Şimdi Ara

buzdolabımın tavanında su damlaları oluşuyor.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
7
Cevap
0
Favori
33.226
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • yeni buzdolabı aldım ama eskisini de kullanmaya devam edeceğiz.

12-13 yıllık profilo derin donduruculu buzdolabımızın soğutucu kısmının tavanında
    sürekli büyük büyük su damlaları oluşuyor. kuruluyoruz ama aynı şeyi tekrar
    yapıyor. su damlaları ürünlerimizin üstüne damlayarak bozulmalarına yol açıyor.
    sorun nedir, ve çözümü hakkında yorum yapabilcekler için şimdiden teşekkür ederim.

• Merhaba;
    Sulu gıdaları ağzı kapaklı kaplarda saklarsanız bu durum oluşmaz.Diğer bir durum ise eğer dolabınız no frost ise dondurucudaki su tahliye kanalı buzla tıkanmış ve suyu soğutucu kısma akıtıyor olabilir.Bu durumda dolabın fişini çekip kapıları açık vaziyette en az 12 saat beklemelisiniz.Aynı durum şu an kullandığımız no frost dolapta da olmuştu.Dolabı 24 saat kapatarak sorunu çözmüştük.
    İyi günler...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi egenin_efesi -- 13 Temmuz 2010; 2:40:02 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ASUSX51

Merhaba;
    Sulu gıdaları ağzı kapaklı kaplarda saklarsanız bu durum oluşmaz.Diğer bir durum ise eğer dolabınız no frost ise dondurucudaki su tahliye kanalı buzla tıkanmış ve suyu soğutucu kısma akıtıyor olabilir.Bu durumda dolabın fişini çekip kapıları açık vaziyette en az 12 saat beklemelisiniz.Aynı durum şu an kullandığımız no frost dolapta da olmuştu.Dolabı 24 saat kapatarak sorunu çözmüştük.
    İyi günler...

yanıt ve ilginiz için teşekkür ederim.
    açıkçası bu durumun ürünlerin ağzının açık yada kapalı olması ile alakalı olduğunu düşünmüyorum.
    çünkü hiç bir ürün açıkda durmadığı gibi tavanda o şekilde su birikmesine imkan tanıyacağına inanmıyorum.
    dolap no-frost değil derindoruculu. ama genede fişi çekmeyi deneyeceğim. dediğiniz gibi olabilir.
    teşekkür ederim tekrar

• bendeki de 15 yıllık profilo NF. aynı sorunu yaşıyorum. açıkta birşey koyma alışkanlığım yok çünkü herşeyi kurutuyor. ben de kontrol edeyim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Smyrna.

bendeki de 15 yıllık profilo NF. aynı sorunu yaşıyorum. açıkta birşey koyma alışkanlığım yok çünkü herşeyi kurutuyor. ben de kontrol edeyim.

Profilo'nun eski tip no frostlarında ara bölme straforu zamanla köpük özelliğini kaybettiğinden böyle durumlar olabiliyor.

Bu sorunun kesin çözümü için ara bölme straforunu dondurucu tabanından sökerek dışarı almanız ve güneş altında iyice kurutmanız gerekli. Ya da kısa yoldan strafor değiştirilebilir.

Straforun sürekli ıslak kalması ileride rezistans grubunun bozulmasına ve buzdolabının alt bölmeyi soğutmamasına da neden olabiliyor.

@piyade297

Sizin problem yaşamanızın sebepleri şunlar olabilir:

-Nem zaman zaman oluyorsa iklim şartları ve doldurulan besin miktarı nemlenmeye neden oluyordur
    -Kapı lastikleri tam kapanmıyor olabilir
    -Dondurucu kapısının yapıştığı yüzeyi çevreleyen rezistans arızalı olabilir, bu da terlemeye neden oluyordur.

• Doğru teşhis...

Kapak lastiklerindeki aralıktan nerdeyse dolabın içi görünecek. Ama Profilonun bu eski modelinde -ki yenileri bilmiyorum- lastik değişimi yerine kapak değişimi yapılması gerekiyormuş. Yaptırmadık tabi ki.

Samsung'un RSA1NTPE modelini incelemiştim. Satıcı bu lastikleri kendimizin bile değiştirebileceğimizi söylemişti ki bu iyi düşünülmüş bir detay.

Strafor konusunda da haklısınız. Orada da sorun olabilir. Forumdaki yazılardan sonra bir başka bakmaya başladım o bölgeye ( mikrop yuvası).

http://resim.donanimhaber.com/m_21531917/mpage_1/f_/key_koku%2Cbuzdolabi//tm.htm#39035236)

• quote:

Orijinalden alıntı: candogan62

@piyade297

Sizin problem yaşamanızın sebepleri şunlar olabilir:

-Nem zaman zaman oluyorsa iklim şartları ve doldurulan besin miktarı nemlenmeye neden oluyordur
    -Kapı lastikleri tam kapanmıyor olabilir
    -Dondurucu kapısının yapıştığı yüzeyi çevreleyen rezistans arızalı olabilir, bu da terlemeye neden oluyordur.

ilgi ve öneri için teşekkür ederim.
    buzdolabında nem sorunu yok. bu bildiğimiz iri iri yağmur damlası şeklinde. ve sürekli oluyor.
    kuruluyorsunuz. yarım saati bulmadan aynen eskisi gibi oluyor. buzdolabının iç tavanı tamamen sırılsıklam su
    ile kaplanıyor. 2nci ve 3ncü öneriniz daha muhtemel olasıklar gibi geliyor. ama bunu anlayacak derecede
    teknik bilgim olmadığı için maalesef tamirci çağırmaktan başka çare yok gibi gözüküyor.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.