Şimdi Ara

Bulunduğum ortamda maaşı ile hava atan arkadaşımın sonu (9. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
193
Cevap
2
Favori
6.323
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
20 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: assasins killer

Türkiye'deki üniversitelerin amacı özel sektöre veya devlete eleman yetiştirmektir. 18 yaşında üniye girip 22 de mezun olan adam çok büyük ihtimalle kendi işini kuramaz. Zaten böyle bir riski alabilecek durumu yoktur, böyle bir talebi de yoktur. Sistem onu 1950 yılında köyünden çıkıp gelmiş kapital sahibi ilkokul mezunu patronun şirketine yönlendirir.

Ben iş kurucam diyen adam da eğer üni okuyorsa zamanını boşa harcıyor demektir. Bir an önce bıraksın o okulu, yanlış yerde çünkü.

Alıntıları Göster
    Bir adamın yeni bir iş sahası kurabilmesi için önce bir yerde illa ki işe giriş çalışması gerekir ki para kazansın. Sonra kazandığı para ile küçük küçük işler yapıp onu değerlendirip, yeni bir iş sahası kurabilir. Ki bu olay 20-22 yaşındaki adamın yapacağı işler değil.

Misal benim arkadaşım türbin üretme işine girdi. Su türbini üretiyordu yanlış hatırlamıyorsam. 2013-2014 yıllarında birkaç sene boyunca birkaç şirkette(gir çık yaparak) çalışmıştı, sonra para biriktirip arsa falan aldı. Kendi araştırmasıyla da bu işe girişti.

Ne alaka birader, adam bir bölümden mezun olsa ve girişeceği işle ilgili bir bölümü okusa kendi kuracağı işte de bayağı yararı olur. Hem ekstra işçi çalıştırmasına da gerek kalmaz. Misal adam muhasebe okur, kendi işindeki muhasebelere bakar. Hiçbir zaman da muhasebeciye para verme derdi olmaz. Ne bileyim iktisat falan okur, işine yararı olur yani. Kendi işinin patronu olan adam okumamalı demek neyin kafasıdır.

• BrokenDiamond B kullanıcısına yanıt
    Heralde başlangıç için sermaye olacak. Başlangıç için daha düşük seviyeli işlerden bahsediyorum hocam zaten. 18 yaşına bastığınız gibi gidin türbin üretme işine girin demiyorum.

Misal veriyorum tamamen. İş kurmak isteyen adam 10 bin lira ile de bir şeyler için adım atabilir. Böyle bir düşüncesi olmayan kişi de o para ile direkt bir iphone x alıp gerisini de çatır çatır yiyebilir

Üniversite okuma meselesine gelince şöyle diyeyim. İnsanlar okudukça garantici olmaya başlar, garanti bir maaşım olsun riske girmeyin, her ay düzenli param yatsın düşüncesi baş gösterir. Diğer bir adla buna "memur zihniyeti" denilir. Bu yüzden okuyan adamın iş kurabilmesi düşük ihtimaldir.

İlkokul mezunu, lise mezunu iseniz işinizi kurmanız daha rahat olur, daha cesaretli olursunuz

• quote:

Heralde başlangıç için sermaye olacak. Başlangıç için daha düşük seviyeli işlerden bahsediyorum hocam zaten. 18 yaşına bastığınız gibi gidin türbin üretme işine girin demiyorum.

Misal veriyorum tamamen. İş kurmak isteyen adam 10 bin lira ile de bir şeyler için adım atabilir. Böyle bir düşüncesi olmayan kişi de o para ile direkt bir iphone x alıp gerisini de çatır çatır yiyebilir

Üniversite okuma meselesine gelince şöyle diyeyim. İnsanlar okudukça garantici olmaya başlar, garanti bir maaşım olsun riske girmeyin, her ay düzenli param yatsın düşüncesi baş gösterir. Diğer bir adla buna "memur zihniyeti" denilir. Bu yüzden okuyan adamın iş kurabilmesi düşük ihtimaldir.

