Şimdi Ara

BÜYÜK ALANLARIN, KÜÇÜK BTU KLİMALARLA SERİNLETİLMESİNİ TARTIŞALIM. (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
118
Cevap
3
Favori
11.139
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • http://akademikpersonel.kocaeli.edu.tr/hkarabay/bildiri/hkarabay10.08.2011_11.55.03bildiri.pdf

Bu çalışmada ışınım yolu ile camlardan ısı transferi ve önemi anlatılıyor. Kısa alıntı yapıyorum,

"
    Hemen hemen bütün geometri ve sıcaklık farklarında ışınımla ısı geçişinin iletim ve taşınımla olan ısı geçişine göre daha baskın olduğu görülmüştür. Bu çalışma sonucunda ışınımı dikkate almaksızın yürütülen her araştırma veya pencere imalatının hatalı olacağı gösterilmiştir.

"Cam yüzeylerinin düşük yayınım katsayılarına sahip malzemeler ile kaplanması durumunda ciddi oranda enerji tasarrufu yapılabilir."

Düşük yayınım dediği "low-e" denilen ve sinerji, konfor ismiyle bilinen camlarda uygulanan bir teknoloji.

• quote:

Orijinalden alıntı: xraytr

Geçmiş olsun ve acil şifalar diliyorum.

http://www.akg-gazbeton.com/akggazbetonImages/feimg/news_files/iyte.pdf

Yukarıdaki linkte farklı amaç için yapılmış çalışmadan aldığım grafik aşağıda. Daha önceki mesajlarımda bahsetmiştim, "faz kayması" denilen olgu. Zaten yaşadıklarımızı anlatan bir ifade. Dışarıdaki soğuğun yada sıcağın içeride hissedilmesi için geçen zaman. Grafikte görüldüğü gibi dışarıdaki sıcaklık artışı iç duvar yüzey sıcaklığına daha geç yansımış, tepe ve çukur noktaları arasındaki kaymadan bu anlaşılıyor.

Başka bir çalışmada da bu 6.30 - 7.00 saat gibi açıklanıyordu. Düşük faturaya kullanım yönünden bunun etkisi olduğunu düşünüyorum. Uygun havalarda gece kapatıp depolanan enerji ile devam ediyorum, zaten uyku durumunda ısı ihtiyacıda azalıyor. Oda sıcaklığı 3C den daha fazla düşmeyecek şartlarda bunu yapıyorum. Grafiğede bakılırsa duvar sıcaklığı 21-24C arasında 3C oynuyor.

Kesintili çalıştırmaktansa komple kapatmak, sonrada durmaksızın çalıştırmak. Yazında gece soğutması önemli, gece soğuk havadan soğuk elde edip normalden biraz daha fazla soğutup gündüz bunun faydasını görmek. Hem güç ihtiyacını aşağı çekiyor hemde elektrik tüketim.

Küçük btu için 24 saatlik ısıtma, soğutma yapılması şart.

BÜYÜK ALANLARIN, KÜÇÜK BTU KLİMALARLA SERİNLETİLMESİNİ TARTIŞALIM.

çok sağolun hocam.

hocam şu durumda katılıyorum. bazı kullanım şekillerinde arkadaşlar ısıtmada klimayı evden çıknca 18-20C lere alın diyorlar bencede boşa enerji tüketimi (gerçi çok olmaz burdaki enereji tüketimi ama faydasıda olmuyor) kapatın daha iyi ozaman. nasılki kombimizi çok düşük derecelerde çalıştırırsak hiç bir fayda görmüyoruz boşuan gaz yakmaktan şalt sayısını artırmadktan başka. ben aynı görüyorum durumu. yeterli derecede eve kışın dış hava ısısı alınıyorsa duvarlarımızdan bencede çalışmasına gerek yok klimanın.

ufak btu klima ile soğutmayapılmasındada aynen dediğiniz gibi klima devamlı çalışacakki, klima evde galip duruma geçesin ozman gerçekten inanaılmaz şekilde tasarruflu çalışıyor.

• quote:

http://akademikpersonel.kocaeli.edu.tr/hkarabay/bildiri/hkarabay10.08.2011_11.55.03bildiri.pdf

Bu çalışmada ışınım yolu ile camlardan ısı transferi ve önemi anlatılıyor. Kısa alıntı yapıyorum,

"
    Hemen hemen bütün geometri ve sıcaklık farklarında ışınımla ısı geçişinin iletim ve taşınımla olan ısı geçişine göre daha baskın olduğu görülmüştür. Bu çalışma sonucunda ışınımı dikkate almaksızın yürütülen her araştırma veya pencere imalatının hatalı olacağı gösterilmiştir.

