Şimdi Ara

BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
63
Cevap
11
Favori
2.390
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Bu köşe ilgi çeker mi bilmem ama bazı çarpıcı ve önemli noktaları paylaşıp akılda tutmak için yararlı olabilir diye düşünüyorum.

BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ?

Edatlardan sonra GERUND, yani -ing eki almış filler kullanmanız gerektiğini.

For example:

I know you dislike taking tests, but remember, getting a good score is not as important as doing your best.

Be careful and think hard before answering.

BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ?

I love ya da I like derken, sevilen veya hoşlanılan bir şeyden söz edildiğini, yani genel olarak bir nesne ya da kimsenin kastedildiğini ve bu nedenle de yapılması sevilen bir fiilden söz edilecekse sanki bir nesneden(subject or object) söz ediliyormuş gibi yine bir GERUND, yani -ing eki almış bir fiil kullanmanız gerektiğini?..

EXAMPLES:

I love her.

I love swimming.

Yukarıdaki cümlede "getting" de, sanırım REMEMBER fiilinin geçmişte söylenmiş,/olmuş bir şeyin hatırlanması bakımından kullanıldığı için onu izleyen get, getting olmuş.

Aksi halde, I'll remember to give him the message tomorrow gibi geleceğe dair söylenen bir fiili izlese idi, kök halinde, ani INFINITIVE olacaktı.

Remember ve forget için belirleyici olan geçmiş ve gelecek için kullanılıp kullanılmadıkları. Buna göre ya to get ya da getting şeklinde olabiliyorlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi HerhangiBiriyim -- 24 Ağustos 2013; 13:35:06 >

• bilgi için teşekkürler hocam yararlı
  • quote:

Orijinalden alıntı: pfundig

bilgi için teşekkürler hocam yararlı

Ben de teşekkür ederim. Aslında yazmamın bir nedeni kendim de unutmayayım diye.

Diğer taraftan, şunu da biliyor musunuz diye sorayım:

Eğer bir fiil bir özne gibi bir başka fiili gerçekleştiren bir faktör olarak dile getiriliyorsa, o fiil de yine Gerund, yani -ing eki almış fiilimsi oluyor.

Examples:

Swimming is very nice.

Eating always makes me sleepy.

Gördüğünüz gibi burada Gerund, bir başka fiili gerçekleştiren bir özne işlevi görüyor. Bu nedenle "To eat always makes me sleepy" diyemeyiz. Çünkü o halde kendisi bir özne gibi değil, gerçekleştirilen bir eylem gibi oluyor. Zaten, daha çok bir eylemin gerçekleştirilmesi söz konusu ise fiil kök halinde fiil kullanılıyor.

I want to kick you. ya da I want to kiss you gibi.

Ya da I thought to kill you. gibi....

• quote:

Orijinalden alıntı: HerhangiBiriyim

quote:

bilgi için teşekkürler hocam yararlı

Ben de teşekkür ederim. Aslında yazmamın bir nedeni kendim de unutmayayım diye.

Diğer taraftan, şunu da biliyor musunuz diye sorayım:

Eğer bir fiil bir özne gibi bir başka fiili gerçekleştiren bir faktör olarak dile getiriliyorsa, o fiil de yine Gerund, yani -ing eki almış fiilimsi oluyor.

Examples:

Swimming is very nice.

Eating always makes me sleepy.

Gördüğünüz gibi burada Gerund, bir başka fiili gerçekleştiren bir özne işlevi görüyor. Bu nedenle "To eat always makes me sleepy" diyemeyiz. Çünkü o halde kendisi bir özne gibi değil, gerçekleştirilen bir eylem gibi oluyor. Zaten, daha çok bir eylemin gerçekleştirilmesi söz konusu ise fiil kök halinde fiil kullanılıyor.

I want to kick you. ya da I want to kiss you gibi.

Ya da I thought to kill you. gibi....

Alıntıları Göster
    örnekler dikkat çekici :D örneklerin unutulacağını sanmıyorum :D

• quote:

Bir başka örnek daha aklıma gelmişti de, onu yazmayayım, ayıp olur dedim.

Hem de ban filan yerim, neme lazım.

Yoksa ne örnekler var bazı şeyleri anlatmak için.
  • quote:

quote:

Bir başka örnek daha aklıma gelmişti de, onu yazmayayım, ayıp olur dedim.

Hem de ban filan yerim, neme lazım.