İlkokul mezunu, lise mezunu iseniz işinizi kurmanız daha rahat olur, daha cesaretli olursunuz
    İyi de sen diyorsun ki "Herkes üniversite okursa yeni iş sahasını kim açacak?" Sanki 18-20 yaşındaki adamın iş sahası kurması gerektiğinden bahsedermiş gibi konuşmuşsun.

10.000 TL ile ne iş yapılır ki? Bir fikrin var mı?

Ben sana bahsetmeyi unuttum. Benim bahsettiğim arkadaş aynı zamanda üniversite mezunu. Endüstri bölümünde okudu kendisi. Ve arkadaş patron emri altında çalışmayı sevmeyen bir tip. Asgari ücretle çalışan adam salaktır falan diyor.

Ben ne yazdım da buralara geldin. Ezik ezmek ezilecek???? Şşşş yavaş gel tıfıl genç

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Konu seni ilgilendirmediği hâlde konu sahibine laf atmışsın. Gencim ama tıfıl değilim, yavaş da gelmem işine gelirse koç.
    Anlatamıyor muyum hocam oradaki yeni iş sahasını kurma meselesi 18 yaşında olacak iş değil. Bu işlere yeni başlayan biri 18 yaşından 6 ay sonra Koç Holding olacağını binlerce aileye ekmek vereceğini düşünmüyordur tabii ki. Önce ufak işlerle başlarsın sonra yanında 3 çalışan alırsın 10 çalışan alırsın. Yavaş yavaş büyüyerek ilerleyen yıllarda ülkede ilk defa olacak bir işi belki de ilk sen başlatırsın.

Bahsettiğin kişi ufak bir istisna benim bahsettiğim %1'lik dilime girmiştir. Ticaret ile uğraşan, iş kuran çoğu kişi en fazla lise mezunudur. Nokta net. Bunda yanlış olan bir şey de yok.
  • quote:

Anlatamıyor muyum hocam oradaki yeni iş sahasını kurma meselesi 18 yaşında olacak iş değil. Bu işlere yeni başlayan biri 18 yaşından 6 ay sonra Koç Holding olacağını binlerce aileye ekmek vereceğini düşünmüyordur tabii ki. Önce ufak işlerle başlarsın sonra yanında 3 çalışan alırsın 10 çalışan alırsın. Yavaş yavaş büyüyerek ilerleyen yıllarda ülkede ilk defa olacak bir işi belki de ilk sen başlatırsın.

Bahsettiğin kişi ufak bir istisna benim bahsettiğim %1'lik dilime girmiştir. Ticaret ile uğraşan, iş kuran çoğu kişi en fazla lise mezunudur. Nokta net. Bunda yanlış olan bir şey de yok.
    Sen anlatıyorsun da benim anlattığımı anlamamışsın. "Sen 'Herkes üniversite okursa yeni iş sahasını kim açacak?' diyorsun. Sanki 18-20 yaşındaki adamın iş sahası kurması gerektiğinden bahsedermiş gibi konuşmuşsun." diyorum. Baştan verdiğin mesaj sanki adam 18-20 yaşında yeni iş sahası kuracak gibi olmuş. 18-20 yaşında iş kurmayan adam da üniversite okusun zaten zararı olmaz, yararı olur.

Bunda yanlış olan bir şeyin olduğunu söylemedim lakin üniversite okuyup kendi işini kurmakta da yanlış olan bir şey yok.

Orada anlatmak istediğim üniversiteye giren adam 22 yaşında mezun olur özel sektöre veya devlete girer emekli olana kadar çalışan olarak kalırdı. Yani ticaret hayatına hiç atılamazdı. Üniversite okumayan kişi 18 yaşında sıfırdan sabancı, koç kadar yeni iş sahaları kurar demiyorum. Onlar ilerleyen yıllarda olur ancak her şeyin başı ilk ticareti yapmaktır.

Sen doğduğun gibi yürüyor muydun ? Hayır. Önce emekledin, yerlerde süründün düştün kalktın, sonra yürüdün, sonra koşabildin.

Ticarette böyledir. Önce bin $ sermaye ile iş yaparsın. Yıl sonunda sermayen 50k dolar olur. Büyüyerek devam edersin.