"Cam yüzeylerinin düşük yayınım katsayılarına sahip malzemeler ile kaplanması durumunda ciddi oranda enerji tasarrufu yapılabilir."

Düşük yayınım dediği "low-e" denilen ve sinerji, konfor ismiyle bilinen camlarda uygulanan bir teknoloji.

hocam, (low-e) durumunuda ben sinerji veya konfor cam haricinde bir durum sanmıştım. size diğer sormak istediğim sorularda soracaktım acaba film kaplama vb durumumudur diyecektim. bu vesile ile sormuş oldum.

hocam, size esas sormak istediğim kombi ve aspiratör geçişi yapılan sinerji ve konfor camlarda acaba bozulma olması kaçınılmazmıdır. yoksa cam firması bu durumları kafasına göre şişirebilirmi.

acaba kesim yapıldıktan sonramı bu camların gerekli işlemden geçmesi gerekir yoksa ordaki parcalar ufak olduğu için cam firması yalanmı söyüyor amacım bunu öğrenmek. zira adam pimapen bayisi en iyi serisini bilmiyor. biz hep normal cam takıyok diyor camcıda ne derse yutuyor onu. tabi bu gibi insanları yönlendirincede kızıyorlar. benim bayim çok iyi bir insan olduğu halde oda cam firmasını aşamadı tahmin ediyorum:))

hocam birde cam aralıkalarında hala eski alışkanlıklarda sürüyor 4-12-4 bile yapan var. benim unuttuğum bir değeri soracağım size sanırım aklımda kalan hava boşluğu 22 ama sizin alıntınızda 24 yazılmış. hangis doğru hocam zira bu ara bir cam yaptırmam gerekecek mecburiyetten. şuan üstünde olan 4-16-4 veya 4-15-4 bunu kaça yükseltmeliyim sn hocam. çift cam yaptırcam yine.

ayrıca film kaplatmanın yazın faydası olabilirmi. selamlarımla.

• quote:

Orijinalden alıntı: 9köy

quote:

http://akademikpersonel.kocaeli.edu.tr/hkarabay/bildiri/hkarabay10.08.2011_11.55.03bildiri.pdf

"

hocam, (low-e) durumunuda ben sinerji veya konfor cam haricinde bir durum sanmıştım. size diğer sormak istediğim sorularda soracaktım acaba film kaplama vb durumumudur diyecektim. bu vesile ile sormuş oldum.

hocam, size esas sormak istediğim kombi ve aspiratör geçişi yapılan sinerji ve konfor camlarda acaba bozulma olması kaçınılmazmıdır. yoksa cam firması bu durumları kafasına göre şişirebilirmi.

acaba kesim yapıldıktan sonramı bu camların gerekli işlemden geçmesi gerekir yoksa ordaki parcalar ufak olduğu için cam firması yalanmı söyüyor amacım bunu öğrenmek. zira adam pimapen bayisi en iyi serisini bilmiyor. biz hep normal cam takıyok diyor camcıda ne derse yutuyor onu. tabi bu gibi insanları yönlendirincede kızıyorlar. benim bayim çok iyi bir insan olduğu halde oda cam firmasını aşamadı tahmin ediyorum:))

hocam birde cam aralıkalarında hala eski alışkanlıklarda sürüyor 4-12-4 bile yapan var. benim unuttuğum bir değeri soracağım size sanırım aklımda kalan hava boşluğu 22 ama sizin alıntınızda 24 yazılmış. hangis doğru hocam zira bu ara bir cam yaptırmam gerekecek mecburiyetten. şuan üstünde olan 4-16-4 veya 4-15-4 bunu kaça yükseltmeliyim sn hocam. çift cam yaptırcam yine.

Sonradan kesim mutlaka ısıcam özelliğini kaybettirir. Benim yaptırdığım markada vardı, diğerlerindede vardır muhakkak üst kısımda yani yüksekliği 130 cm ise 10 cm kadar havalandırma aparatı var , camı 120 cm yapıp üzerine bu parçayı ilave ediyorsun. Havalandırma daire şeklinde değil dikdörtgen olmuş oluyor. Daha sonra fan vs takıcaksanda o aparat üzerinde işlem yapabilirsin.