Yoksa ne örnekler var bazı şeyleri anlatmak için.

Alıntıları Göster
    yeterince örnek olduğunu düşünüyorum bence onları koyma :D

• quote:

yeterince örnek olduğunu düşünüyorum bence onları koyma :D

Alıntıları Göster
    Bu arada bu konuda bir şey daha ilave edeyim.

Bir fiili gerçekleştirmeyi sevdiğimizi ifade ederken, asıl ve yaygın form Gerund kullanılması ile ifade edilen formdur. Ama, INFINITIVE de kullanılabilir.

I like going to the movies.

Yerine,

I like to go to the movies

de denilebilir. Ama esas olan Gerund kullanımıdır.

İkinci nokta, find genel olarak kayıp bir şeyi bulmayı ifade etmek için kullanılır.

AMA BUNU BİLİYOR MUSUNUZ?

Bir uçak bileti ya da konser bileti bulabilmek daha çok get fiili ile ifade edilir.

Mesela

I can't get a flight to Rio.

ya da

I can't get a plane ticket to Rio.

cümlesindeki gibi. Buradaki bulamamak, daha çok temin edememek, elde edememek anlamında.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi HerhangiBiriyim -- 25 Ağustos 2013; 10:43:21 >

• quote:

Bu arada bu konuda bir şey daha ilave edeyim.

Bir fiili gerçekleştirmeyi sevdiğimizi ifade ederken, asıl ve yaygın form Gerund kullanılması ile ifade edilen formdur. Ama, INFINITIVE de kullanılabilir.

I like going to the movies.

Yerine,

I like to go to the movies

de denilebilir. Ama esas olan Gerund kullanımıdır.

İkinci nokta, find genel olarak kayıp bir şeyi bulmayı ifade etmek için kullanılır.

AMA BUNU BİLİYOR MUSUNUZ?

Bir uçak bileti ya da konser bileti bulabilmek daha çok get fiili ile ifade edilir.

Mesela

I can't get a flight to Rio.

ya da

I can't get a plane ticket to Rio.

cümlesindeki gibi. Buradaki bulamamak, daha çok temin edememek, elde edememek anlamında.

Alıntıları Göster
    Bu arada bir şey daha ilave edeyim, eksiklik kalmasın, yanlış olmasın diye.

I remember seeing you at the party last year.

Derken, gerçekleşmiş geçmiş bir olaydan bahsettiğimiz için Gerund, yani -ing kullanıyoruz.

Ama,

Did you remember to lock the door?

diye sorarken, gerçekleşip gerçekleşmediğini bilmediğimiz bir eylemi sorduğumuz için Infinitive, yani kök halinde fiil kullanıyoruz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi HerhangiBiriyim -- 25 Ağustos 2013; 10:42:44 >

• quote:

Bu arada bir şey daha ilave edeyim, eksiklik kalmasın, yanlış olmasın diye.

I remember seeing you at the party last year.

Derken, gerçekleşmiş geçmiş bir olaydan bahsettiğimiz için Gerund, yani -ing kullanıyoruz.

Ama,

Did you remember to lock the door?

diye sorarken, gerçekleşip gerçekleşmediğini bilmediğimiz bir eylemi sorduğumuz için Infinitive, yani kök halinde fiil kullanıyoruz.

Alıntıları Göster
    Dalgınlıkla iki ufak hata yapmışım. Kimse de uyarmamış yahu.

Neyse düzelttim o önemsiz hataları.

• quote:

Dalgınlıkla iki ufak hata yapmışım. Kimse de uyarmamış yahu.

Neyse düzelttim o önemsiz hataları.

Alıntıları Göster
    Bunu biliyor musunuz?

Mesela,

-How we should travel to Portogal?

-Well, flying to Lisbon will be expensive.

We could save money by taking the train.

bu diyalogda belli bir trenden söz edilmediğini, ama ulaşım vasıtaları içerisinde, uçak, otobüs gibi ulaşım araçlarından ayrı ve belli bir ulaşım aracı olarak söz edildiği için trenden söz ederken "the" edatı kullanıldığını biliyor musunuz?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi HerhangiBiriyim -- 25 Ağustos 2013; 16:39:23 >

• quote:

Bunu biliyor musunuz?

Mesela,

-How we should travel to Portogal?

-Well, flying to Lisbon will be expensive.

