun tıklama olayında comboboxun seçili olup olmadığını kontrol et seçili ise

File.Copy("Kaynak Yol","Hedef Yol") şeklinde işlem yap

kaynak yol ile hedef yol kısmını sen oluşturacan örnek File.Copy("C:\falandosya","C:\falanklasör\falandosya")

veya File.Copy(combobox.selecteditem ,"C:\falanklasör\falandosya")

eğer birden fazla dosya kopyalanacaksa

foreach ile dosya kopyalama yaparsın

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Gökşen PASLI -- 14 Kasım 2021; 12:30:58 >
  • EyvAllah Hocam deniyeceğim çok sağolun.C# Combobox'Dan seçilen dosyayı başka klasöre nasıl kopyalarım ? 

Hocam, sizi sıktım biliyorum af buyurun.

Doğru mudur ? :)

• 4Justice1876 kullanıcısına yanıt

Bunu Yaptıktan sonra " 'content' bir dosya değil bir dizin" hatası veriyor

• öyle çalışmayacaktır File.Copy de dosya geçebilirsin yol geçemezsin sen anladığım kadarıyla klasörün içindeki dosyaları kopylayacan

https://docs.microsoft.com/tr-tr/dotnet/api/system.io.file.copy?view=net-5.0

örneğini incele veya

https://stackoverflow.com/questions/58744/copy-the-entire-contents-of-a-directory-in-c-sharp

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Gökşen PASLI -- 14 Kasım 2021; 13:26:29 >

Hocam kafam bayağı bir karıştı size komik gelebilir ama 3 - 4 gündür bununla uğraşıyorum ilk başta listbox'a çekmek istedim programı çalıştırdıktan sonra button aracılığı ile çekiliyormuş yaptım sonra vazgeçtim şimdi combobox'dan yapmaya çalıştım bu sefer klasörleri çektim lakin bu seferde o gönderdiğim video'daki gibi comboboxdan dosya veya klasör her neyse artık seçtikten sonra button nesnesi aracılığı ile oyunun dosya konumundaki download klasörüne atmak istedim buna ise dün geceden beri uğraşıyorum ve bir sonuca ulaşamadım sadece combobox'a klasör veya dosya her neyse onları çekebildim.

Sağ olun hocam yinede Allah razı olsun. :(

şöyle birşey mümkün ise acaba siz yapıp kodlarını atar mısınız ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 4Justice1876 -- 14 Kasım 2021; 14:39:53 >
    Hocam, acabâ siz bu dediğim Combobox olayını yapıp atabilir misiniz ? Combobox dan seçilen klasör yada dosyayı bir button nesnesi aracılığı ile başka bir klasöre kopyalamayı.

• Kod

Yığını:
             private void Form1_Load(object sender, EventArgs e)         {             FileInfo[] files = new DirectoryInfo(Environment.GetFolderPath(Environment.SpecialFolder.Fonts)).GetFiles("*.*");             comboBox1.DataSource = files;         }         private void button1_Click(object sender, EventArgs e)         {             if (comboBox1.SelectedItem != null)             {                 FileInfo dosya = comboBox1.SelectedItem as FileInfo;                 string hedef = Path.Combine(Environment.GetFolderPath(Environment.SpecialFolder.Desktop), dosya.Name);                 File.Copy(dosya.FullName, hedef);                 MessageBox.Show("Seçili Yazı Tipi Masaüstüne kopyalandı");             }         }

wpf ile çalıştığım için winforms uygulamaları ile daha ilgilenmiyorum pek

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Gökşen PASLI -- 14 Kasım 2021; 16:34:49 >

Gökşen Hocam.
    Vallâhi Kral adamsınız Allah sizden râzı olsun çok sağ olun. Deniyorum şimdi olmazsada canın sağ olsun☺️

Gökşen Hocam.

Yazdığınız kod'da Fonts ve Desktop konumlarını misal "Mods\\MenuMod" olarak nasıul değiştireceğim ?

• onu sen yapacan ben örnek yaptım dosya yollarını almayı öğren mesela mods klasörü nerde exenin yanındaysa bu sayfa işini görür

https://stackoverflow.com/questions/295687/get-path-to-execution-directory-of-windows-forms-application

Peki anladım hocam sağ olun ☺️ yazılımda daha da öğrenmediğim ve bilmediğim şeyler üzerinden proje yapmamam gerektiğini anladım.
    Dediğiniz dosya yollarını alma husûsunda önerebileceğiniz detaylıca anlatan bir video vs. var mıdır acabâ.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 4Justice1876 -- 14 Kasım 2021; 18:8:44 >
  • detaylı anlatım bilmiyorum var mı https://www.youtube.com/watch?v=ncAQGiHsMUk

arama yapabilirsin c# path diye

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.