Üniversite okuyup kendi işini kuranlara bir şey demiyorum. Onların işleri daha zor. Çünkü daha geç başlıyorlar bu alana.
  • assasins killer kullanıcısına yanıt
    Olaya şu açıdan bak. Adam iyi bir bölümden üniversite mezunu olur, işe girer ve iyi bir maaşı olur. O maaşla biriktireceği parayı çok daha çabuk biriktirip, çok daha çabuk ticaret hayatına atılır yani. 18-20 yaşındaki adam ne yapacak işte ben de sana bunu soruyorum. Valla birader kusura bakmada 18-20 yaş ticarete atılmak için ufak bir yaş. 18 yaşındaki adam daha tecrübesizdir ne iş yapacak? Ancak çok girişken olması gerek o özellik de herkeste yok ne yazık ki.

Valla benim annem hiç emeklemeden yürümüş o ne olacak?

İşte ne iş yapacaksın onu soruyorum. Bende ticari zekâ sıfır.

Olsun 1-2 seneden bir şey olmaz.

Ticaret ruhu olan kişi o yaşlara kadar beklemez hocam. Babamdan en son para istediğimde 15 yaşındaydım.

Ufak yaşta gayet güzel para kazanılabilir. Yok öyle önce üniversite bitireyim 23-24 yaşında işe gireyim meselesi. Ticaret ile uğraşacaksanız ne kadar erken o kadar fayda.

Ben de ticari zeka sıfır diyorsun. Bunda anormal olan bir durum yok. Belki sen de iyi bir eğitim alarak faydalı bir iş yaparsın. Senin de yeteneklerin budur belki ? Herkesin okuması gerekmediği gibi herkesin de ticaret yapmasına gerek yok. Herkes en iyi yapabildiği işi yapsın yeterli.
  • quote:

Ticaret ruhu olan kişi o yaşlara kadar beklemez hocam. Babamdan en son para istediğimde 15 yaşındaydım.

Ufak yaşta gayet güzel para kazanılabilir. Yok öyle önce üniversite bitireyim 23-24 yaşında işe gireyim meselesi. Ticaret ile uğraşacaksanız ne kadar erken o kadar fayda.

Ben de ticari zeka sıfır diyorsun. Bunda anormal olan bir durum yok. Belki sen de iyi bir eğitim alarak faydalı bir iş yaparsın. Senin de yeteneklerin budur belki ? Herkesin okuması gerekmediği gibi herkesin de ticaret yapmasına gerek yok. Herkes en iyi yapabildiği işi yapsın yeterli.
    Yav onu duygu sömürüsü yapmak için söylemedim. Ne iş yapacaksın ondan örnek ver diye dedim. Benim kafam basmıyor bu işlere hani, ne tür bir iş yapılabileceğini düşünemiyorum. Ona istinaden dedim.

İlla örnek istiyon Çiğ köfte bayiliği alsın hocam direkt aklıma gelen en basit iş tipi. Çin'den ürün getirip satsın, e-ticarete dalsın. E-ticarette yüksek sermaye olmadan drop-shipping (stoksuz çalışma) ile sipariş geldikçe satsın. İnstagram butiği açsın. En basit ve en az sermaye isteyen işler bunlar. 1.000 TL sermaye ile başlanabilecek işler bunlar. Haa mal mülk vardır yığarsın 200k TL konsept kafe açarsın. Kardeşim köz getir seri diyen zengin tiplerden parayı götürürsün.

Her şeyden önce işe başlangıç cesareti olması gereklidir. Cesareti olmayan adamın cebine 1 milyon TL başlangıç sermayesi koyun o parayı yer, yutar bitirir.
  • quote:

İlla örnek istiyon Çiğ köfte bayiliği alsın hocam direkt aklıma gelen en basit iş tipi. Çin'den ürün getirip satsın, e-ticarete dalsın. E-ticarette yüksek sermaye olmadan drop-shipping (stoksuz çalışma) ile sipariş geldikçe satsın. İnstagram butiği açsın. En basit ve en az sermaye isteyen işler bunlar. 1.000 TL sermaye ile başlanabilecek işler bunlar. Haa mal mülk vardır yığarsın 200k TL konsept kafe açarsın. Kardeşim köz getir seri diyen zengin tiplerden parayı götürürsün.