Fabrikasyon olmadıktan sonra ısıcam olmaz kesinlikle ona çiftcam denir ve okadar da yalıtımı olur. 22,24 hava boşlukları deney amaçlı yoksa uygulamada 4+16+4 oluyor. Filim kaplatmanın asla faydası olmaz. Tutulan güneş enerjisi film tabakası üzerinde ısıya dönüşür ve film içten yapıldığı için ısı içeride kalır. Kaybettiğiniz ışık şiddeti ve karşılığında yakmak zorunda kalacağınız aydınlatmalar elektrik tüketimi ve bunların yaydıkları ısıda bonus!.

Bu camlarda kaplama dış camın içe bakan yüzeyine uygulanıyor. Konfor camda ısı dış camda kalıyor. Hem konfor hemde sinerjide içerideki ısı tekrar içeri yansıtılıyor.

Yönlendirmek önemli, çünkü maalesef işin mantığını yada eğitimini alan yok ezbere gidiliyor. Ben batı cepheye konfor istedim, kuzey ve güney cephe için de sinerji. Benimle iddialaştılar güneye sinerji yapma, hepsi konfor olsun yoksa çok sıcak olur!. Salon yaklaşık 35 m2 ve bir cephesi güney diğer cephesi batı. Batı olanları konfor güney olanları sinerji dedim. Ustam bak şimdi; yazın en sıcak günlerinde güneş tepeden geçer ve güneşin ışınları odanın içine yatayda 50 cm den fazla gitmez. Ama kışın en soğuk günlerinde Aralık-Ocak aylarında ufuk çizgisinden az yüksekte geçer ve ışınları oda içinde 5-6 mt ileri gider. O yüzden güneye sinerji istiyorum. Kışın güneş tam batıdan batmaz, güney batı dan batar! Yani kışın batıdan güneş ısısı alamazsın ama yazında tam tersi bütün ısıyı batıdan alırsın. , pvc pencere konusunda güneş radyasyonunun dik yüzeydeki değerlerini gösteren bir tablo geçmiş mesajlarımda var. Saygılar, selamlar.

• quote:

quote:

quote:

"

Sonradan kesim mutlaka ısıcam özelliğini kaybettirir. Benim yaptırdığım markada vardı, diğerlerindede vardır muhakkak üst kısımda yani yüksekliği 130 cm ise 10 cm kadar havalandırma aparatı var , camı 120 cm yapıp üzerine bu parçayı ilave ediyorsun. Havalandırma daire şeklinde değil dikdörtgen olmuş oluyor. Daha sonra fan vs takıcaksanda o aparat üzerinde işlem yapabilirsin.

Fabrikasyon olmadıktan sonra ısıcam olmaz kesinlikle ona çiftcam denir ve okadar da yalıtımı olur. 22,24 hava boşlukları deney amaçlı yoksa uygulamada 4+16+4 oluyor. Filim kaplatmanın asla faydası olmaz. Tutulan güneş enerjisi film tabakası üzerinde ısıya dönüşür ve film içten yapıldığı için ısı içeride kalır. Kaybettiğiniz ışık şiddeti ve karşılığında yakmak zorunda kalacağınız aydınlatmalar elektrik tüketimi ve bunların yaydıkları ısıda bonus!.

Bu camlarda kaplama dış camın içe bakan yüzeyine uygulanıyor. Konfor camda ısı dış camda kalıyor. Hem konfor hemde sinerjide içerideki ısı tekrar içeri yansıtılıyor.

Yönlendirmek önemli, çünkü maalesef işin mantığını yada eğitimini alan yok ezbere gidiliyor. Ben batı cepheye konfor istedim, kuzey ve güney cephe için de sinerji. Benimle iddialaştılar güneye sinerji yapma, hepsi konfor olsun yoksa çok sıcak olur!. Salon yaklaşık 35 m2 ve bir cephesi güney diğer cephesi batı. Batı olanları konfor güney olanları sinerji dedim. Ustam bak şimdi; yazın en sıcak günlerinde güneş tepeden geçer ve güneşin ışınları odanın içine yatayda 50 cm den fazla gitmez. Ama kışın en soğuk günlerinde Aralık-Ocak aylarında ufuk çizgisinden az yüksekte geçer ve ışınları oda içinde 5-6 mt ileri gider. O yüzden güneye sinerji istiyorum. Kışın güneş tam batıdan batmaz, güney batı dan batar! Yani kışın batıdan güneş ısısı alamazsın ama yazında tam tersi bütün ısıyı batıdan alırsın. , pvc pencere konusunda güneş radyasyonunun dik yüzeydeki değerlerini gösteren bir tablo geçmiş mesajlarımda var. Saygılar, selamlar.