We could save money by taking the train.

bu diyalogda belli bir trenden söz edilmediğini, ama ulaşım vasıtaları içerisinde, uçak, otobüs gibi ulaşım araçlarından ayrı ve belli bir ulaşım aracı olarak söz edildiği için trenden söz ederken "the" edatı kullanıldığını biliyor musunuz?

Alıntıları Göster
    Bunu biliyor musunuz?

Of edatının about ile tamamen aynı anlamda ve aynı şekilde kullanılabildiğini biliyor musunuz?

For example:

My idea of a great lunch is eating at Hamburger Heaven.

• Dostum seni ingilizce bölümüne admin yapmak lazım şaka bir yana çok güzel ve önemli noktalara değinmişsin gerçektende her sınavda çıkabilen şeyler şahsen benim karşıma çokca çıkmıştı.
    Verb ile verb peş peşe gelicekse ya araya to koyarsın yada ikinci verb ing ile baglarsın
    To ile bagladıgında gelecege refer var , ing ile oldugunda geçmişe refer , aynı zamanda ing de fiille cümle başında kullanılırsa fiili isim durumuna getiriyor.
    Öğrendiğin böyle can alıcı yerleri bu konuda paylaşman hem senin için öğrendiğin konuyu daha kalıcı kılıcak hemde takip edenlere güzel bilgiler verecektir
  • quote:

Orijinalden alıntı: derhce

Dostum seni ingilizce bölümüne admin yapmak lazım şaka bir yana çok güzel ve önemli noktalara değinmişsin gerçektende her sınavda çıkabilen şeyler şahsen benim karşıma çokca çıkmıştı.
    Verb ile verb peş peşe gelicekse ya araya to koyarsın yada ikinci verb ing ile baglarsın
    To ile bagladıgında gelecege refer var , ing ile oldugunda geçmişe refer , aynı zamanda ing de fiille cümle başında kullanılırsa fiili isim durumuna getiriyor.
    Öğrendiğin böyle can alıcı yerleri bu konuda paylaşman hem senin için öğrendiğin konuyu daha kalıcı kılıcak hemde takip edenlere güzel bilgiler verecektir

Sevgili kardeşim ve değerli üstadım, hakkımdaki değerli görüşlerin için çok ama çok teşekkür ederim. Ama hiçbir şeyin admini filan olmak istemem çünkü buna zamanım da yok, ayrıca insanlarla uğraşmak da zor.

AKLIMA GELMİŞKEN, iki şeyi daha netleştireyim ki insanları yanıltmış olmayayım.

Daha önce dediğim gibi geçmişin HATIRALARINDAN söz ediyorsak, mutlaka -ing kullanıyoruz, yoksa anlam tamamen değişiyor. Ama şu var: Geçmişte bir fiilin yapılıp yapılmadığını soruyorsak, bir eylemin gerçekleştirilip gerçekleştirildiğini bilmediğimizden to kullanıyoruz.

Bunun gibi, bir şeyi sevdiğimizi söylerken, öncelikle -ing kullanıyoruz, bir isim veya nesneden söz edermiş gibi. Ama to da kullandığımızda anlam ciddi biçimde değişmiyor. Fakat soru olarak soruyorsak, bir eylemi gerçekleştirmeyi sevip sevmediğimizi sorduğumuz için, önceliği to alabiliyor.

Do you like to swim? gibi...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi HerhangiBiriyim -- 31 Ağustos 2013; 13:01:52 >

• quote:

quote:

Dostum seni ingilizce bölümüne admin yapmak lazım şaka bir yana çok güzel ve önemli noktalara değinmişsin gerçektende her sınavda çıkabilen şeyler şahsen benim karşıma çokca çıkmıştı.

Sevgili kardeşim ve değerli üstadım, hakkımdaki değerli görüşlerin için çok ama çok teşekkür ederim. Ama hiçbir şeyin admini filan olmak istemem çünkü buna zamanım da yok, ayrıca insanlarla uğraşmak da zor.

Daha önce dediğim gibi geçmişin HATIRALARINDAN söz ediyorsak, mutlaka -ing kullanıyoruz, yoksa anlam tamamen değişiyor. Ama şu var: Geçmişte bir fiilin yapılıp yapılmadığını soruyorsak, bir eylemin gerçekleştirilip gerçekleştirildiğini bilmediğimizden to kullanıyoruz.