Her şeyden önce işe başlangıç cesareti olması gereklidir. Cesareti olmayan adamın cebine 1 milyon TL başlangıç sermayesi koyun o parayı yer, yutar bitirir.
    İyi de bunun için önce kredi çekip dükkan satın alman lazım veya kiralayacaksın. Satın aldığını varsayalım. 1 ayda iyi para kazanıp hem kredinin parasını çıkartman hem de kendine geçinecek para kazanman lazım. Hadi gençsin, ailenle yaşıyorsun, geçinmene para gerekmeyebilir ama ne bileyim riskli iş. Öbür konuları bilmiyorum.

Oo o kadar para olduktan sonra cesaretin olmasına gerek yok ya, trink diye koyarsın o parayı.

• Kızların yanında maaş ile sidik mi yarıştırdınız anlamadım. Saçma sapan bir ortamda saçma sapan insanlar.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: BrokenDiamond

İyi de bunun için önce kredi çekip dükkan satın alman lazım veya kiralayacaksın. Satın aldığını varsayalım. 1 ayda iyi para kazanıp hem kredinin parasını çıkartman hem de kendine geçinecek para kazanman lazım. Hadi gençsin, ailenle yaşıyorsun, geçinmene para gerekmeyebilir ama ne bileyim riskli iş. Öbür konuları bilmiyorum.

Oo o kadar para olduktan sonra cesaretin olmasına gerek yok ya, trink diye koyarsın o parayı.

Alıntıları Göster
    "ama ne bileyim riskli iş"

Bak hocam dikkat çekmek istediğim nokta bu işte. Ticaret hayatında her şey risktir. Garanti kazanç diye bir şey yoktur. Ben 16 yaşındayken 5.000 TL batırdım. Çömezdim ilk zamanlarımdı. Bir anda çaatt diye battım ve hesaplar sıfırlandı. Ama bu da bana bir tecrübe oldu.

Risk almaktan çekinen kişi cebinde 1 milyon TL olsa dahi yüksek ihtimalle başarılı olamaz. Piyangodan zengin olanların çoğu aniden gelen parayı iyi yönetemedikleri, o para ile gelir getirecek işler kuramadıkları için kısa zaman sonra eski hayatlarına geri dönerler. Nedeni budur.

Para tek başına yeterli değil yani. Önemli olan parayı en iyi şekilde değerlendirmektir.

• quote:

"ama ne bileyim riskli iş"

Bak hocam dikkat çekmek istediğim nokta bu işte. Ticaret hayatında her şey risktir. Garanti kazanç diye bir şey yoktur. Ben 16 yaşındayken 5.000 TL batırdım. Çömezdim ilk zamanlarımdı. Bir anda çaatt diye battım ve hesaplar sıfırlandı. Ama bu da bana bir tecrübe oldu.

Risk almaktan çekinen kişi cebinde 1 milyon TL olsa dahi yüksek ihtimalle başarılı olamaz. Piyangodan zengin olanların çoğu aniden gelen parayı iyi yönetemedikleri, o para ile gelir getirecek işler kuramadıkları için kısa zaman sonra eski hayatlarına geri dönerler. Nedeni budur.

Para tek başına yeterli değil yani. Önemli olan parayı en iyi şekilde değerlendirmektir.

Alıntıları Göster
    Off kötü olmuş hocam ya. 5000 TL bu boru değil. Hem 16 yaşındaymışsın, kimbilir kaç sene öncesiydi. Evlat acısı gibi koymuştur sana.

Hacı tamam da elinin altında 1 milyon TL olsa risk almaktan korkmazsın yani. Çünkü paran çoksa para getirecek bir iş kurma olanağı da o kadar yüksektir. Talebe hitap eden bir iş yapabilirsin yani böyle çiğ köfteci gibi küçük çaplı bir iş olmaz. Hiçbir şey yapamıyorsan gider büyük şirketlerden birine ortak olursun yani.