hocam elinize sağlık. bende batı cepheye konfor yaptırdım ama sadece kapı:))

kapı ile beraber kuzeyde bulunan mutfağı beraber yaptırmıştım. demek düşüncem tutmuş.

kuzeyde bende kışın camdan çok azda olsa alınan güneşin içeride kalmasını düşündünmüştüm. camlardaki film meselesinide dün yazıcaktım komik olmasın diye yazmadım bazı görüştüğüm kişiler filmin aşırı ısıdan camın patlatmasına dahi sebep olabilirsiniz demişlerdi. baya destekeleyici bir durum cevabınız.

hocam merak attiğim bu camlar kesildikten sonra işlenmiyormu eskiden kendimce temperleme derdim bu sisteme bilmediğim için. şuanda aklıma geldi az dha kesildikten sonra temperleme yapılmıyormu idyecektim:))

yani hocam her yerin ölçüsü farklı cam ısıcam şirketlerinde hazırda olsa bile onlarada elmaz değdiğinde bozulurmazmı? ban ozaman ufak kayıtlardaki camları şişrimişler gibi gelmişti. ben en sağlamı bir ara oraların fotolarını işliyim size bir akşam çekmiştim camın nasıl bozulduğunu.

önemsemiyorum gerçi boyutlar ufak amaç öğrenmek.

hocam peki ömür nedir bu işlem yapılmış camlarda. bendende saygı ve selamlar sn hocam.

• 120 m2'lik alanı soğutmaya başladık. Değişen camlar ile ısı kazancı bu yaz çok farklılaştı. İlk planlarımda tam ortada sırt sırta iki ad. iç ünite vardı ancak uygun fiyata denk geldiği için tek iç ünite montajı yapmıştık. Kapasite 5 kw.

İç ünitenin arkasında yaklaşık 50-55 m2 lik bir alan kaldı. Koridorda olmasından ve kolay hava sirkülasyonu için soğuk havayı aşağı doğru verdiğim için bu noktaya aşağıdaki vantilatörü ilave ettim.

Normalde tv kapalı iken soğuk havanın yayılma hızı yeterli gelirken açıkken yetmiyordu. Klima 25.5C ye ayarlı ve henüz 14 saat çalışıyor. Daha sıcaklar oldukça ve güneş eğik geçtikçe çalışma saati yükselir ancak bugünlerde ev yeterince soğuduğundan gece battaniye ile yatan var.

Altta hava dolaşımıda oldukça makul düzeyde, 1 yaşındaki bebek dahi gün boyu hiç rahatsız olmadı. Ek bir klima ihtiyacı! çok basit bir şekilde çözülmüş oldu. Forumda kalite markalardan iç ünite fanı ile daha sessiz ve daha debili yapabilecek ustalar vardır. Tüm alan ve havalandırmanın sürekli açık haldeyken soğutulması konforu çok arttırıyor.

Yalnış bir anlam çıkmaması için, klima yaşanılan alandaysa aşağı doğru hava vermesi sağlık sorunu yapabilir, ben yaşanılan alanın dışında ve en kolay hava çevrimini yapacak şekilde kullanıyorum.

• Yaklaşık 1 ay önce kapısı olmayan 36 metrekare salon ve o kapıdan yayılacak hava ile evin kalan bölümünü serinletmek amaçlı ( 10 m2 mutfak - 10 m2 hol - 15 m2 oda ) 12 bin'lik inverter ME almıştım..Yaptırdığım keşiflerde 24.000 BTU takılması gerekliliğinden bahsedilse de hem inverter çalışma prensipleri, hem kullanıcı yorumları ( özellikle 9köy 'ün tecrübeleri etkili oldu ) hem de cihazın kalitesine güvenerek 12 bin'lik cihaz taktırdım..Malum havalar ısındı, artık cam kapı açarak konforlu bir gün / akşam geçirmek mümkün değil..Yalıtımsız, öğlen güneşi alan evimizde henüz soğutma modunu çalıştırmama gerek olacak bir durum yaşamadık, cihazın nem alma özelliği sürekli açık ve evin yukarıda bahsettiğim bölümlerinin tamamında ciddi bir ferahlık hissi var, iç ünitenin takılı olduğu salon ise ciddi anlamda serin oluyor ki salondaki aşırı serinlemeyi diğer odalara aktarabilmek için bu hafta sonundan itibaren ayaklı vantilatör ile salondan hole doğru hava aktarımı yapmaya başlayacağım..