Bunun gibi, bir şeyi sevdiğimizi söylerken, öncelikle -ing kullanıyoruz, bir isim veya nesneden söz edermiş gibi. Ama to da kullandığımızda anlam ciddi biçimde değişmiyor. Fakat soru olarak soruyorsak, bir eylemi gerçekleştirmeyi sevip sevmediğimizi sorduğumuz için, önceliği to alabiliyor.

Alıntıları Göster
    BUNU BİLİYOR MUSUNUZ.

Geçmişte kalmış, yani artık değişmiş durum ve alışkanlıkları ifade etmek için INFINITIVE yani USED TO kullanmanız gerektiğini, ama halen devam eden alışkanlıkları ifade etmek için GERUND, yani BE/GET + USED TO + -ing kullanmanıız gerektiğini biliyor musunuz?

I used to smoke twenty cigarettes a day before I stopped it. (Bırakmadan önce günde yirmi sigara içerdim.)

I'm used to smoking twenty cigarettes a day. (Günde 20 sigara içmeye alışkınım.)

Dalgınlıkla ufak bir yazım hatası yapmıştım, düzelttim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi HerhangiBiriyim -- 31 Ağustos 2013; 13:08:50 >

• quote:

BUNU BİLİYOR MUSUNUZ.

Geçmişte kalmış, yani artık değişmiş durum ve alışkanlıkları ifade etmek için INFINITIVE yani USED TO kullanmanız gerektiğini, ama halen devam eden alışkanlıkları ifade etmek için GERUND, yani BE/GET + USED TO + -ing kullanmanıız gerektiğini biliyor musunuz?

I used to smoke twenty cigarettes a day before I stopped it. (Bırakmadan önce günde yirmi sigara içerdim.)

I'm used to smoking twenty cigarettes a day. (Günde 20 sigara içmeye alışkınım.)

Dalgınlıkla ufak bir yazım hatası yapmıştım, düzelttim.

Alıntıları Göster
    gündelik yada devamlılığı olan şeylerdede dediğin gibi Ving kullanılıyor aklıma gelmediği için yazmayı unutmusum , yüzmeyi seviyorsa bir insan , dünde seviyordur , yarında sevicektir yüzmeyi seven her zaman sever

zamanında az çalışmamıştım şu konulara artık bıkkınlık gelmişti grammerden

• quote:

Bak unutmuşum. Geçmişin hatıralarından söz ediyorsak -ing kullanıyoruz demiştim. Bu doğru ama, bir şeyi yapmayı unutmuş isek, yani ortada yapılan bir fiil yok ise, to kullanıyoruz.

I forgot to buy some cheese. gibi....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi HerhangiBiriyim -- 31 Ağustos 2013; 13:07:24 >

• Herkesin bildiği bir örnek ozaman
    Kapıyı kitlemeyi unuttum i forgot to lock the door , kapı burada kilitli değil
    Kapıyı kitlediğimi unuttum i forgot locking the door , kspı kilitli fskat kilitlediğimi unuttum
  • quote:

Herkesin bildiği bir örnek ozaman
    Kapıyı kitlediğimi unuttum i forgot locking the door , kspı kilitli fskat kilitlediğimi unuttum

Güzel örnek olmuş. Sanırım bunun gibi şeyler söz konusu olduğu için, "cümlenin anlamı tamamen değişebilir" diye uyarmışlar.
  • quote:

quote:

Herkesin bildiği bir örnek ozaman

Güzel örnek olmuş. Sanırım bunun gibi şeyler söz konusu olduğu için, "cümlenin anlamı tamamen değişebilir" diye uyarmışlar.

kesinlikle kimisinde anlam farkı olmuyor fakat bazı yerlerde anlam tamamen değişebiliyor

i stopped smoking - sigara içmeyi bıraktım
    i stopped to smoke - sigara içmek için durdum gibi

• quote:

kesinlikle kimisinde anlam farkı olmuyor fakat bazı yerlerde anlam tamamen değişebiliyor

i stopped smoking - sigara içmeyi bıraktım
    i stopped to smoke - sigara içmek için durdum gibi

Benim setin dil bilgisi kısmında yazmışlar. Burada işin püf noktası şu:

Bir eylemi yapmayı bırakmışsan, (stop-abandon), bıraktığın eylemi -ing ile anlatıyorsun.

Yok eğer, durma eylemini bir başka fiili gerçekleştirmek için yapmışsan bu durumda to kullanıyorsun.

He stopped speaking to me.(Benimle konuşmayı bıraktı.)

He stopped to speak to me. (Benimle konuşmak için durdu.)
  • 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.