Yav onlar salak zaten. Piyangodan para çıkınca zengim oldum, para hiç bitmeyecek sanıyorlar. Ama hazıra dağ dayanmaz birader.

2012 yılıydı. Evet 5.000 TL küçük bir rakamdı ama o para da bugünkü gibi aşırı değersiz değildi. Bir de yaşım ufak olduğu için evlat acısı gibi koydu tabi. Ama çok şükür ordan toparladık gitti.

Para çok oldukça risk almaktan korkmazsın diye bir şey yok hocam. Büyük paralar ile batmak daha çok beter eder adamı.

Misal benim durumum şuan güzel. 22 yaş ve sıfırdan başlamış birisi için güzel bir birikimim var. Ama Ekonomik durum nedeniyle mevduat hesabımın, paramın değerini korumak için çabalıyorum. Bu ülkede biraz bile paran varsa derdin var demektir.
  • Arkadaşlar hala konuya cevaplar gelmiş ve yazdım ama hala anlamak istemeyen arkadaşlar var galiba. Ben babam'dan 15 yaşımdan beri bir kez 5 tl bile para istemedim. Gittim çalıştım esnafların yanında yaşım 18 olunca mağaza da çalıştım. Nine west ve polariz mağazalarında 7 bin tl civarı bir param vardı gittim 5 bin tl si ile emlak dükkanı devraldım.

Emlak dükkanını devraldığım zaman emlak ile bilgim sıfır dı koskocaman 0 dı. Hem emlak dükkanımı açıyordum hemde kursa gidiyordum. Bir iki iş yaptım elimde 7 8 bin tl civarı bir para oldu. Bankada da 1.700 tl param vardı. Babama dedim kendi arabamı alacağım kredi çekelim mi senin adına ben ödeyeceğim dedi çektik kredi. Şuan skoda fabia 2015 model aracım var. Tüm kredisi bitti.

Askere gideceğim diye dükkanı devrettim 2 yıl 2 ay civarı çalıştırdım ve tek başıma işlettim dükkanı. 9 gün sonra da askerim. Babam dan hiç bir şey istemedim. Bugün bana çalışmıyorum diye 100 tl harçlık bıraktı almadım zorla annem verdi para filan almıyorum her zaman kendim çalışıp kendim kazanıyorum. Elimde ki telefon olsun bilgisayarım olsun hep kendim çalışıp kendim aldım. Düz lise mezunuyum ve halimden memnunum.

Dayım ilkokul mezunu ona bakarsanız boyner de bölge kordinatörü mağazaları geziyor kontrol ediyor maaşı 7 bin civarı var diye biliyorum altında şirket aracı hafta sonu 1 gün izini var aracı istediği gibi kullanıyor. Yani olay bence ne mezunu olduğunda bağlı değil.

Ben 2 yıl boyunca istediğim gibi gezdim, yedim içtim rahatça her yerde takıldım tatilime gittim hayatımı yaşadım altımda 50 bin tl lik aracımı aldım yaşım 23 hayatımdan memnunum.

• Babam da ilkokul mezunu. Evet dedemden dükkan kaldı ama bunu çalıştırması var 25 senedir aynı dükkanı işletiyor babam. Günlük bakın tekrar diyorum günlük kazancı şuan ki asgari ücretin yarısı veya yarısının biraz üstündedir. Hafta sonu ise bu rakam asgari ücretin 4 de 3 üne denk gelir emin olun. Merak eden olursa ne iş yaptığını söylebilirim de. Yani bence şuan ne bölüm bitirirsen bitir ilkokul mezunu olan babamdan fazla kazanamayacağın belli. O mezun değilsin şu bu diyen arkadaşlara diyorum.
  • Biz de dededen zenginiz ama bunu yiyip bitirmek ayrı, büyütüp devam ettirmek ayrı. Mesela Ali Koç kendi emekleriyle mi kurdu koç holdingi? Ama bugün varlığını o sürdürüyo

Dede teri diyenler sanki dedesinden mal mülk kalsa etrafa bağışlayacak o da ayrı konu

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.