Kararım doğrudur yanlıştır verimsizdir bunu irdeleyecek teknik bilgiye sahip değilim lakin benim anladığım kadarıyla keşiflerde hiçbir servis kendini riske atmak istemiyor ve bazen istemese de ihtiyac duyulandan daha büyük kapasiteli bir cihaza yönlendiriyor nihai kullanıcıları..Eviniz en üst kat değil ise, yalıtım ile ilgili çok ciddi sorunlarınız yoksa, güneş bütün gün evinizin içinde dolaşmıyorsa kararsız kaldığınız iki cihaz arasında bir tık daha düşük kapasiteli olanı tercih etmek daha mantıklı görünüyor..Benim yaşadığım tecrübe bunu gösteriyor..

• @metbrave, arkadaş. ben sizin klimayı 15lik hatırlıyordum demek 12likmiş:)) güle güle kullnın tekrar.

@xraytr, arkadaş. sizin yöntemi bende uzun zamandır kullnıyorum hatta bu yazıyı görmeden vantilatör konusuna yazdım durumu.

herkeze güneşten çarpılmadan serin günler diliyorum.
  • bu yöntemi ben de kullanabilir miyim?

evin planı şu şekilde:

küsüratlarla beraber 83 m2 civarında.

salonu kapatırsak hol + odalar + mutfak = 62 m2.

kırşehirdeyiz, klimayı sadece soğutma amaçlı kullanacağız.

oda1, oda3 ve salon güneş alıyor. yalıtım durumu kötü.

bu yöntem olmazsa sadece salona taktırıp oraya hapsolacağız :(

tecrübeli arkadaşların yardımlarını bekliyorum.
  • barisgurler B kullanıcısına yanıt
    tüm evi küçük btu klima ile soğutabilirmiyim diyorsan daha önce de belirttiğim gibi ben bunu izmir de evin içindeki sıcaklıklar çok homojen olmamakla birlikte yapıyorum. tüketimde fabrika verilerinde. ama hiç KAPATMADAN.
    klimayı nereye taktırmayı düşünüyorsun ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: M3m0

tüm evi küçük btu klima ile soğutabilirmiyim diyorsan daha önce de belirttiğim gibi ben bunu izmir de evin içindeki sıcaklıklar çok homojen olmamakla birlikte yapıyorum. tüketimde fabrika verilerinde. ama hiç KAPATMADAN.
    klimayı nereye taktırmayı düşünüyorsun ?

sizce en uygun yer neresi? kaç btu işimi görür?

samsung boracay 24000 btu 1400-1500TL civarında. markalar hakkında da pek fikrim yok :(

http://www.akakce.com/klima/en-ucuz-samsung-boracay-aq24tsmn-fiyati,447604.html

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi barisgurler -- 30 Haziran 2013; 16:04:48 >

• ben anlatamadım galiba. küçük btu dan bahsediyorum siz 24000btu diyosunuz. çizimdeki daireyi soğutmak için 9000 inverter idealdir bence.
    oda 1in önundeki duvara takılabilir. @9köy ve @mbirol ustalardan yorum bekliyoruz
  • quote:

ben anlatamadım galiba. küçük btu dan bahsediyorum siz 24000btu diyosunuz. çizimdeki daireyi soğutmak için 9000 inverter idealdir bence.
    oda 1in önundeki duvara takılabilir. @9köy ve @mbirol ustalardan yorum bekliyoruz

alan 50 m2, tavan 2,8m desek 9000 btu yeterli olur mu?

sürekli açık bırakırsak ayda tahminen ne kadar tüketir?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi barisgurler -- 30 Haziran 2013; 16:51:08 >
    ben yaklaşık 100m2 yi İZMİR de çok homojen olmamakla birlikte serinletiyorum. yalıtım sıfır.
    zaten maharet hiç kapatmamakta. tüketim ise klimanın fabrika verilerine uygun.
  • quote:

ben yaklaşık 100m2 yi İZMİR de çok homojen olmamakla birlikte serinletiyorum. yalıtım sıfır.
    zaten maharet hiç kapatmamakta. tüketim ise klimanın fabrika verilerine uygun.

yine de 9 zayıf kalır gibime geliyor. alacağım klima mitsubishi kalitesinde olmayacak çünkü.
    o konuda ustalara danışmak lazım ama bence 9000btu yetecektir. klima kalitesi daha çok tüketime etki ediyor.
  •  BÜYÜK ALANLARIN, KÜÇÜK BTU KLİMALARLA SERİNLETİLMESİNİ TARTIŞALIM.

barış kardeşim diğer arkadaşalrda cevap yazmışlar. bende çiziminize ek yaptım. 12bin btu daha uygun olacaktır ekonomik olarak. ama şayet salona ve mutfağa 9luk iki adet alma imkanınız olursa çok daha stabil soğutma sağlarsınız. aykırı gelsede salona 7bin btu bile yeter am a7lik inverter hemen hemen yok. en osn daikin V serisi vardı sanırım oda yokmuş artık.

mutfağınız içinse en basit bir 7 bin btu klim alasanız yemek pişirme esnasında oldukça rahat edersiniz diycem ama şaka gibi algılanabilir. şayet 12lik kalite bir inverter alırsanız inanın baya etkili olur düşüncesindeyim. gene bana eleştiri okları fırlatılabilir ama ben zaten işin mühendislik yönüne dil uzatmıyorum. bizimki affedin sidik zoru yokluktan idare:))

• quote:

barış kardeşim diğer arkadaşalrda cevap yazmışlar. bende çiziminize ek yaptım. 12bin btu daha uygun olacaktır ekonomik olarak. ama şayet salona ve mutfağa 9luk iki adet alma imkanınız olursa çok daha stabil soğutma sağlarsınız. aykırı gelsede salona 7bin btu bile yeter am a7lik inverter hemen hemen yok. en osn daikin V serisi vardı sanırım oda yokmuş artık.

mutfağınız içinse en basit bir 7 bin btu klim alasanız yemek pişirme esnasında oldukça rahat edersiniz diycem ama şaka gibi algılanabilir. şayet 12lik kalite bir inverter alırsanız inanın baya etkili olur düşüncesindeyim. gene bana eleştiri okları fırlatılabilir ama ben zaten işin mühendislik yönüne dil uzatmıyorum. bizimki affedin sidik zoru yokluktan idare:))

hocam cevabınız için teşekkürler.

bahsettiğiniz yerin genişliği 109cm.

salon ve mutfağı kapatıp geriye kalan 50m2'lik alanı tek klimayla soğutabilir miyim? bugün baymak servisiyle konuştum, hiç etkisi olmayacağını söyledi. salonu zaten pek kullanmıyoruz. mutfakta da durulmuyor fazla.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi barisgurler -- 1 Temmuz 2013; 16:18:41 >

• az önce samsung servisiyle konuştum. onlar da bu yöntemin işe yaramayacağını söyledi. kafam karışık.

elemanın 20m2'lik odaya 24000 btu önermesiyle kafam iyice karıştı.
  • barış kardeşim,

resimde baya açıklama yaptım. ok olan yere tkılma imkanı olursa. samsungçular olsun baymakçılar tabiki olmaz derler. işin esas olan yönü her odaya ayrı klimadır. olmaz demeleri gayet normaldir.

resimde kanıtı bizleriz yazdım biraz ağır ve kaba olabilir yazı düzeltmek zor burdan düzeltmiş olayım. bu kanıt iddia manasına değildir.

ama düzgün bir 12 inverter klima takılırsa gayet kırar evinizi salonunuzun kapsını açsanızda faydası olur. kırşehir buralar kadar nemli değildir sanırım. o açıdan ben güveniyorum. ama tabi her yeri aynı derecede tutmaz. fakat sizlerde bunalmazsınız derim.

yalan gelecek ama 140m2 takılan 12 ME inverter koca evi şaka maka değil baya kırıyor. inanın bende çok düşündüm burası için çünkü hem güney batı cephe çok güneş alıyor yalıtım yok.

üstü teras yarım daire. bizim esas zorumuz mutfaktı ama oraya klim takamadık çok ufak bir alan. dikkat edin klimanın takıldığı alanda dip taraf çünkü perde beton var biraz daha ortalama veya sola çekme imkanı olmadı. yani ev tam serinlemesede yanmıyoruz. ben bu tecürbelerime güvenerek söylüyorum. ama imkanı olanda lütfen bu yöntemleri denemesin diyorum. hakkını verip gerekli yerlere klimasını taktırsın icabında çok ufak btu taktırsın ama uzak bir yerden serinliycem diye kendisini yormasın. zaten ısıtma işine hele hiç kimse meyletmesin. ben yazıyorum burada az çok faydamız olsun diyorum ama durum bazen rayından çıkıyor.

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.